Mobil Güneş Enerjisi İstasyonu için Doğru Güç Değeri Nasıl Seçilir: Kamplar, Pompa İstasyonları, Aydınlatma ve İnşaat Ekipmanları için Hızlı Referans ve Boyutlandırma Kılavuzu
Haberler

Mobil Güneş Enerjisi İstasyonu için Doğru Güç Değeri Nasıl Seçilir: Kamplar, Pompa İstasyonları, Aydınlatma ve İnşaat Ekipmanları için Hızlı Referans ve Boyutlandırma Kılavuzu

2026-11-05

Şebekeden bağımsız projeler için ilk soru neredeyse her zaman aynıdır: Mobil güneş enerjisi santralimin ne kadar güce ihtiyacı var?

Herkese uyan tek bir cevap yok. Gerekli güç değeri basitçe seçilmemeli, hesaplanmalıdır. Yanlış bir varsayım maliyetli yeniden çalışmalara yol açabilir: Küçük boyutlu bir sistem yükü desteklemekte başarısız olabilir, büyük boyutlu bir sistem ise sermayeyi asla kullanılamayacak kapasiteye bağlar.

Bu kılavuz, boyutlandırma yöntemini ayrıntılı olarak açıklamaktadır, yaygın işletim senaryoları için hızlı bir referans tablosu sağlamakta ve PV modüllerinin, invertörlerin ve enerji depolamanın neden ayrı ayrı hesaplanması gerektiğini açıklamaktadır.

 

 

Üç Anahtar Değeri Hesaplayarak Başlayın

Günlük Enerji Tüketimi (kWh/gün)

Bu, tüm boyutlandırma hesaplamalarının başlangıç noktasıdır. Önemli olan, ekipmanın isim plakası değerlerinin toplamı veya cihaz sayısının anma güçleriyle çarpımı değil, 24 saat boyunca tüketilen gerçek elektriktir.

Sahadaki tüketimi tahmin etmenin üç yolu vardır:

  1. Geçmiş sayaç okumalarını kontrol edin. Bu genellikle mevcut şebeke bağlantısı veya dizel jeneratörü olan projeler için en doğru yöntemdir.
  2. Ekipman listesinden hesaplayın. Her cihazın enerji tüketimini, nominal gücünü günlük çalışma saatleriyle çarparak tahmin edin.
  3. Karşılaştırılabilir projeleri referans olarak kullanın.

Üçüncü yöntem genellikle yeni kurulan inşaat kampları veya maden sahaları için kullanılır. Tipik sektör tahminleri şunlardır: 30 kişilik inşaat kampı: 60–120 kWh/gün; 100 kişilik inşaat kampı: 250–400 kWh/gün.

 

Tepe Gücü ve Talep Faktörü

Tepe gücü gerekli invertör kapasitesini belirlerken, günlük enerji tüketimi gerekli PV kapasitesini belirler. Bunlar iki farklı parametredir.

Sahadaki ekipmanlar normalde aynı anda tam yükte çalışmaz. Mühendislik tahminlerinde yaygın olarak 0,6-0,8'lik bir talep faktörü kullanılır. Talep faktörünün 1,0 olduğunu varsaymak, aşırı büyük bir invertörün ortaya çıkmasına ve proje yaşam döngüsü boyunca fazla kapasitenin kullanılmamasına neden olabilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri su pompaları, kırıcılar ve kaldırma ekipmanları gibi yüksek güçlü motorlara sahip ekipmanlardır. Başlangıç ​​akımları ayrı olarak hesaplanmalıdır. Doğrudan hat üzerinde başlatma kullanan bir asenkron motorun anlık başlatma akımı, nominal akımının 5-7 katına ulaşabilir. Bu sorun çözülmezse, yeterli boyuttaki bir invertör bile korumasını tetikleyebilir.

 

Günlük Kullanım Yüzdesi Olarak Gece Enerji Tüketimi

Bu rakam enerji depolama konfigürasyonunu belirler. Gündüzleri büyük ölçüde boş olan ancak geceleri önemli miktarda elektrik tüketen kamplar için gece tüketimi genellikle günlük kullanımın %50'sini aşabilmektedir. Esas olarak gündüz saatlerinde çalışan pompa istasyonları için gece payı %20'nin altında olabilir.

