ქსელიდან გასული პროექტებისთვის, პირველი კითხვა თითქმის ყოველთვის ერთი და იგივეა: რა ენერგია სჭირდება ჩემს მობილურ მზის ელექტროსადგურს?
არ არსებობს ცალსახა პასუხი. საჭირო სიმძლავრის რეიტინგი უნდა იყოს გათვლილი და არა უბრალოდ არჩეული. ერთმა მცდარმა ვარაუდმა შეიძლება გამოიწვიოს ძვირადღირებული გადამუშავება: მცირე ზომის სისტემამ შეიძლება ვერ გაუწიოს დატვირთვას, ხოლო დიდი სისტემა აკავშირებს კაპიტალს იმ სიმძლავრით, რომელიც შეიძლება არასოდეს იყოს გამოყენებული.
ეს სახელმძღვანელო არღვევს ზომის მეთოდს, იძლევა სწრაფი მითითების ცხრილს საერთო საოპერაციო სცენარებისთვის და განმარტავს, თუ რატომ უნდა გამოითვალოს PV მოდულები, ინვერტორები და ენერგიის საცავი ცალკე.
ეს არის საწყისი წერტილი ყველა ზომის გამოთვლებისთვის. მთავარია 24 საათის განმავლობაში მოხმარებული ფაქტობრივი ელექტროენერგია და არა აღჭურვილობის დასახელების ნიშნების ჯამი ან მოწყობილობების რაოდენობა გამრავლებული მათ ნომინალურ სიმძლავრეზე.
ადგილზე მოხმარების შეფასების სამი გზა არსებობს:
მესამე მეთოდი ჩვეულებრივ გამოიყენება ახლად დაარსებული სამშენებლო ბანაკებისთვის ან სამთო უბნებისთვის. ინდუსტრიის ტიპიური შეფასებებია: 30 კაციანი სამშენებლო ბანაკი: 60–120 კვტ/სთ/დღეში; 100 კაციანი სამშენებლო ბანაკი: 250–400 კვტ/სთ/დღეში.
პიკური სიმძლავრე განსაზღვრავს ინვერტორის საჭირო სიმძლავრეს, ხოლო ენერგიის ყოველდღიური მოხმარება განსაზღვრავს საჭირო PV სიმძლავრეს. ეს ორი განსხვავებული პარამეტრია.
ადგილზე აღჭურვილობა ჩვეულებრივ არ მუშაობს ერთდროულად სრული დატვირთვით. მოთხოვნის კოეფიციენტი 0,6–0,8 ჩვეულებრივ გამოიყენება საინჟინრო შეფასებებში. თუ ვივარაუდებთ, რომ მოთხოვნის კოეფიციენტი 1.0-ია, შეიძლება გამოიწვიოს დიდი ზომის ინვერტორი, რის შედეგადაც ჭარბი სიმძლავრე გამოუყენებელი რჩება პროექტის სასიცოცხლო ციკლის განმავლობაში.
ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხია მაღალი სიმძლავრის ძრავებით აღჭურვილი აღჭურვილობა, როგორიცაა წყლის ტუმბოები, დამსხვრევები და ამწევი მოწყობილობები. მათი საწყისი დენი უნდა გამოითვალოს ცალკე. ინდუქციური ძრავის მყისიერი გაშვების დენი, რომელიც იყენებს პირდაპირ ხაზს, შეიძლება მიაღწიოს 5-7-ჯერ მის ნომინალურ დენს. თუ ეს პრობლემა არ განიხილება, სხვაგვარად ადეკვატური ზომის ინვერტორმაც კი შეიძლება გააუქმოს მისი დაცვა.
