Мобильді күн электр станциясы үшін дұрыс қуат рейтингін қалай таңдауға болады: лагерьлерге, сорғы станцияларына, жарықтандыруға және құрылыс жабдықтарына арналған жылдам анықтама және өлшемдер бойынша нұсқаулық
Жаңалықтар

Мобильді күн электр станциясы үшін дұрыс қуат рейтингін қалай таңдауға болады: лагерьлерге, сорғы станцияларына, жарықтандыруға және құрылыс жабдықтарына арналған жылдам анықтама және өлшемдер бойынша нұсқаулық

2026-11-05
Мазмұны Жасыру

Желіден тыс жобалар үшін бірінші сұрақ әрқашан бірдей: менің жылжымалы күн электр станциясы қанша қуат қажет?

Бір өлшемді жауап жоқ. Қажетті қуат мәнін жай таңдамай, есептеу керек. Бір дұрыс емес болжам қымбат қайта өңдеуге әкелуі мүмкін: өлшемі аз жүйе жүктемені көтере алмауы мүмкін, ал үлкен жүйе капиталды ешқашан пайдаланылмайтын қуаттылықпен байланыстырады.

Бұл нұсқаулық өлшемдерді анықтау әдісін бұзады, жалпы жұмыс сценарийлері үшін жылдам анықтамалық кестені береді және неліктен PV модульдерін, инверторларды және энергияны сақтауды бөлек есептеу керектігін түсіндіреді.

 

 

Үш негізгі мәнді есептеуден бастаңыз

Күнделікті энергия тұтынуы (кВт/сағат)

Бұл барлық өлшемді есептеулер үшін бастапқы нүкте. Маңыздысы - 24 сағат ішінде тұтынылған нақты электр энергиясы — жабдықтың атау тақтайшасындағы көрсеткіштердің қосындысы немесе олардың номиналды қуатына көбейтілген құрылғылар саны емес.

Сайтта тұтынуды бағалаудың үш әдісі бар:

  1. Тарихи есептегіш көрсеткіштерін тексеріңіз. Бұл, әдетте, бар желі қосылымы немесе дизель генераторы бар жобалар үшін ең дәл әдіс.
  2. Жабдық тізімінен есептеңіз. Әрбір құрылғының қуат тұтынуын оның номиналды қуатын күнделікті жұмыс уақытына көбейту арқылы бағалаңыз.
  3. Анықтама ретінде салыстырмалы жобаларды пайдаланыңыз.

Үшінші әдіс әдетте жаңадан құрылған құрылыс лагерлері немесе тау-кен өндірісі үшін қолданылады. Әдеттегі салалық бағалаулар: 30 адамдық құрылыс лагері: 60–120 кВт/сағ; 100 адамдық құрылыс лагері: 250–400 кВт/сағ.

 

Ең жоғары қуат және сұраныс факторы

Ең жоғары қуат қажетті инвертордың сыйымдылығын анықтайды, ал күнделікті энергия тұтынуы қажетті PV қуатын анықтайды. Бұл екі түрлі параметр.

Жұмыс орнындағы жабдық әдетте бір уақытта толық жүктемеде жұмыс істемейді. 0,6–0,8 сұраныс коэффициенті әдетте инженерлік бағалауда қолданылады. Сұраныс коэффициентін 1,0 деп алсақ, жобаның бүкіл өмірлік циклі бойына артық қуатты пайдаланылмай қалдырып, шамадан тыс инверторға әкелуі мүмкін.

Маңызды мәселенің бірі су сорғылары, ұсақтағыштар және көтергіш жабдықтар сияқты қуатты қозғалтқыштары бар жабдық болып табылады. Олардың іске қосу тогын бөлек есептеу керек. Тікелей қосуды пайдаланатын асинхронды қозғалтқыштың лездік іске қосу тогы оның номиналды токынан 5-7 есеге жетуі мүмкін. Бұл мәселе шешілмесе, тіпті басқаша өлшемдегі инвертор да қорғанысын өшіруі мүмкін.

 

Күнделікті пайдаланудың пайызы ретінде түнгі энергияны тұтыну

Бұл көрсеткіш энергияны сақтау конфигурациясын анықтайды. Күндізгі уақытта бос тұрған, бірақ түнде айтарлықтай электр қуатын тұтынатын лагерьлер үшін түнгі тұтыну күнделікті пайдаланудың 50%-дан асуы мүмкін. Негізінен күндізгі уақытта жұмыс істейтін сорғы станциялары үшін түнгі үлес 20%-дан төмен болуы мүмкін.

