Açıq Kömür Anbarı və Qapalı Kömür Anbarı Qübbəsi: Ətraf Mühitə Uyğunluq və Ton Başına Dəyər
Xəbərlər

Açıq Kömür Anbarı və Qapalı Kömür Anbarı Qübbəsi: Ətraf Mühitə Uyğunluq və Ton Başına Dəyər

03-11-2026
Mündəricat Gizlət

Kömür anbarını əhatə edib-etməmək qərarına gəldikdə, layihə sahibləri tez-tez iki ifrat nöqtə arasında qalırlar: “Ekoloji yoxlama gəlir, ona görə də əvvəlcə onu əhatə etməliyik” və ya “İnvestisiya çox böyükdür, ona görə də gözləməliyik”.

Hər iki yanaşma eyni əsas aləti nəzərdən qaçırır: hərtərəfli xərc müqayisəsi. Kömür itkilərini, kalorifik dəyərini, rütubəti, tozdan qorunan əməliyyat xərclərini və torpaqdan istifadəni bir hesablamaya daxil edin, sonra onları illik işlənmiş kömür tonunun dəyərinə çevirin. Cavab adətən tək intuisiyadan daha aydın olur.

 

 

Açıq kömür anbarı hər il nə itirir?

Kömür Kəmiyyət İtkiləri

Açıq anbarlarda kömür itkiləri ümumiyyətlə üç mənbədən baş verir: küləyin apardığı xırda hissəciklər, güclü yağışla yuyulan toz kömür və uzun müddət saxlama zamanı oksidləşmə nəticəsində yaranan pisləşmə.

Nəşr edilmiş sənaye ölçmələri ölçmə metodundan asılı olaraq əhəmiyyətli dərəcədə dəyişir. Bəzi kömür hazırlama zavodunun qapaqlarının yenidən qurulması hallarında kömür itkiləri təxminən 0,5% təşkil edir, lakin bu rəqəm yalnız yükləmə, boşaltma və daxili işləmə zamanı ölçü fərqlərinə aiddir. Aşınma, oksidləşmə və istilik dəyərinin pisləşməsi də nəzərə alındıqda, ümumi itki dərəcəsi adətən 2%-5% qiymətləndirilir.

İlkin hesablamalar üçün kömür növünə və yerli iqlimə uyğun olaraq 1%–3% orta diapazonlu fərziyyə tövsiyə olunur. Quru, küləkli bölgələrdə saxlanılan yüksək uçucu kömür üçün daha yüksək dəyərlər uyğun ola bilər.

 

Kalorifik dəyər itkiləri

Kömür hava ilə təmasda olduqda, pirit oksigen və nəmlə reaksiya verir, anbarın temperaturunu artırır və uçucu maddələrin çıxmasına səbəb olur. Bu proses geri dönməzdir.

Qapalı kömür anbarı kalorifik dəyər itkilərini təxminən 300-500 kkal/kq azalda bilər. Kalorifik dəyəri 5500 kkal/kq olan termal kömür üçün bu, onun kalorifik dəyərinin təxminən 5%-9%-nə bərabərdir.

Bu itkilər tərəzi qeydlərində görünmür. Bununla belə, kömür kalorifik dəyərə görə qiymətləndikdə, onlar birbaşa itirilmiş gəlirə çevrilir.

 

Rütubət və materialla işləmə

Açıq kömür anbarına daxil olan yağış suları rütubəti 2-3 faiz bəndi artıra bilər. Bu, əməliyyat problemləri zəncirinə səbəb ola bilər: azaldılmış sarsıdıcı ötürmə qabiliyyəti, konveyer kəmərinin sürüşməsi, qışda donmuş kömür parçaları və qazanın səmərəliliyinin azalması. İxrac edilən kömür üçün həddindən artıq nəmlik də qiymət endirimləri və ya müqavilə cəzaları ilə nəticələnə bilər.