ეს მაჩვენებელი განსაზღვრავს ენერგიის შენახვის კონფიგურაციას. ბანაკებისთვის, რომლებიც ძირითადად დაუცველია დღის განმავლობაში, მაგრამ მოიხმარენ მნიშვნელოვან ელექტროენერგიას ღამით, ღამის მოხმარება ხშირად შეიძლება აღემატებოდეს ყოველდღიური გამოყენების 50%-ს. სატუმბი სადგურებისთვის, რომლებიც მუშაობენ ძირითადად დღის საათებში, ღამის წილი შეიძლება იყოს 20%-ზე ნაკლები.
რაც უფრო დაბალია ღამის წილი, მით მეტი შენახვა ემსახურება როგორც დამატებით ფუნქციას. რაც უფრო მაღალია წილი, მით უფრო კრიტიკული ენერგიის შენახვა ხდება მთლიან სისტემაში.

შემდეგი ცხრილი აჯამებს ტიპურ დიაპაზონებს ექვსი საერთო ოპერაციული სცენარისთვის. ეს მაჩვენებლები ეფუძნება ინდუსტრიის გამოცდილებას; პროექტის რეალური მოთხოვნები უნდა დადასტურდეს დატვირთვის სიის მიხედვით.
| ოპერაციული სცენარი | ენერგიის ყოველდღიური მოხმარება (კვტ/სთ) | პიკური სიმძლავრე (კვტ) | ღამის მოხმარება | რეკომენდებული PV სიმძლავრე | რეკომენდებული ენერგიის შენახვა |
| 30 კაციანი სამშენებლო ბანაკი | 60–120 წწ | 15–25 | 50%-60% | 20 კვტ სერია | 40 კვტ.სთ |
| 100 კაციანი სამშენებლო ბანაკი | 250–400 წწ | 50–70 | 50%-60% | 56–75 კვტ სერია | 121 კვტ.სთ |
| ორი 22 კვტ სადრენაჟო ტუმბო (ერთი მოქმედი, ერთი ლოდინის რეჟიმში) | 200–300 წწ | 40–50 | 20%-ზე ქვემოთ | 56 კვტ სერია | სურვილისამებრ, საჭიროებისამებრ |
| 12 × 400 W საიტის განათება (10 საათი ღამით) | 50 | 5 | 100% | 20 კვტ სერია | 40 კვტ.სთ |
| სატელეკომუნიკაციო საბაზო სადგური (მუშაობა 24/7) | 60–90 წწ | 3–5 | 100% | 20 კვტ სერია | 40 კვტ.სთ |
| შედუღების აპარატები, საჭრელი მოწყობილობები და მცირე ელექტრო ხელსაწყოები | 80–150 წწ | 20–40 | დაახლოებით 30% | 56 კვტ სერია | სურვილისამებრ, საჭიროებისამებრ |
ამ ცხრილის გამოსაყენებლად, ჯერ დაადგინეთ ოპერაციული სცენარი და შეამოწმეთ რომელი დიაპაზონი შეესაბამება ენერგიის დღიურ მოხმარებას. თუ პიკური სიმძლავრე და ენერგიის დღიური მოხმარება მიუთითებს სისტემის სხვადასხვა ზომაზე, გამოიყენეთ უფრო მაღალი სიმძლავრის მაჩვენებელი, როგორც საწყისი წერტილი, შემდეგ შეამოწმეთ არის თუ არა საკმარისი PV სიმძლავრე.

PV მოდულის გამომავალი ფასდება სტანდარტული ტესტის პირობებში: მოდულის ტემპერატურა 25°C, დასხივება 1000 ვტ/მ² და ჰაერის მასის კოეფიციენტი AM1.5. როდესაც მოდულის უკანა ფურცლის ტემპერატურა ადგილზე მიაღწევს 65°C-ს, კრისტალური სილიკონის მოდულები ტემპერატურის კოეფიციენტით -0.3%/°C შეიძლება განიცდიან გამომუშავების შემცირებას დაახლოებით 12%-14%.
