ნახშირის ღია მარაგი და ნახშირის დახურული საცავის გუმბათი: გარემოსდაცვითი შესაბამისობა და ღირებულება ტონაზე
სიახლეები

ნახშირის ღია მარაგი და ნახშირის დახურული საცავის გუმბათი: გარემოსდაცვითი შესაბამისობა და ღირებულება ტონაზე

2026-11-03
სარჩევი დამალვა

როდესაც გადაწყვეტენ, შემოიფარონ თუ არა ქვანახშირის შესანახი ეზო, პროექტის მფლობელები ხშირად ჩერდებიან ორ უკიდურესობას შორის: „მოვა გარემოსდაცვითი ინსპექცია, ამიტომ ჯერ უნდა დავფაროთ“ ან „ინვესტიცია ძალიან მაღალია, ამიტომ უნდა დაველოდოთ“.

ორივე მიდგომა უგულებელყოფს ერთსა და იმავე არსებით ინსტრუმენტს: ხარჯების ყოვლისმომცველი შედარება. ქვანახშირის დანაკარგები, კალორიული ღირებულება, ტენიანობა, მტვრის კონტროლის საოპერაციო ხარჯები და მიწის გამოყენება ერთ გაანგარიშებაში ჩადეთ, შემდეგ გადააკეთეთ ისინი ყოველწლიურად დამუშავებული ტონა ნახშირის ღირებულებად. პასუხი ჩვეულებრივ უფრო მკაფიოა, ვიდრე მარტო ინტუიცია.

 

 

რას კარგავს ღია ქვანახშირის მარაგი ყოველწლიურად?

ქვანახშირის რაოდენობის დანაკარგები

ქვანახშირის რაოდენობის დანაკარგები ღია საწყობებში ძირითადად მოდის სამი წყაროდან: ქარის მიერ წაღებული წვრილი ნაწილაკები, ძლიერი წვიმის შედეგად დაფხვნილი ნახშირი და ხანგრძლივი შენახვის დროს დაჟანგვით გამოწვეული გაუარესება.

გამოქვეყნებული ინდუსტრიის გაზომვები მნიშვნელოვნად განსხვავდება გაზომვის მეთოდის მიხედვით. ქვანახშირის მოსამზადებელი ქარხნის რეკონსტრუქციის ზოგიერთი შემთხვევა იტყობინება ნახშირის დანაკარგები დაახლოებით 0.5%, მაგრამ ეს მაჩვენებელი ითვალისწინებს მხოლოდ გაზომვის განსხვავებებს დატვირთვის, გადმოტვირთვისა და შიდა დამუშავების დროს. როდესაც ასევე განიხილება ამინდის, დაჟანგვის და კალორიული ღირებულების გაუარესება, საერთო დანაკარგის მაჩვენებელი ჩვეულებრივ შეფასებულია 2%-5%.

წინასწარი გამოთვლებისთვის რეკომენდებულია საშუალო დიაპაზონის დაშვება 1%-3% , მორგებული ნახშირის ტიპისა და ადგილობრივი კლიმატის მიხედვით. უფრო მაღალი მნიშვნელობები შეიძლება იყოს მიზანშეწონილი მშრალ, ქარიან რეგიონებში შენახული მაღალი ცვალებადი ნახშირისთვის.

 

კალორიული ღირებულების დანაკარგები

როდესაც ნახშირი ექვემდებარება ჰაერს, პირიტი რეაგირებს ჟანგბადთან და ტენიანობასთან, ზრდის მარაგის ტემპერატურას და იწვევს აქროლადი ნივთიერებების გაქცევას. ეს პროცესი შეუქცევადია.

ნახშირის დახურულ საწყობს შეუძლია შეამციროს კალორიული ღირებულების დანაკარგები დაახლოებით 300-500 კკალ/კგ-ით. თერმული ნახშირისთვის 5500 კკალ/კგ კალორიული ღირებულებით, ეს უდრის მისი კალორიული ღირებულების დაახლოებით 5%-9%-ს.

ეს დანაკარგები არ ჩანს აწონვის ჩანაწერებში. თუმცა, როდესაც ქვანახშირის ფასი ფასდება კალორიული ღირებულების მიხედვით, ისინი პირდაპირ ითარგმნება დაკარგულ შემოსავალში.