 

 

Ətraf Mühitə Uyğunluq: Kömür Anbarı Operatorlarının Nələrə Diqqət Etməsi Lazımdır

Toz Nəzarətinin Dörd Səviyyəsi

Aşağı qiymətdən daha yüksək qiymətə qədər ümumi toz nəzarət variantlarına aşağıdakılar daxildir:

  • Su püskürən və qabıq əmələ gətirən maddələr
  • Külək və tozdan qoruyan ekranlar
  • Qismən qapalı anbarlar
  • Tamamilə qapalı anbar binaları və ya qübbələr

İlk iki seçim təkrarlanan əməliyyat xərclərini əhatə edir. Onların effektivliyi küləyin sürətindən və əməliyyat intensivliyindən asılıdır. Son ikisi kapital qoyuluşu tələb edir və əsas vəsaitlərə çevrilir.

Tənzimləmə tendensiyası bir çox bazarlarda yeni və təkmilləşdirilmiş kömür anbarlarının daha çox əhatə olunması istiqamətindədir. Şəhər ərazilərinin yaxınlığındakı sahil limanları və elektrik stansiyaları xüsusilə güclü ekoloji təzyiqlərlə üzləşən yerlər sırasındadır. Tətbiq olunan tələblər yurisdiksiyaya və layihəyə görə dəyişir.

 

Tam Qapalı Kömür Anbarının Ölçülmüş Performansı

Qapalı liman anbarı layihələrindən dərc edilmiş məlumatlar aşağıdakı potensial təkmilləşdirmələri göstərir: Qaçaq toz emissiyaları 80%-95% azalıb, PM10 (hissəcik diametri ≤10 μm olan inhalyasiya olunan hissəciklər) konsentrasiyalar 90%-dən çox azaldı, Toz dispersiya hündürlüyü 75%-80% azaldı.

Bu rəqəmlər ümumi ekoloji məqsədləri ölçülə bilən qəbul meyarlarına çevirməyə kömək edir. Ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsindən keçən və ya bərpa müddəti ilə üzləşən layihələr üçün təsdiqlənmiş layihə məlumatları faydalı istinad təmin edə bilər.

 

Ətraf mühitə uyğunluq xərclərinin digər tərəfi

Açıq kömür meydançalarında tozla mübarizə xərcləri (o cümlədən su çiləmə, elektrik enerjisi, toz ekranının dəyişdirilməsi və təmizlənməsi) əsas vəsait yaratmayan təkrarlanan əməliyyat xərcləridir. Ağır hava çirkliliyi dövründə operatorlardan hasilatı azaltmaq tələb oluna bilər.

İşin dayandırılması nəticəsində yaranan istehsal itkilərini əvvəlcədən qiymətləndirmək çətindir, lakin onlar qapalı layihəni qiymətləndirərkən ən asan qiymətləndirilməyən xərclər sırasındadır.

 

 

Ton başına kömür saxlama xərclərinin hesablanması

Hesablama fərziyyələri

Parametr Fərziyyə Təsvir
İllik kömür ötürmə qabiliyyəti 300.000 t Orta ölçülü mədən və ya elektrik stansiyasının kömür meydançası
İstinad kömür qiyməti $130/ton Nyukasl 6000 kkal kömür üçün 2026-cı il üçün 125-150 dollar/t qiymət aralığının orta nöqtəsi
Ümumi itki dərəcəsi 1% / 2% / 3% Kömür miqdarı, kalorifik dəyər və rütubətlə bağlı itkiləri əhatə edən üç ssenari
Qapalı tikinti dəyəri $63–92/m² Bir ABŞ dolları üçün 7,1 RMB-ə çevrilmiş 450-650 RMB/m² olan rənglə örtülmüş polad təbəqə korpusuna əsaslanır.
Qapalı sahə 30.000 m² 60.000 ton saxlama qabiliyyətinə uyğundur

İstinad kömür qiyməti 2026-cı il üçün qiymət və xərc müzakirəsində qeyd olunan proqnoz aralığına əsaslanır. BEA-nın Kömür 2025 hesabat. Daha yüksək kömür qiymətləri, ümumiyyətlə, qapalı layihənin geri ödəmə müddətini qısaldır.