Түнгі үлес неғұрлым аз болса, соғұрлым көбірек сақтау қосымша функция ретінде қызмет етеді. Үлес неғұрлым жоғары болса, соғұрлым жалпы жүйе үшін маңызды энергия сақтау орны болады.

 

 

Жалпы жұмыс сценарийлеріне арналған жылдам қуат анықтамасы

Келесі кесте алты жалпы операциялық сценарий үшін типтік ауқымдарды жинақтайды. Бұл көрсеткіштер салалық тәжірибеге негізделген; нақты жоба талаптары жүктемелер тізімімен салыстырылуы тиіс.

Жұмыс сценарийі Күнделікті энергия тұтынуы (кВт/сағ) Ең жоғары қуат (кВт) Түнгі тұтыну Ұсынылатын PV сыйымдылығы Ұсынылатын энергия сақтау орны
30 адамдық құрылыс лагері 60–120 15–25 50%–60% 20 кВт сериясы 40 кВт/сағ
100 адамдық құрылыс лагері 250–400 50–70 50%–60% 56–75 кВт сериялары 121 кВт/сағ
Екі 22 кВт дренаждық сорғы (бір жұмыс істейтін, біреуі күту режимінде) 200–300 40–50 20% төмен 56 кВт сериясы Қосымша, қажетіне қарай
12 × 400 Вт алаң шамдары (түнде 10 сағат) 50 5 100% 20 кВт сериясы 40 кВт/сағ
Телекоммуникациялық базалық станция (24/7 жұмыс) 60–90 3–5 100% 20 кВт сериясы 40 кВт/сағ
Дәнекерлеу машиналары, кесу жабдықтары және шағын электр құралдары 80–150 20–40 30% шамасында 56 кВт сериясы Қосымша, қажетіне қарай

Бұл кестені пайдалану үшін алдымен жұмыс сценарийін анықтаңыз және қай диапазон күнделікті қуат тұтынуына сәйкес келетінін тексеріңіз. Ең жоғары қуат пен күнделікті қуат тұтыну жүйенің әртүрлі өлшемдерін көрсетсе, бастапқы нүкте ретінде жоғары қуат көрсеткішін пайдаланыңыз, содан кейін PV сыйымдылығының жеткілікті екенін тексеріңіз.

 

 

Неліктен PV модульдері, инверторлар және энергия сақтау орындарының өлшемдері бөлек болуы керек

Тұрақты/айнымалы ток қатынасы: PV сыйымдылығы әдетте инвертордың номиналды шығысынан жоғары

PV модулінің шығысы стандартты сынақ жағдайларында бағаланады: модуль температурасы 25°C, сәулеленуі 1000 Вт/м² және ауа массасының коэффициенті AM1,5. Модульдің артқы парағының температурасы сайтта 65°C-қа жеткенде, температура коэффициенті -0,3%/°C кристалды кремний модульдері шығыстың шамамен 12%-14%-ға төмендеуін сезінуі мүмкін.

Егер PV сыйымдылығы мен инвертордың номиналды шығысы 1:1 қатынасында сәйкес келсе, жүйе күннің ең ыстық уақытында инвертордың номиналды шығысына жете алмауы мүмкін, бұл кейбір инвертор қуатын толық пайдаланбауы мүмкін.

Өнеркәсіптің кең таралған тәжірибесі орнатылған PV қуатын инвертордың номиналды өнімділігінен 1,1-1,3 есеге дейін өлшеу болып табылады. Бұл қатынас тұрақты/айнымалы ток қатынасы ретінде белгілі. Бұл жоғарылатылған рейтинг емес; ол қол жетімді күн сәулесін жақсырақ пайдалануға көмектеседі.

 

Энергияны сақтау сыйымдылығын қалай есептеу керек

Энергияны сақтау сыйымдылығы түнгі электр энергиясын тұтынуға және рұқсат етілген разряд тереңдігіне (DoD) байланысты.

Күнделікті пайдалану үлесі ретінде түнгі тұтыну 100 кВт/сағ тұтыну үшін қажетті сақтау орны Сипаттама
20% Шамамен 22–25 кВт/сағ 90% разряд тереңдігін ескере отырып, тек кешкі жарықтандыру мен байланыстарды қамтиды
40% Шамамен 45–50 кВт/сағ Кешкі уақытта қосалқы өндірістік жүктемелерді жабады
60% Шамамен 67–75 кВт/сағ Бұлтты немесе жаңбырлы күндер үшін резервтелген қосымша сыйымдылығы бар тәулік бойы жұмыс істейтін сценарийлер үшін
100% (телекоммуникациялық базалық станция) Шамамен 110–120 кВт/сағ 2-3 қатарынан бұлтты немесе жаңбырлы күн үшін дизайнды қарастыруды талап етеді

Есепті келесі түрде көрсетуге болады:

Энергияны сақтау сыйымдылығы = Тәуліктік қуат тұтыну × Түнгі тұтыну үлесі ÷ Ағызу тереңдігі × Бұлтты ауа-райының резервтік коэффициенті (1,0–1,3)

Артықшылық коэффициентін қолдану арқылы жергілікті метеорологиялық деректермен салыстыруға болады JRC PVGIS желіден тыс жүйе модулі.

