Open Coal Stockpile vs. Enclosed Coal Storage Dome: ການປະຕິບັດຕາມສິ່ງແວດລ້ອມ ແລະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕໍ່ໂຕນ
ຂ່າວ

Open Coal Stockpile vs. Enclosed Coal Storage Dome: ການປະຕິບັດຕາມສິ່ງແວດລ້ອມ ແລະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕໍ່ໂຕນ

2026-11-03
ສາລະບານ ເຊື່ອງ

ເມື່ອຕັດສິນໃຈວ່າຈະປິດລ້ອມເດີ່ນເກັບຖ່ານຫີນ, ເຈົ້າຂອງໂຄງການມັກຈະຕິດຢູ່ລະຫວ່າງສອງຢ່າງ: "ການກວດກາສິ່ງແວດລ້ອມກໍາລັງມາ, ດັ່ງນັ້ນພວກເຮົາຈໍາເປັນຕ້ອງກວມເອົາມັນກ່ອນ," ຫຼື "ການລົງທຶນສູງເກີນໄປ, ດັ່ງນັ້ນພວກເຮົາຄວນລໍຖ້າ."

ທັງສອງວິທີການເບິ່ງຂ້າມເຄື່ອງມືທີ່ສໍາຄັນດຽວກັນ: ການປຽບທຽບຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທີ່ສົມບູນແບບ. ເອົາການສູນເສຍຖ່ານຫີນ, ມູນຄ່າ calorific, ຄວາມຊຸ່ມຊື່ນ, ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການດໍາເນີນງານການຄວບຄຸມຂີ້ຝຸ່ນແລະການນໍາໃຊ້ທີ່ດິນເຂົ້າໄປໃນການຄິດໄລ່ຫນຶ່ງ, ຫຼັງຈາກນັ້ນປ່ຽນເປັນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕໍ່ໂຕນຂອງຖ່ານຫີນທີ່ປະຕິບັດຕໍ່ປີ. ຄໍາຕອບມັກຈະຊັດເຈນກວ່າ intuition ຢ່າງດຽວ.

 

 

ຄັງ​ເກັບ​ຖ່ານ​ຫີນ​ເປີດ​ສູນ​ເສຍ​ຫຍັງ​ໃນ​ແຕ່​ລະ​ປີ?

ການສູນເສຍປະລິມານຖ່ານຫີນ

ການສູນເສຍປະລິມານຖ່ານຫີນຢູ່ເດີ່ນເກັບມ້ຽນທີ່ເປີດໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວແມ່ນມາຈາກສາມແຫຼ່ງຄື: ອະນຸພາກອັນດີທີ່ເຄື່ອນໄປດ້ວຍລົມ, ຖ່ານຫີນ pulverized ລ້າງອອກໂດຍຝົນຕົກຫນັກ, ແລະການເສື່ອມສະພາບທີ່ເກີດຈາກການຜຸພັງໃນລະຫວ່າງການເກັບຮັກສາເປັນເວລາດົນ.

ການວັດແທກອຸດສາຫະກໍາທີ່ຈັດພີມມາແມ່ນແຕກຕ່າງກັນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍຂຶ້ນຢູ່ກັບວິທີການວັດແທກ. ບາງກໍລະນີ retrofit retrofit ໂຮງງານຜະລິດຖ່ານຫີນລາຍງານການສູນເສຍຖ່ານຫີນປະມານ 0.5%, ແຕ່ຕົວເລກນີ້ພຽງແຕ່ສໍາລັບຄວາມແຕກຕ່າງຂອງການວັດແທກໃນລະຫວ່າງການໂຫຼດ, ການໂຫຼດແລະການຈັດການພາຍໃນ. ໃນ​ເວ​ລາ​ທີ່​ດິນ​ຟ້າ​ອາ​ກາດ​, ການ​ຜຸ​ພັງ​ແລະ​ການ​ເສື່ອມ​ຂອງ​ຄ່າ calorific ຍັງ​ໄດ້​ຮັບ​ການ​ພິ​ຈາ​ລະ​ນາ​, ອັດ​ຕາ​ການ​ສູນ​ເສຍ​ໂດຍ​ລວມ​ແມ່ນ​ຄາດ​ຄະ​ເນ​ໂດຍ​ປົກ​ກະ​ຕິ 2%–5%.

ສໍາລັບການຄິດໄລ່ເບື້ອງຕົ້ນ, ແນະນໍາການສົມມຸດຕິຖານລະດັບກາງ 1%–3%, ປັບຕາມປະເພດຖ່ານຫີນແລະສະພາບອາກາດໃນທ້ອງຖິ່ນ. ມູນຄ່າທີ່ສູງຂຶ້ນອາດຈະເຫມາະສົມສໍາລັບຖ່ານຫີນທີ່ລະເຫີຍສູງທີ່ເກັບຮັກສາໄວ້ໃນພື້ນທີ່ແຫ້ງແລ້ງ, ມີລົມແຮງ.

