Ցանցից դուրս նախագծերի համար առաջին հարցը գրեթե միշտ նույնն է. Որքա՞ն էներգիա է անհրաժեշտ իմ շարժական արևային էլեկտրակայանին:
Չկա միանվագ պատասխան: Պահանջվող հզորության վարկանիշը պետք է հաշվարկվի, այլ ոչ թե պարզապես ընտրվի: Մեկ սխալ ենթադրությունը կարող է հանգեցնել ծախսատար վերամշակման. թերաչափ համակարգը կարող է չապահովել բեռը, մինչդեռ չափազանց մեծ համակարգը կապում է կապիտալն այն հզորությամբ, որը երբեք չի կարող օգտագործվել:
Այս ուղեցույցը ներկայացնում է չափերի չափման մեթոդը, տրամադրում է արագ հղման աղյուսակ ընդհանուր գործառնական սցենարների համար և բացատրում է, թե ինչու ՖՎ մոդուլները, ինվերտորները և էներգիայի պահեստը պետք է հաշվարկվեն առանձին:
Սա բոլոր չափերի հաշվարկների մեկնարկային կետն է: Կարևորը 24 ժամվա ընթացքում իրական սպառված էլեկտրաէներգիան է, այլ ոչ թե սարքավորումների անվանական ցուցանակների գումարը կամ սարքերի քանակը՝ բազմապատկած դրանց անվանական հզորությամբ:
Տեղում սպառումը գնահատելու երեք եղանակ կա.
Երրորդ մեթոդը սովորաբար օգտագործվում է նորաստեղծ շինարարական ճամբարների կամ հանքավայրերի համար: Արդյունաբերության բնորոշ գնահատականներն են. 30 հոգանոց շինարարական ճամբար` 60–120 կՎտժ/օր; 100 հոգանոց շինարարական ճամբար՝ 250–400 կՎտժ/օր։
Պիկ հզորությունը որոշում է ինվերտորի պահանջվող հզորությունը, մինչդեռ էներգիայի օրական սպառումը որոշում է ՖՎ-ի պահանջվող հզորությունը: Սրանք երկու տարբեր պարամետրեր են:
Տեղում գտնվող սարքավորումները սովորաբար միաժամանակ չեն գործում ամբողջ ծանրաբեռնվածությամբ: Ինժեներական գնահատականներում սովորաբար օգտագործվում է 0,6–0,8 պահանջարկի գործակիցը: Ենթադրելով, որ պահանջարկի գործակիցը 1.0 է, կարող է հանգեցնել չափազանց մեծ ինվերտորի, որը թողնում է ավելցուկային հզորությունը չօգտագործված ծրագրի ողջ ցիկլի ընթացքում:
Կարևոր նկատառումներից մեկը բարձր հզորությամբ շարժիչներով սարքավորումներն են, ինչպիսիք են ջրի պոմպերը, ջարդիչները և բարձրացնող սարքավորումները: Նրանց մեկնարկային հոսանքը պետք է հաշվարկվի առանձին: Ինդուկցիոն շարժիչի ակնթարթային մեկնարկային հոսանքը, որն օգտագործում է ուղիղ միացում, կարող է հասնել իր անվանական հոսանքի 5-7 անգամ: Եթե այս խնդիրը չլուծվի, նույնիսկ այլ համապատասխան չափի ինվերտորը կարող է անջատել իր պաշտպանությունը:
Այս ցուցանիշը որոշում է էներգիայի պահպանման կոնֆիգուրացիան: Ճամբարների համար, որոնք հիմնականում չբնակեցված են ցերեկային ժամերին, բայց գիշերը զգալի էլեկտրաէներգիա են սպառում, գիշերային սպառումը հաճախ կարող է գերազանցել ամենօրյա օգտագործման 50%-ը: Պոմպակայանների համար, որոնք աշխատում են հիմնականում ցերեկային ժամերին, գիշերային ժամերին մասնաբաժինը կարող է լինել 20%-ից ցածր:
Որքան ցածր է գիշերային մասնաբաժինը, այնքան ավելի շատ պահեստավորում է ծառայում որպես լրացուցիչ գործառույթ: Որքան մեծ է մասնաբաժինը, այնքան ավելի կարևոր է էներգիայի պահեստավորումը ընդհանուր համակարգի համար:

Հետևյալ աղյուսակը ամփոփում է վեց ընդհանուր գործառնական սցենարների բնորոշ միջակայքերը: Այս թվերը հիմնված են ոլորտի փորձի վրա. Ծրագրի իրական պահանջները պետք է ստուգվեն բեռների ցանկի համեմատ:
