Şəbəkədən kənar layihələr üçün ilk sual demək olar ki, həmişə eynidir: Mənim mobil günəş elektrik stansiyama nə qədər enerji lazımdır?
Hamıya uyğun bir cavab yoxdur. Tələb olunan güc reytinqi sadəcə seçilməməli, hesablanmalıdır. Yanlış bir fərziyyə bahalı yenidən işləməyə səbəb ola bilər: kiçik ölçülü sistem yükü dəstəkləyə bilməz, böyük ölçülü sistem isə heç vaxt istifadə oluna bilməyən kapitalı bağlayır.
Bu təlimat ölçü metodunu parçalayır, ümumi əməliyyat ssenariləri üçün tez istinad cədvəlini təqdim edir və PV modullarının, çeviricilərin və enerjinin saxlanmasının nə üçün ayrıca hesablanması lazım olduğunu izah edir.
Bu, bütün ölçü hesablamaları üçün başlanğıc nöqtəsidir. Vacib olan, 24 saat ərzində istehlak edilən faktiki elektrik enerjisidir - avadanlığın ad lövhəsinin reytinqlərinin cəmi və ya onların nominal gücünə vurulan cihazların sayı deyil.
Saytda istehlakı qiymətləndirməyin üç yolu var:
Üçüncü üsul adətən yeni qurulan tikinti düşərgələri və ya mədən sahələri üçün istifadə olunur. Tipik sənaye təxminləri bunlardır: 30 nəfərlik tikinti düşərgəsi: 60–120 kVt/saat; 100 nəfərlik tikinti düşərgəsi: 250–400 kWh/gün.
Pik güc tələb olunan çeviricinin tutumunu, gündəlik enerji istehlakı isə tələb olunan PV gücünü müəyyən edir. Bunlar iki fərqli parametrdir.
Sahədə avadanlıq normal olaraq eyni vaxtda tam yüklə işləmir. Mühəndislik hesablamalarında adətən 0,6–0,8 tələb əmsalı istifadə olunur. Tələb faktorunun 1.0 olduğunu fərz etsək, layihənin həyat dövrü ərzində artıq tutumu istifadə olunmayan böyük ölçülü çevirici ilə nəticələnə bilər.
Su nasosları, qırıcılar və qaldırıcı avadanlıqlar kimi yüksək gücə malik mühərrikləri olan avadanlıqlar mühüm nəzərə alınır. Onların başlanğıc cərəyanı ayrıca hesablanmalıdır. Birbaşa on-line başlanğıcdan istifadə edən induksiya mühərrikinin ani başlanğıc cərəyanı nominal cərəyandan 5-7 dəfə çox ola bilər. Əgər bu məsələ həll olunmazsa, hətta adekvat ölçülü inverter də onun mühafizəsini poza bilər.
Bu rəqəm enerji saxlama konfiqurasiyasını müəyyən edir. Gün ərzində əsasən boş olan, lakin gecə əhəmiyyətli elektrik enerjisi istehlak edən düşərgələr üçün gecə istehlakı çox vaxt gündəlik istifadənin 50%-ni keçə bilər. Əsasən gündüz saatlarında işləyən nasos stansiyaları üçün gecə payı 20%-dən aşağı ola bilər.
Gecə payı nə qədər az olsa, bir o qədər çox yaddaş əlavə funksiya kimi xidmət edir. Pay nə qədər yüksək olsa, ümumi sistem üçün bir o qədər kritik enerji ehtiyatı olur.

Aşağıdakı cədvəl altı ümumi əməliyyat ssenarisi üçün tipik diapazonları ümumiləşdirir. Bu rəqəmlər sənaye təcrübəsinə əsaslanır; faktiki layihə tələbləri yük siyahısı ilə yoxlanılmalıdır.
| Əməliyyat Ssenarisi | Gündəlik enerji istehlakı (kWh) | Pik Gücü (kVt) | Gecə istehlakı | Tövsiyə olunan PV Tutumu | Tövsiyə olunan Enerji Yaddaşı |
| 30 nəfərlik tikinti düşərgəsi | 60-120 | 15–25 | 50%–60% | 20 kVt seriya | 40 kVt/saat |
| 100 nəfərlik tikinti düşərgəsi | 250-400 | 50-70 | 50%–60% | 56-75 kVt seriya | 121 kVt/saat |
| İki 22 kVt drenaj nasosu (biri işlək, biri gözləmə rejimində) | 200-300 | 40-50 | 20%-dən aşağı | 56 kVt seriya | İsteğe bağlı, tələb olunduğu kimi |
| 12 × 400 W sahə işıqları (gecə 10 saat) | 50 | 5 | 100% | 20 kVt seriya | 40 kVt/saat |
| Telekommunikasiya baza stansiyası (24/7 iş) | 60-90 | 3–5 | 100% | 20 kVt seriya | 40 kVt/saat |
| Qaynaq maşınları, kəsici avadanlıqlar və kiçik elektrik alətləri | 80-150 | 20-40 | Təxminən 30% | 56 kVt seriya | İsteğe bağlı, tələb olunduğu kimi |
Bu cədvəldən istifadə etmək üçün əvvəlcə əməliyyat ssenarisini müəyyənləşdirin və hansı diapazonun gündəlik enerji istehlakına uyğun olduğunu yoxlayın. Əgər pik güc və gündəlik enerji istehlakı müxtəlif sistem ölçülərinə işarə edirsə, başlanğıc nöqtəsi kimi daha yüksək güc reytinqindən istifadə edin, sonra PV tutumunun kifayət olub olmadığını yoxlayın.

