Odprto skladišče premoga v primerjavi z zaprto kupolo za skladiščenje premoga: okoljska skladnost in cena na tono
Novice

Odprto skladišče premoga v primerjavi z zaprto kupolo za skladiščenje premoga: okoljska skladnost in cena na tono

2026-11-03

Nosilci projektov se pri odločanju o ograditvi skladišča premoga pogosto znajdejo med dvema skrajnostima: »Prihaja okoljska inšpekcija, zato jo moramo najprej pokriti« ali »Investicija je previsoka, zato je treba počakati«.

Oba pristopa spregledata isto bistveno orodje: celovito primerjavo stroškov. Izgube premoga, kalorično vrednost, vlago, obratovalne stroške za nadzor prahu in rabo zemljišč vnesite v en izračun, nato pa jih pretvorite v strošek na tono premoga, ki se letno pretovori. Odgovor je običajno jasnejši od same intuicije.

 

 

Kaj vsako leto izgubi odprta zaloga premoga?

Izgube količine premoga

Izgube količine premoga na odprtih skladiščih na splošno izvirajo iz treh virov: finih delcev, ki jih odnaša veter, premoga v prahu, ki ga odplavi močno deževje, in poslabšanja zaradi oksidacije med dolgotrajnim skladiščenjem.

Objavljene industrijske meritve se precej razlikujejo glede na metodo merjenja. Nekateri primeri nadgradnje ohišij obratov za pripravo premoga poročajo o izgubah premoga v višini približno 0,5 %, vendar ta številka upošteva samo razlike v meritvah med nakladanjem, razkladanjem in notranjim ravnanjem. Če upoštevamo tudi vremenske vplive, oksidacijo in poslabšanje kalorične vrednosti, je skupna stopnja izgube običajno ocenjena na 2 %–5 %.

Za predhodne izračune se priporoča srednja predpostavka 1–3 %, prilagojena glede na vrsto premoga in lokalno podnebje. Višje vrednosti so morda primerne za visokohlapni premog, shranjen v suhih, vetrovnih regijah.

 

Izgube kurilne vrednosti

Ko je premog izpostavljen zraku, pirit reagira s kisikom in vlago, pri čemer se poveča temperatura zalog in povzroči uhajanje hlapnih snovi. Ta proces je nepovraten.

Zaprto skladiščenje premoga lahko zmanjša izgubo kurilne vrednosti za približno 300–500 kcal/kg. Pri kurilnem premogu s kurilno vrednostjo 5.500 kcal/kg je to enakovredno približno 5–9 % njegove kalorične vrednosti.

Te izgube se ne pojavijo v evidenci mostne tehtnice. Če pa se cena premoga določi glede na kalorično vrednost, se to neposredno pretvori v izgubljeni prihodek.

 

Vlaga in ravnanje z materialom

Deževnica, ki vstopa v odprto zalogo premoga, lahko poveča vsebnost vlage za 2–3 odstotne točke. To lahko sproži verigo operativnih težav: zmanjšan pretok drobilnika, zdrs tekočega traku, zmrznjene kepe premoga pozimi in nižja učinkovitost kotla. Pri izvoženem premogu lahko presežna vlaga povzroči tudi znižanje cene ali pogodbene kazni.

 

 

Okoljska skladnost: kaj morajo upoštevati upravljavci skladišč premoga

Štiri stopnje nadzora prahu

Od nižjih do višjih stroškov pogoste možnosti za nadzor prahu vključujejo:

  • Sredstva za pršenje vode in tvorjenje skorje
  • Zasloni za zaščito pred vetrom in prahom
  • Delno zaprte lope
  • Popolnoma zaprte skladiščne zgradbe ali kupole

Prvi dve možnosti vključujeta ponavljajoče se stroške poslovanja. Njihova učinkovitost je odvisna od hitrosti vetra in intenzivnosti delovanja. Zadnja dva zahtevata kapitalske naložbe in postaneta osnovna sredstva.

Regulativni trend je v smeri večjega ograjevanja novih in nadgrajenih skladišč premoga na številnih trgih. Obalna pristanišča in elektrarne v bližini urbanih območij so med lokacijami, ki se soočajo s posebno močnimi okoljskimi pritiski. Veljavne zahteve se razlikujejo glede na jurisdikcijo in projekt.

