Për projektet jashtë rrjetit, pyetja e parë është pothuajse gjithmonë e njëjtë: Sa energji i nevojitet stacionit tim të lëvizshëm të energjisë diellore?
Nuk ka një përgjigje të vetme që i përshtatet të gjithëve. Vlera e kërkuar e fuqisë duhet të llogaritet, jo thjesht të zgjidhet. Një supozim i gabuar mund të çojë në një ripunim të kushtueshëm: një sistem i vogël mund të dështojë të mbajë ngarkesën, ndërsa një sistem i madh lidh kapitalin në kapacitet që nuk mund të përdoret kurrë.
Ky udhëzues zbërthen metodën e përmasave, ofron një tabelë referimi të shpejtë për skenarët e zakonshëm të funksionimit dhe shpjegon pse modulet PV, invertorët dhe ruajtja e energjisë duhet të llogariten veçmas.
Kjo është pika fillestare për të gjitha llogaritjet e madhësisë. Ajo që ka rëndësi është energjia elektrike aktuale e konsumuar gjatë 24 orëve - jo shuma e vlerësimeve të tabelave të pajisjeve ose numri i pajisjeve të shumëzuar me fuqinë e tyre nominale.
Ekzistojnë tre mënyra për të vlerësuar konsumin në vend:
Metoda e tretë përdoret zakonisht për kampet e reja të ndërtimit ose vendet e minierave. Vlerësimet tipike të industrisë janë: kamp ndërtimi me 30 persona: 60–120 kWh/ditë; Kampi ndërtimi me 100 persona: 250–400 kWh/ditë.
Fuqia maksimale përcakton kapacitetin e kërkuar të inverterit, ndërsa konsumi ditor i energjisë përcakton kapacitetin e kërkuar të PV. Këto janë dy parametra të ndryshëm.
Pajisjet në vend zakonisht nuk funksionojnë me ngarkesë të plotë njëkohësisht. Një faktor kërkese prej 0,6–0,8 përdoret zakonisht në vlerësimet inxhinierike. Duke supozuar një faktor kërkese prej 1.0 mund të rezultojë në një inverter të madh, duke lënë kapacitet të tepërt të pashfrytëzuar gjatë gjithë ciklit jetësor të projektit.
Një konsideratë e rëndësishme janë pajisjet me motorë me fuqi të lartë, të tilla si pompat e ujit, dërrmuesit dhe pajisjet ngritëse. Rryma e tyre fillestare duhet të llogaritet veçmas. Rryma e menjëhershme e nisjes së një motori me induksion duke përdorur ndezjen direkt në linjë mund të arrijë 5-7 herë më shumë se rryma e vlerësuar e saj. Nëse ky problem nuk trajtohet, edhe një inverter me madhësi të përshtatshme mund të prishë mbrojtjen e tij.
Kjo shifër përcakton konfigurimin e ruajtjes së energjisë. Për kampet që janë kryesisht të pabanuara gjatë ditës, por që konsumojnë energji elektrike të konsiderueshme gjatë natës, konsumi gjatë natës shpesh mund të kalojë 50% të përdorimit të përditshëm. Për stacionet e pompimit që funksionojnë kryesisht gjatë orëve të ditës, pjesa e natës mund të jetë nën 20%.
Sa më i ulët të jetë pjesa e natës, aq më shumë ruajtja shërben si funksion shtesë. Sa më i lartë të jetë pjesa, aq më kritike bëhet ruajtja e energjisë për sistemin e përgjithshëm.

Tabela e mëposhtme përmbledh diapazonin tipik për gjashtë skenarë të zakonshëm operimi. Këto shifra bazohen në përvojën e industrisë; kërkesat aktuale të projektit duhet të verifikohen kundrejt listës së ngarkesave.
| Skenari operativ | Konsumi ditor i energjisë (kWh) | Fuqia maksimale (kW) | Konsumi gjatë natës | Kapaciteti i rekomanduar PV | Ruajtja e rekomanduar e energjisë |
| Kampi ndërtimi me 30 persona | 60–120 | 15–25 | 50%-60% | Seria 20 kW | 40 kWh |
| Kampi ndërtimi me 100 persona | 250–400 | 50–70 | 50%-60% | Seritë 56–75 kW | 121 kWh |
| Dy pompa kullimi 22 kW (një në funksion, një në gatishmëri) | 200–300 | 40–50 | nën 20% | Seria 56 kW | Opsionale, sipas nevojës |
| Dritat e vendit 12 × 400 W (10 orë natën) | 50 | 5 | 100% | Seria 20 kW | 40 kWh |
| Stacioni bazë i telekomunikacionit (operim 24/7) | 60–90 | 3–5 | 100% | Seria 20 kW | 40 kWh |
| Makina saldimi, pajisje prerëse dhe vegla të vogla elektrike | 80–150 | 20–40 | rreth 30% | Seria 56 kW | Opsionale, sipas nevojës |
Për të përdorur këtë tabelë, fillimisht identifikoni skenarin e funksionimit dhe kontrolloni se cili diapazon përputhet me konsumin ditor të energjisë. Nëse fuqia maksimale dhe konsumi ditor i energjisë tregojnë për madhësi të ndryshme të sistemit, përdorni vlerësimin më të lartë të fuqisë si pikënisje, më pas verifikoni nëse kapaciteti PV është i mjaftueshëm.