 

Üç Fərqli Zərər Dərəcələrində İllik Zərərlər

Ümumi zərər dərəcəsi İllik Kömür itkisi İllik Zərər Dəyəri Təsvir
1% 3000 t 390.000 dollar Yaxşı idarə olunan açıq kömür anbarı
2% 6000 t 780.000 dollar Orta səviyyəli fərziyyə
3% 9000 t 1.170.000 dollar Quru, küləkli bölgələrdə yüksək uçucu kömür

İnvestisiya və geri ödəmə müddəti

30,000 m² sahə üçün təxmin edilən investisiya 1,89 milyon ABŞ dolları ilə 2,76 milyon dollar arasında dəyişir.

Ümumi zərər dərəcəsi İllik Əmanət Aşağı İnvestisiya ilə geri ödəmə Yüksək İnvestisiya ilə geri ödəmə
1% 390.000 dollar 4,8 il 7,1 il
2% 780.000 dollar 2.4 il 3.5 il
3% 1.170.000 dollar 1.6 il 2.4 il

Geri ödəmə müddəti faktiki itki dərəcəsinə çox həssasdır. Buna görə də ilk addım təkcə tikinti dəyərinə diqqət yetirməkdənsə, real əməliyyat şəraitində itkiləri ölçmək olmalıdır.

Yuxarıdakı hesablamalar tozla mübarizə əməliyyat xərclərinə qənaəti, qapalı torpaq sahəsinin dəyərini və istehsalın dayandırılması risklərini istisna edir. Bu amillərin daxil edilməsi geri ödəmə müddətini qısalda bilər.

 

 

Üç Kömür Saxlama Həllinin Müqayisəsi

Maddə Açıq kömür anbarı Qismən qapalı anbar Tamamilə Qapalı Günbəz və ya Barrel-Tonoz Strukturu
Tikinti dəyəri Ən aşağı Orta Yüksək (qeyd edildiyi kimi açıq həyətin dəyərindən təxminən üç dəfə)
Kömür miqdarı itkisi 2%-5% 1%–2% Sıfıra yaxın, deyildiyi kimi
Kalori dəyərinin saxlanması Yazıq Orta Yaxşı
Rütubətə nəzarət Heç biri Qismən Tam qapalı; faktiki nəzarət dizayn və istismardan asılıdır
Toz nəzarəti Toz ekranları və su çiləmə 50% - 80% azalma 80-95% azalma
60.000 t kömür üçün torpaq sahəsi təqribən. 30.000 m² təqribən. 8,000–12,000 m² təqribən. 4500 m²
Avadanlıqların yığılması və bərpası Materialın işlənməsi üçün bir neçə maşın tələb oluna bilər Azaldılmış avadanlıq tələbləri Avtomatlaşdırılmış yığma və geri qaytarma qəbul edilə bilər
Ətraf mühitin qiymətləndirilməsi və qəbulu Daha çətin Ümumiyyətlə daha idarə olunur Tətbiq olunan tələblərə uyğun olaraq tozla mübarizə məqsədlərinə çatmaq ümumiyyətlə daha asandır
Uyğun tətbiqlər Qısamüddətli köçürmə və aşağı məhsuldarlıq əməliyyatları Keçid həlli Uzunmüddətli saxlama və ekoloji cəhətdən həssas yerlərdə

60,000 ton kömür saxlayan açıq anbar üçün təxminən 30,000 m² tələb oluna bilər, qapalı anbar üçün isə təxminən 4,500 m² - bu nisbət təxminən 6,7:1. Məhdud torpaq sahəsi olan layihələr üçün bu fərq tikinti qiymətindən daha həlledici ola bilər.