 

Izmerjena zmogljivost popolnoma zaprtega skladišča premoga

Objavljeni podatki iz projektov zaprtih pristaniških skladišč nakazujejo naslednje možne izboljšave: emisije ubežnega prahu zmanjšane za 80 %–95 %, PM10 (vdihani delci s premerom delcev ≤10 μm) koncentracije zmanjšane za več kot 90 %, višina razpršenosti prahu zmanjšana za 75 %–80 %.

Te številke pomagajo prevesti splošne okoljske cilje v merljiva merila sprejemljivosti. Za projekte, pri katerih poteka presoja vplivov na okolje ali pred rokom sanacije, so lahko preverjeni podatki o projektu koristna referenca.

 

Druga stran stroškov okoljske skladnosti

Stroški za zatiranje prahu na odprtih premogovnicah – vključno z brizganjem vode, elektriko, zamenjavo protiprašne mreže in čiščenjem – so ponavljajoči se operativni stroški, ki ne ustvarjajo osnovnega sredstva. V obdobjih hudega onesnaženja zraka se lahko od operaterjev zahteva tudi zmanjšanje proizvodnje.

Proizvodne izgube, ki jih povzročijo zaustavitve, je težko količinsko opredeliti vnaprej, vendar so med stroški, ki jih je najlažje podcenjevati pri ocenjevanju projekta ograjenega prostora.

 

 

Izračun stroškov skladiščenja premoga na tono

Predpostavke za izračun

Parameter Vnebovzetje Opis
Letni pretovor premoga 300.000 t Srednje veliko odlagališče rudnika ali elektrarne
Referenčna cena premoga 130 $/t Srednja vrednost navedenega cenovnega razpona 125–150 $/t za leto 2026 za premog Newcastle s 6000 kcal
Skupna stopnja izgube 1% / 2% / 3% Trije scenariji, ki zajemajo količino premoga, kalorično vrednost in izgube, povezane z vlago
Stroški gradnje ohišja 63–92 $/m² Na podlagi stroškov ohišja iz barvno prevlečene jeklene pločevine 450–650 RMB/m², preračunano 7,1 RMB na ameriški dolar
Območje ograjenega prostora 30.000 m² Ustreza navedeni skladiščni zmogljivosti 60.000 ton

Referenčna cena premoga temelji na razponu napovedi za leto 2026, navedenem v razpravi o cenah in stroških IEA Premog 2025 poročilo. Višje cene premoga na splošno skrajšajo vračilno dobo projekta ograjenega prostora.

 

Letne izgube po treh različnih stopnjah izgube

Skupna stopnja izgube Letna izguba premoga Vrednost letne izgube Opis
1 % 3.000 t 390.000 dolarjev Dobro vodeno odprto skladišče premoga
2 % 6.000 t 780.000 dolarjev Predpostavka srednjega razreda
3 % 9.000 t 1.170.000 dolarjev Visoko hlapni premog v suhih, vetrovnih regijah

Obdobje naložbe in vračila

Za 30.000 m² ograjenega prostora se ocenjena naložba giblje med 1,89 milijona USD do 2,76 milijona USD.

Skupna stopnja izgube Letni prihranki Povračilo pri nižji naložbi Povračilo pri višji naložbi
1 % 390.000 dolarjev 4,8 let 7,1 let
2 % 780.000 dolarjev 2,4 leta 3,5 leta
3 % 1.170.000 dolarjev 1,6 let 2,4 leta

Odplačilna doba je zelo občutljiva na dejansko stopnjo izgube. Prvi korak bi torej moral biti merjenje izgub v dejanskih obratovalnih pogojih in ne osredotočanje zgolj na stroške gradnje.

Zgornji izračuni izključujejo prihranke pri operativnih stroških nadzora prahu, vrednosti zemlje, ki se sprosti zaradi ograjevanja, in preprečenih tveganjih motenj proizvodnje. Vključitev teh dejavnikov lahko skrajša dobo vračila.

