Мобилдик Күн электр станциясы үчүн туура кубаттуулукту кантип тандоо керек: лагерлер, насостук станциялар, жарыктандыруу жана курулуш жабдуулары үчүн тез маалымдама жана өлчөмдөр боюнча колдонмо
Жаңылыктар

Мобилдик Күн электр станциясы үчүн туура кубаттуулукту кантип тандоо керек: лагерлер, насостук станциялар, жарыктандыруу жана курулуш жабдуулары үчүн тез маалымдама жана өлчөмдөр боюнча колдонмо

2026-11-05
Мазмуну Жашыруу

Тармактан тышкаркы долбоорлор үчүн биринчи суроо дээрлик дайыма бирдей: Менин мобилдик күн электр станцияма канча энергия керек?

Баарына бирдей жооп жок. Керектүү кубаттуулук рейтинги жөн гана тандалган эмес, эсептелиши керек. Бир туура эмес божомол кымбат баалуу кайра иштетүүгө алып келиши мүмкүн: көлөмү аз система жүктү көтөрө албай калышы мүмкүн, ал эми чоң система капиталды эч качан колдонулбай турган кубаттуулукка байлайт.

Бул колдонмо өлчөө ыкмасын бузду, жалпы иштөө сценарийлери үчүн тез маалымдама таблицасын берет жана эмне үчүн PV модулдарын, инверторлорду жана энергияны сактоону өзүнчө эсептөө керектигин түшүндүрөт.

 

 

Үч негизги маанини эсептөө менен баштаңыз

Күнүмдүк энергия керектөө (кВт/с)

Бул бардык өлчөмдөрүн эсептөө үчүн баштапкы чекит болуп саналат. Эң негизгиси 24 сааттын ичинде керектелген иш жүзүндөгү электр энергиясы - жабдуулардын аталышындагы рейтингдердин суммасы же алардын номиналдык кубаттуулугуна көбөйтүлгөн түзмөктөрдүн саны эмес.

Сайтта керектөөнү эсептөөнүн үч жолу бар:

  1. Тарыхый эсептегич көрсөткүчтөрүн текшериңиз. Бул жалпысынан учурдагы тармакка туташуу же дизелдик генератор бар долбоорлор үчүн эң так ыкма.
  2. Жабдуулардын тизмесинен эсептеңиз. Ар бир аппараттын энергия керектөөсүн анын номиналдык кубаттуулугун күнүмдүк иштөө саатына көбөйтүү менен эсептеңиз.
  3. Шилтеме катары салыштырылуучу долбоорлорду колдонуңуз.

Үчүнчү ыкма, адатта, жаңы түзүлгөн курулуш лагерлери же тоо-кен казып алуу үчүн колдонулат. Өнөр жайдын типтүү эсептөөлөрү: 30 кишилик курулуш лагери: 60–120 кВт саат/күн; 100 кишилик курулуш лагери: 250–400 кВт/саат.

 

Эң жогорку күч жана суроо-талап фактору

Эң жогорку кубаттуулук керектүү инвертордук кубаттуулукту аныктайт, ал эми күнүмдүк энергия керектөө талап кылынган PV кубаттуулугун аныктайт. Бул эки башка параметр.

Сайттагы жабдуулар, адатта, бир эле учурда толук жүктө иштебейт. Адатта инженердик баалоодо 0,6–0,8 суроо коэффициенти колдонулат. 1.0 суроо-талаптын коэффициентин кабыл алуу, долбоордун бүткүл мөөнөтүндө колдонулбаган ашыкча кубаттуулукту калтырып, өтө чоң инверторду алып келиши мүмкүн.

Маанилүү ойлордун бири - суу насостору, майдалагычтар жана көтөрүүчү жабдуулар сыяктуу кубаттуу кыймылдаткычтары бар жабдуулар. Алардын баштапкы тогун өзүнчө эсептөө керек. Түздөн-түз линияда баштоону колдонгон асинхрондук кыймылдаткычтын бир заматта баштоо току анын номиналдык тогу 5-7 эсеге жетиши мүмкүн. Эгерде бул маселе чечилбесе, атүгүл тийиштүү өлчөмдөгү инвертор анын коргоосунан ажырап калышы мүмкүн.

 

Түнкү энергияны керектөө күнүмдүк керектөөнүн пайызы катары

Бул көрсөткүч энергияны сактоо конфигурациясын аныктайт. Күндүз дээрлик бош турган, бирок түнкүсүн олуттуу электр энергиясын керектеген лагерлер үчүн түнкү керектөө көбүнчө күнүмдүк колдонуунун 50% ашат. Негизинен күндүз иштеген насостук станциялар үчүн түнкү үлүшү 20%дан төмөн болушу мүмкүн.