 

ການສູນເສຍມູນຄ່າ calorific

ເມື່ອຖ່ານຫີນຖືກອາກາດ, pyrite ປະຕິກິລິຍາກັບອົກຊີເຈນແລະຄວາມຊຸ່ມຊື່ນ, ເພີ່ມອຸນຫະພູມໃນຄັງເກັບແລະເຮັດໃຫ້ເກີດການລະເຫີຍທີ່ຈະຫນີໄປ. ຂະບວນການນີ້ແມ່ນ irreversible.

ການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນທີ່ປິດລ້ອມສາມາດຫຼຸດຜ່ອນການສູນເສຍມູນຄ່າພະລັງງານປະມານ 300-500 kcal / kg. ສໍາລັບຖ່ານຫີນຄວາມຮ້ອນທີ່ມີຄ່າ calorific 5,500 kcal / kg, ນີ້ແມ່ນເທົ່າກັບປະມານ 5%-9% ຂອງມູນຄ່າ calorific ຂອງມັນ.

ການສູນເສຍເຫຼົ່ານີ້ບໍ່ປາກົດຢູ່ໃນບັນທຶກການຊັ່ງນໍ້າຫນັກ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ເມື່ອຖ່ານຫີນຖືກລາຄາຕາມມູນຄ່າ calorific, ພວກເຂົາແປໂດຍກົງເປັນລາຍຮັບທີ່ສູນເສຍ.

 

ຄວາມຊຸ່ມຊື່ນແລະການຈັດການວັດສະດຸ

ນໍ້າຝົນທີ່ເຂົ້າໄປໃນບ່ອນເກັບມ້ຽນຖ່ານຫີນທີ່ເປີດສາມາດເພີ່ມຄວາມຊຸ່ມຊື່ນໄດ້ 2-3 ເປີເຊັນ. ນີ້ສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດບັນຫາລະບົບຕ່ອງໂສ້ຂອງການດໍາເນີນງານ: ການຫຼຸດລົງຂອງ crusher throughput, ສາຍແອວ conveyor slippage, ກ້ອນຖ່ານຫີນ frozen ໃນລະດູຫນາວແລະປະສິດທິພາບ boiler ຕ່ໍາ. ສໍາລັບຖ່ານຫີນທີ່ສົ່ງອອກ, ຄວາມຊຸ່ມຊື່ນເກີນອາດຈະເຮັດໃຫ້ການຫັກລາຄາຫຼືການລົງໂທດຕາມສັນຍາ.

 

 

ການປະຕິບັດຕາມສິ່ງແວດລ້ອມ: ສິ່ງທີ່ຜູ້ປະກອບການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນຈໍາເປັນຕ້ອງພິຈາລະນາ

ສີ່ລະດັບຂອງການຄວບຄຸມຂີ້ຝຸ່ນ

ຈາກລາຄາຕ່ໍາຫາສູງ, ທາງເລືອກການຄວບຄຸມຝຸ່ນທົ່ວໄປປະກອບມີ:

  • ການສີດນ້ໍາແລະສານປະກອບເປັນ crust
  • ໜ້າຈໍປ້ອງກັນລົມ ແລະກັນຝຸ່ນ
  • ຝາປິດບາງສ່ວນ
  • ອາຄານ ຫຼືຫໍເກັບມ້ຽນທີ່ປິດລ້ອມຢ່າງຄົບຖ້ວນ

ສອງທາງເລືອກທໍາອິດກ່ຽວຂ້ອງກັບຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການດໍາເນີນງານທີ່ເກີດຂື້ນ. ປະສິດທິຜົນຂອງພວກມັນແມ່ນຂຶ້ນກັບຄວາມໄວລົມແລະຄວາມແຮງຂອງການດໍາເນີນງານ. ສອງອັນສຸດທ້າຍຕ້ອງການການລົງທຶນທຶນແລະກາຍເປັນຊັບສິນຄົງທີ່.

ທ່າ​ອ່ຽງ​ດ້ານ​ລະ​ບຽບ​ການ​ແມ່ນ​ໄປ​ສູ່​ບ່ອນ​ເກັບ​ມ້ຽນ​ຖ່ານ​ຫີນ​ທີ່​ມີ​ການ​ປັບ​ປຸງ ແລະ​ໃໝ່​ຫຼາຍ​ຂຶ້ນ​ໃນ​ຫລາຍ​ຕະ​ຫຼາດ. ທ່າເຮືອແຄມຝັ່ງທະເລ ແລະ ໂຮງໄຟຟ້າໃກ້ກັບເຂດຕົວເມືອງ ແມ່ນຢູ່ໃນບັນດາສະຖານທີ່ທີ່ປະເຊີນກັບຄວາມກົດດັນດ້ານສິ່ງແວດລ້ອມຢ່າງແຮງ ໂດຍສະເພາະ. ຄວາມຕ້ອງການທີ່ນຳໃຊ້ແຕກຕ່າງກັນໄປຕາມເຂດອຳນາດ ແລະໂຄງການ.

