Otsustades, kas söehoidla piirata, jäävad projektiomanikud sageli kahe äärmuse vahele: "Tulemas on keskkonnajärelevalve, seega peame selle kõigepealt katma" või "Investeering on liiga suur, seega peaksime ootama."
Mõlemad lähenemisviisid jätavad tähelepanuta sama olulise tööriista: põhjaliku kulude võrdluse. Pange söekadud, kütteväärtus, niiskus, tolmutõrje tegevuskulud ja maakasutus ühte arvutusse, seejärel teisendage need kuluks iga-aastaselt käideldava söe tonni kohta. Vastus on tavaliselt selgem kui ainult intuitsioon.
Söe kogusekadu avatud laoplatsidel pärineb tavaliselt kolmest allikast: tuule poolt kaasa kantud peenosakesed, tugeva vihmaga uhutud kivisüsi ja pikaajalisel ladustamisel tekkinud oksüdatsioonist põhjustatud riknemine.
Avaldatud tööstusharu mõõtmised erinevad olenevalt mõõtmismeetodist märkimisväärselt. Mõned kivisöe ettevalmistusjaamade korpuse moderniseerimise juhtumid näitavad söekadu ligikaudu 0,5%, kuid see arv kajastab ainult laadimise, mahalaadimise ja sisekäitlemise ajal esinevaid mõõtmiste erinevusi. Kui arvestada ka ilmastikumõju, oksüdeerumist ja kütteväärtuse halvenemist, on üldine kadu tavaliselt hinnanguliselt 2–5%.
Esialgsete arvutuste jaoks on soovitatav kasutada keskmist vahemikku 1–3%, mis on kohandatud vastavalt kivisöe tüübile ja kohalikule kliimale. Kõrgemad väärtused võivad sobida kuivades ja tuulistes piirkondades ladustatava lenduva kivisöe puhul.
Kui kivisüsi puutub kokku õhuga, reageerib püriit hapniku ja niiskusega, suurendades varude temperatuuri ja põhjustades lenduvate ainete väljapääsu. See protsess on pöördumatu.
Suletud söehoidla võib vähendada kütteväärtuse kadu ligikaudu 300–500 kcal/kg. Termilise kivisöe puhul, mille kütteväärtus on 5500 kcal/kg, võrdub see ligikaudu 5–9% kütteväärtusest.
Need kaod ei kajastu kaalude kirjetes. Kui aga kivisöe hind määratakse vastavalt kütteväärtusele, tähendab see otseselt saamata jäänud tulu.
Avatud kivisöevaru sattuv vihmavesi võib niiskusesisaldust tõsta 2–3 protsendipunkti. See võib vallandada tööprobleemide ahela: purustaja vähenenud läbilaskevõime, konveierilindi libisemine, külmunud söetükid talvel ja katla madalam efektiivsus. Eksporditud kivisöe puhul võib liigne niiskus kaasa tuua ka hinna mahaarvamisi või leppetrahve.

Madalamatest kuni kõrgemate kuludeni levinumate tolmutõrjevõimaluste hulka kuuluvad:
Esimesed kaks võimalust hõlmavad korduvaid tegevuskulusid. Nende tõhusus sõltub tuule kiirusest ja tööintensiivsusest. Viimased kaks nõuavad kapitaliinvesteeringuid ja muutuvad põhivaraks.
Regulatiivne suundumus on paljudel turgudel uute ja täiustatud söehoidlate suuremale sulgemisele. Linnapiirkondade lähedal asuvad rannikusadamad ja elektrijaamad on ühed eriti tugeva keskkonnakoormusega paigad. Kohaldatavad nõuded sõltuvad jurisdiktsioonist ja projektist.
Avaldatud andmed suletud sadamahoidlate projektide kohta näitavad järgmisi võimalikke täiustusi: lenduva tolmu heitkogused vähenevad 80–95%, PM10 (sissehingatavad tahked osakesed osakeste läbimõõduga ≤10 μm) kontsentratsioonid vähenevad rohkem kui 90%, tolmu hajumise kõrgus väheneb 75–80%.