Литий темір фосфаты (LFP) батареялары үшін әдеттегі разряд тереңдігінің жобалық мәні 90% құрайды. 100% DoD болжамымен есептемеңіз, өйткені бұл циклдің қызмет ету мерзімін бұзуы мүмкін.

 

Циклдің қызмет ету мерзімі және ауыстыру кестесі

Литий темір фосфатты батареялар қол жеткізе алады 80% разряд тереңдігінде 5000–8000 цикл. Күніне бір зарядтау-разряд циклін есептесек, бұл шамамен 13-21 жылға сәйкес келеді. Бұл PV модульдері үшін әдетте белгіленген номиналды 25 жылдық қызмет ету мерзімінен қысқа. Сондықтан энергияны сақтау жүйенің өмірлік циклі кезінде ауыстыруды қажет етуі мүмкін және инвестициялық есептеулерде назардан тыс қалмауы керек.

 

 

Жобаңызды алты өнім сериясының біріне сәйкестендіру

ZM-Besta жылжымалы күн электр станциялары 20 кВт-тан 200 кВт-қа дейінгі, барлығы 24 модельді қамтитын алты қуат сериясында қол жетімді. Негізгі техникалық сипаттамалар төменде берілген.

Сериялар Орнатылған PV сыйымдылығы PV модулінің түрі Модульге арналған қуат Орналастырылған із Өнімнің салмағы (қуатты сақтауды қоспағанда) Стандартты энергияны сақтау
20 кВт 15–20 кВт N-типті TOPCon 690–720 Вт 33–39 м × 4 м 3,8–4,3 т 40 кВт/сағ
56 кВт 40–56 кВт N-типті TOPCon 440–460 Вт 63–85 м × 6 м 12,5–15 т 121 кВт/сағ
75 кВт 56–77 кВт N-типті TOPCon 440–460 Вт 63–85 м × 6 м 12–15 т Қосымша, қажетіне қарай
150 кВт 109–152 кВт N-типті TOPCon 510–530 Вт 70–96 м × 12 м 33–36 т 261 кВт/сағ
175 кВт 133–175 кВт N-типті TOPCon 510–530 Вт 70–96 м × 12 м 31–34,5 т Қосымша, қажетіне қарай
200 кВт 148–204 кВт N-типті TOPCon 580–600 Вт 85–110 м × 12 м 31–34 т Қосымша, қажетіне қарай

Өнім ауқымындағы жалпы сипаттамалар:

  • Орнату бұрышы: 25°
  • Жақтау бұрышы: 130°
  • Жақтаудағы ыстық мырышталған жабын: ≥55 мкм
  • Бағыттаушы рельстердегі мырыш-алюминий-магний жабыны: ≥275 г/м²
  • Орналастыру уақыты: ≤30 минут
  • Орналастырудан кейінгі желге төзімділік: 9-сынып
  • Тұзға төзімділік: ≤C5
  • Жұмыс температурасы: -20°C - +50°C
  • Жинақталған конфигурациядағы қорғаныс рейтингі: IP55
  • Гибридті инвертор шығысы: 380 В/400 В, үш фазалы, төрт сымды
  • Жиілік: 50/60 Гц

 

 

Өлшемді анықтаудағы төрт жалпы қателіктен аулақ болу керек

Жабдықтың атау тақтайшаларының рейтингтерін жай ғана қосу

Жабдық тізіміндегі әрбір элементтің номиналды қуатын қосу әдетте 30%-50% тым жоғары баға береді. Жабдықтардың барлығы бір уақытта жұмыс істемейді, ал айырмашылық жүйенің қажетсіз шығындарына тікелей айналуы мүмкін.

 

Температураға байланысты шығыс шығындарын елемеу

Қоршаған орта температурасы 45°C шөлді тау-кен өндірісі аймақтарында PV модулінің артқы қабатының температурасы 70°C-тан асып, өнімділікті 15%-ға азайтады. 25°C стандартты рейтинг негізінде жүйенің өлшемін анықтау күтілгеннен төмен нақты нәтижеге әкелуі мүмкін.

