Á hora de decidir se pechar un estaleiro de almacenamento de carbón, os propietarios dos proxectos adoitan quedar atrapados entre dous extremos: "Unha inspección ambiental está chegando, polo que hai que cubrila primeiro" ou "O investimento é demasiado alto, así que debemos esperar".
Ambos enfoques pasan por alto a mesma ferramenta esencial: unha comparación exhaustiva de custos. Coloca nun só cálculo as perdas de carbón, o poder calorífico, a humidade, os custos operativos do control do po e o uso da terra e, a continuación, convérteos nun custo por tonelada de carbón manipulada anualmente. A resposta adoita ser máis clara que só a intuición.
As perdas de cantidade de carbón nos estaleiros de almacenamento abertos veñen xeralmente de tres fontes: partículas finas arrastradas polo vento, carbón pulverizado arrastrado pola forte choiva e deterioración causada pola oxidación durante o almacenamento prolongado.
As medicións publicadas da industria varían considerablemente dependendo do método de medición. Algúns casos de adaptación de recintos de plantas de preparación de carbón informan de perdas de carbón de aproximadamente un 0,5%, pero esta cifra só representa as diferenzas de medida durante a carga, descarga e manipulación interna. Cando se consideran tamén a intemperie, a oxidación e o deterioro do poder calorífico, a taxa de perda global estímase normalmente no 2%-5%.
Para os cálculos preliminares, recoméndase unha hipótese de rango medio do 1 %-3 % , axustada segundo o tipo de carbón e o clima local. Valores máis altos poden ser apropiados para o carbón altamente volátil almacenado en rexións secas e ventosas.
Cando o carbón está exposto ao aire, a pirita reacciona co osíxeno e a humidade, aumentando a temperatura das reservas e provocando a fuga de materia volátil. Este proceso é irreversible.
O almacenamento de carbón pechado pode reducir as perdas de poder calorífico en aproximadamente 300-500 kcal/kg. Para o carbón térmico cun poder calorífico de 5.500 kcal/kg, isto é equivalente aproximadamente a un 5%–9% do seu poder calorífico.
Estas perdas non aparecen nos rexistros da báscula. Non obstante, cando o carbón ten o prezo segundo o seu poder calorífico, tradúcense directamente en ingresos perdidos.
A auga de choiva que entra nunha reserva aberta de carbón pode aumentar o contido de humidade entre 2 e 3 puntos porcentuais. Isto pode provocar unha cadea de problemas operativos: redución do rendemento da trituradora, deslizamento da cinta transportadora, grumos de carbón conxelados no inverno e menor eficiencia da caldeira. Para o carbón exportado, o exceso de humidade tamén pode producir deducións de prezos ou sancións contractuais.

De menor a maior custo, as opcións comúns de control de po inclúen:
As dúas primeiras opcións implican gastos operativos recorrentes. A súa eficacia depende da velocidade do vento e da intensidade operativa. Estes dous últimos requiren investimento de capital e convértense en activos fixos.
A tendencia regulamentaria é cara a un maior peche de instalacións de almacenamento de carbón novas e melloradas en moitos mercados. Os portos costeiros e as centrais eléctricas preto das áreas urbanas están entre os lugares que se enfrontan a presións ambientais especialmente fortes. Os requisitos aplicables varían segundo a xurisdición e o proxecto.
Os datos publicados dos proxectos de naves portuarias pechadas indican as seguintes melloras potenciais: Emisións de po fuxitivas reducidas entre un 80 % e un 95 %, PM10 (partículas inhalables cun diámetro de partículas ≤10 μm) concentracións reducidas en máis do 90%, a altura de dispersión do po reducida nun 75%-80%.
Estas cifras axudan a traducir os obxectivos ambientais xerais en criterios de aceptación medibles. Para proxectos que se sometan a avaliación de impacto ambiental ou que se enfrontan a un prazo de remediación, os datos verificados do proxecto poden proporcionar unha referencia útil.
Os gastos de control de po nos estaleiros de carbón abertos, incluíndo pulverización de auga, electricidade, substitución de pantallas de po e limpeza, son custos operativos recorrentes que non crean un activo fixo. Durante os períodos de grave contaminación atmosférica, os operadores tamén poden ser obrigados a reducir a produción.
