របៀបជ្រើសរើសការវាយតម្លៃថាមពលត្រឹមត្រូវសម្រាប់ស្ថានីយ៍ថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យចល័ត៖ សេចក្តីយោងរហ័ស និងមគ្គុទ្ទេសក៍ទំហំសម្រាប់ជំរុំ ស្ថានីយ៍បូម ភ្លើង និងឧបករណ៍សំណង់
ព័ត៌មាន

របៀបជ្រើសរើសការវាយតម្លៃថាមពលត្រឹមត្រូវសម្រាប់ស្ថានីយ៍ថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យចល័ត៖ សេចក្តីយោងរហ័ស និងមគ្គុទ្ទេសក៍ទំហំសម្រាប់ជំរុំ ស្ថានីយ៍បូម ភ្លើង និងឧបករណ៍សំណង់

2026-11-05
តារាងមាតិកា លាក់

សម្រាប់គម្រោងក្រៅបណ្តាញ សំណួរទីមួយគឺតែងតែដូចគ្នា៖ តើស្ថានីយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យចល័តរបស់ខ្ញុំត្រូវការថាមពលប៉ុន្មាន?

មិនមានចម្លើយមួយទំហំសមនឹងទាំងអស់។ ការវាយតម្លៃថាមពលដែលត្រូវការត្រូវតែត្រូវបានគណនា មិនមែនជ្រើសរើសដោយសាមញ្ញនោះទេ។ ការសន្មត់មិនត្រឹមត្រូវមួយអាចនាំទៅរកការងារឡើងវិញដែលមានតម្លៃថ្លៃ៖ ប្រព័ន្ធដែលមានទំហំតូចអាចនឹងបរាជ័យក្នុងការទ្រទ្រង់បន្ទុក ខណៈដែលប្រព័ន្ធដែលមានទំហំធំភ្ជាប់ដើមទុនក្នុងសមត្ថភាពដែលមិនអាចប្រើប្រាស់បាន។

មគ្គុទ្ទេសក៍នេះបំបែកវិធីសាស្ត្រកំណត់ទំហំ ផ្តល់តារាងយោងរហ័សសម្រាប់សេណារីយ៉ូប្រតិបត្តិការទូទៅ និងពន្យល់ពីមូលហេតុដែលម៉ូឌុល PV អាំងវឺរទ័រ និងការផ្ទុកថាមពលត្រូវតែត្រូវបានគណនាដោយឡែកពីគ្នា។

 

 

ចាប់ផ្តើមដោយការគណនាតម្លៃសំខាន់បី

ការប្រើប្រាស់ថាមពលប្រចាំថ្ងៃ (kWh/day)

នេះគឺជាចំណុចចាប់ផ្តើមសម្រាប់ការគណនាទំហំទាំងអស់។ អ្វី​ដែល​ជា​បញ្ហា​គឺ​ថាមពល​អគ្គិសនី​ដែល​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​រយៈពេល​ជាង 24 ម៉ោង​មិនមែន​ជា​ផលបូក​នៃ​ការ​វាយតម្លៃ​ស្លាក​សញ្ញា​ឧបករណ៍ ឬ​ចំនួន​ឧបករណ៍​ដែល​គុណ​នឹង​ថាមពល​ដែល​គេ​វាយតម្លៃ​នោះ​ទេ។

មានវិធីបីយ៉ាងក្នុងការប៉ាន់ស្មានការប្រើប្រាស់នៅលើគេហទំព័រ៖

  1. ពិនិត្យមើលការអានម៉ែត្រប្រវត្តិសាស្ត្រ។ ជាទូទៅនេះគឺជាវិធីសាស្ត្រត្រឹមត្រូវបំផុតសម្រាប់គម្រោងដែលមានការតភ្ជាប់បណ្តាញដែលមានស្រាប់ ឬម៉ាស៊ីនភ្លើងម៉ាស៊ូត។
  2. គណនាពីបញ្ជីឧបករណ៍។ ប៉ាន់ស្មានការប្រើប្រាស់ថាមពលរបស់ឧបករណ៍នីមួយៗដោយគុណនឹងថាមពលដែលបានវាយតម្លៃរបស់វាដោយម៉ោងប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃរបស់វា។
  3. ប្រើគម្រោងប្រៀបធៀបជាឯកសារយោង។