თუ PV სიმძლავრე და ინვერტორის ნომინალური გამომავალი ემთხვევა 1:1 თანაფარდობას, სისტემამ შეიძლება ვერ მიაღწიოს ინვერტორის ნომინალურ სიმძლავრეს დღის ყველაზე ცხელ პერიოდში, რის გამოც ინვერტორული სიმძლავრე არ არის გამოყენებული.
გავრცელებული ინდუსტრიული პრაქტიკაა დამონტაჟებული PV სიმძლავრის ზომა 1.1–1.3-ჯერ აღემატება ინვერტორის ნომინალურ გამომავალს. ეს თანაფარდობა ცნობილია როგორც DC/AC თანაფარდობა. ეს არ არის გაბერილი რეიტინგი; ეს ხელს უწყობს მზის არსებული გამოსხივების უკეთ გამოყენებას.
ენერგიის შენახვის სიმძლავრე დამოკიდებულია ღამის ელექტროენერგიის მოხმარებაზე და გამონადენის დასაშვებ სიღრმეზე (DoD).
| ღამის მოხმარება, როგორც ყოველდღიური გამოყენების წილი | საჭირო შენახვა 100 კვტ/სთ/დღეში მოხმარებისთვის | აღწერა |
| 20% | დაახლ. 22–25 კვტ.სთ | მოიცავს მხოლოდ საღამოს განათებას და კომუნიკაციებს, გამონადენის 90% სიღრმის გათვალისწინებით |
| 40% | დაახლ. 45–50 კვტ.სთ | ფარავს დამხმარე საწარმოო დატვირთვას საღამოს |
| 60% | დაახლ. 67–75 კვტ.სთ | სადღეღამისო სამუშაო სცენარებისთვის, დამატებითი სიმძლავრით დაცულია მოღრუბლული ან წვიმიანი დღეებისთვის |
| 100% (სატელეკომუნიკაციო საბაზო სადგური) | დაახლ. 110–120 კვტ.სთ | მოითხოვს დიზაინის განხილვას ზედიზედ 2-3 მოღრუბლული ან წვიმიანი დღის განმავლობაში |
გაანგარიშება შეიძლება გამოიხატოს შემდეგნაირად:
ენერგიის შესანახი სიმძლავრე = ენერგიის ყოველდღიური მოხმარება × ღამის მოხმარების წილი ÷ გამონადენის სიღრმე × მოღრუბლული ამინდის რეზერვის ფაქტორი (1.0–1.3)
სიჭარბის ფაქტორი შეიძლება დადასტურდეს ადგილობრივი მეტეოროლოგიური მონაცემების გამოყენებით JRC PVGIS ქსელის გარეთ სისტემის მოდული.
ლითიუმის რკინის ფოსფატის (LFP) ბატარეებისთვის, ტიპიური გამონადენის სიღრმის დიზაინის მნიშვნელობა არის 90%. არ გამოთვალოთ 100% DoD-ის დაშვებაზე, რადგან ამან შეიძლება ზიანი მიაყენოს ციკლის სიცოცხლეს.
ლითიუმის რკინის ფოსფატის ბატარეების მიღწევა შესაძლებელია 5000–8000 ციკლი გამონადენის 80% სიღრმეზე. თუ ვივარაუდებთ დღეში ერთი დამუხტვა-გამონადენის ციკლს, ეს შეესაბამება დაახლოებით 13-21 წელს. ეს უფრო მოკლეა ვიდრე ნომინალური 25-წლიანი მომსახურების ვადა, რომელიც ჩვეულებრივ მითითებულია PV მოდულებისთვის. ამიტომ ენერგიის შენახვამ შეიძლება მოითხოვოს ჩანაცვლება სისტემის სასიცოცხლო ციკლის განმავლობაში და არ უნდა იყოს უგულებელყოფილი ინვესტიციების გამოთვლებში.
