Hoe om die regte kraggradering vir 'n mobiele sonkragstasie te kies: 'n Vinnige verwysing en groottegids vir kampe, pompstasies, beligting en konstruksietoerusting
Nuus

Hoe om die regte kraggradering vir 'n mobiele sonkragstasie te kies: 'n Vinnige verwysing en groottegids vir kampe, pompstasies, beligting en konstruksietoerusting

2026-11-05

Vir off-grid projekte is die eerste vraag byna altyd dieselfde: Hoeveel krag benodig my mobiele sonkragstasie?

Daar is geen een-grootte-pas-almal-antwoord nie. Die vereiste kragaanslag moet bereken word, nie bloot gekies nie. Een verkeerde aanname kan lei tot duur herwerk: 'n ondermaat stelsel kan nie die las ondersteun nie, terwyl 'n oorgroot stelsel kapitaal vasbind in kapasiteit wat dalk nooit gebruik sal word nie.

Hierdie gids breek die groottemetode af, verskaf 'n vinnige verwysingstabel vir algemene bedryfscenario's, en verduidelik waarom FV-modules, omskakelaars en energieberging afsonderlik bereken moet word.

 

 

Begin deur drie sleutelwaardes te bereken

Daaglikse energieverbruik (kWh/dag)

Dit is die beginpunt vir alle grootteberekeninge. Wat saak maak, is die werklike elektrisiteit wat oor 24 uur verbruik word - nie die som van toerusting se naamplaatgraderings of die aantal toestelle vermenigvuldig met hul aangeslane krag nie.

Daar is drie maniere om verbruik op die perseel te skat:

  1. Gaan historiese meterlesings na. Dit is oor die algemeen die mees akkurate metode vir projekte met 'n bestaande netwerkverbinding of dieselgenerator.
  2. Bereken uit 'n toerustinglys. Skat elke toestel se energieverbruik deur sy aangeslane krag met sy daaglikse werksure te vermenigvuldig.
  3. Gebruik vergelykbare projekte as verwysing.

Die derde metode word algemeen gebruik vir nuutgestigte konstruksiekampe of mynterreine. Tipiese bedryfsberamings is: 30-persoon konstruksiekamp: 60–120 kWh/dag; 100-persoon konstruksiekamp: 250–400 kWh/dag.

 

Piekkrag en vraagfaktor

Piekkrag bepaal die vereiste omsetterkapasiteit, terwyl daaglikse energieverbruik die vereiste PV-kapasiteit bepaal. Dit is twee verskillende parameters.

Toerusting op die terrein werk normaalweg nie gelyktydig teen volle vrag nie. ’n Vraagfaktor van 0,6–0,8 word algemeen in ingenieursberamings gebruik. As 'n vraagfaktor van 1.0 aanvaar word, kan dit lei tot 'n oormaat omskakelaar, wat oortollige kapasiteit gedurende die projeklewensiklus ongebruik laat.

Een belangrike oorweging is toerusting met hoëkragmotors, soos waterpompe, brekers en hystoerusting. Hulle beginstroom moet afsonderlik bereken word. Die oombliklike aansitstroom van 'n induksiemotor wat direk-aan-lyn aanskakeling gebruik, kan 5–7 keer sy aangeslane stroom bereik. As hierdie probleem nie aangespreek word nie, kan selfs 'n andersins voldoende grootte omskakelaar sy beskerming uitskakel.

 

Nagenergieverbruik as 'n persentasie van daaglikse gebruik

Hierdie syfer bepaal die energiebergingkonfigurasie. Vir kampe wat grootliks onbewoon is gedurende die dag, maar snags aansienlike elektrisiteit verbruik, kan nagverbruik dikwels 50% van daaglikse gebruik oorskry. Vir pompstasies wat hoofsaaklik gedurende daglig werk, kan die nagaandeel onder 20% wees.