វិធីសាស្រ្តទីបីគឺត្រូវបានប្រើប្រាស់ជាទូទៅសម្រាប់ជំរុំសាងសង់ថ្មី ឬកន្លែងជីករ៉ែ។ ការប៉ាន់ស្មានឧស្សាហកម្មធម្មតាគឺ៖ ជំរុំសំណង់សម្រាប់មនុស្ស 30 នាក់៖ 60–120 kWh/day; ជំរុំសំណង់ 100 នាក់៖ 250–400 kWh/ថ្ងៃ។

 

ថាមពលកំពូល និងកត្តាតម្រូវការ

ថាមពលកំពូលកំណត់សមត្ថភាព Inverter ដែលត្រូវការ ខណៈពេលដែលការប្រើប្រាស់ថាមពលប្រចាំថ្ងៃកំណត់សមត្ថភាព PV ដែលត្រូវការ។ ទាំងនេះគឺជាប៉ារ៉ាម៉ែត្រពីរផ្សេងគ្នា។

ឧបករណ៍នៅនឹងកន្លែងជាធម្មតាមិនដំណើរការនៅពេលផ្ទុកពេញក្នុងពេលដំណាលគ្នា។ កត្តាតម្រូវការ 0.6–0.8 ត្រូវបានប្រើជាទូទៅក្នុងការប៉ាន់ស្មានផ្នែកវិស្វកម្ម។ ការសន្មត់ថាកត្តាតម្រូវការ 1.0 អាចបណ្តាលឱ្យមានអាំងវឺរទ័រដែលមានទំហំធំ ដោយទុកឱ្យសមត្ថភាពលើសមិនអាចប្រើប្រាស់បានពេញមួយវដ្តជីវិតរបស់គម្រោង។

ការពិចារណាដ៏សំខាន់មួយគឺឧបករណ៍ដែលមានម៉ូទ័រថាមពលខ្ពស់ ដូចជាម៉ាស៊ីនបូមទឹក ម៉ាស៊ីនស្ទូច និងឧបករណ៍លើក។ ចរន្តចាប់ផ្តើមរបស់ពួកគេត្រូវតែត្រូវបានគណនាដោយឡែកពីគ្នា។ ចរន្តចាប់ផ្តើមភ្លាមៗនៃម៉ូទ័រអាំងឌុចទ័រដោយប្រើការចាប់ផ្តើមដោយផ្ទាល់អាចឈានដល់ 5-7 ដងនៃចរន្តដែលបានវាយតម្លៃរបស់វា។ ប្រសិនបើបញ្ហានេះមិនត្រូវបានដោះស្រាយទេ សូម្បីតែអាំងវឺរទ័រដែលមានទំហំគ្រប់គ្រាន់អាចការពារវាបាន។

 

ការប្រើប្រាស់ថាមពលនៅពេលយប់ជាភាគរយនៃការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ

តួលេខនេះកំណត់ការកំណត់រចនាសម្ព័ន្ធផ្ទុកថាមពល។ សម្រាប់ជំរុំដែលភាគច្រើនមិនមានការស្នាក់នៅនៅពេលថ្ងៃ ប៉ុន្តែប្រើប្រាស់អគ្គិសនីខ្លាំងនៅពេលយប់ ការប្រើប្រាស់នៅពេលយប់អាចលើសពី 50% នៃការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ។ សម្រាប់ស្ថានីយ៍បូមទឹកដែលដំណើរការជាចម្បងក្នុងអំឡុងពេលថ្ងៃពន្លឺ ចំណែកពេលយប់អាចទាបជាង 20% ។

ការចែករំលែកពេលយប់កាន់តែទាប ការផ្ទុកកាន់តែច្រើនដើរតួជាមុខងារបន្ថែម។ ការចែករំលែកកាន់តែខ្ពស់ ការផ្ទុកថាមពលដ៏សំខាន់កាន់តែច្រើនឡើងដល់ប្រព័ន្ធទាំងមូល។

 

 

សេចក្តីយោងថាមពលរហ័សសម្រាប់សេណារីយ៉ូប្រតិបត្តិការទូទៅ

តារាងខាងក្រោមសង្ខេបជួរធម្មតាសម្រាប់សេណារីយ៉ូប្រតិបត្តិការទូទៅចំនួនប្រាំមួយ។ តួលេខទាំងនេះគឺផ្អែកលើបទពិសោធន៍ឧស្សាហកម្ម។ តម្រូវការគម្រោងជាក់ស្តែងត្រូវតែផ្ទៀងផ្ទាត់ប្រឆាំងនឹងបញ្ជីផ្ទុក។

