Hogyan válasszuk ki a megfelelő teljesítményt egy mobil naperőműhöz: Gyors referencia és méretezési útmutató táborokhoz, szivattyúállomásokhoz, világításhoz és építőipari berendezésekhez
Hírek

Hogyan válasszuk ki a megfelelő teljesítményt egy mobil naperőműhöz: Gyors referencia és méretezési útmutató táborokhoz, szivattyúállomásokhoz, világításhoz és építőipari berendezésekhez

2026-11-05

Hálózaton kívüli projekteknél az első kérdés szinte mindig ugyanaz: Mennyi áramra van szüksége a mobil naperőművemnek?

Nincs mindenkire érvényes válasz. A szükséges névleges teljesítményt ki kell számítani, nem egyszerűen kiválasztani. Egy téves feltevés költséges utómunkálatokhoz vezethet: egy alulméretezett rendszer nem tudja elviselni a terhelést, míg a túlméretezett rendszer olyan tőkét köt le, amelyet esetleg soha nem használnak fel.

Ez az útmutató lebontja a méretezési módszert, gyors referenciatáblázatot ad a gyakori működési forgatókönyvekhez, és elmagyarázza, miért kell külön számítani a PV-modulokat, az invertereket és az energiatárolókat.

 

 

Kezdje három kulcsérték kiszámításával

Napi energiafogyasztás (kWh/nap)

Ez minden méretezési számítás kiindulópontja. A 24 óra alatt ténylegesen fogyasztott villamos energia számít – nem pedig a berendezés adattábláján szereplő névleges értékek összege vagy az eszközök száma szorozva a névleges teljesítményükkel.

A helyszíni fogyasztás becslésének három módja van:

  1. Ellenőrizze a korábbi mérőállásokat. Általában ez a legpontosabb módszer meglévő hálózati csatlakozással vagy dízelgenerátorral rendelkező projekteknél.
  2. Számítsa ki a felszereléslistából. Becsülje meg az egyes eszközök energiafogyasztását úgy, hogy megszorozza a névleges teljesítményét a napi üzemórákkal.
  3. Használjon összehasonlítható projekteket referenciaként.

A harmadik módszert általában újonnan létesített építőtáborok vagy bányatelepek esetében alkalmazzák. Tipikus iparági becslések: 30 fős építőtábor: 60–120 kWh/nap; 100 fős építőtábor: 250-400 kWh/nap.

 

Csúcsteljesítmény és keresleti tényező

A csúcsteljesítmény határozza meg a szükséges inverter kapacitást, míg a napi energiafogyasztás a szükséges PV kapacitást. Ez két különböző paraméter.

A helyszíni berendezések általában nem működnek egyszerre teljes terhelésen. A mérnöki becslésekben általában 0,6–0,8-as keresleti tényezőt használnak. Ha 1,0-s keresleti tényezőt feltételezünk, az túlméretezett invertert eredményezhet, ami a projekt életciklusa során kihasználatlanul hagyja a többletkapacitást.

Az egyik fontos szempont a nagy teljesítményű motorokkal felszerelt berendezések, például vízszivattyúk, zúzógépek és emelőberendezések. Az indítóáramukat külön kell kiszámítani. A közvetlen indítású aszinkronmotor pillanatnyi indítóárama elérheti a névleges áram 5-7-szeresét. Ha ezt a problémát nem oldják meg, még egy egyébként megfelelő méretű inverter védelme is kioldódhat.

 

Éjszakai energiafogyasztás a napi használat százalékában

Ez az ábra határozza meg az energiatárolás konfigurációját. A nappal nagyrészt lakatlan, de éjszaka jelentős áramot fogyasztó táborok esetében az éjszakai fogyasztás gyakran meghaladhatja a napi használat 50%-át. A főként nappali órákban üzemelő szivattyútelepek esetében az éjszakai részarány 20% alatt lehet.

Minél alacsonyabb az éjszakai részesedés, annál több tárhely szolgál kiegészítő funkcióként. Minél nagyobb az arány, annál kritikusabb az energiatárolás a teljes rendszer számára.

