Kanggo proyek off-grid, pitakonan pisanan meh padha: Pira daya sing dibutuhake stasiun tenaga surya seluler?
Ora ana jawaban siji-ukuran-cocok-kabeh. Rating daya sing dibutuhake kudu diwilang, ora mung dipilih. Siji asumsi sing salah bisa nyebabake gawe ulang sing larang regane: sistem sing ukurane sithik bisa uga gagal ndhukung beban kasebut, dene sistem sing gedhe banget ngubungake modal kanthi kapasitas sing ora bisa digunakake.
Pandhuan iki ngilangi cara ukuran, nyedhiyakake tabel referensi cepet kanggo skenario operasi umum, lan nerangake kenapa modul PV, inverter lan panyimpenan energi kudu diwilang kanthi kapisah.
Iki minangka titik wiwitan kanggo kabeh petungan ukuran. Sing penting yaiku listrik sing digunakake sajrone 24 jam - dudu jumlah rating papan jeneng peralatan utawa jumlah piranti sing dikalikake karo daya sing dirating.
Ana telung cara kanggo ngira konsumsi ing situs:
Cara katelu umume digunakake kanggo kemah konstruksi utawa situs pertambangan sing mentas diadegake. Perkiraan industri sing khas yaiku: kamp konstruksi 30 wong: 60–120 kWh/dina; Kamp konstruksi 100 wong: 250–400 kWh/dina.
Daya puncak nemtokake kapasitas inverter sing dibutuhake, dene konsumsi energi saben dina nemtokake kapasitas PV sing dibutuhake. Iki loro paramèter beda.
Peralatan ing situs biasane ora bisa digunakake kanthi beban lengkap bebarengan. Faktor panjaluk 0.6–0.8 biasa digunakake ing perkiraan teknik. Yen faktor panjaluk 1.0 bisa nyebabake inverter sing gedhe banget, ora bisa digunakake sajrone siklus urip proyek.
Siji pertimbangan penting yaiku peralatan kanthi motor daya dhuwur, kayata pompa banyu, crusher lan peralatan angkat. Arus wiwitan kudu diitung kanthi kapisah. Arus wiwitan langsung saka motor induksi nggunakake wiwitan langsung-on-line bisa tekan 5-7 kaping saiki sing dirating. Yen masalah iki ora ditanggulangi, malah inverter sing ukurane ora cukup bisa proteksi.
Angka iki nemtokake konfigurasi panyimpenan energi. Kanggo kemah sing umume ora dienggoni ing wayah awan nanging nggunakake listrik sing signifikan ing wayah wengi, konsumsi ing wayah wengi asring bisa ngluwihi 50% panggunaan saben dina. Kanggo stasiun pompa sing beroperasi utamane ing wayah awan, pangsa wengi bisa kurang saka 20%.
Sing luwih murah bareng ing wayah wengi, luwih akeh panyimpenan minangka fungsi tambahan. Sing luwih dhuwur nuduhake, panyimpenan energi sing luwih kritis kanggo sistem sakabèhé.

Tabel ing ngisor iki ngringkes kisaran khas kanggo enem skenario operasi umum. Angka kasebut adhedhasar pengalaman industri; syarat project nyata kudu diverifikasi marang dhaftar mbukak.
| Skenario Operasi | Konsumsi Energi saben dina (kWh) | Daya Puncak (kW) | Konsumsi wengi | Kapasitas PV sing disaranake | Dianjurake Storage Energy |
| 30-wong construction camp | 60–120 | 15–25 | 50%–60% | 20 kW seri | 40 kWh |
| Kamp konstruksi 100 wong | 250–400 | 50–70 | 50%–60% | Seri 56–75 kW | 121 kWh |
| Loro pompa drainase 22 kW (siji operasi, siji siaga) | 200–300 | 40–50 | Ing ngisor 20% | 56 kW seri | Opsional, kaya sing dibutuhake |
| Lampu situs 12 × 400 W (10 jam ing wayah wengi) | 50 | 5 | 100% | 20 kW seri | 40 kWh |
| Stasiun pangkalan telekomunikasi (operasi 24/7) | 60–90 | 3–5 | 100% | 20 kW seri | 40 kWh |
| Mesin las, peralatan nglereni lan alat listrik cilik | 80–150 | 20–40 | Sekitar 30% | 56 kW seri | Opsional, kaya sing dibutuhake |
Kanggo nggunakake tabel iki, goleki skenario operasi lan priksa kisaran sing cocog karo konsumsi energi saben dina. Yen daya puncak lan konsumsi energi saben dina menyang ukuran sistem sing beda-beda, gunakake rating daya sing luwih dhuwur minangka titik wiwitan, banjur verifikasi manawa kapasitas PV cukup.