| Գործառնական սցենար | Էներգիայի օրական սպառում (կՎտժ) | Պիկ հզորությունը (կՎտ) | Գիշերային սպառում | Առաջարկվող ՖՎ հզորություն | Առաջարկվող էներգիայի պահեստավորում |
| 30 հոգանոց շինարարական ճամբար | 60–120 թթ | 15–25 | 50%-60% | 20 կՎտ սերիա | 40 կՎտժ |
| 100 հոգանոց շինարարական ճամբար | 250–400 թթ | 50–70 թթ | 50%-60% | 56–75 կՎտ շարք | 121 կՎտժ |
| Երկու 22 կՎտ ջրահեռացման պոմպեր (մեկը գործող, մեկը սպասման) | 200–300 թթ | 40–50 թթ | 20%-ից ցածր | 56 կՎտ սերիա | Ըստ ցանկության, ըստ պահանջի |
| 12 × 400 Վտ հզորությամբ տեղանքի լույսեր (10 ժամ գիշերը) | 50 | 5 | 100% | 20 կՎտ սերիա | 40 կՎտժ |
| Հեռահաղորդակցության բազային կայան (շուրջօրյա աշխատանք) | 60–90 թթ | 3–5 | 100% | 20 կՎտ սերիա | 40 կՎտժ |
| Եռակցման մեքենաներ, կտրող սարքավորումներ և փոքր էլեկտրական գործիքներ | 80–150 թթ | 20–40 թթ | Մոտ 30% | 56 կՎտ սերիա | Ըստ ցանկության, ըստ պահանջի |
Այս աղյուսակն օգտագործելու համար նախ նշեք գործառնական սցենարը և ստուգեք, թե որ միջակայքն է համապատասխանում օրական էներգիայի սպառմանը: Եթե գագաթնակետային հզորությունը և էներգիայի օրական սպառումը մատնանշում են համակարգի տարբեր չափերի, օգտագործեք ավելի բարձր հզորության վարկանիշը որպես մեկնարկային կետ, այնուհետև ստուգեք, թե արդյոք ՖՎ հզորությունը բավարար է:

ՖՎ մոդուլի ելքը գնահատվում է ստանդարտ փորձարկման պայմաններում՝ մոդուլի ջերմաստիճանը 25°C, ճառագայթումը 1000 Վտ/մ² և օդի զանգվածի գործակիցը AM1.5: Երբ մոդուլի ետնաշերտի ջերմաստիճանը տեղում հասնում է 65°C-ի, բյուրեղային սիլիցիումի մոդուլները, որոնց ջերմաստիճանի գործակիցը կազմում է -0,3%/°C, կարող է նկատվել մոտավորապես 12%-14% ելքի նվազում:
Եթե ՖՎ-ի հզորությունը և ինվերտորի անվանական ելքը համընկնում են 1:1 հարաբերակցությամբ, ապա համակարգը կարող է չհասնել ինվերտորի անվանական ելքին օրվա ամենաթեժ հատվածում, ինչի հետևանքով ինվերտորի որոշ հզորություն չի օգտագործվում:
Արդյունաբերության տարածված պրակտիկան այն է, որ տեղադրված ՖՎ հզորությունը 1,1–1,3 անգամ գերազանցի ինվերտերի անվանական ելքը: Այս հարաբերակցությունը հայտնի է որպես DC/AC հարաբերակցություն: Դա ուռճացված վարկանիշ չէ. այն օգնում է ավելի լավ օգտագործել հասանելի արևային ճառագայթումը:
Էներգիայի պահպանման հզորությունը կախված է գիշերային էլեկտրաէներգիայի սպառումից և լիցքաթափման թույլատրելի խորությունից (DoD):
| Գիշերային սպառումը որպես ամենօրյա օգտագործման բաժին | Պահանջվող պահեստավորում 100 կՎտժ/օր սպառման համար | Նկարագրություն |
| 20% | Մոտ. 22–25 կՎտժ | Ծածկում է միայն երեկոյան լուսավորությունը և հաղորդակցությունները՝ ենթադրելով լիցքաթափման 90% խորություն |
| 40% | Մոտ. 45–50 կՎտժ | Ծածկում է օժանդակ արտադրական բեռները երեկոյան ժամերին |
| 60% | Մոտ. 67–75 կՎտժ | Շուրջօրյա աշխատանքային սցենարների համար՝ ամպամած կամ անձրևոտ օրերի համար նախատեսված լրացուցիչ հզորությամբ |
| 100% (հեռահաղորդակցության բազային կայան) | Մոտ. 110–120 կՎտժ | Պահանջում է դիզայնի քննարկում 2-3 անընդմեջ ամպամած կամ անձրևոտ օրերի համար |
Հաշվարկը կարող է արտահայտվել հետևյալ կերպ.