 

ტენიანობის და მასალების დამუშავება

ნახშირის ღია მარაგში შემავალი წვიმის წყალმა შეიძლება გაზარდოს ტენიანობა 2-3 პროცენტული პუნქტით. ამან შეიძლება გამოიწვიოს საოპერაციო პრობლემების ჯაჭვი: დამსხვრევის გამტარუნარიანობის შემცირება, კონვეიერის ლენტის ცურვა, ზამთარში ნახშირის გაყინული სიმსივნეები და ქვაბის დაბალი ეფექტურობა. ექსპორტირებული ნახშირისთვის, ჭარბმა ტენიანობამ ასევე შეიძლება გამოიწვიოს ფასების დაკლება ან სახელშეკრულებო ჯარიმები.

 

 

გარემოსდაცვითი შესაბამისობა: რა უნდა განიხილონ ქვანახშირის შენახვის ოპერატორებმა

მტვრის კონტროლის ოთხი დონე

დაბალიდან უფრო მაღალ ფასად, მტვრის კონტროლის საერთო ვარიანტები მოიცავს:

  • წყლის შესხურებისა და ქერქის ფორმირების აგენტები
  • ქარსაფარი და მტვრის ჩახშობის ეკრანები
  • ნაწილობრივ შემოღობილი ფარდულები
  • სრულად დახურული სათავსოები ან გუმბათები

პირველი ორი ვარიანტი მოიცავს განმეორებით საოპერაციო ხარჯებს. მათი ეფექტურობა დამოკიდებულია ქარის სიჩქარეზე და ოპერაციულ ინტენსივობაზე. ეს ორი უკანასკნელი მოითხოვს კაპიტალდაბანდებას და ხდება ძირითადი აქტივები.

მარეგულირებელი ტენდენცია არის ახალი და განახლებული ქვანახშირის საწყობების უფრო დიდი შემოღობვა ბევრ ბაზარზე. სანაპირო პორტები და ურბანული ტერიტორიების მახლობლად მდებარე ელექტროსადგურები იმ ადგილებს შორისაა, სადაც განსაკუთრებით ძლიერი გარემო ზეწოლაა. მოქმედი მოთხოვნები განსხვავდება იურისდიქციისა და პროექტის მიხედვით.

 

სრულად დახურული ნახშირის საწყობის გაზომილი შესრულება

გამოქვეყნებული მონაცემები თანდართული პორტის საცავის ფარდულის პროექტებიდან მიუთითებს შემდეგ პოტენციურ გაუმჯობესებებზე: შემცირებული მტვრის გამონაბოლქვი 80%-95%-ით, PM10 (სასუნთქი ნაწილაკები ნაწილაკების დიამეტრით ≤10 μm) კონცენტრაციები შემცირდა 90%-ზე მეტით, მტვრის დისპერსიის სიმაღლე შემცირდა 75%-80%-ით.

ეს მაჩვენებლები გვეხმარება ზოგადი გარემოსდაცვითი მიზნების გაზომვადი მიღების კრიტერიუმებად გადაყვანაში. პროექტებისთვის, რომლებიც გადიან გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას ან ექვემდებარება რემედიაციის ვადას, დამოწმებული პროექტის მონაცემები შეიძლება იყოს სასარგებლო მითითება.

 

გარემოსდაცვითი შესაბამისობის ხარჯების მეორე მხარე

ღია ქვანახშირის ეზოებში მტვრის კონტროლის ხარჯები - მათ შორის წყლის შესხურება, ელექტროენერგია, მტვრის ეკრანის შეცვლა და გაწმენდა - არის განმეორებადი საოპერაციო ხარჯები, რომლებიც არ ქმნის ძირითად აქტივს. ჰაერის ძლიერი დაბინძურების პერიოდებში, ოპერატორებს შეიძლება მოეთხოვონ წარმოების შემცირება.

გათიშვით გამოწვეული წარმოების დანაკარგები ძნელია წინასწარ განსაზღვრულიყო, მაგრამ ისინი ერთ-ერთი ყველაზე ადვილად შეფასებული ხარჯებია დანართის პროექტის შეფასებისას.