Dalja e modulit PV vlerësohet në kushtet standarde të provës: një temperaturë moduli prej 25°C, rrezatim prej 1000 W/m² dhe një koeficient të masës së ajrit prej AM1.5. Kur temperatura e fletës së pasme të modulit arrin 65°C në vend, modulet kristalore të silikonit me një koeficient temperature prej -0,3%/°C mund të pësojnë një reduktim të prodhimit prej afërsisht 12%–14%.
Nëse kapaciteti PV dhe prodhimi i vlerësuar i inverterit përputhen në një raport 1:1, sistemi mund të mos arrijë prodhimin e vlerësuar të inverterit gjatë pjesës më të nxehtë të ditës, duke lënë një pjesë të kapacitetit të inverterit të pashfrytëzuar.
Një praktikë e zakonshme e industrisë është të përmasat e kapacitetit të instaluar PV në 1,1–1,3 herë më shumë se prodhimi nominal i inverterit. Ky raport njihet si raporti DC/AC. Nuk është një vlerësim i fryrë; ndihmon në përdorimin më të mirë të rrezatimit diellor të disponueshëm.
Kapaciteti i ruajtjes së energjisë varet nga konsumi i energjisë elektrike gjatë natës dhe nga thellësia e lejuar e shkarkimit (DoD).
| Konsumi gjatë natës si pjesë e përdorimit të përditshëm | Magazinimi i kërkuar për 100 kWh/ditë të konsumit | Përshkrimi |
| 20% | Përafërsisht. 22–25 kWh | Mbulon vetëm ndriçimin e mbrëmjes dhe komunikimet, duke supozuar një thellësi 90% të shkarkimit |
| 40% | Përafërsisht. 45–50 kWh | Mbulon ngarkesat ndihmëse të prodhimit gjatë mbrëmjes |
| 60% | Përafërsisht. 67–75 kWh | Për skenarët e funksionimit gjatë gjithë orarit, me kapacitet shtesë të rezervuar për ditët me re ose me shi |
| 100% (stacioni bazë i telekomunikacionit) | Përafërsisht. 110–120 kWh | Kërkon konsideratë të projektimit për 2-3 ditë radhazi me re ose me shi |
Llogaritja mund të shprehet si:
Kapaciteti i ruajtjes së energjisë = Konsumi ditor i energjisë × Ndarja e konsumit gjatë natës ÷ Thellësia e shkarkimit × Faktori rezervë i motit me re (1,0–1,3)
Faktori i tepricës mund të verifikohet kundrejt të dhënave lokale meteorologjike duke përdorur moduli i sistemit JRC PVGIS jashtë rrjetit.
Për bateritë me fosfat litium hekuri (LFP), një vlerë tipike e projektimit të thellësisë së shkarkimit është 90%. Mos llogarisni me supozimin e 100% DoD, pasi kjo mund të komprometojë jetën e ciklit.
Bateritë litium fosfat hekuri mund të arrijnë 5,000–8,000 cikle në një thellësi 80% shkarkimi. Duke supozuar një cikël ngarkimi-shkarkimi në ditë, kjo korrespondon me afërsisht 13-21 vjet. Kjo është më e shkurtër se jeta nominale e shërbimit 25-vjeçare e specifikuar zakonisht për modulet FV. Prandaj, ruajtja e energjisë mund të kërkojë zëvendësim gjatë ciklit jetësor të sistemit dhe nuk duhet të neglizhohet në llogaritjet e investimeve.
Stacionet e lëvizshme të energjisë diellore të ZM-Besta janë të disponueshme në gjashtë seri të energjisë, që mbulojnë 20 kW deri në 200 kW, me 24 modele gjithsej. Specifikimet kryesore janë renditur më poshtë.
| Seria | Kapaciteti i instaluar PV | Lloji i modulit PV | Fuqia për Modul | Gjurmë e vendosur | Pesha e produktit (Pa përfshirë ruajtjen e energjisë) | Ruajtja standarde e energjisë |
| 20 kW | 15–20 kW | TOPCon i tipit N | 690–720 W | 33–39 m × 4 m | 3,8-4,3 t | 40 kWh |
| 56 kW | 40–56 kW | TOPCon i tipit N | 440–460 W | 63–85 m × 6 m | 12,5–15 t | 121 kWh |
| 75 kW | 56–77 kW | TOPCon i tipit N | 440–460 W | 63–85 m × 6 m | 12–15 t | Opsionale, sipas nevojës |
| 150 kW | 109–152 kW | TOPCon i tipit N | 510–530 W | 70–96 m × 12 m | 33–36 t | 261 kWh |
| 175 kW | 133–175 kW | TOPCon i tipit N | 510–530 W | 70–96 m × 12 m | 31–34,5 t | Opsionale, sipas nevojës |
| 200 kW | 148–204 kW | TOPCon i tipit N | 580–600 W | 85–110 m × 12 m | 31–34 t | Opsionale, sipas nevojës |
Specifikimet e zakonshme në të gjithë gamën e produkteve:

Shtimi i fuqisë së vlerësuar të çdo artikulli në listën e pajisjeve zakonisht prodhon një vlerësim që është 30%-50% shumë i lartë. Pajisjet nuk funksionojnë të gjitha njëkohësisht dhe diferenca mund të përkthehet drejtpërdrejt në kosto të panevojshme të sistemit.
