För off-grid-projekt är den första frågan nästan alltid densamma: Hur mycket ström behöver min mobila solkraftstation?
Det finns inget entydigt svar. Den erforderliga märkeffekten måste beräknas, inte bara väljas. Ett felaktigt antagande kan leda till kostsamma omarbetningar: ett underdimensionerat system kan inte klara belastningen, medan ett överdimensionerat system binder upp kapital i kapacitet som kanske aldrig kommer att användas.
Denna guide bryter ner dimensioneringsmetoden, ger en snabbreferenstabell för vanliga driftscenarier och förklarar varför PV-moduler, växelriktare och energilagring måste beräknas separat.
Detta är utgångspunkten för alla dimensioneringsberäkningar. Det som spelar roll är den faktiska elektriciteten som förbrukas under 24 timmar – inte summan av utrustningens märkskyltar eller antalet enheter multiplicerat med deras märkeffekt.
Det finns tre sätt att uppskatta förbrukningen på plats:
Den tredje metoden används ofta för nyetablerade byggläger eller gruvplatser. Typiska industriuppskattningar är: 30-personers byggläger: 60–120 kWh/dag; Byggläger för 100 personer: 250–400 kWh/dag.
Toppeffekt bestämmer den erforderliga växelriktarkapaciteten, medan den dagliga energiförbrukningen bestämmer den erforderliga PV-kapaciteten. Det är två olika parametrar.
Utrustning på plats fungerar normalt inte med full belastning samtidigt. En efterfrågefaktor på 0,6–0,8 används vanligtvis i tekniska uppskattningar. Att anta en efterfrågefaktor på 1,0 kan resultera i en överdimensionerad växelriktare, vilket lämnar överskottskapacitet oanvänd under hela projektets livscykel.
En viktig faktor är utrustning med högeffektsmotorer, såsom vattenpumpar, krossar och lyftutrustning. Deras startström måste beräknas separat. Den momentana startströmmen för en induktionsmotor som använder direktstart kan nå 5–7 gånger dess märkström. Om detta problem inte åtgärdas kan till och med en växelriktare av lämplig storlek lösa ut skyddet.
Denna siffra bestämmer energilagringskonfigurationen. För läger som till stor del är obemannade under dagen men förbrukar betydande el på natten, kan nattförbrukningen ofta överstiga 50 % av den dagliga användningen. För pumpstationer som huvudsakligen är i drift under dagtid kan andelen nattetid vara under 20 %.
Ju lägre nattandel, desto mer lagring fungerar som en kompletterande funktion. Ju högre andel, desto mer kritisk blir energilagringen för det övergripande systemet.

Följande tabell sammanfattar typiska intervall för sex vanliga driftscenarier. Dessa siffror är baserade på branscherfarenhet; faktiska projektkrav måste verifieras mot lastlistan.
| Driftsscenario | Daglig energiförbrukning (kWh) | Toppeffekt (kW) | Nattkonsumtion | Rekommenderad PV-kapacitet | Rekommenderad energilagring |
| 30 personers byggläger | 60–120 | 15–25 | 50 %–60 % | 20 kW-serien | 40 kWh |
| Byggläger för 100 personer | 250–400 | 50–70 | 50 %–60 % | 56–75 kW-serien | 121 kWh |
| Två 22 kW dräneringspumpar (en i drift, en standby) | 200–300 | 40–50 | Under 20 % | 56 kW-serien | Valfritt, vid behov |
| 12 × 400 W platsbelysning (10 timmar på natten) | 50 | 5 | 100 % | 20 kW-serien | 40 kWh |
| Telekommunikationsbasstation (drift dygnet runt) | 60–90 | 3–5 | 100 % | 20 kW-serien | 40 kWh |
| Svetsmaskiner, skärutrustning och små elverktyg | 80–150 | 20–40 | Runt 30 % | 56 kW-serien | Valfritt, vid behov |
För att använda denna tabell, identifiera först driftscenariot och kontrollera vilket intervall som matchar den dagliga energiförbrukningen. Om toppeffekt och daglig energiförbrukning pekar på olika systemstorlekar, använd den högre effektklassen som utgångspunkt och verifiera sedan om PV-kapaciteten är tillräcklig.

