Hvordan velge riktig effektklasse for en mobil solenergistasjon: en hurtigreferanse og størrelsesguide for leire, pumpestasjoner, belysning og konstruksjonsutstyr
Nyheter

Hvordan velge riktig effektklasse for en mobil solenergistasjon: en hurtigreferanse og størrelsesguide for leire, pumpestasjoner, belysning og konstruksjonsutstyr

2026-11-05

For off-grid-prosjekter er det første spørsmålet nesten alltid det samme: Hvor mye strøm trenger min mobile solkraftstasjon?

Det finnes ikke noe entydig svar. Den nødvendige effekten må beregnes, ikke bare velges. En feil antagelse kan føre til kostbar omarbeiding: et underdimensjonert system kan ikke klare å støtte belastningen, mens et overdimensjonert system binder opp kapital i kapasitet som kanskje aldri blir brukt.

Denne veiledningen bryter ned dimensjoneringsmetoden, gir en hurtigreferansetabell for vanlige driftsscenarier, og forklarer hvorfor PV-moduler, omformere og energilagring må beregnes separat.

 

 

Start med å beregne tre nøkkelverdier

Daglig energiforbruk (kWh/dag)

Dette er utgangspunktet for alle dimensjoneringsberegninger. Det som betyr noe er den faktiske elektrisiteten som forbrukes over 24 timer – ikke summen av utstyrsmerkeskilt eller antall enheter multiplisert med nominell effekt.

Det er tre måter å beregne forbruk på stedet:

  1. Sjekk historiske måleravlesninger. Dette er generelt den mest nøyaktige metoden for prosjekter med eksisterende nettforbindelse eller dieselgenerator.
  2. Beregn fra en utstyrsliste. Estimer hver enhets energiforbruk ved å multiplisere nominell effekt med dens daglige driftstimer.
  3. Bruk sammenlignbare prosjekter som referanse.

Den tredje metoden brukes ofte for nyetablerte byggeleirer eller gruveplasser. Typiske industrianslag er: 30-personers byggeleir: 60–120 kWh/dag; 100 personers byggeleir: 250–400 kWh/dag.

 

Toppeffekt og etterspørselsfaktor

Toppeffekt bestemmer nødvendig vekselretterkapasitet, mens daglig energiforbruk bestemmer nødvendig PV-kapasitet. Dette er to forskjellige parametere.

Utstyr på stedet fungerer normalt ikke med full belastning samtidig. En etterspørselsfaktor på 0,6–0,8 brukes ofte i tekniske estimater. Hvis du antar en etterspørselsfaktor på 1,0, kan det resultere i en overdimensjonert vekselretter, som lar overflødig kapasitet være ubrukt gjennom hele prosjektets livssyklus.

En viktig faktor er utstyr med motorer med høy effekt, som vannpumper, knusere og løfteutstyr. Startstrømmen deres må beregnes separat. Den øyeblikkelige startstrømmen til en induksjonsmotor som bruker direkte start kan nå 5–7 ganger merkestrømmen. Hvis dette problemet ikke blir løst, kan selv en ellers tilstrekkelig størrelse inverter utløse beskyttelsen.

 

Energiforbruk om natten som en prosentandel av daglig bruk

Dette tallet bestemmer energilagringskonfigurasjonen. For leire som stort sett er ubebodde på dagtid, men som bruker betydelig strøm om natten, kan nattforbruket ofte overstige 50 % av daglig bruk. For pumpestasjoner som hovedsakelig opererer i dagslys, kan nattandelen være under 20 %.

Jo lavere nattandel, jo mer lagring fungerer som en tilleggsfunksjon. Jo høyere andel, jo mer kritisk blir energilagringen for det totale systemet.

 

 

Hurtig strømreferanse for vanlige driftsscenarier

Tabellen nedenfor oppsummerer typiske områder for seks vanlige driftsscenarier. Disse tallene er basert på bransjeerfaring; faktiske prosjektkrav skal verifiseres mot belastningslisten.

Driftsscenario Daglig energiforbruk (kWh) Toppeffekt (kW) Nattforbruk Anbefalt PV-kapasitet Anbefalt energilagring
30 personers byggeleir 60–120 15–25 50 %–60 % 20 kW-serien 40 kWh
100 personers byggeleir 250–400 50–70 50 %–60 % 56–75 kW serien 121 kWh
To 22 kW dreneringspumper (en i drift, en standby) 200–300 40–50 Under 20 % 56 kW-serien Valgfritt, etter behov
12 × 400 W stedslys (10 timer om natten) 50 5 100 % 20 kW-serien 40 kWh
Telekommunikasjonsbasestasjon (24/7 drift) 60–90 3–5 100 % 20 kW-serien 40 kWh
Sveisemaskiner, skjæreutstyr og små elektroverktøy 80–150 20–40 Rundt 30 % 56 kW-serien Valgfritt, etter behov

For å bruke denne tabellen, identifiser først driftsscenarioet og kontroller hvilket område som samsvarer med det daglige energiforbruket. Hvis toppeffekt og daglig energiforbruk peker på forskjellige systemstørrelser, bruk den høyere effektklasse som utgangspunkt, og kontroller om PV-kapasiteten er tilstrekkelig.