 

ການວັດແທກປະສິດທິພາບຂອງການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນທີ່ຖືກປິດລ້ອມຢ່າງເຕັມສ່ວນ

ຂໍ້ມູນທີ່ເຜີຍແຜ່ຈາກໂຄງການບ່ອນເກັບມ້ຽນພອດທີ່ປິດລ້ອມຊີ້ໃຫ້ເຫັນເຖິງການປັບປຸງທີ່ເປັນໄປໄດ້ຕໍ່ໄປນີ້: ການປ່ອຍອາຍພິດຂີ້ຝຸ່ນ Fugitive ຫຼຸດລົງ 80%–95%, PM10 (inhalable particle ເສັ້ນຜ່າສູນກາງຂອງ particle ≤10 μm) ຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຫຼຸດລົງຫຼາຍກ່ວາ 90%, ຄວາມສູງການກະຈາຍຂອງຝຸ່ນຫຼຸດລົງ 75%-80%.

ຕົວ​ເລກ​ເຫຼົ່າ​ນີ້​ຊ່ວຍ​ແປ​ເປົ້າ​ໝາຍ​ສິ່ງ​ແວດ​ລ້ອມ​ທົ່ວ​ໄປ​ເປັນ​ມາດ​ຖານ​ການ​ຮັບ​ເອົາ​ທີ່​ວັດ​ແທກ​ໄດ້. ສໍາລັບໂຄງການທີ່ກໍາລັງດໍາເນີນການປະເມີນຜົນກະທົບຕໍ່ສິ່ງແວດລ້ອມຫຼືກໍາລັງປະເຊີນກັບກໍານົດເວລາການແກ້ໄຂ, ຂໍ້ມູນໂຄງການທີ່ຖືກກວດສອບສາມາດສະຫນອງການອ້າງອີງທີ່ເປັນປະໂຫຍດ.

 

ດ້ານອື່ນໆຂອງຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການປະຕິບັດຕາມສິ່ງແວດລ້ອມ

ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການຄວບຄຸມຂີ້ຝຸ່ນຢູ່ໃນເດີ່ນຖ່ານຫີນທີ່ເປີດ - ລວມທັງການສີດນ້ໍາ, ໄຟຟ້າ, ການປ່ຽນຫນ້າຈໍຂີ້ຝຸ່ນແລະການເຮັດຄວາມສະອາດ - ແມ່ນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການດໍາເນີນງານທີ່ເກີດຂື້ນເລື້ອຍໆທີ່ບໍ່ສ້າງຊັບສິນຄົງທີ່. ໃນລະຫວ່າງໄລຍະເວລາທີ່ມີມົນລະພິດທາງອາກາດຮ້າຍແຮງ, ຜູ້ປະກອບການອາດຈະຕ້ອງການຫຼຸດຜ່ອນການຜະລິດ.

ການສູນເສຍການຜະລິດທີ່ເກີດຈາກການປິດແມ່ນຍາກທີ່ຈະປະເມີນລ່ວງຫນ້າ, ແຕ່ພວກມັນແມ່ນຢູ່ໃນບັນດາຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທີ່ຄາດຄະເນໄດ້ງ່າຍທີ່ສຸດໃນເວລາທີ່ການປະເມີນໂຄງການ enclosure.

 

 

ການຄິດໄລ່ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນຕໍ່ໂຕນ

ການຄິດໄລ່ສົມມຸດຕິຖານ

ພາລາມິເຕີ ສົມມຸດຕິຖານ ລາຍລະອຽດ
ການຜະລິດຖ່ານຫີນປະຈໍາປີ 300,000 ທ ສະໜາມຖ່ານຫີນຂະໜາດກາງ ຫຼື ໂຮງງານໄຟຟ້າ
ອ້າງອີງລາຄາຖ່ານຫີນ $130/ອັນ ຈຸດກາງຂອງລາຄາ 2026 ທີ່ລະບຸໄວ້ຂອງ $125–150/t ສໍາລັບຖ່ານຫີນ Newcastle 6,000 kcal
ອັດຕາການສູນເສຍໂດຍລວມ 1% / 2% / 3% ສາມສະຖານະການທີ່ກວມເອົາປະລິມານຖ່ານຫີນ, ມູນຄ່າ calorific ແລະການສູນເສຍທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບຄວາມຊຸ່ມ
ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການກໍ່ສ້າງ enclosure $63–92/m² ອີງຕາມລາຄາແຜ່ນເຫຼັກເຄືອບສີ RMB 450–650/m², ປ່ຽນເປັນ RMB 7.1 ຕໍ່ໂດລາສະຫະລັດ.
ພື້ນທີ່ປິດລ້ອມ 30,000 ຕາແມັດ ສອດຄ້ອງກັບຄວາມອາດສາມາດເກັບຮັກສາໄວ້ 60,000 ໂຕນ

