Open Coal Stockpile vs. Enclosed Coal Storage Dome: Environmental Compliance and Cost per Tonne
Vijesti

Open Coal Stockpile vs. Enclosed Coal Storage Dome: Environmental Compliance and Cost per Tonne

2026-11-03

Prilikom odlučivanja o tome hoće li ograditi skladište uglja, vlasnici projekta često se zaglave između dvije krajnosti: „Stiže ekološka inspekcija, pa to moramo prvo pokriti“ ili „Investicija je prevelika, pa treba pričekati“.

Oba pristupa zanemaruju isti suštinski alat: sveobuhvatno poređenje troškova. Stavite gubitke uglja, kalorijsku vrijednost, vlagu, operativne troškove kontrole prašine i korištenje zemljišta u jednu kalkulaciju, a zatim ih pretvorite u trošak po toni uglja koji se obrađuje godišnje. Odgovor je obično jasniji od same intuicije.

 

 

What Does an Open Coal Stockpile Lose Every Year?

Gubici količine uglja

Gubici količine uglja na otvorenim skladištima generalno dolaze iz tri izvora: finih čestica odnesenih vjetrom, praškastog uglja ispranog jakom kišom i propadanja uzrokovanog oksidacijom tokom dužeg skladištenja.

Objavljena mjerenja u industriji značajno variraju ovisno o metodi mjerenja. Neki slučajevi rekonstrukcije ograde postrojenja za pripremu uglja navode gubitke uglja od približno 0,5%, ali ova brojka uzima u obzir samo razlike u mjerenju tokom utovara, istovara i unutrašnjeg rukovanja. When weathering, oxidation and calorific value deterioration are also considered, the overall loss rate is typically estimated at 2%–5%.

For preliminary calculations, a mid-range assumption of 1%–3% is recommended, adjusted according to coal type and local climate. Više vrijednosti mogu biti prikladne za visoko hlapljiv ugalj koji se skladišti u suhim, vjetrovitim regijama.

 

Gubici kalorijske vrijednosti

Kada je ugalj izložen zraku, pirit reagira s kisikom i vlagom, povećavajući temperaturu zaliha i uzrokujući bijeg isparljivih tvari. Ovaj proces je nepovratan.

Zatvoreno skladište uglja može smanjiti gubitke kalorijske vrijednosti za otprilike 300-500 kcal/kg. Za termalni ugalj sa kaloričnom vrijednošću od 5.500 kcal/kg, to je ekvivalentno približno 5% – 9% njegove kalorijske vrijednosti.

Ovi gubici se ne pojavljuju u evidenciji vaga. Međutim, kada se cijena uglja odredi prema kalorijskoj vrijednosti, oni se direktno pretvaraju u izgubljeni prihod.

 

Vlaga i rukovanje materijalima

Kišnica koja ulazi u otvorenu zalihu uglja može povećati sadržaj vlage za 2-3 procentna poena. Ovo može izazvati niz operativnih problema: smanjena propusnost drobilice, proklizavanje transportne trake, smrznute grudve uglja zimi i niža efikasnost kotla. Za izvezeni ugalj, višak vlage također može rezultirati smanjenjem cijene ili ugovornim kaznama.

 

 

Environmental Compliance: What Coal Storage Operators Need to Consider

Četiri nivoa kontrole prašine

Od niže do veće cijene, uobičajene opcije kontrole prašine uključuju:

  • Sredstva za prskanje vode i stvaranje kore
  • Zasloni za zaštitu od vjetra i prašine
  • Djelomično zatvorene šupe
  • Potpuno zatvorene skladišne zgrade ili kupole

Prve dvije opcije uključuju periodične operativne troškove. Njihova efikasnost zavisi od brzine vetra i intenziteta rada. Posljednja dva zahtijevaju kapitalna ulaganja i postaju osnovna sredstva.

Regulatorni trend je prema većoj ograđenosti novih i unapređenih skladišta uglja na mnogim tržištima. Obalne luke i elektrane u blizini urbanih sredina su među lokacijama koje se suočavaju sa posebno jakim pritiscima na životnu sredinu. Primjenjivi zahtjevi variraju u zavisnosti od nadležnosti i projekta.