 

 

ქვანახშირის შენახვის ღირებულების გაანგარიშება ტონაზე

გაანგარიშების დაშვებები

პარამეტრი ვარაუდი აღწერა
ნახშირის წლიური გამტარუნარიანობა 300 000 ტ საშუალო ზომის მაღაროს ან ელექტროსადგურის ქვანახშირის ეზო
საცნობარო ნახშირის ფასი $130/ტ 2026 წლის მითითებული ფასის დიაპაზონის შუა წერტილი 125–150$/ტ ნიუკასლის 6000 კკალ ქვანახშირისთვის
ზარალის საერთო მაჩვენებელი 1% / 2% / 3% სამი სცენარი, რომელიც მოიცავს ნახშირის რაოდენობას, კალორიულობას და ტენიანობასთან დაკავშირებულ დანაკარგებს
ბლოკის მშენებლობის ღირებულება $63–92/მ² ფერად დაფარული ფოლადის ფურცლის დანართის ღირებულებაზე დაყრდნობით 450–650 RMB/მ², გარდაქმნილი 7.1 RMB დოლარად.
შემოღობვის ტერიტორია 30000 მ² შეესაბამება 60,000 ტონა შენახვის ტევადობას

ნახშირის საცნობარო ფასი ეფუძნება 2026 წლის პროგნოზის დიაპაზონს, რომელიც ციტირებულია ფასებისა და ხარჯების განხილვაში IEA-ს ქვანახშირი 2025 წ ანგარიში. ქვანახშირის მაღალი ფასები ზოგადად ამცირებს შემოღობვის პროექტის ანაზღაურების პერიოდს.

 

წლიური ზარალი სამი განსხვავებული ზარალის განაკვეთით

საერთო ზარალის მაჩვენებელი ქვანახშირის წლიური დანაკარგი წლიური ზარალის ღირებულება აღწერა
1% 3000 ტ $390000 კარგად მართული ღია ნახშირის შესანახი ეზო
2% 6000 ტ $780000 საშუალო დონის ვარაუდი
3% 9000 ტ $1,170,000 მაღალი აქროლადი ნახშირი მშრალ, ქარიან რეგიონებში

ინვესტიციისა და ანაზღაურების პერიოდი

30,000 მ² ფართისთვის, სავარაუდო ინვესტიცია მერყეობს 1,89 მილიონი აშშ დოლარიდან 2,76 მილიონ დოლარამდე.

საერთო ზარალის მაჩვენებელი წლიური დანაზოგი ანაზღაურება ქვედა ინვესტიციით ანაზღაურება უმაღლესი ინვესტიციით
1% $390000 4.8 წელი 7.1 წელი
2% $780000 2.4 წელი 3,5 წელი
3% $1,170,000 1,6 წელი 2.4 წელი

ანაზღაურებადი პერიოდი ძალიან მგრძნობიარეა ფაქტობრივი ზარალის მაჩვენებლის მიმართ. ამიტომ, პირველი ნაბიჯი უნდა იყოს ზარალის გაზომვა რეალურ საოპერაციო პირობებში და არა მხოლოდ მშენებლობის ღირებულებაზე ფოკუსირება.

ზემოთ მოყვანილი გამოთვლები გამორიცხავს მტვრის კონტროლის საოპერაციო ხარჯების დაზოგვას, შემოღობილიდან გამოთავისუფლებული მიწის ღირებულებას და წარმოების შეფერხების რისკებს. ამ ფაქტორების ჩართვამ შეიძლება შეამციროს ანაზღაურებადი პერიოდი.