ລາຄາຖ່ານຫີນອ້າງອີງແມ່ນອີງໃສ່ລະດັບການຄາດຄະເນປີ 2026 ທີ່ອ້າງອີງໃນການສົນທະນາລາຄາແລະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຂອງ IEA ຂອງ ຖ່ານຫີນ 2025 ລາຍງານ. ລາຄາຖ່ານຫີນທີ່ສູງຂຶ້ນໂດຍທົ່ວໄປຈະເຮັດໃຫ້ໄລຍະເວລາການຈ່າຍຄືນຂອງໂຄງການປິດລ້ອມສັ້ນລົງ.

 

ການສູນເສຍປະຈໍາປີໃນສາມອັດຕາການສູນເສຍທີ່ແຕກຕ່າງກັນ

ອັດຕາການສູນເສຍໂດຍລວມ ການສູນເສຍຖ່ານຫີນປະຈໍາປີ ມູນຄ່າການສູນເສຍປະຈໍາປີ ລາຍລະອຽດ
1% 3,000 ຕ $390,000 ເດີ່ນເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນເປີດທີ່ມີການຄຸ້ມຄອງດີ
2% 6,000 ຕ $780,000 ສົມມຸດຕິຖານລະດັບກາງ
3% 9,000 ຕ $1,170,000 ຖ່ານຫີນທີ່ລະເຫີຍສູງໃນເຂດແຫ້ງແລ້ງ, ມີລົມແຮງ

ໄລຍະເວລາການລົງທຶນ ແລະການຈ່າຍເງິນຄືນ

ສໍາລັບພື້ນທີ່ປິດລ້ອມ 30,000 m², ການລົງທຶນຄາດຄະເນຢູ່ລະຫວ່າງ $1.89 ລ້ານຫາ $2.76 ລ້ານ.

ອັດຕາການສູນເສຍໂດຍລວມ ເງິນຝາກປະຢັດປະຈໍາປີ ຈ່າຍຄືນໃນການລົງທຶນຕ່ໍາ ຈ່າຍຄືນໃນການລົງທຶນທີ່ສູງຂຶ້ນ
1% $390,000 4.8 ປີ 7.1 ປີ
2% $780,000 2.4 ປີ 3.5 ປີ
3% $1,170,000 1.6 ປີ 2.4 ປີ

ໄລຍະເວລາຈ່າຍຄືນແມ່ນມີຄວາມອ່ອນໄຫວສູງຕໍ່ກັບອັດຕາການສູນເສຍຕົວຈິງ. ດັ່ງນັ້ນ, ຂັ້ນຕອນທໍາອິດຄວນຈະເປັນການວັດແທກການສູນເສຍພາຍໃຕ້ເງື່ອນໄຂການປະຕິບັດຕົວຈິງແທນທີ່ຈະສຸມໃສ່ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການກໍ່ສ້າງຢ່າງດຽວ.

ການຄິດໄລ່ຂ້າງເທິງນີ້ບໍ່ລວມເອົາການປະຫຍັດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການດໍາເນີນງານຂອງການຄວບຄຸມຂີ້ຝຸ່ນ, ມູນຄ່າຂອງທີ່ດິນທີ່ຖືກປ່ອຍອອກມາໂດຍການປິດລ້ອມ, ແລະຫຼີກເວັ້ນຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການຂັດຂວາງການຜະລິດ. ລວມທັງປັດໃຈເຫຼົ່ານີ້ອາດຈະເຮັດໃຫ້ໄລຍະເວລາການຈ່າຍຄືນສັ້ນລົງ.

 

 