 

Measured Performance of Fully Enclosed Coal Storage

Objavljeni podaci iz projekata zatvorenih lučkih skladišta ukazuju na sljedeća potencijalna poboljšanja: Fugitivne emisije prašine smanjene za 80%-95%, PM10 (inhalacijske čestice prečnika čestica ≤10 μm) koncentracije smanjene za više od 90%, visina disperzije prašine smanjena za 75%-80%.

Ove brojke pomažu u prevođenju općih ekoloških ciljeva u mjerljive kriterije prihvatljivosti. Za projekte koji prolaze kroz procjenu uticaja na životnu sredinu ili se suočavaju sa rokom sanacije, verifikovani projektni podaci mogu pružiti korisnu referencu.

 

Druga strana troškova ekološke usklađenosti

Troškovi kontrole prašine na otvorenim ugljenokopima – uključujući prskanje vode, struju, zamjenu i čišćenje sita za prašinu – su stalni operativni troškovi koji ne stvaraju osnovno sredstvo. Tokom perioda ozbiljnog zagađenja vazduha, od operatera se takođe može zahtevati da smanje proizvodnju.

Proizvodne gubitke uzrokovane zatvaranjem teško je unaprijed kvantificirati, ali oni su među troškovima koje je najlakše podcijeniti kada se procjenjuje projekat ograde.

 

 

Izračunavanje troškova skladištenja uglja po toni

Pretpostavke izračuna

Parametar Pretpostavka Opis
Godišnji protok uglja 300.000 t Rudnik srednje veličine ili dvorište elektrane
Referentna cijena uglja 130 USD/t Srednja tačka navedenog raspona cijena za 2026. od 125-150 USD/t za ugalj Newcastle od 6.000 kcal
Ukupna stopa gubitka 1% / 2% / 3% Tri scenarija koji pokrivaju količinu uglja, kalorijsku vrijednost i gubitke vezane za vlagu
Cijena izgradnje ograde 63–92 USD/m² Na osnovu cijene kućišta od čeličnog lima obloženog bojom od 450–650 RMB/m², preračunato na 7,1 RMB za američki dolar
Ograđeno područje 30.000 m² Odgovara navedenom kapacitetu skladištenja od 60.000 tona

The reference coal price is based on the 2026 forecast range cited in the pricing and cost discussion of  IEA Ugalj 2025 izvještaj. Više cijene uglja općenito skraćuju period povrata projekta ograđenog prostora.

 

Godišnji gubici po tri različite stope gubitka

Ukupna stopa gubitka Godišnji gubitak uglja Godišnja vrijednost gubitka Opis
1% 3.000 t $390,000 Dobro vođeno otvoreno skladište uglja
2% 6.000 t $780,000 Pretpostavka srednjeg opsega
3% 9.000 t 1,170,000 dolara Visoko hlapljiv ugalj u suhim, vjetrovitim regijama

Investicijski i period povrata

Za ograđeni prostor od 30.000 m², procijenjena investicija se kreće od 1,89 miliona dolara do 2,76 miliona dolara.

Ukupna stopa gubitka Godišnja štednja Povrat na nižim investicijama Povrat na Higher Investment
1% $390,000 4,8 godina 7,1 godina
2% $780,000 2,4 godine 3,5 godine
3% 1,170,000 dolara 1,6 godina 2,4 godine

The payback period is highly sensitive to the actual loss rate. Stoga bi prvi korak trebao biti mjerenje gubitaka u stvarnim operativnim uslovima, a ne fokusiranje samo na troškove izgradnje.

Gore navedeni proračuni isključuju uštede u operativnim troškovima kontrole prašine, vrijednost zemljišta oslobođenog ograđenim prostorom i izbjegnuti rizik prekida proizvodnje. Uključivanje ovih faktora može skratiti period povrata.