Էներգիայի պահպանման հզորություն = Էներգիայի օրական սպառում × Գիշերային սպառման մասնաբաժինը ÷ Լիցքաթափման խորություն × Ամպամած եղանակի պահուստային գործակից (1.0–1.3)
Ավելորդության գործոնը կարող է ստուգվել տեղական օդերևութաբանական տվյալների հիման վրա՝ օգտագործելով JRC PVGIS ցանցից դուրս համակարգի մոդուլը:
Լիթիումի երկաթի ֆոսֆատ (LFP) մարտկոցների համար տիպիկ լիցքաթափման խորության նախագծային արժեքը 90% է: Մի հաշվարկեք 100% DoD-ի ենթադրությամբ, քանի որ դա կարող է վտանգել ցիկլի կյանքը:
Լիթիումի երկաթի ֆոսֆատ մարտկոցները կարող են հասնել 5000–8000 ցիկլ արտանետման 80% խորության վրա. Ենթադրելով օրական մեկ լիցքաթափման ցիկլ, դա համապատասխանում է մոտավորապես 13-21 տարվա: Սա ավելի կարճ է, քան ՖՎ մոդուլների համար սովորաբար սահմանված անվանական 25 տարվա ծառայության ժամկետը: Հետևաբար, էներգիայի պահեստավորումը կարող է պահանջել փոխարինում համակարգի կյանքի ցիկլի ընթացքում և չպետք է անտեսվի ներդրումային հաշվարկներում:
ZM-Besta-ի շարժական արևային էլեկտրակայանները հասանելի են վեց սերիաներով, որոնք ընդգրկում են 20 կՎտ-ից մինչև 200 կՎտ հզորություն, ընդհանուր 24 մոդելներով: Հիմնական բնութագրերը թվարկված են ստորև:
| Սերիա | Տեղադրված ՖՎ հզորություն | ՖՎ մոդուլի տեսակը | Էլեկտրաէներգիա մեկ մոդուլի համար | Տեղակայված հետք | Ապրանքի քաշը (առանց էներգիայի պահպանման) | Ստանդարտ էներգիայի պահեստավորում |
| 20 կՎտ | 15–20 կՎտ | N տիպի TOPCon | 690–720 Վ | 33–39 մ × 4 մ | 3,8–4,3 տ | 40 կՎտժ |
| 56 կՎտ | 40–56 կՎտ | N տիպի TOPCon | 440–460 Վտ | 63–85 մ × 6 մ | 12,5–15 տ | 121 կՎտժ |
| 75 կՎտ | 56–77 կՎտ | N տիպի TOPCon | 440–460 Վտ | 63–85 մ × 6 մ | 12–15 տ | Ըստ ցանկության, ըստ պահանջի |
| 150 կՎտ | 109–152 կՎտ | N տիպի TOPCon | 510–530 Վ | 70–96 մ × 12 մ | 33–36 տ | 261 կՎտժ |
| 175 կՎտ | 133–175 կՎտ | N տիպի TOPCon | 510–530 Վ | 70–96 մ × 12 մ | 31–34,5 տ | Ըստ ցանկության, ըստ պահանջի |
| 200 կՎտ | 148–204 կՎտ | N տիպի TOPCon | 580–600 Վտ | 85–110 մ × 12 մ | 31–34 տ | Ըստ ցանկության, ըստ պահանջի |
Ընդհանուր բնութագրեր արտադրանքի տեսականու համար.