 

 

100 m-dən çox olan aralıqlar üçün struktur sisteminin seçilməsi

Təyyarə trussları və məkan qəfəs qabıqlarının fərqli olduğu yerlər

Span struktur seçimində əsas dəyişənlərdən biridir. Təxminən 60 m-ə qədər aralıqlar üçün təyyarə trussları və portal çərçivələri həm iqtisadi seçim ola bilər. Aralıq artdıqca, təyyarə konstruksiyaları əyilmə anlarına müqavimət göstərmək üçün daha böyük en kəsiyi tələb edə bilər, bu da polad istehlakının daha sürətlə artmasına səbəb olur.

Məkan qəfəs qabıqları yükləri üzvlər vasitəsilə iki istiqamətdə paylayır və ilk növbədə eksenel qüvvələrə əsaslanır. Təxminən 100 m və ya daha çox məsafələr üçün, döşəmə sahəsinin vahidi üçün polad istehlakındakı fərqlər sadəcə üstünlük məsələsi kimi deyil, struktur analizi ilə qiymətləndirilə bilər.

 

Üç Struktur Formanın Tətbiqləri

Struktur forması Plan forması Əsas Üstünlüklər Uyğun yığma və bərpa üsulları
Dairəvi günbəz Dairəvi Tipik olaraq vahid sahəyə görə aşağı polad istehlakı, nisbətən vahid yük paylanması və yaxşı külək müqaviməti Mərkəzi sütunlu yığma və rekultivasiya maşınları
Barrel tonoz (uzununa anbar) Uzun düzbucaqlı zolaq Uzunluğu boyunca uzadıla bilər və böyük saxlama tutumları üçün uyğundur Portal tipli reclaimers və uzununa anbarlar
Əvvəlcədən gərginləşdirilmiş boru ferması Böyük düzbucaqlı struktur Tək aralıqlar 180 m-dən çox ola bilər Körpü tipli reclaimers və ultra-böyük uzununa anbarlar

Düzgün ardıcıllıq əvvəlcə yığma və geri qaytarma prosesini müəyyən etmək, sonra plan formasını seçmək və nəhayət struktur sistemi seçməkdir. Bu ardıcıllığın tərsinə çevrilməsi materialla işləmə prosesinə uyğun gəlməyən bir quruluşla nəticələnə bilər və gözlənilən qənaəti poza bilər.

 

Referans Layihə Parametrləri

Layihə növü Struktur Sistem Əsas Parametrlər Tikinti Sahəsi
Mədən sahəsinin dairəvi anbar sahəsi Boltlu sferik birləşmələri olan sferik kosmik çərçivə Çap: 130 m; kosmik çərçivənin tacının hündürlüyü: +64 m; 3 struktur 39,799,5 m²
Limanda qapalı kömür anbarı Boltlu sferik birləşmələri olan barrel-gnozlu kosmik çərçivə Aralıq: 118 m; uzunluq: 736 m; damın hündürlüyü: 46 m 86,848 m²
Elektrik stansiyasında kömür anbarının yenidən qurulması Əvvəlcədən gərginləşdirilmiş boru ferması Aralıq: 185 m; uzunluq: 254 m 46,990 m²

Kömürlə əlaqəli korroziya ayrıca nəzərdən keçirilməlidir. Sink örtüyünün qalınlığı ən azı 85 μm olan kosmik çərçivə elementləri və birləşmələri üçün isti daldırma sinkləmə tövsiyə olunur. Yüksək kükürdlü kömür və ya sahil layihələri üçün əlavə korroziyadan qoruyucu örtüklər və sızdırmazlıq tədbirləri tələb oluna bilər.

 

 

Hansı layihələr qapalı kömür anbarını nəzərdən keçirməlidir?

Qərar ümumiyyətlə üç amildən asılıdır: illik məhsuldarlıq, kömürün qiyməti və növü, tənzimləyici tələblər və torpaqların mövcudluğu.

Aşağı məhsuldarlıqlı əməliyyatlar üçün geri ödəmə müddəti on ildən çox uzana bilər ki, bu da tozdan qoruyan ekranlarla açıq ehtiyatı məqbul seçim edir.