Gece payı ne kadar düşük olursa, depolamanın tamamlayıcı işlevi de o kadar fazla olur. Pay ne kadar yüksek olursa, enerji depolama genel sistem açısından o kadar kritik hale gelir.

 

 

Yaygın Çalışma Senaryoları için Hızlı Güç Referansı

Aşağıdaki tabloda altı yaygın çalışma senaryosunun tipik aralıkları özetlenmektedir. Bu rakamlar sektör deneyimine dayanmaktadır; gerçek proje gereksinimleri yükleme listesine göre doğrulanmalıdır.

Çalışma Senaryosu Günlük Enerji Tüketimi (kWh) Tepe Gücü (kW) Gece Tüketimi Önerilen PV Kapasitesi Önerilen Enerji Depolama
30 kişilik inşaat kampı 60–120 15–25 %50–%60 20 kW serisi 40 kWh
100 kişilik inşaat kampı 250–400 50–70 %50–%60 56–75 kW serisi 121 kWh
İki adet 22 kW drenaj pompası (biri çalışır durumda, biri yedek) 200–300 40–50 %20'nin altında 56 kW serisi İsteğe bağlı olarak gerektiği gibi
12×400 W saha ışıkları (gece 10 saat) 50 5 %100 20 kW serisi 40 kWh
Telekomünikasyon baz istasyonu (7/24 çalışma) 60–90 3–5 %100 20 kW serisi 40 kWh
Kaynak makineleri, kesme ekipmanları ve küçük elektrikli aletler 80–150 20–40 Yaklaşık %30 56 kW serisi İsteğe bağlı olarak gerektiği gibi

Bu tabloyu kullanmak için öncelikle çalışma senaryosunu tanımlayın ve hangi aralığın günlük enerji tüketimiyle eşleştiğini kontrol edin. Pik güç ve günlük enerji tüketimi farklı sistem boyutlarına işaret ediyorsa, başlangıç ​​noktası olarak daha yüksek güç değerini kullanın ve ardından PV kapasitesinin yeterli olup olmadığını doğrulayın.

 

 

PV Modülleri, İnverterler ve Enerji Depolama Neden Ayrı Boyutlandırılmalıdır?

DC/AC Oranı: PV Kapasitesi Tipik Olarak İnvertörün Nominal Çıkışından Daha Yüksektir

PV modülü çıkışı standart test koşulları altında derecelendirilmiştir: 25°C modül sıcaklığı, 1.000 W/m² ışınım ve AM1,5 hava kütle katsayısı. Modül arka tabaka sıcaklığı sahada 65°C'ye ulaştığında, -%0,3/°C sıcaklık katsayısına sahip kristalin silikon modüller, yaklaşık %12-%14'lük bir çıkış düşüşü yaşayabilir.

PV kapasitesi ve invertör nominal çıkışı 1:1 oranında eşleştirilirse, sistem günün en sıcak kısmında invertörün nominal çıkışına ulaşamayabilir ve bu durum invertör kapasitesinin bir kısmının yetersiz kullanılmasına neden olabilir.

Yaygın bir endüstri uygulaması, kurulu PV kapasitesini invertörün nominal çıkışının 1,1-1,3 katı olacak şekilde boyutlandırmaktır. Bu oran DC/AC oranı olarak bilinir. Bu şişirilmiş bir derecelendirme değil; mevcut güneş ışınımının daha iyi kullanılmasına yardımcı olur.

 

Enerji Depolama Kapasitesi Nasıl Hesaplanır?

Enerji depolama kapasitesi gece elektrik tüketimine ve izin verilen deşarj derinliğine (DoD) bağlıdır.

Günlük Kullanım Payı Olarak Gece Tüketimi 100 kWh/gün Tüketim için Gerekli Depolama Açıklama
%20 Yaklaşık. 22–25 kWh %90 deşarj derinliği varsayılarak yalnızca akşam aydınlatması ve iletişimleri kapsar
%40 Yaklaşık. 45–50 kWh Akşam saatlerindeki yardımcı üretim yüklerini kapsar
%60 Yaklaşık. 67–75 kWh Bulutlu veya yağmurlu günler için ayrılmış ek kapasiteyle 24 saat çalışma senaryoları için
%100 (telekomünikasyon baz istasyonu) Yaklaşık. 110–120 kWh Art arda 2-3 bulutlu veya yağmurlu gün için tasarım değerlendirmesi gerektirir

Hesaplama şu şekilde ifade edilebilir:

Enerji depolama kapasitesi = Günlük enerji tüketimi × Gece tüketim payı ÷ Deşarj derinliği × Bulutlu hava rezerv faktörü (1,0–1,3)

Artıklık faktörü, aşağıdakiler kullanılarak yerel meteorolojik verilere göre doğrulanabilir: JRC PVGIS şebekeden bağımsız sistem modülü.