As perdas de produción causadas polas paradas son difíciles de cuantificar de antemán, pero están entre os custos que se subestiman máis facilmente á hora de avaliar un proxecto de cerramento.
| Parámetro | Asunción | Descrición |
| Produción anual de carbón | 300.000 t | Unha mina de tamaño mediano ou un estaleiro de carbón dunha central eléctrica |
| Prezo de referencia do carbón | 130 $/t | Punto medio do intervalo de prezos establecido para 2026 de 125-150 USD/ton para o carbón de 6.000 kcal de Newcastle |
| Taxa de perda global | 1 % / 2 % / 3 % | Tres escenarios que abarcan a cantidade de carbón, o poder calorífico e as perdas relacionadas coa humidade |
| Custo de construción do recinto | $63–92/m² | Segundo un custo de chapa de aceiro revestida de cor de 450-650 RMB/m², convertido en 7,1 RMB por dólar estadounidense |
| Zona cerrada | 30.000 m² | Corresponde a unha capacidade de almacenamento declarada de 60.000 toneladas |
O prezo de referencia do carbón baséase no rango de previsión de 2026 citado na discusión de prezos e custos de os AIE Carbón 2025 informe. Os prezos máis altos do carbón xeralmente acurtan o período de recuperación dun proxecto de recinto.
| Taxa de perda global | Perda anual de carbón | Valor da perda anual | Descrición |
| 1 % | 3.000 t | $390.000 | Un xardín aberto de almacenamento de carbón ben xestionado |
| 2 % | 6.000 t | $780.000 | Suposición de rango medio |
| 3 % | 9.000 t | 1.170.000 dólares | Carbón altamente volátil en rexións secas e ventosas |
Para un recinto de 30.000 m², o investimento estimado oscila entre 1,89 millóns de dólares e 2,76 millóns de dólares.
| Taxa de perda global | Aforro Anual | Recuperación ao menor investimento | Recuperación en maior investimento |
| 1 % | $390.000 | 4,8 anos | 7,1 anos |
| 2 % | $780.000 | 2,4 anos | 3,5 anos |
| 3 % | 1.170.000 dólares | 1,6 anos | 2,4 anos |
O período de recuperación é moi sensible á taxa de perda real. Polo tanto, o primeiro paso debería ser medir as perdas en condicións reais de operación en lugar de centrarse só no custo de construción.
Os cálculos anteriores exclúen o aforro nos gastos operativos de control de po, o valor do terreo liberado polo cerramento e os riscos de interrupción da produción evitados. Incluír estes factores pode acurtar o período de amortización.

| Elemento | Abrir Stock de Carbón | Galpón parcialmente pechado | Estrutura de bóveda ou bóveda de canón totalmente pechada |
| Custo de construción | O máis baixo | Medio | Alto (aproximadamente tres veces o custo do xardín aberto, segundo se indica) |
| Perda de cantidade de carbón | 2%–5% | 1%–2% | Case cero, como se dixo |
| Retención do poder calorífico | Pobre | Moderado | Ben |
| Control da humidade | Ningún | Parcial | Recinto completo; O control real depende do deseño e do funcionamento |
| Control de po | Pantallas de po e pulverización de auga | Redución do 50% ao 80%. | Redución do 80% ao 95%. |
| Superficie de terreo para 60.000 t de carbón | Aprox. 30.000 m² | Aprox. 8.000-12.000 m² | Aprox. 4.500 m² |
| Apilado e recuperación de equipos | Poden ser necesarias varias máquinas para a manipulación de materiais | Requisitos de equipamento reducidos | Pódese adoptar o empilhado e a recuperación automatizados |
| Avaliación e aceptación ambiental | Máis desafiante | Xeralmente máis manexable | En xeral, é máis fácil cumprir os obxectivos de control do po, suxeito aos requisitos aplicables |
| Aplicacións axeitadas | Transferencia a curto prazo e operacións de baixo rendemento | Solución transitoria | Almacenamento a longo prazo e lugares ambientalmente sensibles |
Unha reserva aberta con 60.000 toneladas de carbón pode requirir aproximadamente 30.000 m², en comparación con preto de 4.500 m² para unha instalación de almacenamento pechado, unha proporción de case 6,7:1. Para proxectos con terreos dispoñibles limitados, esta diferenza pode ser máis decisiva que o custo de construción.
O span é unha das variables primarias na selección estrutural. Para luces de ata 60 m aproximadamente, as cerchas planas e os marcos de portal poden ser opcións económicas. A medida que aumenta a luz, as estruturas planas poden requirir seccións transversais maiores para resistir os momentos de flexión, o que fai que o consumo de aceiro aumente máis rapidamente.
Os enreixados espaciais distribúen as cargas a través dos membros en dúas direccións e dependen principalmente de forzas axiais. Para tramos duns 100 m ou máis, as diferenzas no consumo de aceiro por unidade de superficie do chan pódense avaliar mediante análise estrutural en lugar de tratarse simplemente como cuestión de preferencia.