Hoe laer die nagaandeel, hoe meer berging dien as 'n aanvullende funksie. Hoe hoër die aandeel, hoe meer kritieke energieberging word vir die algehele stelsel.

 

 

Vinnige kragverwysing vir algemene bedryfscenario's

Die volgende tabel som tipiese reekse vir ses algemene bedryfscenario's op. Hierdie syfers is gebaseer op bedryfservaring; werklike projekvereistes moet teen die vraglys geverifieer word.

Bedryfscenario Daaglikse energieverbruik (kWh) Piekkrag (kW) Nagverbruik Aanbevole PV-kapasiteit Aanbevole energieberging
30-persoon konstruksiekamp 60–120 15–25 50%–60% 20 kW reeks 40 kWh
100-persoon konstruksiekamp 250–400 50–70 50%–60% 56–75 kW reeks 121 kWh
Twee 22 kW dreineringspompe (een in werking, een bystand) 200–300 40–50 Onder 20% 56 kW reeks Opsioneel, soos vereis
12 × 400 W terreinligte (10 uur in die nag) 50 5 100% 20 kW reeks 40 kWh
Telekommunikasiebasisstasie (24/7 bedryf) 60–90 3–5 100% 20 kW reeks 40 kWh
Sweismasjiene, snytoerusting en klein kraggereedskap 80–150 20–40 Ongeveer 30% 56 kW reeks Opsioneel, soos vereis

Om hierdie tabel te gebruik, identifiseer eers die bedryfscenario en kyk watter reeks by die daaglikse energieverbruik pas. As piekkrag en daaglikse energieverbruik dui op verskillende stelselgroottes, gebruik die hoër kraggradering as die beginpunt, en verifieer dan of die FV-kapasiteit voldoende is.

 

 

Waarom PV-modules, omskakelaars en energieberging afsonderlik groot moet wees

DC/AC-verhouding: PV-kapasiteit is tipies hoër as omskakelaar-gegradeerde uitset

PV-module-uitset word gegradeer onder standaardtoetstoestande: 'n moduletemperatuur van 25°C, bestraling van 1 000 W/m² en 'n lugmassakoëffisiënt van AM1.5. Wanneer die module-agterbladtemperatuur 65°C op die terrein bereik, kan kristallyne silikonmodules met 'n temperatuurkoëffisiënt van -0.3%/°C 'n uitsetvermindering van ongeveer 12%–14% ervaar.

As PV-kapasiteit en omsetter-gegradeerde uitset ooreenstem teen 'n 1:1-verhouding, sal die stelsel dalk nie die omskakelaar se gegradeerde uitset gedurende die warmste deel van die dag bereik nie, wat sommige omsetterkapasiteit onderbenut laat.

’n Algemene bedryfspraktyk is om die geïnstalleerde FV-kapasiteit te grootte teen 1.1–1.3 keer die omskakelaar se gegradeerde uitset. Hierdie verhouding staan ​​bekend as die DC/AC-verhouding. Dit is nie 'n opgeblase gradering nie; dit help om die beskikbare sonbestraling beter te benut.

 

Hoe om energiebergingskapasiteit te bereken

Energiebergingskapasiteit hang af van nag se elektrisiteitsverbruik en die toegelate diepte van ontlading (DoD).

Nagverbruik as 'n deel van daaglikse gebruik Vereiste berging vir 100 kWh/dag van verbruik Beskrywing
20% Ongeveer. 22–25 kWh Dek slegs aandbeligting en kommunikasie, met 'n 90% diepte van ontlading
40% Ongeveer. 45–50 kWh Dek hulpproduksievragte gedurende die aand
60% Ongeveer. 67–75 kWh Vir regstreekse bedryfscenario's, met bykomende kapasiteit gereserveer vir bewolkte of reënerige dae
100% (telekommunikasie-basisstasie) Ongeveer. 110–120 kWh Vereis ontwerpoorweging vir 2–3 opeenvolgende bewolkte of reënerige dae

Die berekening kan uitgedruk word as:

Energiebergingskapasiteit = Daaglikse energieverbruik × Nagverbruikaandeel ÷ Diepte van ontlading × Bewolkte-weerreserwefaktor (1.0–1.3)

Die oortolligheidsfaktor kan geverifieer word teen plaaslike meteorologiese data met behulp van die JRC PVGIS off-grid stelsel module.