 

 

ქვანახშირის შენახვის სამი ხსნარის შედარება

ელემენტი გახსენით ქვანახშირის მარაგი ნაწილობრივ დახურული ფარდული სრულად დახურული გუმბათის ან ლულის სარდაფის სტრუქტურა
მშენებლობის ღირებულება ყველაზე დაბალი საშუალო მაღალი (დაახლოებით სამჯერ აღემატება ღია ეზოს ღირებულებას, როგორც ნათქვამია)
ქვანახშირის რაოდენობის დაკარგვა 2%-5% 1%-2% ნულთან ახლოს, როგორც ნათქვამია
კალორიული ღირებულების შეკავება ღარიბი ზომიერი კარგი
ტენიანობის კონტროლი არცერთი ნაწილობრივი სრული დანართი; ფაქტობრივი კონტროლი დამოკიდებულია დიზაინსა და ექსპლუატაციაზე
მტვრის კონტროლი მტვრის ეკრანები და წყლის შესხურება 50%-80%-იანი შემცირება 80%-95% შემცირება
მიწის ფართობი 60000 ტ ქვანახშირისთვის დაახლ. 30000 მ² დაახლ. 8000–12000 მ² დაახლ. 4500 მ²
აღჭურვილობის დაწყობა და აღდგენა მასალების დამუშავებისთვის შეიძლება საჭირო გახდეს მრავალი მანქანა შემცირდა აღჭურვილობის მოთხოვნები ავტომატური დაწყობა და ხელახალი გამოყენება შესაძლებელია
გარემოსდაცვითი შეფასება და მიღება უფრო გამომწვევი ზოგადად უფრო მართვადი ზოგადად უფრო ადვილია მტვრის კონტროლის მიზნების მიღწევა, მოქმედი მოთხოვნების შესაბამისად
შესაფერისი აპლიკაციები მოკლევადიანი გადაცემის და დაბალი გამტარუნარიანობის ოპერაციები გარდამავალი გადაწყვეტა გრძელვადიანი შენახვა და ეკოლოგიურად მგრძნობიარე ადგილები

ღია მარაგს, რომელიც შეიცავს 60,000 ტონა ნახშირს, შეიძლება დასჭირდეს დაახლოებით 30,000 მ², დახურულ საწყობში დაახლოებით 4,500 მ²-თან შედარებით - თანაფარდობა თითქმის 6,7:1. შეზღუდული ხელმისაწვდომი მიწის მქონე პროექტებისთვის, ეს განსხვავება შეიძლება იყოს უფრო გადამწყვეტი, ვიდრე მშენებლობის ღირებულება.

 

 

კონსტრუქციული სისტემის არჩევა 100 მ-ზე მეტი სიგრძისთვის

სად განსხვავდება თვითმფრინავის ფერმები და სივრცითი გისოსები

Span არის ერთ-ერთი ძირითადი ცვლადი სტრუქტურული შერჩევისას. დაახლოებით 60 მ-მდე სიგრძისთვის, თვითმფრინავის ფერმები და პორტალის ჩარჩოები შეიძლება იყოს ეკონომიური ვარიანტი. სიგრძის ზრდასთან ერთად, სიბრტყის კონსტრუქციებს შეიძლება დასჭირდეს უფრო დიდი განივი მონაკვეთები, რათა გაუძლოს მოხრის მომენტებს, რაც იწვევს ფოლადის მოხმარების უფრო სწრაფად ზრდას.

სივრცითი გისოსების ჭურვები ანაწილებენ დატვირთვას წევრების მეშვეობით ორი მიმართულებით და ძირითადად ეყრდნობიან ღერძულ ძალებს. დაახლოებით 100 მ ან მეტი ფართის შემთხვევაში, ფოლადის მოხმარების განსხვავებები იატაკის ფართობის ერთეულზე შეიძლება შეფასდეს სტრუქტურული ანალიზით და არა უბრალოდ უპირატესობის საკითხად განხილვის გზით.

 

სამი სტრუქტურული ფორმის აპლიკაციები

სტრუქტურული ფორმა გეგმის ფორმა ძირითადი უპირატესობები დაწყობისა და დაბრუნების შესაფერისი მეთოდები
წრიული გუმბათი წრიული როგორც წესი, დაბალი ფოლადის მოხმარება ერთეულ ფართობზე, დატვირთვის შედარებით ერთგვაროვანი განაწილება და კარგი ქარის წინააღმდეგობა ცენტრალურ-სვეტის დაწყობისა და რეკლამის მანქანები
ლულის სარდაფი (გრძივი ფარდული) გრძელი მართკუთხა ზოლები შეიძლება გაგრძელდეს მის სიგრძეზე და შესაფერისია დიდი შენახვისთვის პორტალური ტიპის რეკლაიმერები და გრძივი საწყობები
წინასწარ დაძაბული მილისებური ფერმა დიდი მართკუთხა ღობე სტრუქტურა ერთჯერადი სიგრძე შეიძლება აღემატებოდეს 180 მ ხიდის ტიპის რეკლაიმერები და ულტრა დიდი სიგრძის გრძივი საწყობები