 

Ең жоғары жүктеме үшін энергияны сақтау көлемін анықтау

Энергияны сақтау жүйенің жалпы құнының елеулі бөлігін құрайды. Ең жоғары қуатқа сәйкес сақтау көлемін анықтау тек екі сағатта болуы мүмкін шыңды жабу үшін бүкіл күндік сақтау сыйымдылығын төлеуді білдіреді. Дұрыс әдіс - түнгі энергияны тұтынуға негізделген сақтау көлемі.

 

Тасымалдау және көтеру талаптарын ескермеу

110 м × 12 м және салмағы 34 т орналастырылған ізі бар жабдық алаңға кіру жолдарын, бұрылыс радиусын және кранның көтеру қабілетін алдын ала тексеруді қажет етеді. Кен орындарындағы уақытша жолдар көбінесе жеңіл көліктерге арналған. Ауыр көліктерге кіру және түсіру талаптары ескерілмесе, жабдық сайтқа келуі мүмкін, бірақ жүкті түсіру мүмкін емес.

 

 

Жиі қойылатын сұрақтар

1-сұрақ: 20 кВт жылжымалы күн электр станциясы тәулігіне қанша электр энергиясын өндіре алады?

Генерация жергілікті күн жағдайларына байланысты. Күннің 4,5 ең жоғары сағатын және жүйенің тиімділігін 0,75–0,8 деп есептесек, әрбір 1 кВт орнатылған PV қуаты тәулігіне шамамен 3,4–3,6 кВт/сағ құрайды. Осылайша, 20 кВт жүйе шамамен 68–72 кВт/сағат өндіреді. Күннің ең жоғары сағаты 5,5 болатын аймақтарда тәуліктік генерация шамамен 85 кВт/сағ жетуі мүмкін. Нақты жергілікті PVOUT координата арқылы сұрауға болады. Ғаламдық күн атласы.

 

2-сұрақ: Жүйе қозғалтқышпен басқарылатын жүктемелерді тікелей қуаттай алады ма?

Ия, бірақ іске қосу тогын есептеу керек. Тікелей қосуды пайдаланатын 22 кВт асинхронды қозғалтқыш 110–150 А лездік токты тартуы мүмкін. Инвертордың бұл сұранысты қанағаттандыру үшін шамадан тыс жүктеу мүмкіндігі жеткілікті болуы керек. Жоғары қуатты қозғалтқыштар үшін іске қосу тогын және онымен байланысты электр кернеуін азайту үшін жұмсақ стартер немесе айнымалы жиілікті жетегі (VFD) ұсынылады.

 

3-сұрақ: Жүйе энергияны сақтамай жұмыс істей ала ма?

Иә. Күндізгі уақытта негізінен электр энергиясын тұтынатын қолданбалар үшін, мысалы, сорғы станциялары және ұсақтау операциялары үшін, жүйе жүктемеге жауап ретінде қуат беретін инвертор арқылы қуат жинақтаусыз жұмыс істей алады. Дегенмен, түнде немесе бұлтты ауа-райында резервтік қуатты қажет ететін қолданбалар қуатты сақтауды қажет етеді.

 

4-сұрақ: Жүйені кеңейтуге бола ма?

Модульдік дизайн қосымша блоктарды параллель қосу және қосу арқылы сыйымдылықты кеңейтуді қолдайды. Кеңейту алдында инвертордың ең көп рұқсат етілген параллельді қондырғылар санын және қосылу нүктесінің сыйымдылығын тексеріңіз. Электр тарату жүйесін жаңартпастан тек PV қуатын қосу жеткіліксіз болуы мүмкін.

 

5-сұрақ: Жабдық тұзды ортада қанша уақыт жұмыс істей алады?

Өнім ассортименті ≤C5 тұзды шашыратқышқа төзімділік көрсеткішімен және ≥55 мкм ыстық мырышталған жақтау жабынымен сипатталған. ISO 12944 коррозия классификациялары бойынша C5-M теңізден 500 м қашықтықтағы белгілі бір жағалаудағы жерлерді қоса алғанда, жоғары коррозиялық теңіз орталарына жатады. Осы қорғаныс деңгейімен және жүйелі тексерулермен жүйе 15 жылдан астам қызмет көрсету мерзімін қолдай алады. Нақты қызмет ету мерзімі әлі де тот басудың сайтқа тән жағдайларына және техникалық қызмет көрсету жиілігіне байланысты.

 

 

Байланыс: info@xzbesta.com

 

 

Ерекше өнім

Сұрауыңызды бүгін жіберіңіз