ZM-Besta-ს მობილური მზის ელექტროსადგურები ხელმისაწვდომია ექვს ენერგეტიკულ სერიებში, რომლებიც მოიცავს 20 კვტ-დან 200 კვტ-მდე, ჯამში 24 მოდელით. ძირითადი სპეციფიკაციები ჩამოთვლილია ქვემოთ.
| სერიალი | დამონტაჟებული PV სიმძლავრე | PV მოდულის ტიპი | სიმძლავრე თითო მოდულზე | განლაგებული კვალი | პროდუქტის წონა (ენერგიის შენახვის გამოკლებით) | ენერგიის სტანდარტული საცავი |
| 20 კვტ | 15–20 კვტ | N ტიპის TOPCon | 690–720 ვტ | 33–39 მ × 4 მ | 3,8–4,3 ტ | 40 კვტ.სთ |
| 56 კვტ | 40–56 კვტ | N ტიპის TOPCon | 440–460 ვტ | 63–85 მ × 6 მ | 12,5–15 ტ | 121 კვტ.სთ |
| 75 კვტ | 56–77 კვტ | N ტიპის TOPCon | 440–460 ვტ | 63–85 მ × 6 მ | 12–15 ტ | სურვილისამებრ, საჭიროებისამებრ |
| 150 კვტ | 109–152 კვტ | N ტიპის TOPCon | 510–530 ვტ | 70–96 მ × 12 მ | 33–36 ტ | 261 კვტ.სთ |
| 175 კვტ | 133–175 კვტ | N ტიპის TOPCon | 510–530 ვტ | 70–96 მ × 12 მ | 31–34,5 ტ | სურვილისამებრ, საჭიროებისამებრ |
| 200 კვტ | 148–204 კვტ | N ტიპის TOPCon | 580–600 ვტ | 85–110 მ × 12 მ | 31–34 ტ | სურვილისამებრ, საჭიროებისამებრ |
საერთო სპეციფიკაციები პროდუქციის დიაპაზონში:

აღჭურვილობის სიაში ყველა ელემენტის ნომინალური სიმძლავრის დამატება, როგორც წესი, იძლევა 30%-50% ძალიან მაღალ შეფასებას. აღჭურვილობა ყველა არ მუშაობს ერთდროულად და განსხვავება შეიძლება პირდაპირ გადაიზარდოს სისტემის არასაჭირო ხარჯებში.
უდაბნოში სამთო ზონებში, სადაც გარემო ტემპერატურაა 45°C, PV მოდულის ფურცლის ტემპერატურა შეიძლება აღემატებოდეს 70°C-ს, რაც ამცირებს გამომუშავებას თითქმის 15%-ით. 25°C-ზე სტანდარტულ რეიტინგზე დაფუძნებული სისტემის ზომამ შეიძლება გამოიწვიოს მოსალოდნელზე დაბალი რეალური გამომუშავება.
ენერგიის შენახვა შეადგენს სისტემის მთლიანი ღირებულების მნიშვნელოვან ნაწილს. საცავის ზომა პიკური სიმძლავრის მიხედვით ნიშნავს გადაიხადოთ მთელი დღის შენახვის მოცულობა იმ პიკის დასაფარად, რომელიც შეიძლება მოხდეს მხოლოდ ორი საათის განმავლობაში. სწორი მიდგომაა ღამის ენერგიის მოხმარებაზე დაფუძნებული შენახვის ზომები.
110 მ × 12 მ განლაგებული ნაკვალევი და 34 ტ წონა საჭიროებს ადგილზე მისასვლელი გზების წინასწარ შემოწმებას, შემობრუნების რადიუსს და ამწე აწევის შესაძლებლობებს. სამთო უბნებზე დროებითი გზები ხშირად განკუთვნილია მსუბუქი მანქანებისთვის. თუ მძიმე სატრანსპორტო საშუალების წვდომისა და გადმოტვირთვის მოთხოვნები უგულებელყოფილია, აღჭურვილობა შეიძლება ადგილზე მივიდეს, მაგრამ განტვირთვა შეუძლებელი იყოს.