សេណារីយ៉ូប្រតិបត្តិការ ការប្រើប្រាស់ថាមពលប្រចាំថ្ងៃ (kWh) ថាមពលកំពូល (kW) ការប្រើប្រាស់ពេលយប់ សមត្ថភាព PV ដែលបានណែនាំ ការផ្ទុកថាមពលដែលបានណែនាំ
ជំរុំសាងសង់ 30 នាក់។ ៦០–១២០ ១៥–២៥ 50%–60% ស៊េរី 20 kW 40 kWh
ជំរុំសាងសង់ 100 នាក់។ 250-400 ៥០–៧០ 50%–60% ស៊េរី 56-75 kW 121 kWh
ម៉ាស៊ីនបូមទឹក 22 kW ចំនួនពីរ (ដំណើរការមួយ រង់ចាំមួយ) ២០០–៣០០ ៤០–៥០ ក្រោម 20% ស៊េរី 56 kW ស្រេចចិត្ត តាមតម្រូវការ
អំពូលភ្លើង 12×400 W (10 ម៉ោងនៅពេលយប់) 50 5 100% ស៊េរី 20 kW 40 kWh
ស្ថានីយ៍មូលដ្ឋានទូរគមនាគមន៍ (ប្រតិបត្តិការ 24/7) ៦០–៩០ ៣–៥ 100% ស៊េរី 20 kW 40 kWh
ម៉ាស៊ីនផ្សារ ឧបករណ៍កាត់ និងឧបករណ៍ថាមពលតូចៗ 80–150 ២០–៤០ ប្រហែល 30% ស៊េរី 56 kW ស្រេចចិត្ត តាមតម្រូវការ

ដើម្បីប្រើតារាងនេះ ដំបូងត្រូវកំណត់សេណារីយ៉ូប្រតិបត្តិការ ហើយពិនិត្យមើលថាតើជួរណាដែលត្រូវនឹងការប្រើប្រាស់ថាមពលប្រចាំថ្ងៃ។ ប្រសិនបើថាមពលខ្ពស់បំផុត និងការប្រើប្រាស់ថាមពលប្រចាំថ្ងៃចង្អុលទៅទំហំប្រព័ន្ធផ្សេងៗគ្នា សូមប្រើកម្រិតថាមពលខ្ពស់ជាងជាចំណុចចាប់ផ្តើម បន្ទាប់មកផ្ទៀងផ្ទាត់ថាតើសមត្ថភាព PV គ្រប់គ្រាន់ឬអត់។

 

 

ហេតុអ្វីបានជាម៉ូឌុល PV, Inverters និងការផ្ទុកថាមពលត្រូវតែមានទំហំដាច់ដោយឡែកពីគ្នា។

សមាមាត្រ DC/AC៖ សមត្ថភាព PV ជាធម្មតាខ្ពស់ជាងទិន្នផលដែលបានវាយតម្លៃ Inverter

ទិន្នផលម៉ូឌុល PV ត្រូវបានវាយតម្លៃក្រោមលក្ខខណ្ឌតេស្តស្តង់ដារ៖ សីតុណ្ហភាពម៉ូឌុល 25°C ការ irradiance 1,000 W/m² និងមេគុណខ្យល់នៃ AM1.5។ នៅពេលដែលសីតុណ្ហភាពផ្ទាំងខាងក្រោយរបស់ម៉ូឌុលឡើងដល់ 65°C នៅលើគេហទំព័រ ម៉ូឌុលស៊ីលីកូនគ្រីស្តាល់ដែលមានមេគុណសីតុណ្ហភាព -0.3%/°C អាចជួបប្រទះនឹងការថយចុះទិន្នផលប្រហែល 12%–14% ។

ប្រសិនបើសមត្ថភាព PV និងទិន្នផលដែលបានវាយតម្លៃរបស់ Inverter ត្រូវបានផ្គូផ្គងក្នុងសមាមាត្រ 1: 1 ប្រព័ន្ធអាចនឹងមិនឈានដល់ទិន្នផលវាយតម្លៃរបស់ Inverter ក្នុងអំឡុងពេលដែលក្តៅបំផុតនៃថ្ងៃ ដោយទុកឱ្យសមត្ថភាពរបស់ Inverter ប្រើប្រាស់មិនគ្រប់គ្រាន់។