 

 

Gyors teljesítményreferencia a gyakori működési forgatókönyvekhez

Az alábbi táblázat hat általános működési forgatókönyv tipikus tartományait foglalja össze. Ezek a számok az iparági tapasztalatokon alapulnak; A projekt tényleges követelményeit a rakománylista alapján kell ellenőrizni.

Működési forgatókönyv Napi energiafogyasztás (kWh) Csúcsteljesítmény (kW) Éjszakai fogyasztás Javasolt PV kapacitás Javasolt energiatárolás
30 fős építőtábor 60–120 15–25 50-60% 20 kW-os sorozat 40 kWh
100 fős építőtábor 250-400 50–70 50-60% 56-75 kW-os sorozat 121 kWh
Két 22 kW-os vízelvezető szivattyú (egy működő, egy készenléti) 200-300 40–50 20% alatt 56 kW-os sorozat Igény szerint választható
12 × 400 W-os helyszíni világítás (éjszaka 10 óra) 50 5 100% 20 kW-os sorozat 40 kWh
Távközlési bázisállomás (24 órás üzem) 60–90 3–5 100% 20 kW-os sorozat 40 kWh
Hegesztőgépek, vágóberendezések és kisméretű elektromos szerszámok 80–150 20–40 körülbelül 30% 56 kW-os sorozat Igény szerint választható

A táblázat használatához először azonosítsa a működési forgatókönyvet, és ellenőrizze, hogy melyik tartomány felel meg a napi energiafogyasztásnak. Ha a csúcsteljesítmény és a napi energiafogyasztás eltérő rendszerméretre mutat, használja a magasabb teljesítményt kiindulási pontként, majd ellenőrizze, hogy a PV kapacitás elegendő-e.

 

 

Miért kell a PV-modulokat, az invertereket és az energiatárolókat külön méretezni?

DC/AC arány: PV kapacitás általában nagyobb, mint az inverter névleges kimenete

A PV-modul teljesítménye szabványos vizsgálati körülmények között van névleges: a modul hőmérséklete 25°C, a besugárzási teljesítmény 1000 W/m² és a légtömeg együtthatója AM1,5. Amikor a modul hátlapjának hőmérséklete a helyszínen eléri a 65°C-ot, a -0,3%/°C hőmérsékleti együtthatójú kristályos szilícium modulok teljesítménye körülbelül 12-14%-kal csökkenhet.

Ha a PV kapacitást és az inverter névleges teljesítményét 1:1 arányban egyeztetik, előfordulhat, hogy a rendszer a nap legmelegebb részében nem éri el az inverter névleges teljesítményét, így az inverter kapacitásának egy része kihasználatlan marad.

Az általános iparági gyakorlat szerint a beépített PV kapacitást az inverter névleges teljesítményének 1,1–1,3-szorosára méretezik. Ezt az arányt DC/AC aránynak nevezik. Ez nem felfújt minősítés; segít a rendelkezésre álló napsugárzás jobb kihasználásában.

 

Az energiatárolási kapacitás kiszámítása

Az energiatároló kapacitás az éjszakai villamosenergia-fogyasztástól és a megengedett kisülési mélységtől (DoD) függ.

Éjszakai fogyasztás a napi használat arányában Tárolási igény 100 kWh/nap fogyasztáshoz Leírás
20% kb. 22-25 kWh Csak az esti világításra és a kommunikációra vonatkozik, 90%-os kisülési mélységet feltételezve
40% kb. 45-50 kWh Kiegészítő termelési terheléseket fedez az esti órákban
60% kb. 67-75 kWh Éjjel-nappali működéshez, felhős vagy esős napokra fenntartott kiegészítő kapacitással
100% (távközlési bázisállomás) kb. 110-120 kWh 2-3 egymást követő felhős vagy esős napon tervezési mérlegelést igényel

A számítás a következőképpen fejezhető ki:

Energiatároló kapacitás = Napi energiafogyasztás × Éjszakai fogyasztási részesedés ÷ Kisülési mélység × Felhős időjárás tartaléktényezője (1,0–1,3)

A redundanciatényező a helyi meteorológiai adatok alapján igazolható a JRC PVGIS off-grid rendszer modulja.