ການປຽບທຽບສາມການແກ້ໄຂການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນ

ລາຍການ ເປີດຄັງເກັບຖ່ານຫີນ ຝາປິດບາງສ່ວນ ໂຄງສ້າງ Dome ຫຼື Barrel-Vault ຖືກປິດລ້ອມຢ່າງເຕັມສ່ວນ
ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການກໍ່ສ້າງ ຕໍ່າສຸດ ຂະຫນາດກາງ ສູງ (ປະມານສາມເທົ່າຂອງຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນເດີ່ນເປີດ, ດັ່ງທີ່ໄດ້ກ່າວ)
ການສູນເສຍປະລິມານຖ່ານຫີນ 2%–5% 1%–2% ໃກ້ສູນ, ດັ່ງທີ່ໄດ້ກ່າວ
ການຮັກສາມູນຄ່າ calorific ທຸກຍາກ ປານກາງ ດີ
ການຄວບຄຸມຄວາມຊຸ່ມຊື່ນ ບໍ່ມີ ບາງສ່ວນ ເຕັມ; ການຄວບຄຸມຕົວຈິງແມ່ນຂຶ້ນກັບການອອກແບບແລະການດໍາເນີນງານ
ການຄວບຄຸມຂີ້ຝຸ່ນ ຫນ້າຈໍຂີ້ຝຸ່ນແລະການສີດນ້ໍາ ຫຼຸດ 50%-80%. ຫຼຸດ 80%–95%.
ເນື້ອທີ່ດິນ 60,000 ໂຕນ ປະມານ. 30,000 ຕາແມັດ ປະມານ. 8,000–12,000 ຕາແມັດ ປະມານ. 4,500 ຕາແມັດ
ອຸ​ປະ​ກອນ stacking ແລະ reclaiming​ ເຄື່ອງຈັກຫຼາຍອັນອາດຈະຕ້ອງການສໍາລັບການຈັດການວັດສະດຸ ການຫຼຸດຜ່ອນຄວາມຕ້ອງການອຸປະກອນ ການຈັດວາງອັດຕະໂນມັດແລະການຍຶດຄືນອາດຈະຖືກຮັບຮອງເອົາ
ການປະເມີນສິ່ງແວດລ້ອມແລະການຍອມຮັບ ທ້າທາຍຫຼາຍ ໂດຍ​ທົ່ວ​ໄປ​ແມ່ນ​ການ​ຄຸ້ມ​ຄອງ​ຫຼາຍ​ກວ່າ​ ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວງ່າຍກວ່າທີ່ຈະຕອບສະຫນອງຈຸດປະສົງການຄວບຄຸມຂີ້ຝຸ່ນ, ຂຶ້ນກັບຂໍ້ກໍານົດທີ່ກ່ຽວຂ້ອງ
ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກທີ່ເຫມາະສົມ ການ​ເຄື່ອນ​ຍ້າຍ​ໃນ​ໄລ​ຍະ​ສັ້ນ​ແລະ​ການ​ດໍາ​ເນີນ​ງານ​ຜ່ານ​ຕ​່​ໍ​າ​ ການແກ້ໄຂໄລຍະຂ້າມຜ່ານ ການເກັບຮັກສາໃນໄລຍະຍາວແລະສະຖານທີ່ທີ່ມີຄວາມອ່ອນໄຫວຕໍ່ສິ່ງແວດລ້ອມ

ບ່ອນເກັບມ້ຽນຖ່ານຫີນທີ່ບັນຈຸ 60,000 ໂຕນອາດຈະຕ້ອງການປະມານ 30,000 m², ເມື່ອທຽບກັບປະມານ 4,500 m² ສໍາລັບສະຖານທີ່ເກັບຮັກສາທີ່ປິດລ້ອມ - ອັດຕາສ່ວນເກືອບ 6.7: 1. ສໍາລັບໂຄງການທີ່ມີເນື້ອທີ່ດິນຈໍາກັດ, ຄວາມແຕກຕ່າງນີ້ສາມາດຕັດສິນຫຼາຍກ່ວາຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການກໍ່ສ້າງ.

 

 

ການເລືອກລະບົບໂຄງສ້າງສໍາລັບ span ເກີນ 100 m

ບ່ອນທີ່ Trusses ຍົນ ແລະ Spatial Lattice Shells ແຕກຕ່າງກັນ

Span ແມ່ນຫນຶ່ງໃນຕົວແປຕົ້ນຕໍໃນການຄັດເລືອກໂຄງສ້າງ. ສໍາລັບຄວາມຍາວເຖິງປະມານ 60 m, ທໍ່ຍົນແລະກອບປະຕູສາມາດເປັນທາງເລືອກທີ່ປະຫຍັດ. ເມື່ອໄລຍະຂະຫຍາຍເພີ່ມຂຶ້ນ, ໂຄງສ້າງຂອງຍົນອາດຈະຕ້ອງການສ່ວນຂ້າມຂະຫນາດໃຫຍ່ເພື່ອຕ້ານກັບຊ່ວງເວລາງໍ, ເຊິ່ງເຮັດໃຫ້ການບໍລິໂພກເຫຼັກເພີ່ມຂຶ້ນຢ່າງໄວວາ.

ແກະສະຕິກເກີ້ທາງກວ້າງຂອງເກັດແຈກຢາຍການໂຫຼດຜ່ານສະມາຊິກໃນສອງທິດທາງແລະຕົ້ນຕໍແມ່ນອີງໃສ່ກໍາລັງຕາມແກນ. ສໍາລັບໄລຍະຫ່າງປະມານ 100 m ຫຼືຫຼາຍກວ່ານັ້ນ, ຄວາມແຕກຕ່າງຂອງການບໍລິໂພກເຫຼັກຕໍ່ຫົວຫນ່ວຍຂອງພື້ນທີ່ສາມາດຖືກປະເມີນໂດຍຜ່ານການວິເຄາະໂຄງສ້າງແທນທີ່ຈະຖືກປະຕິບັດພຽງແຕ່ຕາມຄວາມມັກ.