| Forma estrutural | Forma de plan | Vantaxes clave | Métodos axeitados de apilado e recuperación |
| Cúpula circular | Circular | Normalmente baixo consumo de aceiro por unidade de superficie, distribución de carga relativamente uniforme e boa resistencia ao vento | Máquinas de apilado e recuperación de columnas centrais |
| Bóveda de canón (galpón lonxitudinal) | Tira rectangular longa | Pódese estender ao longo da súa lonxitude e é adecuado para grandes capacidades de almacenamento | Recuperadores tipo portal e parques lonxitudinais |
| Cercha tubular pretensada | Gran estrutura rectangular | Os vanos individuais poden superar os 180 m | Recuperadores tipo ponte e almacéns lonxitudinais de gran luz |
A secuencia correcta é determinar primeiro o proceso de empilhado e recuperación, despois seleccionar a forma do plano e, finalmente, escoller o sistema estrutural. Inverter esta secuencia pode dar lugar a unha estrutura que non se adapta ao proceso de manipulación de materiais, minando o aforro esperado.
| Tipo de proxecto | Sistema Estrutural | Parámetros clave | Área de edificación |
| Astillero circular nun xacemento mineiro | Marco espacial esférico con xuntas esféricas atornilladas | Diámetro: 130 m; elevación da coroa do cadro espacial: +64 m; 3 estruturas | 39.799,5 m² |
| Galpón de almacenamento de carbón pechado nun porto | Armazón espacial de bóveda de canón con xuntas esféricas atornilladas | Luz: 118 m; lonxitude: 736 m; cota da cuberta: 46 m | 86.848 m² |
| Acondicionamento do recinto de almacenamento de carbón nunha central eléctrica | Cercha tubular pretensada | Luz: 185 m; lonxitude: 254 m | 46.990 m² |
A corrosión relacionada co carbón debe considerarse por separado. Recoméndase a galvanización por inmersión en quente para elementos e xuntas de armazóns espaciais, cun espesor de revestimento de cinc de polo menos 85 μm. Poden ser necesarios revestimentos de protección contra a corrosión e medidas de selado adicionais para proxectos costeiros ou de carbón con alto contido de xofre.

A decisión xeralmente redúcese a tres factores: produción anual, prezo e tipo de carbón e requisitos regulamentarios e dispoñibilidade de terreos.
Para as operacións de baixo rendemento, o período de recuperación pode estenderse máis aló de dez anos, polo que unha reserva aberta con pantallas de supresión de po é unha opción razoable.
Para os prezos elevados do carbón ou os tipos de carbón altamente volátiles, o recinto pode ofrecer maiores beneficios económicos. En áreas ambientalmente sensibles, portos ou lugares con terreos limitados, o cerramento non é só unha decisión económica: pode ser un requisito previo para a aprobación do proxecto ou a continuación da operación.
Se polo menos dous destes tres factores favorecen o peche, paga a pena realizar unha análise formal de viabilidade e custo.
Para unha estrutura de aceiro con revestimento de chapa de aceiro revestida de cor, o custo de construción principal estimado é de $ 63-92/m². Isto exclúe os equipos de apilado e recuperación, o tratamento de cimentación e os sistemas de protección contra incendios. Os custos reais do proxecto deben calcularse en función da luz, a altura do beirado, as condicións do terreo e outros requisitos específicos do proxecto.
Para a mesma capacidade de almacenamento, unha cúpula circular normalmente usa menos aceiro por unidade de superficie e require menos terreo. Non obstante, se o proceso de manipulación de materiais require un almacén lonxitudinal cun recuperador tipo portal e transportadores de longa distancia, unha cúpula pode non ser compatible co esquema operativo. Entón pode ser necesario unha estrutura de bóveda de canón ou un sistema de celosía.
Non. O recinto completo é unha medida de control importante, pero aínda son necesarios sistemas de ventilación, supresión de néboa e xestión operativa.
Tamén se debe evitar a acumulación de gas e as explosións de po de carbón no interior do edificio. Poden ser necesarios sistemas de ventilación e control de gases adecuados, mentres que os puntos de carga e descarga aínda requiren a supresión de po. O recinto non elimina a necesidade de controis operativos.
A construción en fases pode facelo posible. O estaleiro pódese dividir en seccións, cunha sección pechada mentres outra continúa en funcionamento, apoiándose en disposicións temporais de manipulación de material e traslado.
Este enfoque require que a fase de construción e o almacenamento temporal de carbón se incorporen ao deseño desde o primeiro momento.
As instalacións de almacenamento de carbón poden estar expostas a condicións de moderada a altamente corrosivas. Cun revestimento galvanizado por inmersión en quente de polo menos 85 μm e inspeccións regulares, pódese considerar unha vida útil nominal de 25 anos, suxeita ás condicións reais de exposición e ás especificacións do proxecto. Inspeccione o deterioro do revestimento cada 2-3 anos como intervalo de mantemento recomendado. Se se consumiu máis do 70% do revestimento de zinc, débese considerar o repintado tras unha avaliación profesional.
Contacto: info@xzbesta.com
Vantaxes do tellado BIPV: Substitúe o tradicional...
Vantaxes do tellado BIPV: Substitúe o tradicional...