A lítium-vas-foszfát (LFP) akkumulátorok esetében a kisülési mélység tipikus tervezési értéke 90%. Ne számoljon 100% DoD feltételezéssel, mivel ez veszélyeztetheti a ciklus élettartamát.

 

Ciklusélettartam és csereütemezés

Lítium-vas-foszfát akkumulátorok érhetők el 5000–8000 ciklus 80%-os kisülési mélység mellett. Napi egy töltési-kisütési ciklust feltételezve ez körülbelül 13-21 évnek felel meg. Ez rövidebb, mint a PV-moduloknál általában meghatározott névleges 25 éves élettartam. Az energiatárolás ezért a rendszer életciklusa alatt cserét igényelhet, és ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni a beruházási számításoknál.

 

 

A projektet a hat terméksorozat egyikéhez igazíthatja

A ZM-Besta mobil naperőművei hat teljesítménysorozatban állnak rendelkezésre, 20 kW-tól 200 kW-ig, összesen 24 modellel. A legfontosabb specifikációk az alábbiakban találhatók.

sorozat Telepített PV kapacitás PV modul típusa Modulonkénti teljesítmény Telepített lábnyom Termék tömege (az energiatárolás nélkül) Szabványos energiatárolás
20 kW 15-20 kW N-típusú TOPCon 690–720 W 33–39 m × 4 m 3,8-4,3 t 40 kWh
56 kW 40-56 kW N-típusú TOPCon 440–460 W 63–85 m × 6 m 12,5-15 t 121 kWh
75 kW 56-77 kW N-típusú TOPCon 440–460 W 63–85 m × 6 m 12-15 t Igény szerint választható
150 kW 109-152 kW N-típusú TOPCon 510–530 W 70–96 m × 12 m 33–36 t 261 kWh
175 kW 133-175 kW N-típusú TOPCon 510–530 W 70–96 m × 12 m 31–34,5 t Igény szerint választható
200 kW 148-204 kW N-típusú TOPCon 580-600 W 85–110 m × 12 m 31–34 t Igény szerint választható

Általános specifikációk a termékskálán:

  • Beépítési szög: 25°
  • A keret szöge: 130°
  • Tűzihorganyzott bevonat a kereten: ≥55 μm
  • Cink-alumínium-magnézium bevonat a vezetősíneken: ≥275 g/m²
  • Beépítési idő: ≤30 perc
  • Szélállóság a telepítés után: 9. fokozat
  • Sópermettel szembeni ellenállás: ≤C5
  • Üzemi hőmérséklet: -20°C és +50°C között
  • Védettség berakott konfigurációban: IP55
  • Hibrid inverter kimenet: 380 V/400 V, háromfázisú, négyvezetékes
  • Frekvencia: 50/60 Hz

 

 

Négy gyakori méretezési hiba, amelyet el kell kerülni

Egyszerűen össze kell adni a berendezés adattáblájának értékeléseit

A felszereléslistán szereplő összes elem névleges teljesítményének hozzáadása általában 30–50%-kal túl magas becslést eredményez. Nem minden berendezés működik egyszerre, és a különbség közvetlenül szükségtelen rendszerköltségeket jelenthet.

 

A hőmérséklettel kapcsolatos kimeneti veszteségek figyelmen kívül hagyása

A sivatagi bányászati területeken, ahol a környezeti hőmérséklet 45°C, a PV modul hátlapjának hőmérséklete meghaladhatja a 70°C-ot, ami közel 15%-kal csökkenti a teljesítményt. A 25°C-on a szabványos besoroláson alapuló rendszer méretezése a vártnál alacsonyabb tényleges teljesítményt eredményezhet.