 

 

Hvorfor PV-moduler, omformere og energilagring må dimensjoneres separat

DC/AC-forhold: PV-kapasiteten er vanligvis høyere enn omformerens nominelle utgang

PV-moduleffekt er vurdert under standard testforhold: en modultemperatur på 25°C, irradians på 1000 W/m² og en luftmassekoeffisient på AM1,5. Når modulens baksidetemperatur når 65°C på stedet, kan krystallinske silisiummoduler med en temperaturkoeffisient på -0,3 %/°C oppleve en utgangsreduksjon på omtrent 12 %–14 %.

Hvis PV-kapasiteten og omformerens nominelle utgang matches i forholdet 1:1, kan det hende at systemet ikke når omformerens nominelle utgang i løpet av den varmeste delen av dagen, noe som gjør at en del av omformerkapasiteten blir underutnyttet.

En vanlig bransjepraksis er å dimensjonere den installerte PV-kapasiteten til 1,1–1,3 ganger omformerens nominelle ytelse. Dette forholdet er kjent som DC/AC-forholdet. Det er ikke en oppblåst vurdering; det bidrar til å utnytte tilgjengelig solinnstråling bedre.

 

Hvordan beregne energilagringskapasitet

Energilagringskapasitet avhenger av strømforbruk om natten og tillatt utladningsdybde (DoD).

Nattforbruk som en andel av daglig bruk Nødvendig lagring for 100 kWh/dag med forbruk Beskrivelse
20 % Ca. 22–25 kWh Dekker kun kveldsbelysning og kommunikasjon, forutsatt en utladningsdybde på 90 %
40 % Ca. 45–50 kWh Dekker hjelpeproduksjonsbelastninger på kveldstid
60 % Ca. 67–75 kWh For driftsscenarier hele døgnet, med ekstra kapasitet reservert for overskyet eller regnværsdager
100 % (basestasjon for telekommunikasjon) Ca. 110–120 kWh Krever designvurdering i 2–3 påfølgende overskyet eller regnfull dager

Beregningen kan uttrykkes som:

Energilagringskapasitet = Daglig energiforbruk × Natteforbruksandel ÷ Utladningsdybde × Overskyet værreservefaktor (1,0–1,3)

Redundansfaktoren kan verifiseres mot lokale meteorologiske data ved hjelp av JRC PVGIS off-grid systemmodul.

For litiumjernfosfat (LFP)-batterier er en typisk designverdi for utladningsdybde 90 %. Ikke beregn ut fra antakelsen om 100 % DoD, da dette kan kompromittere syklusens levetid.

 

Syklusliv og erstatningsplan

Litiumjernfosfatbatterier kan oppnå 5 000–8 000 sykluser ved 80 % utladningsdybde. Forutsatt én lade-utladningssyklus per dag, tilsvarer dette cirka 13–21 år. Dette er kortere enn den nominelle 25-årige levetiden som vanligvis er spesifisert for PV-moduler. Energilagring kan derfor kreve utskifting i løpet av systemets livssyklus og bør ikke overses i investeringsberegninger.

 

 

Matche prosjektet ditt til en av de seks produktseriene

ZM-Bestas mobile solkraftverk er tilgjengelig i seks kraftserier, som dekker 20 kW til 200 kW, med totalt 24 modeller. Nøkkelspesifikasjoner er oppført nedenfor.

Serie Installert PV-kapasitet PV-modultype Strøm per modul Utplassert fotavtrykk Produktvekt (ekskludert energilagring) Standard energilagring
20 kW 15–20 kW N-type TOPCon 690–720 W 33–39 m × 4 m 3,8–4,3 t 40 kWh
56 kW 40–56 kW N-type TOPCon 440–460 W 63–85 m × 6 m 12,5–15 t 121 kWh
75 kW 56–77 kW N-type TOPCon 440–460 W 63–85 m × 6 m 12–15 t Valgfritt, etter behov
150 kW 109–152 kW N-type TOPCon 510–530 W 70–96 m × 12 m 33–36 t 261 kWh
175 kW 133–175 kW N-type TOPCon 510–530 W 70–96 m × 12 m 31–34,5 t Valgfritt, etter behov
200 kW 148–204 kW N-type TOPCon 580–600 W 85–110 m × 12 m 31–34 t Valgfritt, etter behov

Vanlige spesifikasjoner på tvers av produktutvalget:

  • Installasjonsvinkel: 25°
  • Ramme inkludert vinkel: 130°
  • Varmgalvanisert belegg på rammen: ≥55 μm
  • Sink-aluminium-magnesium-belegg på styreskinner: ≥275 g/m²
  • Utplasseringstid: ≤30 minutter
  • Vindmotstand etter utplassering: Grad 9
  • Saltspraymotstand: ≤C5
  • Driftstemperatur: -20°C til +50°C
  • Beskyttelsesgrad i oppbevart konfigurasjon: IP55
  • Hybrid omformerutgang: 380 V/400 V, trefase, fireleder
  • Frekvens: 50/60 Hz

 

 

Fire vanlige størrelsesfeil å unngå

Bare å legge sammen utstyrsnavneskiltvurderinger

Å legge til nominell effekt for hvert element på utstyrslisten gir vanligvis et estimat som er 30–50 % for høyt. Utstyr fungerer ikke samtidig, og forskjellen kan oversettes direkte til unødvendige systemkostnader.

 

Ignorerer temperaturrelaterte utgangstap

I ørkengruveområder med omgivelsestemperaturer på 45 °C, kan PV-modulens baksidetemperatur overstige 70 °C, noe som reduserer produksjonen med nesten 15 %. Dimensjonering av et system basert på standardklassifiseringen ved 25°C kan resultere i en lavere faktisk utgang enn forventet.

 

Dimensjonering av energilagring for toppbelastning

Energilagring står for en betydelig andel av den totale systemkostnaden. Dimensjonering av lagring i henhold til toppeffekt betyr å betale for en hel dags lagringskapasitet for å dekke en topp som kan oppstå i bare to timer. Den riktige tilnærmingen er å dimensjonere lagring basert på energiforbruk om natten.

 

Med utsikt over transport- og løftekrav

Utstyr med et utplassert fotavtrykk på 110 m × 12 m og en vekt på 34 t krever forhåndskontroll av adkomstveier på stedet, svingradius og kranløftekapasitet. Midlertidige veier på gruveplasser er ofte designet for lette kjøretøy. Hvis krav til tilgang og lossing av tunge kjøretøy overses, kan utstyret komme på stedet, men være umulig å losse.

 

 

Ofte stilte spørsmål

Q1: Hvor mye strøm kan en 20 kW mobil solkraftstasjon generere per dag?

Generering avhenger av lokale solforhold. Forutsatt 4,5 toppsoltimer og en systemeffektivitet på 0,75–0,8, genererer hver 1 kW installert PV-kapasitet omtrent 3,4–3,6 kWh per dag. Et 20 kW-system vil derfor generere ca. 68–72 kWh/døgn. I områder med 5,5 peak soltimer, kan daglig produksjon nå rundt 85 kWh. Faktisk lokal PVOUT kan søkes etter koordinater i Global Solar Atlas.

 

Q2: Kan systemet direkte drive motordrevne laster?

Ja, men startstrøm må beregnes. En 22 kW induksjonsmotor som bruker direkte-on-line start kan trekke en momentan strøm på 110–150 A. Omformeren må ha tilstrekkelig overbelastningsevne til å håndtere dette behovet. For motorer med høy effekt anbefales en mykstarter eller variabel frekvensomformer (VFD) for å redusere startstrømmen og den tilhørende elektriske overspenningen.

 

Q3: Kan systemet fungere uten energilagring?

Ja. For applikasjoner som hovedsakelig bruker strøm på dagtid, som pumpestasjoner og knuseoperasjoner, kan systemet fungere uten energilagring, med omformeren som leverer strøm som svar på belastningen. Imidlertid trenger applikasjoner som krever reservestrøm om natten eller i overskyet vær energilagring.

 

Q4: Kan systemet utvides?

Den modulære designen støtter kapasitetsutvidelse ved å legge til og koble til ekstra enheter parallelt. Før utvidelse, kontroller omformerens maksimalt tillatte antall parallelle enheter og kapasiteten til tilkoblingspunktet. Å legge til PV-kapasitet alene uten å oppgradere det elektriske distribusjonssystemet er kanskje ikke tilstrekkelig.

 

Q5: Hvor lenge kan utstyret fungere i et saltfylt miljø?

Produktutvalget er spesifisert med en salt-spray motstandsgrad på ≤C5 og et varmgalvanisert rammebelegg på ≥55 μm. Under ISO 12944 korrosjonsklassifiseringer refererer C5-M til svært korrosive marine miljøer, inkludert visse kystplasseringer innenfor 500 m fra havet. Med dette beskyttelsesnivået og regelmessige inspeksjoner kan systemet støtte en serviceperiode på mer enn 15 år. Den faktiske levetiden avhenger fortsatt av stedsspesifikke korrosjonsforhold og vedlikeholdsfrekvens.

 

 

Kontakt: info@xzbesta.com

 

 

Funksjonsprodukt

Send din forespørsel i dag