Түнкү үлүшү канчалык аз болсо, ошончолук көп сактоо кошумча функция катары кызмат кылат. Үлүш канчалык жогору болсо, жалпы системага ошончолук критикалык энергия сакталат.

 

 

Жөнөкөй иштөө сценарийлери үчүн Quick Power шилтемеси

Төмөнкү таблица алты жалпы иштөө сценарийи үчүн типтүү диапазондорду жалпылайт. Бул цифралар ендуруштук тажрыйбага негизделген; иш жүзүндө долбоордун талаптары жүк тизмесине каршы текшерилиши керек.

Иштөө сценарийи Күнүмдүк энергия керектөө (кВт.саат) Эң жогорку күч (кВт) Түнкү керектөө Сунушталган PV кубаттуулугу Сунушталган энергия сактагыч
30 кишилик курулуш лагери 60–120 15–25 50%–60% 20 кВт сериясы 40 кВт.саат
100 кишилик курулуш лагери 250–400 50–70 50%–60% 56–75 кВт сериялары 121 кВт.саат
Эки 22 кВт дренаждык насос (бир жумушчу, бир күтүү режиминде) 200–300 40–50 20% төмөн 56 кВт сериясы Кошумча, талапка жараша
12 × 400 Вт сайт жарыктары (түндө 10 саат) 50 5 100% 20 кВт сериясы 40 кВт.саат
Телекоммуникациялык базалык станция (24/7 иштөө) 60–90 3–5 100% 20 кВт сериясы 40 кВт.саат
ширетуучу станок-тор, кесуучу жабдуулар жана майда электр аспаптары 80–150 20–40 30% тегерегинде 56 кВт сериясы Кошумча, талапка жараша

Бул таблицаны колдонуу үчүн адегенде иштөө сценарийин аныктап, кайсы диапазон күнүмдүк энергия керектөөсүнө дал келерин текшериңиз. Эгерде эң жогорку кубаттуулук жана күнүмдүк энергия керектөө тутумдун ар кандай өлчөмдөрүн көрсөтсө, баштапкы чекит катары жогорку кубаттуулук рейтингин колдонуңуз, андан кийин PV кубаттуулугу жетиштүү экендигин текшериңиз.

 

 

Эмне үчүн PV модулдары, инверторлор жана энергия сактагычтар өзүнчө өлчөмдө болушу керек

DC/AC катышы: PV кубаттуулугу, адатта, инвертордун номиналдык чыгаруусунан жогору

PV модулунун чыгышы стандарттык сыноо шарттарында бааланат: модулдун температурасы 25°C, нурлануусу 1000 Вт/м² жана аба массасынын коэффициенти AM1.5. Модулдун арткы барагынын температурасы сайтта 65°Cге жеткенде, -0,3%/°C температуралык коэффициенти бар кристаллдык кремний модулдары болжол менен 12%–14%га кыскарышы мүмкүн.

Эгерде PV кубаттуулугу жана инвертордун номиналдык чыгышы 1:1 катышында дал келсе, система күндүн эң ысык бөлүгүндө инвертордун номиналдык өндүрүшүнө жетпей, айрым инвертордук кубаттуулуктар азыраак пайдаланылышы мүмкүн.

Жалпы өнөр жай практикасы орнотулган PV кубаттуулугун инвертордун номиналдык өндүрүшүнөн 1,1–1,3 эсеге чейин өлчөө болуп саналат. Бул катыш DC/AC катышы деп аталат. Бул жогорулатылган рейтинг эмес; колдо болгон күн нурун жакшыраак пайдаланууга жардам берет.

 

Энергияны сактоо сыйымдуулугун кантип эсептөө керек

Энергияны сактоо сыйымдуулугу түнкү электр энергиясын керектөөсүнө жана разряддын уруксат берилген тереңдигине (DoD) көз каранды.

Түнкү керектөө күнүмдүк колдонуунун үлүшү катары Керектүү сактоо 100 кВт/саат керектөө Description
20% Болжол менен 22–25 кВт/саат Кечки жарыктандырууну жана байланышты гана камтыйт, разряддын 90% тереңдигин эске алуу менен
40% Болжол менен 45–50 кВт/саат Кечинде көмөкчү өндүрүштүк жүктөрдү камтыйт
60% Болжол менен 67–75 кВт/саат Күнү-түнү иштөө сценарийлери үчүн, кошумча кубаттуулук булуттуу же жаан-чачындуу күндөр үчүн сакталган
100% (телекоммуникациялык базалык станция) Болжол менен 110–120 кВт/саат Булуттуу же жаан-чачындуу 2-3 күн катары менен долбоорлоону талап кылат

эсептөө төмөнкүчө чагылдырууга болот:

Энергияны сактоо сыйымдуулугу = Күнүмдүк энергия керектөө × Түнкү керектөө үлүшү ÷ Агызуунун тереңдиги × Булуттуу аба ырайынын резервдик коэффициенти (1,0–1,3)

Ашыкча факторду колдонуу менен жергиликтүү метеорологиялык маалыматтарга каршы текшерүүгө болот JRC PVGIS тармактан тышкаркы система модулу.