Output modul PV dirating miturut kondisi tes standar: suhu modul 25°C, iradiance 1.000 W/m² lan koefisien massa udara AM1.5. Nalika suhu backsheet modul tekan 65 ° C ing situs, modul silikon kristal kanthi koefisien suhu -0,3% / ° C bisa ngalami pengurangan output kira-kira 12%-14%.
Yen kapasitas PV lan output dirating inverter dicocogake ing rasio 1: 1, sistem bisa uga ora tekan output dirating inverter sak bagéan paling panas dina, ninggalake sawetara kapasitas inverter underutilized.
Praktek industri sing umum yaiku ukuran kapasitas PV sing dipasang ing 1.1-1.3 kaping output dirating inverter. Rasio iki dikenal minangka rasio DC / AC. Iku ora HFS inflated; mbantu nggawe luwih apik nggunakake irradiance solar kasedhiya.
Kapasitas panyimpenan energi gumantung saka konsumsi listrik ing wayah wengi lan kedalaman discharge sing diidini (DoD).
| Konsumsi Wengi minangka Panggunaan Saben Dina | Panyimpenan sing dibutuhake kanggo Konsumsi 100 kWh / dina | Katrangan |
| 20% | Kira-kira. 22–25 kWh | Nyakup cahya sore lan komunikasi mung, kanthi asumsi ambane 90%. |
| 40% | Kira-kira. 45–50 kWh | Nyakup beban produksi tambahan ing wayah sore |
| 60% | Kira-kira. 67–75 kWh | Kanggo skenario operasi udakara jam, kanthi kapasitas tambahan kanggo dina mendhung utawa udan |
| 100% (base station telekomunikasi) | Kira-kira. 110–120 kWh | Mbutuhake pertimbangan desain kanggo 2-3 dina mendhung utawa udan berturut-turut |
Pitungan bisa ditulis minangka:
Kapasitas panyimpenan energi = Konsumsi energi saben dina × Pangsa konsumsi wayah wengi ÷ Kedalaman debit × Faktor cadangan cuaca mendhung (1.0–1.3)
Faktor redundansi bisa diverifikasi marang data meteorologi lokal nggunakake modul sistem off-grid JRC PVGIS.
Kanggo baterei lithium iron phosphate (LFP), nilai desain depth-of-discharge khas yaiku 90%. Aja ngetung ing asumsi 100% DoD, amarga iki bisa kompromi urip siklus.
Baterei lithium wesi fosfat bisa entuk 5.000-8.000 siklus ing 80% ambane discharge. Kanthi asumsi siji siklus charge-discharge saben dina, iki cocog karo kira-kira 13-21 taun. Iki luwih cendhek tinimbang umur layanan 25 taun nominal sing umume ditemtokake kanggo modul PV. Panyimpenan energi bisa uga mbutuhake panggantos sajrone siklus urip sistem lan ora kudu dilalekake ing petungan investasi.
Stasiun tenaga surya seluler ZM-Besta kasedhiya ing enem seri daya, kalebu 20 kW nganti 200 kW, kanthi total 24 model. specifications Key kapacak ing ngisor iki.
| Seri | Kapasitas PV sing dipasang | Tipe Modul PV | Daya saben Modul | Diterapake Footprint | Bobot Produk (Kajaba Panyimpenan Energi) | Panyimpenan Energi Standar |
| 20 kW | 15–20 kW | N-tipe TOPCon | 690–720 W | 33–39 m × 4 m | 3,8–4,3 t | 40 kWh |
| 56 kW | 40–56 kW | N-tipe TOPCon | 440–460 W | 63–85 m × 6 m | 12,5–15 t | 121 kWh |
| 75 kW | 56–77 kW | N-tipe TOPCon | 440–460 W | 63–85 m × 6 m | 12–15 t | Opsional, kaya sing dibutuhake |
| 150 kW | 109–152 kW | N-tipe TOPCon | 510–530 W | 70–96 m × 12 m | 33–36 t | 261 kWh |
| 175 kW | 133–175 kW | N-tipe TOPCon | 510–530 W | 70–96 m × 12 m | 31–34,5 t | Opsional, kaya sing dibutuhake |
| 200 kW | 148–204 kW | N-tipe TOPCon | 580–600 W | 85–110 m × 12 m | 31–34 t | Opsional, kaya sing dibutuhake |
Spesifikasi umum ing macem-macem produk:

Nambahake daya sing dirating saben item ing dhaptar peralatan biasane ngasilake perkiraan sing dhuwur banget 30%-50%. Peralatan ora kabeh operate bebarengan, lan prabédan bisa nerjemahake langsung menyang biaya sistem rasah.