Need arvud aitavad muuta üldised keskkonnaeesmärgid mõõdetavateks aktsepteerimiskriteeriumideks. Projektide puhul, millele tehakse keskkonnamõju hindamine või mille tervendamise tähtaeg on käes, võivad kontrollitud projektiandmed olla kasulikuks viiteks.
Tolmutõrjekulud avatud söetehastes, sealhulgas vee pihustamine, elekter, tolmuekraanide vahetus ja puhastamine, on korduvad tegevuskulud, mis ei loo põhivara. Tõsise õhusaaste perioodidel võidakse käitajatelt nõuda ka tootmist vähendama.
Seisakutest põhjustatud tootmiskadusid on raske eelnevalt kvantifitseerida, kuid need kuuluvad ümbrisprojektide hindamisel kõige kergemini alahinnatavate kulude hulka.
| Parameeter | Oletus | Kirjeldus |
| Söe aastane läbilaskevõime | 300 000 t | Keskmise suurusega kaevanduse või elektrijaama söeaed |
| Söe võrdlushind | 130 $/t | 2026. aasta hinnavahemiku keskpunkt 125–150 $/t Newcastle'i 6000 kcal kivisöe puhul |
| Üldine kahjumimäär | 1% / 2% / 3% | Kolm stsenaariumi, mis hõlmavad söe kogust, kütteväärtust ja niiskusega seotud kadusid |
| Korpuse ehitusmaksumus | 63–92 $/m² | Põhineb värvitud teraslehest karbi maksumusel 450–650 RMB/m², ümberarvestatuna 7,1 RMB USA dollari kohta |
| Hoidmisala | 30 000 m² | Vastab märgitud ladustamisvõimsusele 60 000 tonni |
Söe võrdlushind põhineb 2026. aasta prognoosivahemikul, mis on viidatud hinnakujunduse ja kulude arutelus IEA-d Süsi 2025 aruanne. Kõrgemad söehinnad lühendavad üldjuhul ümbriseprojekti tasuvusaega.
| Üldine kahjumäär | Iga-aastane söekadu | Aastane kahjumi väärtus | Kirjeldus |
| 1% | 3000 t | 390 000 dollarit | Hästi hallatav avatud söehoidla |
| 2% | 6000 t | 780 000 dollarit | Keskmise vahemiku eeldus |
| 3% | 9000 t | 1 170 000 dollarit | Väga lenduv kivisüsi kuivades, tuulistes piirkondades |
30 000 m² suuruse ümbrise hinnanguline investeering jääb vahemikku 1,89–2,76 miljonit dollarit.
| Üldine kahjumäär | Iga-aastane kokkuhoid | Tasuvus väiksemate investeeringute korral | Tasuvus suuremate investeeringute korral |
| 1% | 390 000 dollarit | 4,8 aastat | 7,1 aastat |
| 2% | 780 000 dollarit | 2,4 aastat | 3,5 aastat |
| 3% | 1 170 000 dollarit | 1,6 aastat | 2,4 aastat |
Tasuvusaeg on väga tundlik tegeliku kahjumäära suhtes. Seetõttu tuleks esimese sammuna mõõta kahjumit reaalsetes töötingimustes, mitte keskenduda ainult ehituskuludele.
Ülaltoodud arvutused ei sisalda kokkuhoidu tolmutõrjega seotud tegevuskuludelt, kinnistest vabaneva maa väärtusest ega välditud tootmishäirete riske. Nende tegurite kaasamine võib tasuvusaega lühendada.