Литий-темир фосфат (LFP) батарейкалары үчүн типтүү разряддын тереңдигинин дизайндык мааниси 90% түзөт. 100% DoD деген божомол менен эсептебеңиз, анткени бул циклдин өмүрүн бузушу мүмкүн.

 

Циклдин өмүрү жана алмаштыруу графиги

Литий темир фосфат батареялары жетише алат Агызуунун 80% тереңдигинде 5000–8000 цикл. Күнүнө бир заряд-разряд циклин эсептесек, бул болжол менен 13–21 жылга туура келет. Бул, адатта, PV модулдары үчүн белгиленген номиналдуу 25 жылдык кызмат мөөнөтүнөн кыскараак. Демек, энергияны сактоо тутумдун иштөө цикли учурунда алмаштырууну талап кылышы мүмкүн жана инвестициялык эсептөөлөрдө көңүл бурулбашы керек.

 

 

Долбооруңузду алты продукт сериясынын бирине дал келтирүү

ZM-Besta компаниясынын мобилдик күн электр станциялары алты кубаттуулукта, 20 кВттан 200 кВтка чейин, жалпысынан 24 моделден турат. Негизги спецификациялар төмөндө келтирилген.

Сериялар Орнотулган PV кубаттуулугу PV модулунун түрү Модуль үчүн кубаттуулук Жайгаштырылган из Продукциянын салмагы (энергияны сактоону кошпогондо) Стандарттык энергия сактагыч
20 кВт 15–20 кВт N-түрү TOPCon 690–720 Вт 33–39 м × 4 м 3,8–4,3 т 40 кВт.саат
56 кВт 40–56 кВт N-түрү TOPCon 440–460 Вт 63–85 м × 6 м 12,5–15 т 121 кВт.саат
75 кВт 56–77 кВт N-түрү TOPCon 440–460 Вт 63–85 м × 6 м 12–15 ч Кошумча, талапка жараша
150 кВт 109–152 кВт N-түрү TOPCon 510–530 Вт 70–96 м × 12 м 33–36 т 261 кВт.саат
175 кВт 133–175 кВт N-түрү TOPCon 510–530 Вт 70–96 м × 12 м 31–34,5 т Кошумча, талапка жараша
200 кВт 148–204 кВт N-түрү TOPCon 580–600 Вт 85–110 м × 12 м 31–34 т Кошумча, талапка жараша

Продукт ассортименти боюнча жалпы мүнөздөмөлөр:

  • Орнотуу бурчу: 25°
  • Frame камтылган бурч: 130 °
  • Рамкадагы ысык цинктелген каптоо: ≥55 мкм
  • Багыттоочу рельстерге цинк-алюминий-магний каптоо: ≥275 г/м²
  • Жайгаштыруу убактысы: ≤30 мүнөт
  • Жайгаштыруудан кийин шамалга туруктуулук: 9-класс
  • Тузга спрей каршылык: ≤C5
  • Иштөө температурасы: -20°Cдан +50°Cге чейин
  • Камтылган конфигурацияда коргоо рейтинги: IP55
  • Гибриддик инвертордун чыгышы: 380 В/400 В, үч фазалуу, төрт зымдуу
  • Жыштык: 50/60 Гц

 

 

Качылышы керек болгон төрт чоң ката

Жөн гана Жабдуулардын аталыштарынын рейтингдерин кошуу

Жабдуулардын тизмесиндеги ар бир нерсенин номиналдык күчүн кошуу, адатта, 30%–50% өтө жогору баа берет. Жабдуулардын баары бир эле учурда иштебейт, ал эми айырма системанын керексиз чыгымдарына түздөн-түз которулушу мүмкүн.

 

Температурага байланыштуу өндүрүштүк жоготууларга көңүл бурбоо

Айлана-чөйрөнүн температурасы 45°C болгон чөлдө тоо-кен казып алуу аймактарында PV модулунун арткы катмарынын температурасы 70°Cден ашып, өндүрүштү дээрлик 15% га азайтат. 25°C стандарттык рейтингге негизделген системанын өлчөмүн аныктоо иш жүзүндөгү өндүрүштүн күтүлгөндөн төмөн болушуна алып келиши мүмкүн.

