Բաց ածուխի պաշար ընդդեմ փակ ածխի պահեստավորման գմբեթի. բնապահպանական համապատասխանություն և մեկ տոննայի արժեքը
Նորություններ

Բաց ածուխի պաշար ընդդեմ փակ ածխի պահեստավորման գմբեթի. բնապահպանական համապատասխանություն և մեկ տոննայի արժեքը

2026-11-03
Բովանդակություն Թաքցնել

Երբ որոշում են կայացնում փակել ածխի պահեստի բակը, ծրագրի սեփականատերերը հաճախ խրվում են երկու ծայրահեղությունների միջև.

Երկու մոտեցումներն էլ անտեսում են նույն կարևոր գործիքը՝ համապարփակ ծախսերի համեմատություն: Ածխի կորուստները, ջերմային արժեքը, խոնավությունը, փոշու վերահսկման գործառնական ծախսերը և հողօգտագործումը մեկ հաշվարկի մեջ դրեք, այնուհետև դրանք փոխարկեք տարեկան մշակվող ածուխի մեկ տոննայի արժեքի: Պատասխանը սովորաբար ավելի պարզ է, քան միայն ինտուիցիան:

 

 

Ի՞նչ է կորցնում բաց ածխի պաշարը ամեն տարի:

Ածխի քանակական կորուստներ

Բաց պահեստային բակերում ածխի քանակի կորուստները հիմնականում գալիս են երեք աղբյուրից՝ քամուց տարվող նուրբ մասնիկները, հորդառատ անձրևից քայքայված փոշիացված ածուխը և երկարատև պահեստավորման ընթացքում օքսիդացման հետևանքով առաջացած քայքայումը:

Հրապարակված արդյունաբերության չափումները զգալիորեն տարբերվում են՝ կախված չափման մեթոդից: Ածխի պատրաստման կայանների պարիսպների վերազինման որոշ դեպքեր հաղորդում են մոտ 0.5% ածխի կորուստներ, սակայն այս ցուցանիշը հաշվի է առնում միայն չափումների տարբերությունները բեռնման, բեռնաթափման և ներքին շահագործման ընթացքում: Երբ հաշվի են առնվում նաև եղանակային պայմանները, օքսիդացումը և ջերմային արժեքի վատթարացումը, ընդհանուր կորստի մակարդակը սովորաբար գնահատվում է 2%-5%:

Նախնական հաշվարկների համար առաջարկվում է միջին միջակայքի 1%-3% ենթադրություն՝ ճշգրտված ըստ ածխի տեսակի և տեղական կլիմայի: Ավելի բարձր արժեքներ կարող են տեղին լինել չոր, քամոտ շրջաններում պահվող բարձր ցնդող ածխի համար:

 

Ջերմային արժեքի կորուստներ

Երբ ածուխը ենթարկվում է օդի, պիրիտը փոխազդում է թթվածնի և խոնավության հետ՝ բարձրացնելով պաշարների ջերմաստիճանը և առաջացնելով ցնդող նյութերի արտահոսք։ Այս գործընթացն անշրջելի է։

Ածխի փակ պահեստը կարող է նվազեցնել ջերմային արժեքի կորուստները մոտավորապես 300–500 կկալ/կգ-ով: 5500 կկալ/կգ ջերմային արժեք ունեցող ջերմային ածխի համար դա համարժեք է դրա ջերմային արժեքի մոտավորապես 5%-9%-ին:

Այս կորուստները չեն երևում կշռաքարերի գրառումներում: Այնուամենայնիվ, երբ ածուխը գնահատվում է ըստ ջերմային արժեքի, դրանք ուղղակիորեն վերածվում են կորցրած եկամուտների:

 

Խոնավության և նյութերի բեռնաթափում

Անձրևաջրերը, որոնք մտնում են բաց ածխի պահեստ, կարող են բարձրացնել խոնավության պարունակությունը 2-3 տոկոսային կետով: Սա կարող է գործառնական խնդիրների շղթա առաջացնել. ջարդիչի թողունակության նվազում, փոխակրիչի ժապավենի սայթաքում, ձմռանը սառեցված ածխի կտորներ և կաթսայի ցածր արդյունավետություն: Արտահանվող ածխի համար ավելորդ խոնավությունը կարող է նաև հանգեցնել գների նվազեցումների կամ պայմանագրային տույժերի:

 

 

Բնապահպանական համապատասխանություն. Ինչ պետք է հաշվի առնեն ածուխի պահեստավորման օպերատորները

Փոշու վերահսկման չորս մակարդակ

Ավելի ցածր գնից մինչև ավելի բարձր, փոշու վերահսկման ընդհանուր տարբերակները ներառում են.