ការអនុវត្តឧស្សាហកម្មទូទៅគឺកំណត់ទំហំសមត្ថភាព PV ដែលបានដំឡើងនៅ 1.1-1.3 ដងនៃទិន្នផលវាយតម្លៃរបស់ Inverter ។ សមាមាត្រនេះត្រូវបានគេស្គាល់ថាជាសមាមាត្រ DC/AC ។ វាមិនមែនជាអត្រាអតិផរណា; វាជួយធ្វើឱ្យការប្រើប្រាស់កាន់តែប្រសើរឡើងនៃការ irradiance ពន្លឺព្រះអាទិត្យដែលមាន។

 

របៀបគណនាសមត្ថភាពផ្ទុកថាមពល

សមត្ថភាពផ្ទុកថាមពលអាស្រ័យលើការប្រើប្រាស់អគ្គិសនីនៅពេលយប់ និងជម្រៅនៃការឆក់ (DoD) ដែលអនុញ្ញាត។

ការប្រើប្រាស់ពេលយប់ជាចំណែកនៃការប្រើប្រាស់ប្រចាំថ្ងៃ តម្រូវការផ្ទុកសម្រាប់ 100 kWh / ថ្ងៃនៃការប្រើប្រាស់ ការពិពណ៌នា
20% ប្រហែល 22-25 kWh គ្របដណ្ដប់លើពន្លឺពេលយប់ និងការទំនាក់ទំនងតែប៉ុណ្ណោះ ដោយសន្មត់ថាមានជម្រៅ 90% នៃការឆក់
40% ប្រហែល 45-50 kWh គ្របដណ្តប់បន្ទុកផលិតកម្មជំនួយនៅពេលល្ងាច
60% ប្រហែល 67-75 kWh សម្រាប់សេណារីយ៉ូប្រតិបត្តិការជុំវិញម៉ោង ដែលមានសមត្ថភាពបន្ថែមត្រូវបានបម្រុងទុកសម្រាប់ថ្ងៃដែលមានពពក ឬភ្លៀង
100% (ស្ថានីយទូរគមនាគមន៍) ប្រហែល 110-120 kWh តម្រូវឱ្យមានការពិចារណាលើការរចនាសម្រាប់រយៈពេល 2-3 ថ្ងៃជាប់គ្នាដែលមានពពក ឬភ្លៀង

ការគណនាអាចបង្ហាញជា៖

សមត្ថភាពផ្ទុកថាមពល = ការប្រើប្រាស់ថាមពលប្រចាំថ្ងៃ × ការចែករំលែកការប្រើប្រាស់ពេលយប់ ÷ ជម្រៅនៃការហូរចេញ × កត្តាបម្រុងអាកាសធាតុពពក (1.0–1.3)

កត្តាដែលលើសលុបអាចត្រូវបានផ្ទៀងផ្ទាត់ប្រឆាំងនឹងទិន្នន័យឧតុនិយមក្នុងស្រុកដោយប្រើ ម៉ូឌុលប្រព័ន្ធក្រៅបណ្តាញ JRC PVGIS ។

សម្រាប់អាគុយលីចូមដែកផូស្វ័រ (LFP) តម្លៃការរចនាជម្រៅនៃការឆក់ធម្មតាគឺ 90% ។ កុំគណនាតាមការសន្មត់នៃ 100% DoD ព្រោះវាអាចធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់វដ្តជីវិត។

 

វដ្តជីវិត និងកាលវិភាគជំនួស

ថ្មលីចូមដែកផូស្វាតអាចសម្រេចបាន។ 5,000-8,000 វដ្តនៅជម្រៅ 80% នៃការឆក់. សន្មត់ថាវដ្តនៃការសាកថ្មម្តងក្នុងមួយថ្ងៃ វាត្រូវគ្នានឹងប្រហែល 13-21 ឆ្នាំ។ នេះគឺខ្លីជាងអាយុកាលសេវាកម្ម 25 ឆ្នាំដែលត្រូវបានបញ្ជាក់ជាទូទៅសម្រាប់ម៉ូឌុល PV ។ ដូច្នេះការផ្ទុកថាមពលអាចតម្រូវឱ្យមានការជំនួសក្នុងអំឡុងពេលវដ្តជីវិតរបស់ប្រព័ន្ធ ហើយមិនគួរត្រូវបានមើលរំលងនៅក្នុងការគណនាការវិនិយោគនោះទេ។