 

ຄໍາຮ້ອງສະຫມັກຂອງສາມຮູບແບບໂຄງສ້າງ

ຮູບແບບໂຄງສ້າງ ຮູບຮ່າງແຜນການ ຂໍ້ໄດ້ປຽບທີ່ສໍາຄັນ ວິທີການ stacking ແລະ reclaiming ທີ່ເຫມາະສົມ
ວົງກົມ ວົງ ໂດຍປົກກະຕິການບໍລິໂພກເຫລໍກຕ່ໍາຕໍ່ພື້ນທີ່ຫນ່ວຍ, ການແຜ່ກະຈາຍການໂຫຼດຂ້ອນຂ້າງເປັນເອກະພາບແລະການຕໍ່ຕ້ານລົມທີ່ດີ ເຄື່ອງ stacking ແລະ reclaiming ຖັນກາງ
ຫ້ອງໂຖງຖັງ (ທໍ່ລະບາຍນ້ຳຕາມລວງຍາວ) ເສັ້ນສີ່ຫລ່ຽມຍາວ ສາມາດຂະຫຍາຍໄດ້ຕາມຄວາມຍາວຂອງມັນແລະເຫມາະສົມກັບຄວາມສາມາດໃນການເກັບຮັກສາຂະຫນາດໃຫຍ່ ຕົວຍຶດຄືນປະເພດປະຕູ ແລະບ່ອນເກັບມ້ຽນຕາມລວງຍາວ
Truss tubular ຄວາມກົດດັນ ໂຄງສ້າງມຸມສາກຂະໜາດໃຫຍ່ ໄລຍະດຽວສາມາດເກີນ 180 ແມັດ ການຍຶດຄືນປະເພດຂົວ ແລະບ່ອນເກັບມ້ຽນຕາມລວງຍາວທີ່ມີຂະໜາດໃຫຍ່ສຸດ

ລໍາດັບທີ່ຖືກຕ້ອງແມ່ນການກໍານົດຂະບວນການ stacking ແລະ reclaiming ທໍາອິດ, ຫຼັງຈາກນັ້ນເລືອກເອົາຮູບຮ່າງຂອງແຜນການ, ແລະສຸດທ້າຍເລືອກລະບົບໂຄງສ້າງ. ການກັບຄືນລໍາດັບນີ້ສາມາດສົ່ງຜົນໃຫ້ໂຄງສ້າງທີ່ບໍ່ເຫມາະສົມກັບຂະບວນການຈັດການວັດສະດຸ, ທໍາລາຍການປະຫຍັດທີ່ຄາດໄວ້.

 

ຕົວກໍານົດການໂຄງການອ້າງອີງ

ປະເພດໂຄງການ ລະບົບໂຄງສ້າງ ຕົວກໍານົດການທີ່ສໍາຄັນ ພື້ນທີ່ອາຄານ
ສວນສາງເປັນວົງຢູ່ບ່ອນຂຸດຄົ້ນບໍ່ແຮ່ ກອບພື້ນທີ່ເປັນຮູບຊົງກົມທີ່ມີຂໍ້ຕໍ່ຮູບຊົງກົມ ເສັ້ນຜ່າສູນກາງ: 130 m; ລະດັບຄວາມສູງຂອງເຮືອນຍອດຂອງຊ່ອງ: +64 m; 3 ໂຄງສ້າງ 39,799.5 ຕາແມັດ
ບ່ອນເກັບມ້ຽນຖ່ານຫີນທີ່ປິດລ້ອມຢູ່ທີ່ທ່າເຮືອ ກອບຊ່ອງຖັງຖັງທີ່ມີຂໍ້ຕໍ່ເປັນຮູບຊົງກົມ ໄລຍະຫ່າງ: 118 m; ຄວາມຍາວ: 736 m; ຄວາມສູງຫລັງຄາ: 46 m 86,848 ຕາແມັດ
ການເກັບມ້ຽນຖ່ານຫີນ retrofit ຢູ່ໂຮງງານໄຟຟ້າ Truss tubular ຄວາມກົດດັນ ໄລຍະຫ່າງ: 185 m; ຄວາມຍາວ: 254 m 46,990 ຕາແມັດ

ການກັດກ່ອນທີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບຖ່ານຫີນຕ້ອງໄດ້ຮັບການພິຈາລະນາແຍກຕ່າງຫາກ. galvanizing ອາບນ້ໍາຮ້ອນແມ່ນແນະນໍາສໍາລັບສະມາຊິກກອບພື້ນທີ່ແລະຂໍ້ຕໍ່, ມີຄວາມຫນາຂອງສັງກະສີຢ່າງຫນ້ອຍ 85 μm. ການເຄືອບປ້ອງກັນການກັດກ່ອນເພີ່ມເຕີມແລະມາດຕະການການຜະນຶກອາດຈະຕ້ອງການສໍາລັບໂຄງການຖ່ານຫີນທີ່ມີຊູນຟູຣິກສູງຫຼືແຄມຝັ່ງທະເລ.