Lityum demir fosfat (LFP) piller için tipik bir deşarj derinliği tasarım değeri %90'dır. %100 DoD varsayımına göre hesaplama yapmayın; çünkü bu, çevrim ömründen ödün verebilir.

 

Çevrim Ömrü ve Değiştirme Programı

Lityum demir fosfat piller başarabilir %80 deşarj derinliğinde 5.000–8.000 döngü. Günde bir şarj-deşarj döngüsü varsayarsak bu yaklaşık 13-21 yıla karşılık gelir. Bu, PV modülleri için yaygın olarak belirtilen nominal 25 yıllık hizmet ömründen daha kısadır. Bu nedenle enerji depolamanın sistemin yaşam döngüsü boyunca değiştirilmesi gerekebilir ve yatırım hesaplamalarında göz ardı edilmemelidir.

 

 

Projenizi Altı Ürün Serisinden Biriyle Eşleştirme

ZM-Besta'nın mobil güneş enerjisi santralleri, 20 kW'tan 200 kW'a kadar altı güç serisinde ve toplamda 24 modelde mevcuttur. Temel özellikler aşağıda listelenmiştir.

Serisi Kurulu PV Kapasitesi PV Modül Tipi Modül Başına Güç Dağıtılan Ayak İzi Ürün Ağırlığı (Enerji Depolama Hariç) Standart Enerji Depolama
20 kW 15–20 kW N tipi TOPCon 690–720W 33–39 m × 4 m 3,8–4,3 ton 40 kWh
56 kW 40–56kW N tipi TOPCon 440–460W 63–85 m × 6 m 12,5–15 ton 121 kWh
75 kW 56–77kW N tipi TOPCon 440–460W 63–85 m × 6 m 12–15 ton İsteğe bağlı olarak gerektiği gibi
150 kW 109–152kW N tipi TOPCon 510–530W 70–96 m × 12 m 33–36 ton 261 kWh
175 kW 133–175kW N tipi TOPCon 510–530W 70–96 m × 12 m 31–34,5 ton İsteğe bağlı olarak gerektiği gibi
200 kW 148–204kW N tipi TOPCon 580–600W 85–110 m × 12 m 31–34 ton İsteğe bağlı olarak gerektiği gibi

Ürün yelpazesindeki ortak özellikler:

  • Kurulum açısı: 25°
  • Çerçeve dahil açısı: 130°
  • Çerçevede sıcak daldırma galvaniz kaplama: ≥55 μm
  • Kılavuz raylarda çinko-alüminyum-magnezyum kaplama: ≥275 g/m²
  • Dağıtım süresi: ≤30 dakika
  • Dağıtımdan sonra rüzgar direnci: Derece 9
  • Tuz püskürtme direnci: ≤C5
  • Çalışma sıcaklığı: -20°C ila +50°C
  • Toplanmış konfigürasyonda koruma derecesi: IP55
  • Hibrit invertör çıkışı: 380 V/400 V, üç fazlı, dört telli
  • Frekans: 50/60Hz

 

 

Kaçınılması Gereken Dört Yaygın Boyutlandırma Hatası

Basitçe Ekipman Etiket Derecelendirmelerini Ekleme

Ekipman listesindeki her öğenin nominal gücünün eklenmesi, genellikle %30 ila %50 oranında fazla yüksek bir tahmin üretir. Ekipmanların hepsi aynı anda çalışmaz ve aradaki fark doğrudan gereksiz sistem maliyetlerine dönüşebilir.

 

Sıcaklıkla İlgili Çıkış Kayıplarının Göz ardı Edilmesi

Ortam sıcaklığının 45°C olduğu çöl madenciliği alanlarında, PV modülü arka tabaka sıcaklıkları 70°C'yi aşabilir ve bu da üretimi yaklaşık %15 oranında azaltır. Bir sistemi 25°C'deki standart değere göre boyutlandırmak, beklenenden daha düşük bir gerçek çıktıyla sonuçlanabilir.