Yüksək kömür qiymətləri və ya yüksək uçucu kömür növləri üçün qapalı daha çox iqtisadi fayda təklif edə bilər. Ekoloji cəhətdən həssas ərazilərdə, limanlarda və ya məhdud əraziyə malik yerlərdə, əhatə dairəsi yalnız iqtisadi qərar deyil - bu, layihənin təsdiqi və ya davamlı əməliyyat üçün ilkin şərt ola bilər.

Bu üç amildən ən azı ikisi bağlanmağa üstünlük verirsə, rəsmi fizibilite və xərc təhlili aparmağa dəyər.

 

 

Tez-tez verilən suallar

S1: Tamamilə qapalı kömür anbarı binasının qiyməti nə qədərdir?

Rənglə örtülmüş polad təbəqə üzlüklü polad konstruksiya üçün təxmin edilən əsas tikinti dəyəri 63-92 dollar/m²-dir. Bu, yığma və bərpa avadanlığı, təməlin təmizlənməsi və yanğından mühafizə sistemlərini istisna edir. Layihənin faktiki məsrəfləri eninə, kornişin hündürlüyünə, torpaq şəraitinə və layihəyə xas olan digər tələblərə əsasən hesablanmalıdır.

 

2-ci sual: Hansı daha qənaətcildir: kömür anbarı günbəzi, yoxsa uzununa qapalı anbar?

Eyni saxlama qabiliyyəti üçün dairəvi günbəz adətən döşəmə sahəsinin vahidi üçün daha az polad istifadə edir və daha az torpaq tələb edir. Bununla belə, əgər materialın işlənməsi prosesi portal tipli reclaimer və uzun məsafəli konveyerləri olan uzununa anbar sahəsini tələb edirsə, günbəz əməliyyat sxeminə uyğun olmaya bilər. Bundan sonra barrel-gnoz strukturu və ya truss sistemi lazım ola bilər.

 

3-cü sual: Tam qapalı kömür anbarı binası avtomatik olaraq toz nəzarəti tələblərinə cavab verirmi?

Xeyr. Tam qorunma əsas nəzarət tədbiridir, lakin ventilyasiya, dumandan qorunma sistemləri və operativ idarəetmə hələ də tələb olunur.

Bina daxilində qazın yığılmasının və kömür tozunun partlamasının da qarşısı alınmalıdır. Müvafiq ventilyasiya və qaz monitorinq sistemləri tələb oluna bilər, eyni zamanda yükləmə və boşaltma məntəqələri hələ də tozun basdırılmasını tələb edir. Mühafizə əməliyyat nəzarətinə ehtiyacı aradan qaldırmır.

 

4-cü sual: Mövcud açıq kömür anbarı əməliyyatları dayandırmadan bağlana bilərmi?

Mərhələli tikinti bunu mümkün edə bilər. Heyvandarlıq anbarı hissələrə bölünə bilər, bir hissəsi qapalı, digəri isə işini davam etdirir, materialların müvəqqəti daşınması və yerdəyişmə tənzimləmələri ilə dəstəklənir.

Bu yanaşma tikinti mərhələlərinin və müvəqqəti kömür anbarının başlanğıcdan layihəyə daxil edilməsini tələb edir.

 

5-ci sual: Kosmik çərçivə korroziyaya qarşı nə qədər mühafizə oluna bilər?

Kömür anbarları orta dərəcədən yüksək korroziyaya məruz qala bilər. Ən azı 85 μm-lik isti daldırma sinklənmiş örtük və müntəzəm yoxlamalarla faktiki məruz qalma şərtləri və layihə spesifikasiyası nəzərə alınmaqla, 25 il nominal dizayn ömrü nəzərə alına bilər. Tövsiyə olunan texniki xidmət intervalı olaraq hər 2-3 ildən bir örtükün pisləşməsini yoxlayın. Sink örtüyünün 70% -dən çoxu istehlak edilmişdirsə, peşəkar qiymətləndirmədən sonra yenidən örtülmə nəzərə alınmalıdır.

 

 

Əlaqə: info@xzbesta.com

 

Xüsusiyyət Məhsulu

Sorğunuzu bu gün göndərin