თაობა დამოკიდებულია ადგილობრივ მზის პირობებზე. თუ ვივარაუდებთ, რომ მზის პიკი 4,5 საათია და სისტემის ეფექტურობა 0,75–0,8, დაყენებული PV სიმძლავრის თითოეული 1 კვტ წარმოქმნის დაახლოებით 3,4–3,6 კვტ/სთ დღეში. ამრიგად, 20 კვტ სისტემა გამოიმუშავებს დაახლოებით 68-72 კვტ/სთ/დღეში. რაიონებში, სადაც მზის პიკი 5,5 საათია, დღიური გამომუშავება შეიძლება მიაღწიოს დაახლოებით 85 კვტ/სთ-ს. ფაქტობრივი ადგილობრივი PVOUT შეიძლება მოითხოვოს კოორდინატში გლობალური მზის ატლასი.
დიახ, მაგრამ საწყისი დენი უნდა გამოითვალოს. 22 კვტ ინდუქციური ძრავა, რომელიც იყენებს პირდაპირ ხაზზე გაშვებას, შეიძლება გამოყოს მყისიერი დენი 110–150 ა. ინვერტორს უნდა ჰქონდეს საკმარისი გადატვირთვის შესაძლებლობა ამ მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად. მაღალი სიმძლავრის ძრავებისთვის რეკომენდებულია რბილი დამწყები ან ცვლადი სიხშირის დრაივი (VFD), რათა შემცირდეს საწყისი დენი და მასთან დაკავშირებული ელექტრული დენა.
დიახ. აპლიკაციებისთვის, რომლებიც ძირითადად მოიხმარენ ელექტროენერგიას დღის განმავლობაში, როგორიცაა სატუმბი სადგურები და გამანადგურებელი ოპერაციები, სისტემამ შეიძლება იმუშაოს ენერგიის შენახვის გარეშე, ინვერტორმა მიაწოდოს ენერგია დატვირთვის საპასუხოდ. თუმცა, აპლიკაციებს, რომლებიც საჭიროებენ სარეზერვო ენერგიას ღამით ან ღრუბლიან ამინდში, საჭიროებენ ენერგიის შენახვას.
მოდულური დიზაინი მხარს უჭერს სიმძლავრის გაფართოებას დამატებითი ერთეულების პარალელურად დამატებით და შეერთებით. გაფართოებამდე შეამოწმეთ ინვერტორის პარალელური ერთეულების მაქსიმალური დასაშვები რაოდენობა და კავშირის წერტილის სიმძლავრე. მხოლოდ PV სიმძლავრის დამატება ელექტროგამანაწილებელი სისტემის განახლების გარეშე შეიძლება არ იყოს საკმარისი.
პროდუქციის ასორტიმენტი მითითებულია მარილის სპრეის წინააღმდეგობის რეიტინგით ≤C5 და ცხელი გალვანზირებული ჩარჩოს საფარით ≥55 μm. ISO 12944 კოროზიის კლასიფიკაციის მიხედვით, C5-M ეხება მაღალ კოროზიულ საზღვაო გარემოს, მათ შორის გარკვეულ სანაპირო ადგილებს ზღვიდან 500 მ მანძილზე. დაცვის ამ დონით და რეგულარული ინსპექტირებით, სისტემამ შეიძლება უზრუნველყოს 15 წელზე მეტი ხნის მომსახურების ვადა. ფაქტობრივი მომსახურების ვადა კვლავ დამოკიდებულია კოროზიის სპეციფიკურ პირობებზე და ტექნიკური მომსახურების სიხშირეზე.
კონტაქტი: info@xzbesta.com
BIPV სახურავის უპირატესობები: შეცვალეთ ტრადიციული...
BIPV სახურავის უპირატესობები: შეცვალეთ ტრადიციული...