სწორი თანმიმდევრობა არის ჯერ დაწყობისა და დაბრუნების პროცესის განსაზღვრა, შემდეგ გეგმის ფორმის შერჩევა და ბოლოს სტრუქტურული სისტემის არჩევა. ამ თანმიმდევრობის შეცვლამ შეიძლება გამოიწვიოს სტრუქტურა, რომელიც არ შეესაბამება მასალების დამუშავების პროცესს, რაც ძირს უთხრის მოსალოდნელ დანაზოგს.

 

საცნობარო პროექტის პარამეტრები

პროექტის ტიპი სტრუქტურული სისტემა ძირითადი პარამეტრები შენობის ფართი
წრიული ეზო სამთო ადგილზე სფერული სივრცე ჩარჩო ჭანჭიკიანი სფერული სახსრებით დიამეტრი: 130 მ; სპეის ჩარჩო გვირგვინის სიმაღლე: +64 მ; 3 სტრუქტურა 39,799.5 მ²
ნახშირის შესანახი ფარდული პორტში ლულის სარდაფის კოსმოსური ჩარჩო ჭანჭიკებიანი სფერული სახსრებით დიაპაზონი: 118 მ; სიგრძე: 736 მ; სახურავის სიმაღლე: 46 მ 86,848 მ²
ქვანახშირის შესანახი ბლოკის განახლება ელექტროსადგურზე წინასწარ დაძაბული მილისებური ფერმა სიგრძე: 185 მ; სიგრძე: 254 მ 46,990 მ²

ქვანახშირთან დაკავშირებული კოროზია ცალკე უნდა განიხილებოდეს. ცხელი გალვანიზაცია რეკომენდირებულია კოსმოსური ჩარჩოს წევრებისა და სახსრებისთვის, თუთიის საფარის სისქით მინიმუმ 85 მკმ. გოგირდის მაღალი შემცველობის ქვანახშირის ან სანაპირო პროექტებისთვის შეიძლება საჭირო გახდეს კოროზიისგან დამცავი დამატებითი საფარი და დალუქვის ზომები.

 

 

რომელი პროექტები უნდა განიხილებოდეს ქვანახშირის დახურულ საწყობზე?

გადაწყვეტილება ძირითადად სამ ფაქტორზე მოდის: წლიური გამტარუნარიანობა, ქვანახშირის ფასი და ტიპი, მარეგულირებელი მოთხოვნები და მიწის ხელმისაწვდომობა.

დაბალი გამტარუნარიანობის ოპერაციებისთვის, ანაზღაურებადი პერიოდი შეიძლება გაგრძელდეს ათ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში, რაც გონივრულ ვარიანტად აქცევს ღია მარაგს მტვრის ჩახშობის ეკრანებით.

ქვანახშირის მაღალი ფასების ან მაღალი არასტაბილური ნახშირის ტიპებისთვის, დანართი შეიძლება უფრო დიდი ეკონომიკური სარგებელი იყოს. ეკოლოგიურად მგრძნობიარე ტერიტორიებზე, პორტებში ან ადგილებზე შეზღუდული მიწით, შემოღობვა არ არის მხოლოდ ეკონომიკური გადაწყვეტილება - ეს შეიძლება იყოს პროექტის დამტკიცების ან მუშაობის გაგრძელების წინაპირობა.

თუ ამ სამი ფაქტორიდან მინიმუმ ორი ხელს უწყობს დახურვას, ფორმალური მიზანშეწონილობისა და ხარჯების ანალიზი ღირს.

 

 

ხშირად დასმული კითხვები

Q1: რა ღირს სრულად დახურული ნახშირის საწყობის შენობა?