 

 

ការផ្គូផ្គងគម្រោងរបស់អ្នកទៅនឹងស៊េរីផលិតផលមួយក្នុងចំណោមស៊េរីផលិតផលទាំងប្រាំមួយ។

ស្ថានីយ៍ថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យចល័តរបស់ ZM-Besta មាននៅក្នុងស៊េរីថាមពលចំនួនប្រាំមួយ ដែលគ្របដណ្តប់ពី 20 kW ទៅ 200 kW ដែលមាន 24 ម៉ូដែលសរុប។ លក្ខណៈបច្ចេកទេសសំខាន់ៗត្រូវបានរាយខាងក្រោម។

ស៊េរី បានដំឡើងសមត្ថភាព PV ប្រភេទម៉ូឌុល PV ថាមពលក្នុងមួយម៉ូឌុល ដានជើងដែលបានប្រើ ទំងន់ផលិតផល (មិនរាប់បញ្ចូលការផ្ទុកថាមពល) ការផ្ទុកថាមពលស្តង់ដារ
20 kW 15-20 kW N-type TOPCon 690–720 វ៉ 33–39 m × 4 m ៣.៨–៤.៣ ត 40 kWh
56 kW 40-56 kW N-type TOPCon 440–460 វ៉ 63–85 m × 6 m 12.5–15 ទំ 121 kWh
75 kW 56-77 kW N-type TOPCon 440–460 វ៉ 63–85 m × 6 m 12–15 t ស្រេចចិត្ត តាមតម្រូវការ
150 kW 109-152 kW N-type TOPCon 510–530 វ៉ 70–96 m × 12 m ៣៣–៣៦ ត 261 kWh
175 kW 133-175 kW N-type TOPCon 510–530 វ៉ 70–96 m × 12 m 31–34.5 ទំ ស្រេចចិត្ត តាមតម្រូវការ
200 kW 148-204 kW N-type TOPCon 580–600 វ៉ 85–110 m × 12 m ៣១–៣៤ ទំ ស្រេចចិត្ត តាមតម្រូវការ

លក្ខណៈបច្ចេកទេសទូទៅនៅទូទាំងជួរផលិតផល៖

  • មុំដំឡើង: 25 °
  • មុំរួមបញ្ចូលស៊ុម: 130 °
  • ថ្នាំកូត galvanized ជ្រលក់ក្តៅនៅលើស៊ុម: ≥55 μm
  • ស័ង្កសី-អាលុយមីញ៉ូម-ម៉ាញេស្យូមស្រោបលើផ្លូវរថភ្លើង៖ ≥275 ក្រាម/m²
  • ពេលវេលាដាក់ពង្រាយ៖ ≤30 នាទី។
  • ធន់នឹងខ្យល់បន្ទាប់ពីការដាក់ពង្រាយ៖ ថ្នាក់ទី 9
  • ភាពធន់នឹងការបាញ់អំបិល៖ ≤C5
  • សីតុណ្ហភាពប្រតិបត្តិការ: -20 ° C ទៅ +50 ° C
  • ការវាយតម្លៃការការពារនៅក្នុងការកំណត់រចនាសម្ព័ន្ធដែលបានរក្សាទុក: IP55
  • ទិន្នផល Inverter កូនកាត់: 380 V/400 V, បីដំណាក់កាល, បួនខ្សែ
  • ប្រេកង់៖ ៥០/៦០ ហឺត

 

 

កំហុសក្នុងទំហំធម្មតាចំនួនបួនដែលត្រូវជៀសវាង

ដោយគ្រាន់តែបន្ថែមការវាយតម្លៃនៃបន្ទះឈ្មោះឧបករណ៍

ការបន្ថែមថាមពលដែលបានវាយតម្លៃនៃរាល់ធាតុនៅក្នុងបញ្ជីឧបករណ៍ជាធម្មតាបង្កើតការប៉ាន់ប្រមាណដែលខ្ពស់ពេកពី 30% ទៅ 50%។ បរិក្ខារទាំងអស់មិនដំណើរការក្នុងពេលដំណាលគ្នាទេ ហើយភាពខុសគ្នាអាចបកប្រែដោយផ្ទាល់ទៅជាការចំណាយលើប្រព័ន្ធដែលមិនចាំបាច់។