PV modulunun çıxışı standart sınaq şəraitində qiymətləndirilir: modulun temperaturu 25°C, şüalanma 1000 Vt/m² və hava kütləsi əmsalı AM1.5. Modulun arxa təbəqəsinin temperaturu saytda 65°C-ə çatdıqda, temperatur əmsalı -0,3%/°C olan kristal silisium modulları təxminən 12%–14% çıxış azalması ilə üzləşə bilər.
PV gücü və çeviricinin nominal çıxışı 1:1 nisbətində uyğunlaşdırılarsa, sistem günün ən isti vaxtında inverterin nominal çıxışına çatmaya bilər və bəzi inverter tutumlarından kifayət qədər istifadə olunmur.
Ümumi sənaye təcrübəsi, quraşdırılmış PV gücünü inverterin nominal çıxışından 1,1-1,3 dəfə ölçməkdir. Bu nisbət DC/AC nisbəti kimi tanınır. Bu şişirdilmiş reytinq deyil; mövcud günəş şüalarından daha yaxşı istifadə etməyə kömək edir.
Enerji saxlama qabiliyyəti gecə elektrik istehlakından və icazə verilən boşalma dərinliyindən (DoD) asılıdır.
| Gündəlik istifadənin payı kimi gecə istehlakı | 100 kWh/gün istehlak üçün tələb olunan saxlama | Təsvir |
| 20% | təqribən. 22-25 kVt/saat | 90% boşalma dərinliyini nəzərə alaraq, yalnız axşam işıqlandırmasını və rabitəni əhatə edir |
| 40% | təqribən. 45-50 kVt/saat | Axşam saatlarında köməkçi istehsal yüklərini əhatə edir |
| 60% | təqribən. 67–75 kVt/saat | Buludlu və ya yağışlı günlər üçün əlavə tutumla gecə-gündüz işləyən iş ssenariləri üçün |
| 100% (telekommunikasiya bazası) | təqribən. 110–120 kVt/saat | Ardıcıl 2-3 buludlu və ya yağışlı günlər üçün dizaynın nəzərdən keçirilməsini tələb edir |
Hesablama aşağıdakı kimi ifadə edilə bilər:
Enerji saxlama qabiliyyəti = Gündəlik enerji istehlakı × Gecə istehlakı payı ÷ Atılma dərinliyi × Buludlu hava ehtiyatı əmsalı (1,0–1,3)
Artıqlıq faktoru yerli meteoroloji məlumatlardan istifadə etməklə yoxlanıla bilər JRC PVGIS şəbəkədənkənar sistem modulu.
Litium dəmir fosfat (LFP) batareyaları üçün tipik boşalma dərinliyi dizayn dəyəri 90% təşkil edir. 100% DoD fərziyyəsi ilə hesablamayın, çünki bu, dövrünün ömrünü poza bilər.
Litium dəmir fosfat batareyaları nail ola bilər 80% boşalma dərinliyində 5000-8000 dövr. Gündə bir şarj-boşaltma dövrünü fərz etsək, bu, təxminən 13-21 ilə uyğun gəlir. Bu, PV modulları üçün adətən müəyyən edilmiş nominal 25 illik xidmət müddətindən qısadır. Buna görə də enerjinin saxlanması sistemin həyat dövrü ərzində dəyişdirilməsini tələb edə bilər və investisiya hesablamalarında nəzərdən qaçırılmamalıdır.
ZM-Besta-nın mobil günəş elektrik stansiyaları 20 kVt-dan 200 kVt-a qədər, ümumilikdə 24 model olmaqla altı enerji seriyasında mövcuddur. Əsas spesifikasiyalar aşağıda verilmişdir.
| Serial | Quraşdırılmış PV Tutumu | PV Modul Növü | Modul başına güc | Yerləşdirilmiş iz | Məhsulun Çəkisi (Enerji Yaddaşı İstisna) | Standart Enerji Saxlama |
| 20 kVt | 15-20 kVt | N tipli TOPCon | 690–720 Vt | 33–39 m × 4 m | 3,8-4,3 t | 40 kVt/saat |
| 56 kVt | 40-56 kVt | N tipli TOPCon | 440–460 Vt | 63–85 m × 6 m | 12,5-15 t | 121 kVt/saat |
| 75 kVt | 56–77 kVt | N tipli TOPCon | 440–460 Vt | 63–85 m × 6 m | 12-15 t | İsteğe bağlı, tələb olunduğu kimi |
| 150 kVt | 109–152 kVt | N tipli TOPCon | 510–530 Vt | 70–96 m × 12 m | 33–36 t | 261 kVt/saat |
| 175 kVt | 133–175 kVt | N tipli TOPCon | 510–530 Vt | 70–96 m × 12 m | 31–34,5 t | İsteğe bağlı, tələb olunduğu kimi |
| 200 kVt | 148–204 kVt | N tipli TOPCon | 580–600 Vt | 85–110 m × 12 m | 31–34 t | İsteğe bağlı, tələb olunduğu kimi |
Məhsul çeşidi üzrə ümumi spesifikasiyalar:

Avadanlıq siyahısına hər bir elementin nominal gücünün əlavə edilməsi adətən 30%-50% çox yüksək olan bir təxmin yaradır. Avadanlıqların hamısı eyni vaxtda işləmir və fərq birbaşa lazımsız sistem xərclərinə çevrilə bilər.