 

Эң жогорку жүктөө үчүн энергияны сактоону өлчөө

Энергияны сактоо тутумдун жалпы наркынын олуттуу бөлүгүн түзөт. Сактагычтын көлөмүн эң жогорку кубаттуулукка жараша өлчөө эки гана саатка созулушу мүмкүн болгон чокуну жабуу үчүн бир күндүк сактоо сыйымдуулугу үчүн төлөөнү билдирет. Туура ыкма түнкү энергияны керектөөнүн негизинде өлчөмүн сактоо болуп саналат.

 

Транспорт жана көтөрүү талаптарын кароо

110 м × 12 м жана салмагы 34 т болгон жайгаштырылган изи менен жабдуулар сайтка кирүү жолдорун, бурулуу радиусун жана кран көтөрүү жөндөмдүүлүгүн алдын ала текшерүүнү талап кылат. Кен казуу участокторундагы убактылуу жолдор көбүнчө жеңил унаалар үчүн иштелип чыккан. Эгерде оор жүк ташуучу унааларга кирүү жана жүк түшүрүү талаптары көз жаздымда калса, жабдуулар жерине келиши мүмкүн, бирок жүктү түшүрүү мүмкүн эмес.

 

 

Көп берилүүчү суроолор

1-суроо: 20 кВт мобилдик күн электр станциясы күнүнө канча электр энергиясын өндүрө алат?

Генерация жергиликтүү күн шарттарына жараша болот. 4,5 эң жогорку күн саатын жана системанын эффективдүүлүгүн 0,75–0,8 деп эсептесек, орнотулган ар бир 1 кВт ФВ кубаттуулугу күнүнө болжол менен 3,4–3,6 кВт саатты түзөт. Ошентип, 20 кВттык система болжол менен 68–72 кВт/саат электр энергиясын өндүрөт. Күндүн эң көп сааты 5,5 болгон аймактарда суткалык генерация болжол менен 85 кВт/саатка жетиши мүмкүн. Иш жүзүндө жергиликтүү PVOUT координаттары боюнча сураса болот. Глобалдык Күн Атласы.

 

Q2: Система мотор менен башкарылган жүктөрдү түздөн-түз иштете алабы?

Ооба, бирок баштапкы токту эсептөө керек. Түздөн-түз күйгүзүүчү 22 кВт асинхрондук кыймылдаткыч 110–150 А бир заматта ток тарта алат. Инвертор бул талапты аткаруу үчүн жетиштүү ашыкча жүктөө мүмкүнчүлүгүнө ээ болушу керек. Жогорку кубаттуулуктагы кыймылдаткычтар үчүн жумшак стартер же өзгөрүлмө жыштык диск (VFD) баштапкы токту жана ага байланыштуу электрдик толкунду азайтуу үчүн сунушталат.

 

Q3: Система энергияны сактабай иштей алабы?

Ооба. Насос станциялары жана майдалоо операциялары сыяктуу күндүз электр энергиясын керектөөчү тиркемелерде система энергияны сактабастан иштей алат, инвертор жүккө жооп кылып энергия менен камсыз кылат. Бирок, түн ичинде же булуттуу аба ырайында резервдик энергияны талап кылган тиркемелер энергияны сактоого муктаж.

 

Q4: Системаны кеңейтүүгө болобу?

Модулдук дизайн кошумча блокторду параллелдүү кошуу жана туташтыруу аркылуу кубаттуулукту кеңейтүүнү колдойт. Кеңейтүүдөн мурун инвертордун максималдуу уруксат берилген параллелдүү блоктордун санын жана туташуу чекитинин сыйымдуулугун текшериңиз. Электр бөлүштүрүү системасын жаңыртпастан эле PV кубаттуулугун кошуу жетишсиз болушу мүмкүн.

 

Q5: Жабдуулар туздуу чөйрөдө канча убакыт иштей алат?

Продукциянын ассортименти ≤C5 тузга спрей каршылык рейтинги жана ≥55 мкм ысык цинктелген каркас каптоо менен көрсөтүлгөн. ISO 12944 коррозия классификациясына ылайык, C5-M деңизден 500 м аралыктагы айрым жээктеги жерлерди кошо алганда, өтө коррозиялуу деңиз чөйрөсүн билдирет. Бул коргоо деңгээли жана үзгүлтүксүз текшерүүлөр менен система 15 жылдан ашык кызмат мөөнөтүн колдоого алат. Чыныгы кызмат мөөнөтү дагы эле сайтка тиешелүү коррозия шарттарына жана тейлөө жыштыгына көз каранды.

 

 

Байланыш: info@xzbesta.com

 

 

Өзгөчөлүк продукт

Сурооңузду бүгүн жөнөтүңүз