 

មិនអើពើនឹងការបាត់បង់ទិន្នផលដែលទាក់ទងនឹងសីតុណ្ហភាព

នៅតំបន់រុករករ៉ែវាលខ្សាច់ដែលមានសីតុណ្ហភាពព័ទ្ធជុំវិញ 45°C សីតុណ្ហភាពសន្លឹកខាងក្រោយរបស់ម៉ូឌុល PV អាចលើសពី 70°C ដោយកាត់បន្ថយទិន្នផលជិត 15%។ ការកំណត់ទំហំប្រព័ន្ធផ្អែកលើការវាយតម្លៃស្ដង់ដារនៅ 25°C អាចបណ្តាលឱ្យមានទិន្នផលជាក់ស្តែងទាបជាងការរំពឹងទុក។

 

ការកំណត់ទំហំផ្ទុកថាមពលសម្រាប់បន្ទុកខ្ពស់បំផុត

ការផ្ទុកថាមពលមានសមាមាត្រច្រើននៃតម្លៃប្រព័ន្ធសរុប។ ការកំណត់ទំហំផ្ទុកដោយយោងទៅតាមថាមពលកំពូលមានន័យថាការបង់ប្រាក់សម្រាប់ទំហំផ្ទុកពេញមួយថ្ងៃដើម្បីគ្របដណ្តប់កំពូលដែលអាចកើតឡើងត្រឹមតែពីរម៉ោងប៉ុណ្ណោះ។ វិធីសាស្រ្តត្រឹមត្រូវគឺទំហំផ្ទុកដោយផ្អែកលើការប្រើប្រាស់ថាមពលនៅពេលយប់។

 

មើលរំលងតម្រូវការដឹកជញ្ជូន និងការលើក

គ្រឿងបរិក្ខារដែលមានបាតជើងដាក់ពង្រាយ 110 m × 12 m និងទម្ងន់ 34 t ទាមទារការត្រួតពិនិត្យជាមុននៃផ្លូវចូលគេហទំព័រ កាំបង្វិល និងសមត្ថភាពលើកស្ទូច។ ផ្លូវបណ្តោះអាសន្ននៅកន្លែងជីករ៉ែ ជារឿយៗត្រូវបានរចនាឡើងសម្រាប់រថយន្តធុនស្រាល។ ប្រសិនបើតម្រូវការក្នុងការចូលប្រើប្រាស់ និងផ្ទុករបស់រថយន្តធុនធ្ងន់ត្រូវបានមើលរំលង ឧបករណ៍អាចនឹងមកដល់កន្លែង ប៉ុន្តែមិនអាចផ្ទុកបានទេ។

 

 

សំណួរដែលសួរញឹកញាប់

សំណួរទី 1: តើស្ថានីយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យចល័ត 20 kW អាចបង្កើតអគ្គិសនីបានប៉ុន្មានក្នុងមួយថ្ងៃ?

ជំនាន់អាស្រ័យលើលក្ខខណ្ឌពន្លឺព្រះអាទិត្យក្នុងតំបន់។ សន្មត់ថាម៉ោងព្រះអាទិត្យខ្ពស់បំផុត 4.5 និងប្រសិទ្ធភាពប្រព័ន្ធពី 0.75-0.8 នីមួយៗ 1 kW នៃសមត្ថភាព PV ដែលបានដំឡើងបង្កើតបានប្រហែល 3.4-3.6 kWh ក្នុងមួយថ្ងៃ។ ដូច្នេះប្រព័ន្ធ 20 kW នឹងបង្កើតបានប្រហែល 68-72 kWh ក្នុងមួយថ្ងៃ។ នៅតំបន់ដែលមានពន្លឺថ្ងៃខ្លាំងបំផុត 5.5 ម៉ោង ការបង្កើតប្រចាំថ្ងៃអាចឡើងដល់ប្រហែល 85 kWh ។ PVOUT ក្នុងស្រុកពិតប្រាកដអាចត្រូវបានសួរដោយកូអរដោនេនៅក្នុង អាត្លាសសកល.

 

សំណួរទី 2: តើប្រព័ន្ធអាចផ្តល់ថាមពលដោយផ្ទាល់ទៅលើបន្ទុកដែលជំរុញដោយម៉ូទ័រដែរឬទេ?