Ətraf mühitin temperaturu 45°C olan səhra mədən ərazilərində PV modulunun arxa təbəqəsinin temperaturu 70°C-dən çox ola bilər və hasilatı təxminən 15% azaldır. Sistemin standart reytinqə əsaslanaraq 25°C-də ölçülməsi gözləniləndən daha aşağı faktiki çıxışla nəticələnə bilər.
Enerjinin saxlanması sistemin ümumi dəyərinin əhəmiyyətli bir hissəsini təşkil edir. Pik gücə görə anbarın ölçülməsi cəmi iki saat ərzində baş verə biləcək zirvəni əhatə etmək üçün bütün günün saxlama qabiliyyətini ödəmək deməkdir. Düzgün yanaşma, gecə vaxtı enerji istehlakına əsaslanan saxlama ölçüsüdür.
110 m × 12 m və çəkisi 34 t olan avadanlıq sahəyə giriş yollarının, dönmə radiusunun və kranın qaldırma qabiliyyətinin əvvəlcədən yoxlanılmasını tələb edir. Mədən sahələrində müvəqqəti yollar çox vaxt yüngül avtomobillər üçün nəzərdə tutulub. Ağır avtomobillərin girişi və boşaldılması tələbləri nəzərə alınmazsa, avadanlıq sahəyə gələ bilər, lakin yükü boşaltmaq mümkün olmayacaq.
Nəsil yerli günəş şəraitindən asılıdır. 4,5 pik günəş saatı və sistemin səmərəliliyinin 0,75-0,8 olduğunu fərz etsək, hər 1 kVt quraşdırılmış PV gücü gündə təxminən 3,4-3,6 kVt/saat istehsal edir. Beləliklə, 20 kVt-lıq sistem təxminən 68-72 kVt/saat istehsal edəcək. 5,5 pik günəş saatı olan ərazilərdə gündəlik istehsal təxminən 85 kVt/saata çata bilər. Faktiki yerli PVOUT koordinatları ilə sorğulana bilər. Qlobal Günəş Atlası.
Bəli, lakin başlanğıc cərəyanı hesablanmalıdır. Birbaşa on-line işə salan 22 kVt-lıq induksiya mühərriki 110–150 A ani cərəyan çəkə bilər. İnverter bu tələbi yerinə yetirmək üçün kifayət qədər yüklənmə qabiliyyətinə malik olmalıdır. Yüksək güclü mühərriklər üçün başlanğıc cərəyanını və əlaqəli elektrik dalğasını azaltmaq üçün yumşaq başlanğıc və ya dəyişən tezlikli sürücü (VFD) tövsiyə olunur.
Bəli. Nasos stansiyaları və sarsıdıcı əməliyyatlar kimi gün ərzində əsasən elektrik enerjisi istehlak edən tətbiqlər üçün sistem yükə cavab olaraq enerjini inverterlə təmin etməklə enerji saxlama olmadan işləyə bilər. Bununla belə, gecə və ya buludlu havada ehtiyat enerji tələb edən proqramlar enerji saxlamağa ehtiyac duyur.
Modul dizaynı paralel olaraq əlavə qurğular əlavə etmək və birləşdirməklə tutumun genişləndirilməsini dəstəkləyir. Genişləndirmədən əvvəl, inverterin icazə verilən maksimum paralel qurğuların sayını və əlaqə nöqtəsinin tutumunu yoxlayın. Elektrik paylama sistemini təkmilləşdirmədən tək PV tutumunun əlavə edilməsi kifayət olmaya bilər.
Məhsul çeşidi ≤C5 duza qarşı müqavimət dərəcəsi və ≥55 μm isti daldırma sinklənmiş çərçivə örtüyü ilə müəyyən edilmişdir. ISO 12944 korroziya təsnifatlarına əsasən, C5-M dənizdən 500 m məsafədə müəyyən sahilyanı yerlər də daxil olmaqla yüksək korroziyaya məruz qalan dəniz mühitlərinə aiddir. Bu qoruma səviyyəsi və müntəzəm yoxlamalarla sistem 15 ildən çox xidmət müddətini dəstəkləyə bilər. Faktiki xidmət müddəti hələ də sahəyə xas korroziya şəraitindən və texniki xidmət tezliyindən asılıdır.
Əlaqə: info@xzbesta.com
BIPV Damının Üstünlükləri: Ənənələri dəyişdirin...
BIPV Damının Üstünlükləri: Ənənələri dəyişdirin...