Vir litium ysterfosfaat (LFP) batterye is 'n tipiese diepte-van-ontlading ontwerpwaarde 90%. Moenie op die aanname van 100% DoD bereken nie, aangesien dit die sikluslewe kan benadeel.

 

Sikluslewe en vervangingskedule

Litium yster fosfaat batterye kan bereik 5 000–8 000 siklusse by 'n 80% diepte van ontlading. As een laai-ontladingsiklus per dag aanvaar word, stem dit ooreen met ongeveer 13–21 jaar. Dit is korter as die nominale dienslewe van 25 jaar wat algemeen vir PV-modules gespesifiseer word. Energieberging mag dus vervanging vereis gedurende die stelsel se lewensiklus en moet nie oor die hoof gesien word in beleggingsberekeninge nie.

 

 

Pas jou projek by een van die ses produkreekse

ZM-Besta se mobiele sonkragstasies is beskikbaar in ses kragreekse, wat 20 kW tot 200 kW dek, met 24 modelle in totaal. Sleutel spesifikasies word hieronder gelys.

Reeks Geïnstalleerde PV-kapasiteit PV Module Tipe Krag per module Ontplooide voetspoor Produkgewig (energieberging uitgesluit) Standaard Energieberging
20 kW 15–20 kW N-tipe TOPCon 690–720 W 33–39 m × 4 m 3,8–4,3 t 40 kWh
56 kW 40–56 kW N-tipe TOPCon 440–460 W 63–85 m × 6 m 12,5–15 t 121 kWh
75 kW 56–77 kW N-tipe TOPCon 440–460 W 63–85 m × 6 m 12–15 t Opsioneel, soos vereis
150 kW 109–152 kW N-tipe TOPCon 510–530 W 70–96 m × 12 m 33–36 t 261 kWh
175 kW 133–175 kW N-tipe TOPCon 510–530 W 70–96 m × 12 m 31–34,5 t Opsioneel, soos vereis
200 kW 148–204 kW N-tipe TOPCon 580–600 W 85–110 m × 12 m 31–34 t Opsioneel, soos vereis

Algemene spesifikasies oor die produkreeks:

  • Installasiehoek: 25°
  • Raam ingesluit hoek: 130°
  • Warmgegalvaniseerde deklaag op die raam: ≥55 μm
  • Sink-aluminium-magnesium-bedekking op geleiderails: ≥275 g/m²
  • Ontplooiingstyd: ≤30 minute
  • Windweerstand na ontplooiing: Graad 9
  • Soutspuitweerstand: ≤C5
  • Bedryfstemperatuur: -20°C tot +50°C
  • Beskermingsgradering in die opgebergde opset: IP55
  • Hibried-omskakelaar-uitset: 380 V/400 V, driefase, vierdraad
  • Frekwensie: 50/60 Hz

 

 

Vier algemene groottefoute om te vermy

Voeg eenvoudig toerustingnaamplaatgraderings by

Die byvoeging van die gegradeerde krag van elke item op die toerustinglys lewer gewoonlik 'n skatting wat 30%–50% te hoog is. Toerusting werk nie almal gelyktydig nie, en die verskil kan direk vertaal in onnodige stelselkoste.

 

Ignoreer temperatuurverwante uitsetverliese

In woestynmyngebiede met omgewingstemperature van 45°C, kan PV-module-agterbladtemperature 70°C oorskry, wat uitset met byna 15% verminder. Die grootte van 'n stelsel gebaseer op die standaardgradering by 25°C kan 'n laer-as-verwagte werklike uitset tot gevolg hê.