 

 

Poređenje tri rješenja za skladištenje uglja

Stavka Otvorite zalihe uglja Djelomično zatvorena šupa Potpuno zatvorena kupola ili bačvasto-svodna struktura
Troškovi izgradnje Najniže Srednje Visoko (otprilike tri puta više od cijene otvorenog dvorišta, kako je navedeno)
Gubitak količine uglja 2%–5% 1%–2% Blizu nule, kako je navedeno
Zadržavanje kalorijske vrijednosti Jadno Umjereno Dobro
Kontrola vlage Nema Djelomično Full enclosure; stvarna kontrola zavisi od dizajna i rada
Kontrola prašine Zaštita od prašine i prskanje vode 50%–80% smanjenje 80%–95% smanjenje
Površina zemljišta za 60.000 t uglja Pribl. 30.000 m² Pribl. 8.000–12.000 m² Pribl. 4.500 m²
Oprema za slaganje i vraćanje Multiple machines may be needed for material handling Smanjeni zahtjevi za opremom Automatsko slaganje i vraćanje mogu se usvojiti
Procjena i prihvaćanje okoliša Još izazovnije Općenito lakše upravljati Generally easier to meet dust-control objectives, subject to applicable requirements
Odgovarajuće aplikacije Short-term transfer and low-throughput operations Tranziciono rešenje Long-term storage and environmentally sensitive locations

Otvorena zaliha koja sadrži 60.000 tona uglja može zahtijevati oko 30.000 m², u poređenju sa oko 4.500 m² za zatvoreno skladište – odnos od skoro 6,7:1. For projects with limited available land, this difference can be more decisive than construction cost.

 

 

Choosing a Structural System for Spans Exceeding 100 m

Where Plane Trusses and Spatial Lattice Shells Differ

Span is one of the primary variables in structural selection. For spans of up to approximately 60 m, plane trusses and portal frames can both be economical options. Kako se raspon povećava, ravne strukture mogu zahtijevati veće poprečne presjeke da bi se oduprle momentima savijanja, što uzrokuje brže povećanje potrošnje čelika.

Spatial lattice shells distribute loads through members in two directions and primarily rely on axial forces. Za raspone od oko 100 m ili više, razlike u potrošnji čelika po jedinici podne površine mogu se procijeniti kroz strukturnu analizu, a ne tretirati jednostavno kao pitanje preferencije.

 

Primjena tri strukturna oblika

Strukturna forma Plan Shape Ključne prednosti Odgovarajuće metode slaganja i vraćanja
Kružna kupola Circular Tipično niska potrošnja čelika po jedinici površine, relativno ujednačena raspodjela opterećenja i dobra otpornost na vjetar Mašine za slaganje i regeneraciju centralnih stubova
bačvasti svod (uzdužna šupa) Duga pravougaona traka Can be extended along its length and is suitable for large storage capacities Portal-type reclaimers and longitudinal stockyards
Prednapregnuta cijevna rešetka Velika konstrukcija pravokutnog raspona Pojedinačni rasponi mogu prelaziti 180 m Bridge-type reclaimers and ultra-large-span longitudinal stockyards

Ispravan redoslijed je da se prvo odredi proces slaganja i povrata, zatim odabir oblika plana i na kraju odabir strukturnog sistema. Reversing this sequence can result in a structure that does not suit the material-handling process, undermining the expected savings.

 

Referentni parametri projekta

Vrsta projekta Strukturni sistem Ključni parametri Građevinsko područje
Kružno stovarište na lokaciji rudarstva Spherical space frame with bolted spherical joints Prečnik: 130 m; Visina krune prostornog okvira: +64 m; 3 strukture 39.799,5 m²
Zatvorena šupa za skladištenje uglja u luci Bačvasto-svodni prostorni okvir sa vijčanim sfernim spojevima Raspon: 118 m; dužina: 736 m; kota krova: 46 m 86.848 m²
Rekonstrukcija skladišta uglja u elektrani Prednapregnuta cijevna rešetka Raspon: 185 m; dužina: 254 m 46.990 m²

Korozija povezana sa ugljem mora se razmatrati odvojeno. Toplo pocinčavanje preporučuje se za elemente okvira prostora i spojeve, s debljinom cinkanog premaza od najmanje 85 μm. Additional corrosion-protection coatings and sealing measures may be required for high-sulfur coal or coastal projects.