PV-modulens uteffekt är klassad under standardtestförhållanden: en modultemperatur på 25°C, irradians på 1 000 W/m² och en luftmassakoefficient på AM1,5. När modulens bakarkstemperatur når 65°C på plats, kan kristallina kiselmoduler med en temperaturkoefficient på -0,3%/°C uppleva en effektminskning på cirka 12%–14%.
Om PV-kapaciteten och växelriktarens nominella uteffekt matchas i förhållandet 1:1, kan det hända att systemet inte når omriktarens nominella effekt under den varmaste delen av dagen, vilket gör att en del av omriktarens kapacitet blir underutnyttjad.
En vanlig branschpraxis är att dimensionera den installerade PV-kapaciteten till 1,1–1,3 gånger växelriktarens nominella effekt. Detta förhållande är känt som DC/AC-förhållandet. Det är inte ett uppblåst betyg; det hjälper till att bättre utnyttja tillgänglig solinstrålning.
Energilagringskapaciteten beror på elförbrukningen nattetid och det tillåtna urladdningsdjupet (DoD).
| Nattkonsumtion som en andel av daglig användning | Erforderlig lagring för 100 kWh/dag av förbrukning | Beskrivning |
| 20 % | Ca. 22–25 kWh | Täcker endast kvällsbelysning och kommunikation, förutsatt 90 % urladdningsdjup |
| 40 % | Ca. 45–50 kWh | Täcker extra produktionsbelastningar under kvällen |
| 60 % | Ca. 67–75 kWh | För driftsscenarier dygnet runt, med extra kapacitet reserverad för molniga eller regniga dagar |
| 100 % (basstation för telekommunikation) | Ca. 110–120 kWh | Kräver designövervägande under 2–3 på varandra följande molniga eller regniga dagar |
Beräkningen kan uttryckas som:
Energilagringskapacitet = Daglig energiförbrukning × Nattförbrukningsandel ÷ Urladdningsdjup × Molnigt väder reservfaktor (1,0–1,3)
Redundansfaktorn kan verifieras mot lokala meteorologiska data med hjälp av JRC PVGIS off-grid systemmodul.
För litiumjärnfosfatbatterier (LFP) är ett typiskt designvärde för urladdningsdjup 90 %. Beräkna inte på antagandet om 100 % DoD, eftersom detta kan äventyra cykellivslängden.
Litiumjärnfosfatbatterier kan uppnå 5 000–8 000 cykler vid 80 % urladdningsdjup. Med en laddnings-urladdningscykel per dag motsvarar detta cirka 13–21 år. Detta är kortare än den nominella 25-åriga livslängden som vanligtvis anges för PV-moduler. Energilagring kan därför kräva utbyte under systemets livscykel och bör inte förbises i investeringskalkyler.
ZM-Bestas mobila solkraftverk finns i sex kraftserier, som täcker 20 kW till 200 kW, med totalt 24 modeller. Viktiga specifikationer listas nedan.
| Serie | Installerad PV-kapacitet | PV-modultyp | Effekt per modul | Utplacerat fotavtryck | Produktvikt (exklusive energilagring) | Standard energilagring |
| 20 kW | 15–20 kW | N-typ TOPCon | 690–720 W | 33–39 m × 4 m | 3,8–4,3 t | 40 kWh |
| 56 kW | 40–56 kW | N-typ TOPCon | 440–460 W | 63–85 m × 6 m | 12,5–15 t | 121 kWh |
| 75 kW | 56–77 kW | N-typ TOPCon | 440–460 W | 63–85 m × 6 m | 12–15 t | Valfritt, vid behov |
| 150 kW | 109–152 kW | N-typ TOPCon | 510–530 W | 70–96 m × 12 m | 33–36 t | 261 kWh |
| 175 kW | 133–175 kW | N-typ TOPCon | 510–530 W | 70–96 m × 12 m | 31–34,5 ton | Valfritt, vid behov |
| 200 kW | 148–204 kW | N-typ TOPCon | 580–600 W | 85–110 m × 12 m | 31–34 t | Valfritt, vid behov |
Vanliga specifikationer i hela produktsortimentet:

Att lägga till märkeffekten för varje artikel på utrustningslistan ger vanligtvis en uppskattning som är 30–50 % för hög. Utrustning fungerar inte alla samtidigt, och skillnaden kan direkt leda till onödiga systemkostnader.