 

Grootte van energieberging vir pieklading

Energieberging maak 'n aansienlike deel van die totale stelselkoste uit. Die grootte van berging volgens piekkrag beteken om vir 'n hele dag se bergingskapasiteit te betaal om 'n piek wat vir slegs twee uur mag voorkom, te dek. Die korrekte benadering is om die grootte van berging gebaseer op nag energieverbruik.

 

Met uitsig oor vervoer- en hysvereistes

Toerusting met 'n ontplooide voetspoor van 110 m × 12 m en 'n gewig van 34 t vereis vooraf ondersoeke van terreintoegangspaaie, draairadius en hysvermoë van die hyskraan. Tydelike paaie by mynterreine word dikwels vir ligte voertuie ontwerp. As swaarvoertuie toegang en aflaaivereistes oor die hoof gesien word, kan die toerusting op die terrein aankom, maar onmoontlik wees om af te laai.

 

 

Gereelde Vrae

V1: Hoeveel elektrisiteit kan 'n 20 kW mobiele sonkragstasie per dag opwek?

Opwekking hang af van plaaslike sontoestande. As 4,5 spits sonure en 'n stelseldoeltreffendheid van 0,75–0,8 aanvaar word, genereer elke 1 kW geïnstalleerde FV-kapasiteit ongeveer 3,4–3,6 kWh per dag. ’n 20 kW-stelsel sal dus ongeveer 68–72 kWh/dag genereer. In gebiede met 5,5 spits sonure, kan daaglikse opwekking ongeveer 85 kWh bereik. Werklike plaaslike PVOUT kan navraag gedoen word deur koördinaat in die Wêreldwye sonkragatlas.

 

V2: Kan die stelsel motorgedrewe vragte direk aandryf?

Ja, maar beginstroom moet bereken word. 'n 22 kW-induksiemotor wat direk-aan-lyn-aanskakeling gebruik, kan 'n oombliklike stroom van 110–150 A trek. Die omskakelaar moet voldoende oorladingsvermoë hê om hierdie vraag te hanteer. Vir hoëkragmotors word 'n sagte aansitter of veranderlike frekwensie-aandrywing (VFD) aanbeveel om aansitstroom en die gepaardgaande elektriese oplewing te verminder.

 

V3: Kan die stelsel werk sonder energieberging?

Ja. Vir toepassings wat hoofsaaklik gedurende die dag elektrisiteit verbruik, soos pompstasies en vergruisingsbedrywighede, kan die stelsel sonder energieberging werk, met die omskakelaar wat krag verskaf in reaksie op die las. Toepassings wat rugsteunkrag in die nag of tydens bewolkte weer benodig, benodig egter energieberging.

 

V4: Kan die stelsel uitgebrei word?

Die modulêre ontwerp ondersteun kapasiteitsuitbreiding deur bykomende eenhede parallel by te voeg en te koppel. Kontroleer voor uitbreiding die omskakelaar se maksimum toegelate aantal parallelle eenhede en die kapasiteit van die verbindingspunt. Die byvoeging van FV-kapasiteit alleen sonder om die elektriese verspreidingstelsel op te gradeer is dalk nie voldoende nie.

 

V5: Hoe lank kan die toerusting in 'n soutbelaaide omgewing werk?

Die produkreeks word gespesifiseer met 'n soutspuitweerstandsgradering van ≤C5 en 'n warmgegalvaniseerde raambedekking van ≥55 μm. Onder ISO 12944 korrosieklassifikasies verwys C5-M na hoogs korrosiewe mariene omgewings, insluitend sekere kusliggings binne 500 m van die see. Met hierdie beskermingsvlak en gereelde inspeksies kan die stelsel 'n dienstydperk van meer as 15 jaar ondersteun. Die werklike dienslewe hang steeds af van terreinspesifieke korrosietoestande en onderhoudsfrekwensie.

 

 

Kontak: info@xzbesta.com

 

 

Eienskap produk

Stuur vandag nog jou navraag