Սարքավորումների ցանկում յուրաքանչյուր կետի անվանական հզորության ավելացումով սովորաբար ստացվում է 30%-50% չափազանց բարձր գնահատում: Սարքավորումները ոչ բոլորն են գործում միաժամանակ, և տարբերությունը կարող է ուղղակիորեն վերածվել համակարգի անհարկի ծախսերի:
Անապատային հանքարդյունաբերական տարածքներում, որտեղ շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանը 45°C է, ՖՎ մոդուլի ետնաշերտի ջերմաստիճանը կարող է գերազանցել 70°C-ը՝ նվազեցնելով արտադրությունը մոտ 15%-ով: Ստանդարտ գնահատման վրա հիմնված համակարգի չափերը 25°C ջերմաստիճանում կարող են հանգեցնել սպասվածից ցածր իրական արդյունքի:
Էներգիայի պահեստավորումը կազմում է համակարգի ընդհանուր արժեքի զգալի մասը: Պահպանման չափը ըստ գագաթնակետային հզորության նշանակում է վճարել մեկ օրվա պահեստային հզորության համար՝ ծածկելու գագաթնակետը, որը կարող է տեղի ունենալ ընդամենը երկու ժամ: Ճիշտ մոտեցումը պահեստավորման չափսերն է՝ հիմնված գիշերային էներգիայի սպառման վրա:
110 մ × 12 մ տարածությամբ և 34 տ քաշով սարքավորումները պահանջում են տեղամասի մուտքի ճանապարհների նախնական ստուգում, շրջադարձի շառավիղը և կռունկների բարձրացման հզորությունը: Հանքարդյունաբերության վայրերում ժամանակավոր ճանապարհները հաճախ նախատեսված են թեթև մեքենաների համար: Եթե ծանր տրանսպորտային միջոցների մուտքի և բեռնաթափման պահանջները անտեսվեն, սարքավորումները կարող են տեղ հասնել, բայց բեռնաթափելն անհնար է:
Սերունդը կախված է տեղական արևային պայմաններից: Ենթադրելով 4,5 գագաթնակետային արևային ժամ և համակարգի արդյունավետությունը 0,75–0,8, յուրաքանչյուր 1 կՎտ տեղադրված ՖՎ հզորություն առաջացնում է մոտավորապես 3,4–3,6 կՎտժ օրական: Հետևաբար, 20 կՎտ հզորությամբ համակարգը կստեղծի մոտավորապես 68–72 կՎտժ/օր: Այն վայրերում, որտեղ արևի առավելագույն ժամերը 5,5 են, օրական արտադրությունը կարող է հասնել մոտ 85 կՎտժ-ի: Իրական տեղական PVOUT-ը կարող է պահանջվել կոորդինատների միջոցով: Համաշխարհային արևային ատլաս.
Այո, բայց մեկնարկային հոսանքը պետք է հաշվարկվի: 22 կՎտ հզորությամբ ինդուկցիոն շարժիչը, որն օգտագործում է ուղիղ միացում, կարող է 110–150 Ա ակնթարթային հոսանք քաշել: Ինվերտորը պետք է ունենա բավականաչափ ծանրաբեռնվածություն այս պահանջը բավարարելու համար: Բարձր հզորությամբ շարժիչների համար առաջարկվում է փափուկ մեկնարկիչ կամ փոփոխական հաճախականության շարժիչ (VFD)՝ գործարկման հոսանքը և դրա հետ կապված էլեկտրական ալիքը նվազեցնելու համար:
Այո՛։ Ծրագրերի համար, որոնք հիմնականում էլեկտրաէներգիա են սպառում ցերեկային ժամերին, ինչպիսիք են պոմպակայանները և ջարդման աշխատանքները, համակարգը կարող է աշխատել առանց էներգիայի պահեստավորման, իսկ ինվերտորը էներգիա է մատակարարում բեռին ի պատասխան: Այնուամենայնիվ, այն հավելվածները, որոնք պահանջում են պահեստային էներգիա գիշերը կամ ամպամած եղանակին, էներգիայի պահպանման կարիք ունեն:
Մոդուլային դիզայնը աջակցում է հզորությունների ընդլայնմանը` զուգահեռ ավելացնելով և միացնելով լրացուցիչ միավորներ: Ընդլայնելուց առաջ ստուգեք ինվերտորի զուգահեռ միավորների առավելագույն թույլատրելի քանակը և միացման կետի հզորությունը: Միայն ՖՎ հզորությունների ավելացումը՝ առանց էլեկտրական բաշխման համակարգի արդիականացման, կարող է բավարար չլինել:
Արտադրանքի տեսականին նշվում է ≤C5 աղի ցողման դիմադրության գնահատականով և ≥55 մկմ տաք ցինկապատ շրջանակով: ISO 12944 կոռոզիայի դասակարգման համաձայն՝ C5-M-ը վերաբերում է բարձր կոռոզիոն ծովային միջավայրերին, ներառյալ ծովից 500 մ հեռավորության վրա գտնվող որոշ ափամերձ վայրեր: Պաշտպանության այս մակարդակով և կանոնավոր ստուգումներով համակարգը կարող է ապահովել ավելի քան 15 տարի սպասարկման ժամկետ: Իրական ծառայության ժամկետը դեռևս կախված է տեղանքի հատուկ կոռոզիայի պայմաններից և սպասարկման հաճախականությունից:
Կապ: info@xzbesta.com
Նախորդող Նորություններ
Ինչպես որոշել տանիքի մանգաղի տարածությունը BIPV-ի համար.Հաջորդ Նորությունները
ոչ մեկը
BIPV տանիքի առավելությունները. Փոխարինեք ավանդական...
BIPV տանիքի առավելությունները. Փոխարինեք ավանդական...