| Üksus | Avatud söevaru | Osaliselt kinnine kuur | Täielikult suletud kupli- või tünnivõlvkonstruktsioon |
| Ehituse maksumus | Madalaim | Keskmine | Kõrge (umbes kolm korda suurem avatud aia maksumus, nagu öeldud) |
| Söe koguse kadu | 2%–5% | 1%–2% | Nulli lähedal, nagu öeldud |
| Kütteväärtuse säilitamine | Vaene | Mõõdukas | Hea |
| Niiskuse kontroll | Mitte ühtegi | Osaline | Täielik korpus; tegelik juhtimine sõltub konstruktsioonist ja tööst |
| Tolmu kontroll | Tolmuekraanid ja veepihustus | Vähendus 50–80%. | Vähendus 80–95%. |
| Maa-ala 60 000 t kivisöe jaoks | u. 30 000 m² | u. 8000–12 000 m² | u. 4500 m² |
| Seadmete virnastamine ja taaskasutamine | Materjalide käitlemiseks võib vaja minna mitut masinat | Vähendatud nõuded seadmetele | Võib kasutada automaatset virnastamist ja taaskasutamist |
| Keskkonna hindamine ja vastuvõtmine | Väljakutsuvam | Üldiselt paremini juhitav | Üldiselt on tolmutõrje eesmärke lihtsam täita, kui kehtivad nõuded |
| Sobivad rakendused | Lühiajalised ülekanded ja väikese läbilaskevõimega toimingud | Üleminekulahendus | Pikaajaline ladustamine ja keskkonnatundlikud kohad |
60 000 tonni kivisütt mahutav avatud laovaru võib vajada ligikaudu 30 000 m², samas kui kinnise hoidla puhul on see umbes 4500 m² – suhe on peaaegu 6,7:1. Piiratud maaga projektide puhul võib see erinevus olla ehitusmaksumusest määravam.
Laius on struktuurivaliku üks peamisi muutujaid. Kuni ligikaudu 60 m avauste puhul võivad nii tasapinnalised sõrestikud kui ka portaalraamid olla ökonoomsed valikud. Kui vahemik suureneb, võivad tasapinnalised konstruktsioonid vajada suuremaid ristlõikeid, et taluda paindemomente, mistõttu terase tarbimine kasvab kiiremini.
Ruumivõre kestad jaotavad koormusi elementide kaudu kahes suunas ja toetuvad peamiselt aksiaalsetele jõududele. Ligikaudu 100 m või pikemate avauste puhul saab terase tarbimise erinevusi põrandapinna ühiku kohta hinnata pigem struktuuranalüüsi abil, mitte käsitleda lihtsalt eelistustena.
| Struktuurne vorm | Plaani kuju | Peamised eelised | Sobivad virnastamis- ja taaskasutusmeetodid |
| Ringikujuline kuppel | Ringkiri | Tavaliselt väike terasekulu pinnaühiku kohta, suhteliselt ühtlane koormuse jaotus ja hea tuuletakistus | Keskkolonnidega virnastamis- ja taaskasutusmasinad |
| Tünnivõlv (pikikuur) | Pikk ristkülikukujuline riba | Saab piki pikkust pikendada ja sobib suurte hoiukohtade jaoks | Portaal-tüüpi taaskasutajad ja pikivardad |
| Eelpingestatud torujas sõrestik | Suur ristkülikukujuline struktuur | Üksikud vahekaugused võivad ületada 180 m | Silla-tüüpi rekultivaatorid ja ülisuure avaga pikivardad |
Õige järjestus on kõigepealt määrata virnastamis- ja taastamisprotsess, seejärel valida plaani kuju ja lõpuks valida struktuurne süsteem. Selle järjestuse ümberpööramine võib kaasa tuua struktuuri, mis ei sobi materjalikäitlusprotsessiga, mis kahjustab eeldatavat kokkuhoidu.
| Projekti tüüp | Struktuurne süsteem | Põhiparameetrid | Ehitusala |
| Ringikujuline laoplats kaevanduskohas | Sfääriline poltidega sfääriliste liigenditega ruumiraam | Läbimõõt: 130 m; ruumiraami võra kõrgus: +64 m; 3 struktuuri | 39 799,5 m² |
| Kinnine söehoidla kuur sadamas | Tünn-võlvruumi raam poltidega sfääriliste liigenditega | Laius: 118 m; pikkus: 736 m; katuse kõrgus: 46 m | 86 848 m² |
| Söehoidla korpuse moderniseerimine elektrijaamas | Eelpingestatud torujas sõrestik | Laius: 185 m; pikkus: 254 m | 46 990 m² |
Eraldi tuleb käsitleda kivisöega seotud korrosiooni. Kuumtsinkimine on soovitatav ruumi karkassidetailidele ja liitekohtadele, mille tsinkkatte paksus on vähemalt 85 μm. Kõrge väävlisisaldusega söe- või rannikuprojektide puhul võib vaja minna täiendavaid korrosioonivastaseid katteid ja tihendusmeetmeid.