បាទ/ចាស ប៉ុន្តែចរន្តចាប់ផ្តើមត្រូវតែត្រូវបានគណនា។ ម៉ូទ័រអាំងឌុចទ័រ 22 kW ដោយប្រើការចាប់ផ្តើមដោយផ្ទាល់លើបណ្តាញអាចទាញចរន្តភ្លាមៗពី 110-150 A. Inverter ត្រូវតែមានសមត្ថភាពផ្ទុកលើសទម្ងន់គ្រប់គ្រាន់ដើម្បីដោះស្រាយតម្រូវការនេះ។ សម្រាប់ម៉ូទ័រដែលមានថាមពលខ្ពស់ ការចាប់ផ្តើមទន់ ឬដ្រាយប្រេកង់អថេរ (VFD) ត្រូវបានណែនាំដើម្បីកាត់បន្ថយចរន្តចាប់ផ្តើម និងចរន្តអគ្គិសនីដែលពាក់ព័ន្ធ។

 

សំណួរទី 3: តើប្រព័ន្ធអាចដំណើរការដោយគ្មានការផ្ទុកថាមពលបានទេ?

បាទ។ សម្រាប់កម្មវិធីដែលប្រើប្រាស់អគ្គិសនីជាចម្បងនៅពេលថ្ងៃ ដូចជាស្ថានីយ៍បូមទឹក និងប្រតិបត្តិការកម្ទេច ប្រព័ន្ធអាចដំណើរការដោយគ្មានការផ្ទុកថាមពល ដោយ Inverter ផ្គត់ផ្គង់ថាមពលឆ្លើយតបទៅនឹងបន្ទុក។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ កម្មវិធីដែលត្រូវការថាមពលបម្រុងទុកនៅពេលយប់ ឬអំឡុងពេលអាកាសធាតុមានពពក ត្រូវការការផ្ទុកថាមពល។

 

សំណួរទី 4: តើប្រព័ន្ធអាចពង្រីកបានទេ?

ការរចនាម៉ូឌុលគាំទ្រការពង្រីកសមត្ថភាពដោយបន្ថែម និងភ្ជាប់ឯកតាបន្ថែមស្របគ្នា។ មុនពេលពង្រីក សូមពិនិត្យមើលចំនួនអតិបរិមានៃឯកតាប៉ារ៉ាឡែលដែលអនុញ្ញាត និងសមត្ថភាពនៃចំណុចតភ្ជាប់។ ការបន្ថែមសមត្ថភាព PV តែម្នាក់ឯងដោយមិនធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធចែកចាយអគ្គិសនីប្រហែលជាមិនគ្រប់គ្រាន់ទេ។

 

សំណួរទី 5: តើឧបករណ៍អាចដំណើរការបានរយៈពេលប៉ុន្មានក្នុងបរិយាកាសដែលផ្ទុកដោយអំបិល?

ជួរផលិតផលត្រូវបានបញ្ជាក់ជាមួយនឹងការវាយតម្លៃធន់ទ្រាំនឹងការបាញ់អំបិល ≤C5 និងថ្នាំកូតស៊ុម galvanized ក្តៅ ≥55 μm។ នៅក្រោមចំណាត់ថ្នាក់នៃការច្រេះ ISO 12944 C5-M សំដៅទៅលើបរិស្ថានសមុទ្រដែលមានការច្រេះខ្លាំង រួមទាំងទីតាំងឆ្នេរមួយចំនួនក្នុងចម្ងាយ 500 ម៉ែត្រនៃសមុទ្រ។ ជាមួយនឹងកម្រិតការពារនេះ និងការត្រួតពិនិត្យជាប្រចាំ ប្រព័ន្ធអាចគាំទ្ររយៈពេលសេវាកម្មលើសពី 15 ឆ្នាំ។ អាយុកាលសេវាកម្មពិតប្រាកដនៅតែអាស្រ័យលើលក្ខខណ្ឌច្រេះជាក់លាក់នៃគេហទំព័រ និងប្រេកង់ថែទាំ។

 

 

ទំនាក់ទំនង៖ info@xzbesta.com

 

 

ផលិតផលលក្ខណៈពិសេស

ផ្ញើសំណួររបស់អ្នកនៅថ្ងៃនេះ