 

 

Primerjava treh rešitev za shranjevanje premoga

Postavka Odprto skladišče premoga Delno zaprta lopa Popolnoma zaprta kupolasta ali sodčasta struktura
Stroški gradnje Najnižja Srednje Visoko (približno trikratnik stroškov na odprtem dvorišču, kot je navedeno)
Izguba količine premoga 2 %–5 % 1 %–2 % Skoraj nič, kot je navedeno
Ohranjanje kalorične vrednosti Ubogi Zmerno Dobro
Nadzor vlage Noben Delno Popolno ohišje; dejanski nadzor je odvisen od zasnove in delovanja
Nadzor prahu Zasloni za prah in pršenje vode 50–80 % znižanje 80–95 % znižanje
Površina zemljišča za 60.000 t premoga Pribl. 30.000 m² Pribl. 8.000–12.000 m² Pribl. 4.500 m²
Oprema za zlaganje in predelavo Za ravnanje z materialom bo morda potrebnih več strojev Zmanjšane zahteve glede opreme Lahko se uporabi avtomatizirano zlaganje in predelava
Okoljska presoja in prevzem Bolj zahtevno Na splošno bolj obvladljiv Na splošno je lažje doseči cilje glede nadzora prahu, ob upoštevanju veljavnih zahtev
Primerne aplikacije Kratkoročni prenos in operacije z nizko zmogljivostjo Prehodna rešitev Dolgoročno skladiščenje in okoljsko občutljive lokacije

Odprta zaloga, ki vsebuje 60.000 ton premoga, lahko zahteva približno 30.000 m² v primerjavi s približno 4.500 m² za zaprto skladišče – razmerje skoraj 6,7:1. Pri projektih z omejeno razpoložljivo zemljo je lahko ta razlika odločilnejša od stroškov gradnje.

 

 

Izbira konstrukcijskega sistema za razpone nad 100 m

Kje se ravninski nosilci in prostorske rešetkaste lupine razlikujejo

Razpon je ena od primarnih spremenljivk pri strukturni izbiri. Za razpone do približno 60 m so lahko ekonomične možnosti ravne rešetke in portalni okvirji. Ko se razpon poveča, lahko ravne strukture zahtevajo večje prereze, da se uprejo upogibnim momentom, zaradi česar se poraba jekla hitreje poveča.

Prostorske rešetkaste lupine porazdelijo obremenitve skozi člene v dveh smereh in so v glavnem odvisne od aksialnih sil. Za razpone okoli 100 m ali več je mogoče razlike v porabi jekla na enoto talne površine ovrednotiti s strukturno analizo, namesto da bi jih obravnavali zgolj kot prednostno zadevo.

 

Uporaba treh strukturnih oblik

Strukturna oblika Oblika načrta Ključne prednosti Primerne metode zlaganja in predelave
Okrogla kupola Krožna Običajno majhna poraba jekla na enoto površine, relativno enakomerna porazdelitev obremenitve in dobra odpornost proti vetru Stroji za zlaganje in predelavo s centralnim stebrom
Sodčasti obok (vzdolžna lopa) Dolg pravokoten trak Lahko se podaljša po dolžini in je primeren za velike skladiščne kapacitete Portalni regeneratorji in vzdolžna skladišča
Prednapeti cevni nosilec Struktura velikega pravokotnega razpona Posamezni razponi lahko presegajo 180 m Reclaimers mostnega tipa in vzdolžna skladišča z ultra velikim razponom

Pravilno zaporedje je, da najprej določite postopek zlaganja in povrnitve, nato izberete obliko načrta in na koncu izberete konstrukcijski sistem. Obračanje tega zaporedja lahko povzroči strukturo, ki ne ustreza procesu ravnanja z materialom, kar spodkopava pričakovane prihranke.

 

Parametri referenčnega projekta

Vrsta projekta Strukturni sistem Ključni parametri Gradbeno območje
Okroglo skladišče na rudarskem mestu Sferični prostorski okvir z vijačnimi sferičnimi spoji Premer: 130 m; višina venca prostorskega ogrodja: +64 m; 3 strukture 39.799,5 m²
Zaprto skladišče premoga v pristanišču Prostorski okvir banjastega oboka z vijačnimi sferičnimi spoji Razpon: 118 m; dolžina: 736 m; višina strehe: 46 m 86.848 m²
Nadgradnja ohišja za skladiščenje premoga v elektrarni Prednapeti cevni nosilec Razpon: 185 m; dolžina: 254 m 46.990 m²

Ločeno je treba obravnavati korozijo, povezano s premogom. Za elemente okvirja in spoje je priporočljivo vroče cinkanje z debelino cinkane prevleke najmanj 85 μm. Za premog z visoko vsebnostjo žvepla ali obalne projekte bodo morda potrebni dodatni premazi za zaščito pred korozijo in tesnilni ukrepi.