Otsus taandub üldiselt kolmele tegurile: aastane läbilaskevõime, söe hind ja tüüp ning regulatiivsed nõuded ja maa saadavus.
Madala läbilaskevõimega toimingute puhul võib tasuvusaeg ulatuda üle kümne aasta, mistõttu on mõistlik valik tolmu summutavate ekraanidega avatud varu.
Kõrgete söehindade või väga lenduvate söetüüpide korral võib ümbris pakkuda suuremat majanduslikku kasu. Keskkonnatundlikes piirkondades, sadamates või piiratud maa-alaga kohtades ei ole ümbritsemine pelgalt majanduslik otsus – see võib olla projekti heakskiitmise või tegevuse jätkamise eeltingimus.
Kui vähemalt kaks neist kolmest tegurist soosivad kaitseümbrist, tasub läbi viia ametlik teostatavus- ja kuluanalüüs.
Värvkattega terasplekist vooderdisega teraskonstruktsiooni ehituse eeldatav põhimaksumus on 63–92 $/m². See ei hõlma virnastamis- ja taaskasutusseadmeid, vundamendi töötlemist ja tulekaitsesüsteeme. Projekti tegelikud kulud tuleb arvutada lähtuvalt sildeulatusest, räästa kõrgusest, pinnasetingimustest ja muudest projektispetsiifilistest nõuetest.
Sama salvestusmahu jaoks kasutab ümmargune kuppel tavaliselt vähem terast põrandapinna ühiku kohta ja vajab vähem maad. Kui aga materjalikäitlusprotsess nõuab pikisuunalist laohoonet koos portaal-tüüpi taaskasutaja ja kaugkonveieritega, ei pruugi kuppel tööplaaniga ühilduda. Seejärel võib osutuda vajalikuks tünnvõlvkonstruktsioon või sõrestikusüsteem.
Ei. Täielik kate on peamine kontrollimeede, kuid ventilatsioon, udu summutamise süsteemid ja operatiivjuhtimine on siiski vajalikud.
Samuti tuleb hoone sees vältida gaasi kogunemist ja söetolmu plahvatusi. Vajalikuks võivad osutuda asjakohased ventilatsiooni- ja gaasiseiresüsteemid, samas kui peale- ja mahalaadimiskohad nõuavad siiski tolmu summutamist. Korpus ei välista juhtimisseadmete vajadust.
Järkjärguline ehitamine võib seda võimaldada. Laoplatsi saab jagada osadeks, millest üks on suletud, teine aga jätkab tööd, mida toetavad ajutised materjalikäitluse ja ümberpaigutamise korraldused.
See lähenemisviis nõuab ehituse etapiviisilist ja ajutist söe ladustamist, mis tuleb projekti algusest peale kaasata.
Söehoidlad võivad kokku puutuda mõõdukalt kuni väga söövitavate tingimustega. Vähemalt 85 μm kuumtsingitud katte ja regulaarsete ülevaatuste korral võib tegelikest kokkupuutetingimustest ja projekti spetsifikatsioonidest lähtuvalt arvestada 25-aastase nominaalse projekteeritud elueaga. Kontrollige katte riknemist iga 2–3 aasta järel soovitatava hooldusintervallina. Kui tsinkkattest on kulunud üle 70%, tuleks pärast professionaalset hinnangut kaaluda uuesti katmist.
Kontakt: info@xzbesta.com
Eelmised uudised
BIPV katuse puhastamine: sagedus, meetodid ja mõju ...Järgmised uudised
mitte ühtegi
BIPV katuse eelised: Asendage traditsiooniline...
BIPV katuse eelised: Asendage traditsiooniline...