 

Energiatároló méretezése csúcsterheléshez

Az energiatárolás a rendszer teljes költségének jelentős részét teszi ki. A tárhely csúcsteljesítmény szerinti méretezése azt jelenti, hogy egy teljes napi tárolókapacitást kell fizetni, hogy egy olyan csúcsot lefedjen, amely csak két órán keresztül jelentkezik. A helyes megközelítés az éjszakai energiafogyasztás alapján történő tárolás mérete.

 

Kilátás a szállítási és emelési követelményekre

A 110 m × 12 m alapterületű és 34 t tömegű berendezéseknél előzetesen ellenőrizni kell a helyszíni bekötőutakat, a fordulási sugarat és a daru emelőképességét. A bányászati ​​területek ideiglenes utait gyakran könnyű járművek számára tervezték. Ha figyelmen kívül hagyják a nehéz járművek behajtására és kirakodására vonatkozó követelményeket, a berendezés megérkezhet a helyszínre, de lehetetlen kirakni.

 

 

Gyakran Ismételt Kérdések

1. kérdés: Mennyi áramot tud termelni egy 20 kW-os mobil naperőmű naponta?

A termelés a helyi szoláris viszonyoktól függ. 4,5 napsütéses csúcsidőt és 0,75–0,8 közötti rendszerhatékonyságot feltételezve minden 1 kW beépített PV kapacitás körülbelül 3,4–3,6 kWh naponta. Egy 20 kW-os rendszer tehát körülbelül 68–72 kWh/nap teljesítményt termelne. Az 5,5 napsütéses csúcsidővel rendelkező területeken a napi termelés elérheti a 85 kWh körüli értéket. A tényleges helyi PVOUT koordinátákkal lekérdezhető a Globális Napatlasz.

 

2. kérdés: A rendszer képes-e közvetlenül táplálni motorral hajtott terheléseket?

Igen, de az indítóáramot ki kell számolni. Egy 22 kW-os, közvetlen indítású aszinkronmotor 110–150 A pillanatnyi áramot vehet fel. Az inverternek elegendő túlterhelési képességgel kell rendelkeznie ennek az igénynek a kezelésére. Nagy teljesítményű motorokhoz lágyindító vagy változtatható frekvenciájú hajtás (VFD) ajánlott az indítóáram és a kapcsolódó elektromos túlfeszültség csökkentése érdekében.

 

3. kérdés: Működhet-e a rendszer energiatárolás nélkül?

Igen. Az olyan alkalmazásoknál, amelyek főként napközben fogyasztanak áramot, mint például a szivattyútelepek és a zúzási műveletek, a rendszer energiatárolás nélkül is működhet, és az inverter a terhelésre reagálva szolgáltat áramot. Az éjszakai vagy felhős időben tartalék áramot igénylő alkalmazásoknak azonban energiatárolásra van szükségük.

 

4. kérdés: Bővíthető a rendszer?

A moduláris felépítés támogatja a kapacitásbővítést további egységek párhuzamos hozzáadásával és csatlakoztatásával. Bővítés előtt ellenőrizze az inverter párhuzamos egységek megengedett maximális számát és a csatlakozási pont kapacitását. A fotovoltaikus kapacitás növelése önmagában az elektromos elosztórendszer korszerűsítése nélkül nem biztos, hogy elegendő.

 

K5: Mennyi ideig működhet a berendezés sóval terhelt környezetben?

A termékskála ≤C5-ös sópermetezési ellenállással és ≥55 μm-es tűzihorganyzott keretbevonattal van megadva. Az ISO 12944 szabvány szerinti korróziós besorolások szerint a C5-M erősen korrozív tengeri környezetekre utal, beleértve a tengertől 500 méteren belüli bizonyos part menti helyeket. Ezzel a védelmi szinttel és rendszeres ellenőrzéssel a rendszer akár 15 évnél is hosszabb üzemidőt támogathat. A tényleges élettartam továbbra is a helyspecifikus korróziós körülményektől és a karbantartás gyakoriságától függ.

 

 

Kapcsolatfelvétel: info@xzbesta.com

 

 

Jellemző termék

Küldje el érdeklődését még ma