 

 

ໂຄງການໃດຄວນພິຈາລະນາການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນທີ່ປິດລ້ອມ?

ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວການຕັດສິນໃຈແມ່ນມາຈາກສາມປັດໃຈຄື: ຜົນຜະລິດປະຈໍາປີ, ລາຄາຖ່ານຫີນ ແລະ ປະເພດ, ແລະ ຂໍ້ກໍານົດດ້ານລະບຽບ ແລະຄວາມພ້ອມຂອງທີ່ດິນ.

ສໍາລັບການດໍາເນີນງານຕ່ໍາ, ໄລຍະເວລາການຈ່າຍຄືນອາດຈະເກີນສິບປີ, ເຮັດໃຫ້ການເກັບຮັກສາເປີດທີ່ມີຫນ້າຈໍສະກັດກັ້ນຂີ້ຝຸ່ນເປັນທາງເລືອກທີ່ສົມເຫດສົມຜົນ.

ສໍາລັບລາຄາຖ່ານຫີນທີ່ສູງຫຼືປະເພດຖ່ານຫີນທີ່ມີການເຫນັງຕີງສູງ, ການປິດລ້ອມອາດຈະສະເຫນີຜົນປະໂຫຍດທາງດ້ານເສດຖະກິດຫຼາຍກວ່າເກົ່າ. ໃນເຂດທີ່ມີຄວາມອ່ອນໄຫວຕໍ່ສິ່ງແວດລ້ອມ, ທ່າເຮືອຫຼືສະຖານທີ່ທີ່ມີດິນຈໍາກັດ, ການປິດລ້ອມບໍ່ພຽງແຕ່ເປັນການຕັດສິນໃຈທາງດ້ານເສດຖະກິດເທົ່ານັ້ນ - ມັນອາດຈະເປັນເງື່ອນໄຂເບື້ອງຕົ້ນສໍາລັບການອະນຸມັດໂຄງການຫຼືການດໍາເນີນການຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ.

ຖ້າຫາກວ່າຢ່າງຫນ້ອຍສອງໃນສາມປັດໃຈເຫຼົ່ານີ້ສະຫນັບສະຫນູນການປິດລ້ອມ, ຄວາມເປັນໄປໄດ້ຢ່າງເປັນທາງການແລະການວິເຄາະຄ່າໃຊ້ຈ່າຍແມ່ນຄຸ້ມຄ່າ.

 

 

ຄໍາຖາມທີ່ຖາມເລື້ອຍໆ

ຄໍາຖາມທີ 1: ອາຄານການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນທີ່ປິດລ້ອມຢ່າງເຕັມທີ່ມີລາຄາເທົ່າໃດ?

ສໍາລັບໂຄງສ້າງເຫຼັກທີ່ມີແຜ່ນເຫຼັກເຄືອບສີ, ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການກໍ່ສ້າງຕົ້ນຕໍແມ່ນປະມານ 63-92 ໂດລາຕໍ່ຕາແມັດ. ນີ້ບໍ່ລວມເອົາອຸປະກອນ stacking ແລະ reclaiming, ການປິ່ນປົວພື້ນຖານແລະລະບົບປ້ອງກັນໄຟ. ຄ່າ​ໃຊ້​ຈ່າຍ​ຂອງ​ໂຄງ​ການ​ຕົວ​ຈິງ​ຕ້ອງ​ໄດ້​ຮັບ​ການ​ຄິດ​ໄລ່​ໂດຍ​ອີງ​ໃສ່ span​, ຄວາມ​ສູງ eaves​, ເງື່ອນ​ໄຂ​ຂອງ​ດິນ​ແລະ​ຄວາມ​ຕ້ອງ​ການ​ໂຄງ​ການ​ສະ​ເພາະ​ອື່ນໆ​.

 

ຄໍາຖາມທີ 2: ອັນໃດທີ່ປະຫຍັດກວ່າ: ຫໍເກັບມ້ຽນຖ່ານຫີນ ຫຼື ຝາປິດຕາມລວງຍາວ?

ສໍາລັບຄວາມອາດສາມາດເກັບຮັກສາດຽວກັນ, dome ວົງໂດຍປົກກະຕິຈະໃຊ້ເຫຼັກຫນ້ອຍຕໍ່ຫົວຫນ່ວຍຂອງພື້ນເຮືອນແລະຕ້ອງການທີ່ດິນຫນ້ອຍ. ຢ່າງໃດກໍຕາມ, ຖ້າຂະບວນການຈັດການວັດສະດຸຕ້ອງການບ່ອນເກັບມ້ຽນຕາມລວງຍາວທີ່ມີຕົວຍຶດຄືນປະເພດປະຕູແລະເຄື່ອງລໍາລຽງທາງໄກ, ຫໍຄອຍອາດຈະບໍ່ເຫມາະສົມກັບຮູບແບບການດໍາເນີນງານ. ໂຄງສ້າງຖັງຫຼືລະບົບ truss ອາດຈະມີຄວາມຈໍາເປັນ.