I ökenbrytningsområden med omgivningstemperaturer på 45°C kan PV-modulunderlagstemperaturen överstiga 70°C, vilket minskar produktionen med nästan 15 %. Att dimensionera ett system baserat på standardklassificeringen vid 25°C kan resultera i en lägre verklig effekt än förväntat.
Energilagring står för en betydande del av den totala systemkostnaden. Att dimensionera lagring efter toppeffekt innebär att betala för en hel dags lagringskapacitet för att täcka en topp som kan inträffa under bara två timmar. Det korrekta tillvägagångssättet är att dimensionera lagring baserat på nattens energiförbrukning.
Utrustning med ett utplacerat fotavtryck på 110 m × 12 m och en vikt på 34 t kräver förhandskontroller av tillfartsvägar, svängradie och kranlyftkapacitet. Tillfälliga vägar vid gruvplatser är ofta utformade för lätta fordon. Om kraven på tillträde och lossning av tunga fordon förbises kan utrustningen komma på plats men vara omöjlig att lossa.
Generering beror på lokala solförhållanden. Om man antar 4,5 toppsoltimmar och en systemeffektivitet på 0,75–0,8 genererar varje 1 kW installerad PV-kapacitet cirka 3,4–3,6 kWh per dag. Ett 20 kW-system skulle därför generera cirka 68–72 kWh/dygn. I områden med 5,5 soltimmar kan den dagliga produktionen nå cirka 85 kWh. Faktisk lokal PVOUT kan frågas efter koordinater i Global Solar Atlas.
Ja, men startström måste beräknas. En 22 kW induktionsmotor som använder direktstart kan dra en momentan ström på 110–150 A. Växelriktaren måste ha tillräcklig överbelastningskapacitet för att klara detta krav. För motorer med hög effekt rekommenderas en mjukstartare eller frekvensomriktare (VFD) för att minska startströmmen och den tillhörande elektriska överspänningen.
Ja. För applikationer som huvudsakligen förbrukar elektricitet under dagen, såsom pumpstationer och krossningsoperationer, kan systemet fungera utan energilagring, med växelriktaren som levererar ström som svar på belastningen. Applikationer som kräver reservkraft på natten eller under molnigt väder behöver dock energilagring.
Den modulära designen stöder kapacitetsutvidgning genom att lägga till och ansluta ytterligare enheter parallellt. Före expansion, kontrollera växelriktarens maximalt tillåtna antal parallella enheter och anslutningspunktens kapacitet. Att lägga till enbart solcellskapacitet utan att uppgradera det elektriska distributionssystemet kanske inte är tillräckligt.
Produktsortimentet är specificerat med en saltsprutbeständighet på ≤C5 och en varmförzinkad rambeläggning på ≥55 μm. Enligt ISO 12944 korrosionsklassificeringar avser C5-M mycket korrosiva marina miljöer, inklusive vissa kustnära platser inom 500 m från havet. Med denna skyddsnivå och regelbundna inspektioner kan systemet stödja en serviceperiod på mer än 15 år. Den faktiska livslängden beror fortfarande på platsspecifika korrosionsförhållanden och underhållsfrekvens.
Kontakt: info@xzbesta.com
Fördelar med BIPV-tak: Ersätt traditionella...
Fördelar med BIPV-tak: Ersätt traditionella...