 

 

Pri katerih projektih je treba razmisliti o zaprtem skladišču premoga?

Odločitev je običajno odvisna od treh dejavnikov: letnega pretovora, cene in vrste premoga ter regulativnih zahtev in razpoložljivosti zemljišč.

Pri operacijah z nizko zmogljivostjo se lahko vračilna doba podaljša za več kot deset let, zaradi česar je odprta zaloga z zasloni za zatiranje prahu razumna možnost.

Za visoke cene premoga ali visokohlapne vrste premoga lahko ograjen prostor ponudi večje gospodarske koristi. Na okoljsko občutljivih območjih, pristaniščih ali lokacijah z omejenim zemljiščem ograjevanje ni le gospodarska odločitev – lahko je predpogoj za odobritev projekta ali nadaljnje delovanje.

Če sta vsaj dva od teh treh dejavnikov naklonjena zaprtju, se splača opraviti formalno analizo izvedljivosti in stroškov.

 

 

Pogosto zastavljena vprašanja

V1: Koliko stane popolnoma zaprta stavba za skladiščenje premoga?

Za jekleno konstrukcijo z barvno prevlečeno jekleno pločevino so ocenjeni glavni stroški gradnje 63–92 USD/m². To ne vključuje opreme za zlaganje in zbiranje, obdelavo temeljev in protipožarne sisteme. Dejanske stroške projekta je treba izračunati na podlagi razpona, višine napušča, talnih razmer in drugih zahtev, specifičnih za projekt.

 

V2: Kaj je bolj ekonomično: kupola za shranjevanje premoga ali vzdolžna zaprta lopa?

Za enako zmogljivost shranjevanja krožna kupola običajno porabi manj jekla na enoto talne površine in zahteva manj zemlje. Če pa postopek ravnanja z materialom zahteva vzdolžno skladišče s portalnim zbiralnikom in transporterji na dolge razdalje, kupola morda ne bo združljiva z delovno postavitvijo. Takrat bo morda potrebna konstrukcija sodčastega oboka ali rešetkasti sistem.

 

V3: Ali popolnoma zaprta stavba za skladiščenje premoga samodejno izpolnjuje zahteve glede nadzora prahu?

Ne. Popolna zaprtost je pomemben nadzorni ukrep, vendar so prezračevanje, sistemi za zatiranje meglice in operativno upravljanje še vedno potrebni.

Preprečiti je treba tudi kopičenje plina in eksplozije premogovega prahu znotraj stavbe. Morda bodo potrebni ustrezni sistemi za prezračevanje in spremljanje plina, medtem ko nakladalne in razkladalne točke še vedno zahtevajo zatiranje prahu. Ohišje ne odpravlja potrebe po nadzoru delovanja.

 

V4: Ali je mogoče obstoječo odprto premogovnico zagraditi brez ustavitve dejavnosti?

To lahko omogoči postopna gradnja. Zalogovišče je mogoče razdeliti na odseke, pri čemer je en odsek zaprt, drugi pa še naprej deluje, podprt z začasnim ravnanjem z materialom in ureditvijo premestitve.

Ta pristop zahteva postopno gradnjo in začasno skladiščenje premoga, ki morata biti vključena v projekt že od samega začetka.

 

V5: Kako dolgo lahko prostorski okvir ostane zaščiten pred korozijo?

Skladišča premoga so lahko izpostavljena zmerno do zelo jedkim razmeram. Z vroče pocinkano prevleko najmanj 85 μm in rednimi pregledi se lahko upošteva nazivna načrtovana življenjska doba 25 let, odvisno od dejanskih pogojev izpostavljenosti in projektnih specifikacij. Preglejte poslabšanje premaza vsake 2–3 leta kot priporočen interval vzdrževanja. Če je bilo porabljenega več kot 70 % cinkove prevleke, je treba po strokovni oceni razmisliti o ponovnem premazu.

 

 

Kontakt: info@xzbesta.com

 

Funkcija izdelka

Pošljite povpraševanje še danes