 

 

Which Projects Should Consider Enclosed Coal Storage?

Odluka se općenito svodi na tri faktora: godišnji protok, cijena i vrsta uglja, te regulatorni zahtjevi i dostupnost zemljišta.

Za operacije niske propusnosti, period povrata može biti duži od deset godina, što čini otvorenu zalihu sa rešetkama za suzbijanje prašine razumnom opcijom.

Za visoke cijene uglja ili visoko hlapljive vrste uglja, zatvaranje može ponuditi veće ekonomske koristi. U ekološki osjetljivim područjima, lukama ili lokacijama s ograničenim zemljištem, ograđenost nije samo ekonomska odluka – to može biti preduvjet za odobrenje projekta ili nastavak rada.

Ako barem dva od ova tri faktora favoriziraju ograđivanje, vrijedi izvršiti formalnu analizu izvodljivosti i troškova.

 

 

Često postavljana pitanja

Q1: How much does a fully enclosed coal storage building cost?

Za čeličnu konstrukciju s oblogom od čeličnog lima obloženog bojama, procijenjeni glavni trošak izgradnje je 63–92 USD/m². Ovo isključuje opremu za slaganje i vraćanje, tretman temelja i sisteme za zaštitu od požara. Stvarni troškovi projekta moraju se izračunati na osnovu raspona, visine nadstrešnice, uslova tla i drugih zahtjeva specifičnih za projekat.

 

Q2: Which is more economical: a coal storage dome or a longitudinal enclosed shed?

Za isti kapacitet skladištenja, kružna kupola obično koristi manje čelika po jedinici površine poda i zahtijeva manje zemljišta. Međutim, ako proces rukovanja materijalom zahtijeva uzdužno skladište s portalnim rekuperatorom i transporterima na velike udaljenosti, kupola možda neće biti kompatibilna s operativnim rasporedom. Tada može biti potrebna bačvasto-svodna konstrukcija ili rešetkasti sistem.

 

Q3: Does a fully enclosed coal storage building automatically meet dust-control requirements?

Ne. Potpuna zatvorenost je glavna mjera kontrole, ali su ventilacija, sistemi za suzbijanje magle i operativni menadžment i dalje potrebni.

Akumulacija plina i eksplozije ugljene prašine također se moraju spriječiti unutar zgrade. Možda će biti potrebni odgovarajući sistemi ventilacije i praćenja gasa, dok mesta za utovar i istovar i dalje zahtevaju suzbijanje prašine. Kućište ne eliminiše potrebu za operativnim kontrolama.

 

Q4: Can an existing open coal yard be enclosed without stopping operations?

Fazna izgradnja može to omogućiti. Stokogradilište se može podijeliti na sekcije, pri čemu je jedan dio zatvoren, dok drugi nastavlja s radom, uz pomoć privremenih aranžmana za rukovanje materijalom i preseljenje.

Ovaj pristup zahtijeva fazu izgradnje i privremeno skladištenje uglja da budu uključeni u projekat od samog početka.

 

Q5: How long can a space frame remain protected against corrosion?

Objekti za skladištenje uglja mogu biti izloženi umjereno do visoko korozivnim uvjetima. S vrućim pocinčanim premazom od najmanje 85 μm i redovnim pregledima, može se uzeti u obzir nominalni projektni vijek od 25 godina, ovisno o stvarnim uvjetima izlaganja i projektnim specifikacijama. Pregledajte oštećenje premaza svake 2-3 godine kao preporučeni interval održavanja. Ako je potrošeno više od 70% premaza cinka, potrebno je razmotriti ponovni premaz nakon stručne procjene.

 

 

Kontakt: info@xzbesta.com

 

Feature Product

Pošaljite Vaš upit danas