ფოლადის კონსტრუქციისთვის ფერადი დაფარული ფოლადის ფურცლის მოპირკეთება, სავარაუდო ძირითადი სამშენებლო ღირებულებაა $63–92/მ². ეს გამორიცხავს აღჭურვილობის დაწყობას და აღდგენას, საძირკვლის დამუშავებას და ხანძარსაწინააღმდეგო სისტემებს. პროექტის ფაქტობრივი ხარჯები უნდა გამოითვალოს სიგრძის, ღეროების სიმაღლის, გრუნტის პირობებისა და სხვა პროექტის სპეციფიკური მოთხოვნების საფუძველზე.

 

Q2: რომელია უფრო ეკონომიური: ქვანახშირის შესანახი გუმბათი თუ გრძივი დახურული ფარდული?

იგივე შენახვის ტევადობისთვის, წრიული გუმბათი ჩვეულებრივ იყენებს ნაკლებ ფოლადს იატაკის ფართობის ერთეულზე და მოითხოვს ნაკლებ მიწას. თუმცა, თუ მასალების დამუშავების პროცესი მოითხოვს გრძივი საწყობი პორტალური ტიპის რეკლაიმერით და შორ მანძილზე კონვეიერებით, გუმბათი შეიძლება არ იყოს თავსებადი ოპერაციულ განლაგებასთან. შესაძლოა საჭირო გახდეს ლულის სარდაფის კონსტრუქცია ან საბარგულის სისტემა.

 

Q3: სრულად დახურული ნახშირის შესანახი შენობა ავტომატურად აკმაყოფილებს მტვრის კონტროლის მოთხოვნებს?

არა. სრული დახურვა არის ძირითადი საკონტროლო ღონისძიება, მაგრამ მაინც საჭიროა ვენტილაცია, ნისლის ჩახშობის სისტემები და ოპერატიული მართვა.

შენობის შიგნით ასევე თავიდან უნდა იქნას აცილებული გაზის დაგროვება და ნახშირის მტვრის აფეთქება. შესაძლოა საჭირო გახდეს ვენტილაციისა და გაზის მონიტორინგის შესაბამისი სისტემები, ხოლო ჩატვირთვისა და გადმოტვირთვის წერტილები მაინც საჭიროებენ მტვრის ჩახშობას. დანართი არ გამორიცხავს ოპერატიული კონტროლის საჭიროებას.

 

Q4: შესაძლებელია თუ არა არსებული ღია ნახშირის ეზო შემოიფაროს ოპერაციების შეჩერების გარეშე?

ეტაპობრივმა მშენებლობამ შეიძლება ამის გაკეთება შესაძლებელი. საწყობი შეიძლება დაიყოს სექციებად, ერთი განყოფილებით დახურული, ხოლო მეორე აგრძელებს მუშაობას, მხარდაჭერილი მასალების დროებით დამუშავებისა და გადატანის ღონისძიებებით.

ეს მიდგომა მოითხოვს მშენებლობის ფაზირებას და ნახშირის დროებით შენახვას, რომელიც თავიდანვე უნდა იყოს ჩართული დიზაინში.

 

Q5: რამდენ ხანს შეიძლება დარჩეს კოსმოსური ჩარჩო დაცული კოროზიისგან?

ქვანახშირის შესანახი ობიექტები შეიძლება ექვემდებარებოდეს ზომიერად მაღალ კოროზიულ პირობებს. მინიმუმ 85 მკმ გალვანზირებული საფარით და რეგულარული ინსპექტირებით, შეიძლება ჩაითვალოს ნომინალური დიზაინის ვადა 25 წელი, ექვემდებარება ექსპოზიციის ფაქტობრივ პირობებს და პროექტის სპეციფიკაციებს. შეამოწმეთ საფარის გაფუჭება ყოველ 2-3 წელიწადში ერთხელ, როგორც რეკომენდირებული შენარჩუნების ინტერვალი. თუ თუთიის საფარის 70%-ზე მეტი იქნა მოხმარებული, ხელახალი საფარი უნდა განიხილებოდეს პროფესიული შეფასების შემდეგ.

 

 

კონტაქტი: info@xzbesta.com

 

მხატვრული პროდუქტი

გაგზავნეთ თქვენი შეკითხვა დღეს