Ing wilayah pertambangan ara-ara samun kanthi suhu sekitar 45 ° C, suhu backsheet modul PV bisa ngluwihi 70 ° C, nyuda output nganti meh 15%. Ukuran sistem adhedhasar rating standar ing 25 ° C bisa ngasilake output nyata sing luwih murah tinimbang sing dikarepake.
Panyimpenan energi nyedhiyakake proporsi sing cukup saka total biaya sistem. Ukuran panyimpenan miturut daya puncak tegese mbayar kapasitas panyimpenan sedina muput kanggo nutupi puncak sing bisa kedadeyan mung rong jam. Pendekatan sing bener yaiku ukuran panyimpenan adhedhasar konsumsi energi ing wayah wengi.
Peralatan kanthi tapak sikil 110 m × 12 m lan bobote 34 t mbutuhake pemeriksaan luwih dhisik ing dalan akses situs, radius belok lan kapasitas angkat crane. Dalan sementara ing situs pertambangan asring dirancang kanggo kendaraan entheng. Yen akses kendaraan abot lan syarat unloading ora digatekake, peralatan kasebut bisa teka ing situs nanging ora bisa dibongkar.
Generasi gumantung ing kahanan solar lokal. Kanthi asumsi 4,5 jam puncak srengenge lan efisiensi sistem 0,75-0,8, saben 1 kW kapasitas PV sing diinstal ngasilake kira-kira 3,4-3,6 kWh saben dina. Sistem 20 kW mulane bakal ngasilake kira-kira 68-72 kWh / dina. Ing wilayah kanthi jam srengenge puncak 5,5, generasi saben dina bisa tekan 85 kWh. PVOUT lokal sing nyata bisa ditakoni kanthi koordinat ing Atlas Surya Global.
Ya, nanging wiwit saiki kudu diwilang. Motor induksi 22 kW nggunakake wiwitan langsung-on-line bisa narik arus langsung 110-150 A. Inverter kudu nduweni kemampuan kakehan sing cukup kanggo nangani panjaluk kasebut. Kanggo motor daya dhuwur, wiwitan alus utawa drive frekuensi variabel (VFD) dianjurake kanggo nyuda arus wiwitan lan lonjakan listrik sing ana gandhengane.
ya wis. Kanggo aplikasi sing biasane nganggo listrik ing wayah awan, kayata stasiun pompa lan operasi crushing, sistem kasebut bisa digunakake tanpa panyimpenan energi, kanthi inverter nyedhiyakake daya kanggo nanggepi beban kasebut. Nanging, aplikasi sing mbutuhake daya serep ing wayah wengi utawa nalika cuaca mendhung mbutuhake panyimpenan energi.
Desain modular ndhukung ekspansi kapasitas kanthi nambah lan nyambungake unit tambahan kanthi paralel. Sadurunge ekspansi, priksa jumlah unit paralel maksimum sing diidini konverter lan kapasitas titik sambungan. Nambah kapasitas PV piyambak tanpa nganyarke sistem distribusi listrik bisa uga ora cukup.
Range produk kasebut ditemtokake kanthi rating tahan semprotan uyah ≤C5 lan lapisan pigura galvanis panas ≥55 μm. Miturut klasifikasi korosi ISO 12944, C5-M nuduhake lingkungan laut sing korosif banget, kalebu lokasi pesisir tartamtu ing jarak 500 m saka segara. Kanthi tingkat proteksi lan inspeksi reguler iki, sistem kasebut bisa ndhukung periode layanan luwih saka 15 taun. Urip layanan nyata isih gumantung ing kahanan karat khusus situs lan frekuensi pangopènan.
Kontak: info@xzbesta.com
Keuntungan saka Atap BIPV: Ganti tradhisi ...
Keuntungan saka Atap BIPV: Ganti tradhisi ...