  • Ջրի ցողման և կեղև ձևավորող նյութեր
  • Հողմապաշտպան և փոշու ճնշող էկրաններ
  • Մասամբ փակ շինություններ
  • Լիովին փակ պահեստային շենքեր կամ գմբեթներ

Առաջին երկու տարբերակները ներառում են կրկնվող գործառնական ծախսեր: Դրանց արդյունավետությունը կախված է քամու արագությունից և գործառնական ինտենսիվությունից: Վերջին երկուսը պահանջում են կապիտալ ներդրումներ և դառնում հիմնական միջոցներ:

Կարգավորող միտումն ուղղված է բազմաթիվ շուկաներում ածխի նոր և արդիականացված պահեստարանների ավելի մեծ պարսպապատմանը: Ափամերձ նավահանգիստները և քաղաքային տարածքների մոտ գտնվող էլեկտրակայանները այն վայրերից են, որոնք բախվում են հատկապես ուժեղ բնապահպանական ճնշումների: Կիրառելի պահանջները տարբերվում են ըստ իրավասության և նախագծի:

 

Լիովին փակ ածխի պահեստավորման չափված արդյունավետությունը

Հրապարակված տվյալները փակ նավահանգիստների պահեստարանների նախագծերից ցույց են տալիս հետևյալ հնարավոր բարելավումները.≤10 մկմ մասնիկի տրամագծով ներշնչվող մասնիկներ) կոնցենտրացիաները կրճատվել են ավելի քան 90%-ով, փոշու ցրման բարձրությունը կրճատվել է 75%-80%-ով.

Այս թվերն օգնում են ընդհանուր բնապահպանական նպատակները վերածել չափելի ընդունման չափանիշների: Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման ենթարկվող կամ վերականգնման վերջնաժամկետ ունեցող նախագծերի համար, հաստատված ծրագրի տվյալները կարող են օգտակար հղում տալ:

 

Բնապահպանական համապատասխանության ծախսերի մյուս կողմը

Բաց ածխի բակերում փոշու վերահսկման ծախսերը, ներառյալ ջրի ցողումը, էլեկտրաէներգիան, փոշու էկրանի փոխարինումը և մաքրումը, կրկնվող գործառնական ծախսեր են, որոնք հիմնական միջոցներ չեն ստեղծում: Օդի խիստ աղտոտվածության ժամանակ օպերատորներից կարող է պահանջվել նաև կրճատել արտադրությունը:

Անջատումների հետևանքով առաջացած արտադրության կորուստները դժվար է նախօրոք չափել, բայց դրանք այն ծախսերից են, որոնք ամենահեշտ թերագնահատվում են պարսպի նախագիծը գնահատելիս:

 

 

Ածխի պահեստավորման արժեքի հաշվարկ մեկ տոննայի համար

Հաշվարկի ենթադրություններ

Պարամետր Ենթադրություն Նկարագրություն
Ածխի տարեկան թողունակությունը 300000 տ Միջին չափի հանքավայր կամ էլեկտրակայանի ածխի բակ
Հղում ածուխի գինը $130/տ Նշված 2026 գների միջակայքի միջին կետը՝ $125–150/տ Նյուքասլի 6000 կկալ ածխի համար
Ընդհանուր կորստի տոկոսադրույքը 1% / 2% / 3% Ածխի քանակությունը, ջերմային արժեքը և խոնավության հետ կապված կորուստները ընդգրկող երեք սցենար
Պարիսպների կառուցման արժեքը $63–92/մ² Հիմք ընդունելով գունավոր պատված պողպատե թերթի պարիսպների արժեքը՝ 450–650 RMB/մ², փոխարկված 7,1 RMB մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց
Պարսպապատ տարածք 30000 մ² Համապատասխանում է 60,000 տոննա պահեստավորման հայտարարված հզորությանը

Ածխի հղման գինը հիմնված է 2026 թվականի կանխատեսման միջակայքի վրա, որը նշված է գնագոյացման և ծախսերի քննարկման մեջ: IEA-ն Ածուխ 2025 թ հաշվետվություն. Ածխի ավելի բարձր գները, ընդհանուր առմամբ, կրճատում են պարիսպների ծրագրի վերադարձի ժամկետը:

 