 

ຄໍາຖາມທີ 3: ອາຄານເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນທີ່ປິດລ້ອມຢ່າງເຕັມສ່ວນແມ່ນຕອບສະຫນອງຄວາມຕ້ອງການຄວບຄຸມຝຸ່ນອັດຕະໂນມັດບໍ?

ບໍ່. ການຫຸ້ມຫໍ່ເຕັມແມ່ນມາດຕະການຄວບຄຸມທີ່ສໍາຄັນ, ແຕ່ລະບົບລະບາຍອາກາດ, ລະບົບສະກັດກັ້ນ mist ແລະການຄຸ້ມຄອງການດໍາເນີນງານແມ່ນຍັງຕ້ອງການ.

ການສະສົມອາຍແກັສແລະການລະເບີດຂອງຂີ້ຝຸ່ນຖ່ານຫີນຍັງຕ້ອງໄດ້ຮັບການປ້ອງກັນພາຍໃນອາຄານ. ລະບົບການລະບາຍອາກາດແລະການຕິດຕາມອາຍແກັສທີ່ເຫມາະສົມອາດຈະເປັນສິ່ງຈໍາເປັນ, ໃນຂະນະທີ່ຈຸດໂຫຼດແລະ unloading ຍັງຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີການສະກັດກັ້ນຂີ້ຝຸ່ນ. ການປິດລ້ອມບໍ່ໄດ້ລົບລ້າງຄວາມຕ້ອງການສໍາລັບການຄວບຄຸມການດໍາເນີນງານ.

 

ຄໍາຖາມທີ 4: ເດີ່ນຖ່ານຫີນທີ່ເປີດຢູ່ແລ້ວສາມາດປິດລ້ອມໄດ້ໂດຍບໍ່ຕ້ອງຢຸດການດໍາເນີນງານບໍ?

ການ​ກໍ່​ສ້າງ​ຂັ້ນ​ຕອນ​ອາດ​ຈະ​ເຮັດ​ໃຫ້​ນີ້​ເປັນ​ໄປ​ໄດ້​. ສວນສາງສາມາດແບ່ງອອກເປັນສ່ວນໜຶ່ງ, ໂດຍມີພາກສ່ວນໜຶ່ງປິດລ້ອມ ໃນຂະນະທີ່ອີກສ່ວນໜຶ່ງຍັງດຳເນີນງານຢູ່, ໄດ້ຮັບການສະໜັບສະໜູນໂດຍການຈັດການວັດສະດຸຊົ່ວຄາວ ແລະ ການຈັດການຍົກຍ້າຍ.

ວິທີການນີ້ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ມີໄລຍະການກໍ່ສ້າງແລະການເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນຊົ່ວຄາວເພື່ອປະກອບເຂົ້າໃນການອອກແບບຕັ້ງແຕ່ເລີ່ມຕົ້ນ.

 

Q5: ກອບພື້ນທີ່ສາມາດປ້ອງກັນການກັດກ່ອນໄດ້ດົນປານໃດ?

ສະຖານທີ່ເກັບຮັກສາຖ່ານຫີນອາດຈະຖືກສໍາຜັດກັບສະພາບປານກາງເຖິງການກັດກ່ອນສູງ. ດ້ວຍການເຄືອບ galvanized ອາບນ້ໍາຮ້ອນຢ່າງຫນ້ອຍ 85 μm ແລະການກວດສອບເປັນປົກກະຕິ, ອາຍຸການອອກແບບນາມຂອງ 25 ປີອາດຈະຖືກພິຈາລະນາ, ຂຶ້ນກັບເງື່ອນໄຂການເປີດເຜີຍຕົວຈິງແລະຂໍ້ກໍາຫນົດຂອງໂຄງການ. ກວດກາການເສື່ອມສະພາບຂອງເຄືອບທຸກໆ 2-3 ປີເປັນໄລຍະການບຳລຸງຮັກສາທີ່ແນະນຳ. ຖ້າຫຼາຍກວ່າ 70% ຂອງການເຄືອບສັງກະສີໄດ້ຖືກບໍລິໂພກ, ການເຄືອບຄືນຄວນຖືກພິຈາລະນາປະຕິບັດຕາມການປະເມີນແບບມືອາຊີບ.

 

 

ຕິດຕໍ່: info@xzbesta.com

 

ຜະລິດຕະພັນຄຸນສົມບັດ

ສົ່ງຄໍາຖາມຂອງທ່ານໃນມື້ນີ້