 

Enerji Depolamanın Pik Yüke Göre Boyutlandırılması

Enerji depolama, toplam sistem maliyetinin önemli bir kısmını oluşturur. Depolamayı en yüksek güce göre boyutlandırmak, yalnızca iki saat boyunca meydana gelebilecek bir zirveyi karşılamak için tüm günlük depolama kapasitesi için ödeme yapmak anlamına gelir. Doğru yaklaşım depolamayı gece enerji tüketimine göre boyutlandırmaktır.

 

Taşıma ve Kaldırma Gereksinimlerinin Gözden Geçirilmesi

110 m x 12 m'lik kullanım alanına ve 34 ton ağırlığa sahip ekipman, saha erişim yollarının, dönüş yarıçapının ve vinç kaldırma kapasitesinin önceden kontrol edilmesini gerektirir. Maden sahalarındaki geçici yollar genellikle hafif araçlar için tasarlanmıştır. Ağır araç erişimi ve boşaltma gereklilikleri göz ardı edilirse ekipman sahaya ulaşabilir ancak boşaltılması mümkün olmayabilir.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1: 20 kW'lık bir mobil güneş enerjisi santrali günde ne kadar elektrik üretebilir?

Üretim yerel güneş koşullarına bağlıdır. 4,5 pik güneş saati ve 0,75-0,8 sistem verimliliği varsayıldığında, kurulu PV kapasitesinin her 1 kW'ı günde yaklaşık 3,4-3,6 kWh üretir. Bu nedenle 20 kW'lık bir sistem günde yaklaşık 68-72 kWh üretecektir. 5,5 tepe güneş saati olan bölgelerde günlük üretim yaklaşık 85 kWh'ye ulaşabilir. Gerçek yerel PVOUT, Küresel Güneş Atlası.

 

S2: Sistem motorla çalıştırılan yüklere doğrudan güç sağlayabilir mi?

Evet, ancak başlangıç akımının hesaplanması gerekir. Doğrudan hat üzerinde başlatma kullanan 22 kW'lık bir endüksiyon motoru, 110–150 A anlık akım çekebilir. İnverterin bu talebi karşılayabilecek yeterli aşırı yük kapasitesine sahip olması gerekir. Yüksek güçlü motorlar için, başlatma akımını ve ilgili elektrik dalgalanmasını azaltmak amacıyla yumuşak yolverici veya değişken frekanslı sürücü (VFD) önerilir.

 

S3: Sistem enerji depolamadan çalışabilir mi?

Evet. Pompa istasyonları ve kırma işlemleri gibi çoğunlukla gün içinde elektrik tüketen uygulamalar için sistem, yüke yanıt olarak güç sağlayan invertör ile enerji depolamadan çalışabilir. Ancak gece veya bulutlu havalarda yedek güce ihtiyaç duyan uygulamalar enerji depolamaya ihtiyaç duyar.

 

S4: Sistem genişletilebilir mi?

Modüler tasarım, ilave ünitelerin paralel olarak eklenmesi ve bağlanması yoluyla kapasite artırımını destekler. Genişletmeden önce sürücünün izin verilen maksimum paralel ünite sayısını ve bağlantı noktasının kapasitesini kontrol edin. Elektrik dağıtım sistemini yükseltmeden tek başına PV kapasitesi eklemek yeterli olmayabilir.

 

S5: Ekipman tuz yüklü bir ortamda ne kadar süre çalışabilir?

Ürün yelpazesi, ≤C5 tuz püskürtme direnci ve ≥55 μm sıcak daldırma galvanizli çerçeve kaplamasıyla belirtilmiştir. ISO 12944 korozyon sınıflandırmaları kapsamında C5-M, denizden 500 m'ye kadar olan belirli kıyı konumları da dahil olmak üzere yüksek derecede aşındırıcı deniz ortamlarını ifade eder. Bu koruma seviyesi ve düzenli denetimlerle sistem 15 yıldan fazla bir hizmet süresini destekleyebilir. Gerçek hizmet ömrü hala sahaya özgü korozyon koşullarına ve bakım sıklığına bağlıdır.

 

 

İletişim: info@xzbesta.com

 

 

Özellik Ürünü

Sorgunuzu Bugün Gönderin