Տարեկան կորուստներ երեք տարբեր կորուստների տեմպերով

Ընդհանուր կորստի տոկոսադրույքը Ածխի տարեկան կորուստ Տարեկան կորստի արժեքը Նկարագրություն
1% 3000 տ 390 000 դոլար Լավ կառավարվող ածխի պահեստավորման բաց բակ
2% 6000 տ 780 000 դոլար Միջին միջակայքի ենթադրություն
3% 9000 տ 1,170,000 դոլար Չոր, քամոտ շրջաններում բարձր ցնդող ածուխ

Ներդրումների և վերադարձի ժամանակաշրջան

30,000 մ² տարածքի համար գնահատված ներդրումները տատանվում են 1,89 միլիոն դոլարից մինչև 2,76 միլիոն դոլար:

Ընդհանուր կորստի տոկոսադրույքը Տարեկան խնայողություններ Փոխհատուցում Lower Investment-ում Փոխհատուցում Բարձրագույն ներդրումներում
1% 390 000 դոլար 4,8 տարի 7,1 տարի
2% 780 000 դոլար 2,4 տարի 3,5 տարի
3% 1,170,000 դոլար 1,6 տարի 2,4 տարի

Վճարման ժամկետը շատ զգայուն է փաստացի կորստի մակարդակի նկատմամբ: Այսպիսով, առաջին քայլը պետք է լինի կորուստների չափումը իրական շահագործման պայմաններում, այլ ոչ թե կենտրոնանալ միայն շինարարության արժեքի վրա:

Վերոնշյալ հաշվարկները բացառում են փոշու վերահսկման գործառնական ծախսերի խնայողությունները, պարսպից ազատված հողի արժեքը և արտադրության խափանումներից խուսափելու ռիսկերը: Այս գործոնները ներառելը կարող է կրճատել վերադարձման ժամկետը:

 

 

Ածուխի պահեստավորման երեք լուծումների համեմատություն

Նյութ Բաց ածուխի պաշար Մասամբ փակ շինություն Ամբողջովին փակ գմբեթ կամ տակառ-պահոց կառուցվածք
Շինարարության արժեքը Ամենացածրը Միջին Բարձր (մոտավորապես երեք անգամ բաց բակի արժեքը, ինչպես նշված է)
Ածխի քանակի կորուստ 2%-5% 1%-2% Մոտ զրոյի, ինչպես նշված է
Կալորիական արժեքի պահպանում Խեղճ Չափավոր Լավ
Խոնավության վերահսկում Ոչ մեկը Մասնակի Ամբողջական պարիսպ; իրական հսկողությունը կախված է դիզայնից և շահագործումից
Փոշու հսկողություն Փոշու էկրաններ և ջրի ցողում 50%-80% նվազում 80%-95% նվազում
Հողատարածք 60000 տ ածուխի համար Մոտ. 30000 մ² Մոտ. 8000–12000 մ² Մոտ. 4500 մ²
Սարքավորումների կուտակում և վերականգնում Նյութերի մշակման համար կարող են անհրաժեշտ լինել մի քանի մեքենաներ Նվազեցված սարքավորումների պահանջները Կարող է ընդունվել ավտոմատ կուտակում և վերականգնում
Շրջակա միջավայրի գնահատում և ընդունում Ավելի դժվար Ընդհանրապես ավելի կառավարելի Ընդհանուր առմամբ ավելի հեշտ է հասնել փոշու վերահսկման նպատակներին՝ կիրառելի պահանջներին համապատասխան
Հարմար հավելվածներ Կարճաժամկետ փոխանցման և ցածր թողունակության գործառնություններ Անցումային լուծում Երկարատև պահեստավորում և էկոլոգիապես զգայուն վայրեր

60,000 տոննա ածուխ պարունակող բաց պահեստի համար կարող է պահանջվել մոտ 30,000 մ², համեմատած 4,500 մ² փակ պահեստավորման համար՝ գրեթե 6,7:1 հարաբերակցությամբ: Սահմանափակ հասանելի հողատարածք ունեցող նախագծերի համար այս տարբերությունը կարող է ավելի վճռորոշ լինել, քան շինարարության արժեքը:

 

 

Կառուցվածքային համակարգի ընտրություն 100 մ-ից ավելի բացվածքների համար

Որտեղ են տարբերվում ինքնաթիռների խցիկները և տարածական ցանցային պատյանները

Span-ը կառուցվածքային ընտրության առաջնային փոփոխականներից է: Մոտավորապես մինչև 60 մ բացվածքների համար ինքնաթիռի ֆերմաները և պորտալի շրջանակները կարող են լինել տնտեսական տարբերակներ: Քանի որ լայնությունը մեծանում է, հարթ կառուցվածքները կարող են պահանջել ավելի մեծ խաչմերուկներ՝ դիմակայելու ճկման պահերին, ինչը հանգեցնում է պողպատի սպառման ավելի արագ աճի:

Տարածական վանդակավոր պատյանները բեռները բաշխում են անդամների միջով երկու ուղղություններով և հիմնականում հիմնվում են առանցքային ուժերի վրա: Մոտ 100 մ կամ ավելի բացվածքների դեպքում պողպատի սպառման տարբերությունները հատակի մակերեսի մեկ միավորի համար կարող են գնահատվել կառուցվածքային վերլուծության միջոցով, այլ ոչ թե որպես նախապատվություն դիտարկվել:

 

Երեք կառուցվածքային ձևերի կիրառություններ

Կառուցվածքային ձև Պլանի ձև Հիմնական առավելությունները Հարմար կուտակման և վերականգնման մեթոդներ
Շրջանաձև գմբեթ Շրջանաձև Սովորաբար ցածր պողպատի սպառում մեկ միավորի մակերեսով, համեմատաբար միատեսակ բեռի բաշխում և լավ քամու դիմադրություն Կենտրոնական սյունակ հավաքող և վերականգնող մեքենաներ
Տակառային պահոց (երկայնական սփռոց) Երկար ուղղանկյուն շերտ Կարող է երկարացվել իր երկարությամբ և հարմար է մեծ պահեստավորման համար Պորտալային տիպի ռեկուլյերներ և երկայնական պահեստարաններ
Նախալարված գլանային ֆերմա Խոշոր ուղղանկյուն բացվածքով կառուցվածք Միայնակ բացվածքները կարող են գերազանցել 180 մ-ը Կամուրջի տիպի ռեկուլյերներ և գերմեծ բացվածքով երկայնական բակեր

Ճիշտ հաջորդականությունն այն է, որ նախ պետք է որոշել կուտակման և վերականգնման գործընթացը, ապա ընտրել հատակագծի ձևը և վերջապես ընտրել կառուցվածքային համակարգը: Այս հաջորդականությունը շրջելը կարող է հանգեցնել այնպիսի կառուցվածքի, որը չի համապատասխանում նյութերի մշակման գործընթացին՝ խաթարելով սպասվող խնայողությունները:

 

Հղում Ծրագրի պարամետրեր

Ծրագրի տեսակը Կառուցվածքային համակարգ Հիմնական պարամետրեր Շինության տարածք
Շրջանաձև բակ հանքարդյունաբերության վայրում Գնդաձև տիեզերական շրջանակ՝ պտուտակավոր գնդաձև հոդերով Տրամագիծը՝ 130 մ; տիեզերական շրջանակի թագի բարձրությունը՝ +64 մ; 3 կառույց 39,799,5 մ²
Փակ ածուխի պահեստարան նավահանգստում Տակառ-պահոցի տիեզերական շրջանակ՝ պտուտակավոր գնդաձև հոդերով Ընդարձակությունը՝ 118 մ; երկարությունը՝ 736 մ; տանիքի բարձրությունը՝ 46 մ 86,848 մ²
Ածխի պահեստավորման պարիսպների վերազինում էլեկտրակայանում Նախալարված գլանային ֆերմա Ընդարձակությունը՝ 185 մ; երկարությունը՝ 254 մ 46990 մ²

Ածխի հետ կապված կոռոզիան պետք է դիտարկել առանձին: Տաք ցինկապատումը խորհուրդ է տրվում տիեզերական շրջանակի անդամների և հոդերի համար՝ առնվազն 85 մկմ ցինկի ծածկույթի հաստությամբ: Ծծմբի բարձր պարունակությամբ ածխի կամ առափնյա նախագծերի համար կարող են պահանջվել կոռոզիայից պաշտպանող լրացուցիչ ծածկույթներ և կնքման միջոցներ:

 

 

Ո՞ր ծրագրերը պետք է հաշվի առնեն ածխի փակ պահեստավորումը:

Որոշումը հիմնականում պայմանավորված է երեք գործոնով՝ տարեկան թողունակություն, ածխի գին և տեսակ, ինչպես նաև կարգավորող պահանջներ և հողի հասանելիություն։

Ցածր թողունակության գործառնությունների դեպքում վերադարձման ժամկետը կարող է երկարաձգվել տասը տարուց ավելի, ինչը խելամիտ տարբերակ կդարձնի փոշու ճնշող էկրաններով բաց պահեստը:

Ածխի բարձր գների կամ բարձր ցնդող ածխի տեսակների դեպքում պարիսպը կարող է ավելի մեծ տնտեսական օգուտներ տալ: Էկոլոգիապես զգայուն տարածքներում, նավահանգիստներում կամ սահմանափակ հողատարածքներում շրջափակումը միայն տնտեսական որոշում չէ, այն կարող է նախապայման լինել ծրագրի հաստատման կամ շարունակական շահագործման համար:

Եթե այս երեք գործոններից առնվազն երկուսը նպաստում են փակմանը, ապա արժե իրականացնել իրագործելիության և ծախսերի պաշտոնական վերլուծություն:

 

 

Հաճախակի տրվող հարցեր

Q1. Որքա՞ն արժե ամբողջովին փակ ածխի պահեստավորման շենքը:

Գունավոր պողպատե թիթեղներով երեսպատված պողպատե կառուցվածքի համար շինարարության գնահատված հիմնական արժեքը կազմում է $63–92/մ²: Սա բացառում է սարքավորումների կուտակման և վերականգնման, հիմքի մշակման և հրդեհային պաշտպանության համակարգերը: Ծրագրի իրական ծախսերը պետք է հաշվարկվեն՝ ելնելով բացվածքից, ծածկի բարձրությունից, հողի պայմաններից և ծրագրին հատուկ այլ պահանջներից:

 

Q2. Ո՞րն է ավելի խնայող՝ ածխի պահեստի գմբեթը, թե երկայնական փակ տնակը:

Նույն պահեստային հզորության համար շրջանաձև գմբեթը սովորաբար օգտագործում է ավելի քիչ պողպատ մեկ միավորի հատակի տարածքի համար և պահանջում է ավելի քիչ հողատարածք: Այնուամենայնիվ, եթե նյութերի մշակման գործընթացը պահանջում է երկայնական պահեստարան՝ պորտալի տիպի ռեկուլյերներով և միջքաղաքային փոխակրիչներով, ապա գմբեթը կարող է անհամատեղելի լինել գործառնական դասավորության հետ: Այնուհետև կարող է անհրաժեշտ լինել տակառային կառույց կամ ֆերմայի համակարգ:

 

Q3. Արդյո՞ք ամբողջովին փակ ածխի պահեստային շենքը ավտոմատ կերպով բավարարում է փոշու վերահսկման պահանջները:

Ոչ: Լրիվ պարիսպը հսկողության հիմնական միջոց է, սակայն օդափոխությունը, մառախուղը ճնշելու համակարգերը և գործառնական կառավարումը դեռևս պահանջվում են:

Շենքի ներսում նույնպես պետք է կանխել գազի կուտակումն ու ածխի փոշու պայթյունները։ Կարող է անհրաժեշտ լինել օդափոխության և գազի մոնիտորինգի համապատասխան համակարգեր, մինչդեռ բեռնման և բեռնաթափման կետերը դեռ պահանջում են փոշու զսպում: Պարիսպը չի վերացնում գործառնական հսկողության անհրաժեշտությունը:

 

Q4. Կարո՞ղ է գոյություն ունեցող բաց ածխային բակը փակվել առանց դադարեցնելու գործողությունները:

Փուլային շինարարությունը կարող է դա հնարավոր դարձնել: Պահեստային բակը կարելի է բաժանել հատվածների, որոնցից մի հատվածը կցվում է, իսկ մյուսը շարունակում է գործել՝ աջակցվող ժամանակավոր նյութերի մշակման և տեղափոխման միջոցառումների միջոցով:

Այս մոտեցումը պահանջում է շինարարության փուլային փուլը և ածխի ժամանակավոր պահեստավորումը, որոնք պետք է ի սկզբանե ներառվեն նախագծում:

 

Q5: Որքա՞ն ժամանակ կարող է տիեզերական շրջանակը պաշտպանված մնալ կոռոզիայից:

Ածխի պահեստավորման օբյեկտները կարող են ենթարկվել չափավոր և բարձր քայքայիչ պայմանների: Առնվազն 85 մկմ տաք ցինկապատ ծածկույթի և կանոնավոր ստուգումների դեպքում կարող է դիտարկվել 25 տարվա անվանական նախագծման ժամկետ՝ հաշվի առնելով ազդեցության իրական պայմանները և նախագծի առանձնահատկությունները: Ստուգեք ծածկույթի քայքայումը 2-3 տարին մեկ՝ որպես պահպանման առաջարկվող ընդմիջում: Եթե ​​ցինկի ծածկույթի ավելի քան 70%-ը սպառվել է, ապա պետք է դիտարկել վերամշակումը մասնագիտական ​​գնահատումից հետո:

 

 

Կապ: info@xzbesta.com

 

Հատկանիշ արտադրանք

Ուղարկեք Ձեր հարցումն այսօր