Në zonat e minierave në shkretëtirë me temperatura ambienti prej 45°C, temperaturat e fletës së pasme të modulit PV mund të kalojnë 70°C, duke reduktuar prodhimin me gati 15%. Madhësia e një sistemi bazuar në vlerësimin standard në 25°C mund të rezultojë në një rezultat aktual më të ulët se sa pritej.
Ruajtja e energjisë përbën një pjesë të konsiderueshme të kostos totale të sistemit. Përmasat e ruajtjes sipas fuqisë maksimale do të thotë të paguash për kapacitetin e ruajtjes së një dite të tërë për të mbuluar një kulm që mund të ndodhë vetëm për dy orë. Qasja e saktë është marrja e madhësisë së ruajtjes bazuar në konsumin e energjisë gjatë natës.
Pajisjet me një gjurmë të vendosur prej 110 m × 12 m dhe një peshë prej 34 t kërkojnë kontrolle paraprake të rrugëve të hyrjes në terren, rreze kthese dhe kapacitetin e ngritjes së vinçit. Rrugët e përkohshme në vendet e minierave janë projektuar shpesh për automjete të lehta. Nëse nuk merren parasysh kërkesat e aksesit dhe shkarkimit të automjeteve të rënda, pajisja mund të arrijë në vend, por të jetë e pamundur të shkarkohet.
Gjenerimi varet nga kushtet lokale diellore. Duke supozuar 4,5 orë piku të diellit dhe një efikasitet të sistemit prej 0,75-0,8, çdo 1 kW kapacitet i instaluar PV gjeneron afërsisht 3,4-3,6 kWh në ditë. Prandaj, një sistem 20 kW do të gjeneronte afërsisht 68-72 kWh/ditë. Në zonat me 5,5 orë piku të diellit, gjenerimi ditor mund të arrijë rreth 85 kWh. PVOUT aktuale lokale mund të kërkohet me koordinata në Atlasi Global Solar.
Po, por rryma e fillimit duhet të llogaritet. Një motor induksioni 22 kW që përdor ndezjen direkt në linjë mund të nxjerrë një rrymë të menjëhershme prej 110–150 A. Inverteri duhet të ketë aftësi të mjaftueshme mbingarkesë për të përballuar këtë kërkesë. Për motorët me fuqi të lartë, rekomandohet një startues i butë ose një makinë me frekuencë të ndryshueshme (VFD) për të reduktuar rrymën e nisjes dhe mbitensionin elektrik shoqërues.
po. Për aplikimet që konsumojnë kryesisht energji elektrike gjatë ditës, të tilla si stacionet e pompimit dhe operacionet e shtypjes, sistemi mund të funksionojë pa ruajtje të energjisë, me inverterin që furnizon energjinë në përgjigje të ngarkesës. Sidoqoftë, aplikacionet që kërkojnë energji rezervë gjatë natës ose gjatë motit me re kanë nevojë për ruajtje të energjisë.
Dizajni modular mbështet zgjerimin e kapacitetit duke shtuar dhe lidhur paralelisht njësi shtesë. Përpara zgjerimit, kontrolloni numrin maksimal të lejuar të njësive paralele të inverterit dhe kapacitetin e pikës së lidhjes. Mund të mos jetë e mjaftueshme vetëm shtimi i kapacitetit PV pa përmirësimin e sistemit të shpërndarjes elektrike.
Gama e produkteve është e specifikuar me një vlerësim të rezistencës ndaj spërkatjes së kripës prej ≤C5 dhe një shtresë kornizë të galvanizuar me zhytje të nxehtë prej ≥55 μm. Sipas klasifikimeve të korrozionit ISO 12944, C5-M i referohet mjediseve detare shumë korrozive, duke përfshirë vendndodhje të caktuara bregdetare brenda 500 m nga deti. Me këtë nivel mbrojtjeje dhe inspektime të rregullta, sistemi mund të mbështesë një periudhë shërbimi më shumë se 15 vjet. Jeta aktuale e shërbimit varet ende nga kushtet specifike të korrozionit të vendit dhe frekuenca e mirëmbajtjes.
Kontaktoni: info@xzbesta.com
Lajmet e mëparshme
Si të përcaktoni hapësirën e purlinës së çatisë për BIPV: ...Lajmi i radhës
asnjë
Avantazhet e çatisë BIPV: Zëvendësoni traditën...
Avantazhet e çatisë BIPV: Zëvendësoni traditën...