Open kolenvoorraad versus gesloten kolenopslagkoepel: milieunaleving en kosten per ton
Nieuws

Open kolenvoorraad versus gesloten kolenopslagkoepel: milieunaleving en kosten per ton

03-11-2026

Bij de beslissing om een kolenopslagplaats af te sluiten, blijven projecteigenaren vaak steken tussen twee uitersten: ‘Er komt een milieu-inspectie aan, dus die moet eerst worden afgerond’ of ‘De investering is te hoog, dus we moeten wachten.’

Beide benaderingen zien hetzelfde essentiële instrument over het hoofd: een alomvattende kostenvergelijking. Zet steenkoolverliezen, calorische waarde, vocht, bedrijfskosten voor stofbeheersing en landgebruik in één berekening, en zet ze vervolgens om in de kosten per ton steenkool die jaarlijks wordt verwerkt. Het antwoord is meestal duidelijker dan intuïtie alleen.

 

 

Wat verliest een open steenkoolvoorraad elk jaar?

Verliezen van steenkoolhoeveelheid

Het verlies aan steenkoolhoeveelheden op open opslagterreinen is over het algemeen afkomstig van drie bronnen: fijne deeltjes die door de wind worden meegevoerd, verpulverde steenkool die door hevige regen wordt weggespoeld, en bederf veroorzaakt door oxidatie tijdens langdurige opslag.

Gepubliceerde industriële metingen variëren aanzienlijk, afhankelijk van de meetmethode. Sommige retrofitgevallen van behuizingen van steenkoolverwerkingsinstallaties melden steenkoolverliezen van ongeveer 0,5%, maar dit cijfer houdt alleen rekening met meetverschillen tijdens het laden, lossen en interne behandeling. Wanneer ook rekening wordt gehouden met verwering, oxidatie en verslechtering van de calorische waarde, wordt het totale verliespercentage doorgaans geschat op 2% tot 5%.

Voor voorlopige berekeningen wordt een gemiddelde aanname van 1%–3% aanbevolen, aangepast aan het steenkooltype en het plaatselijke klimaat. Hogere waarden kunnen geschikt zijn voor hoogvluchtige steenkool die is opgeslagen in droge, winderige gebieden.

 

Calorische waardeverliezen

Wanneer steenkool wordt blootgesteld aan lucht, reageert pyriet met zuurstof en vocht, waardoor de temperatuur van de voorraad stijgt en vluchtige stoffen ontsnappen. Dit proces is onomkeerbaar.

Gesloten kolenopslag kan het calorische waardeverlies met ongeveer 300–500 kcal/kg verminderen. Voor thermische steenkool met een calorische waarde van 5.500 kcal/kg komt dit overeen met ongeveer 5%–9% van de calorische waarde.

Deze verliezen verschijnen niet op de weegbruggegevens. Wanneer steenkool echter wordt geprijsd op basis van de calorische waarde, vertalen ze zich rechtstreeks in verloren inkomsten.

 

Vocht en materiaalbehandeling

Regenwater dat een open steenkoolvoorraad binnendringt, kan het vochtgehalte met 2 à 3 procentpunten verhogen. Dit kan een reeks operationele problemen veroorzaken: verminderde doorvoer van de breker, slippen van de transportband, bevroren steenkoolklonten in de winter en een lager ketelrendement. Voor geëxporteerde steenkool kan overtollig vocht ook leiden tot prijsverminderingen of contractuele boetes.

 

 

Milieunaleving: waar exploitanten van steenkoolopslag rekening mee moeten houden

Vier niveaus van stofbeheersing

Van lagere tot hogere kosten, de gebruikelijke opties voor stofbeheersing omvatten:

  • Watersproei- en korstvormende middelen
  • Windschermen en stofweringschermen
  • Gedeeltelijk afgesloten loodsen
  • Volledig gesloten opslaggebouwen of koepels

De eerste twee opties omvatten terugkerende bedrijfskosten. Hun effectiviteit hangt af van de windsnelheid en de operationele intensiteit. De laatste twee vereisen kapitaalinvesteringen en worden vaste activa.

De trend op het gebied van regelgeving is in de richting van een grotere afsluiting van nieuwe en verbeterde steenkoolopslagfaciliteiten op veel markten. Kusthavens en elektriciteitscentrales in de buurt van stedelijke gebieden behoren tot de locaties die te maken hebben met bijzonder sterke milieudruk. De toepasselijke vereisten variëren per rechtsgebied en project.

 

Gemeten prestaties van volledig gesloten kolenopslag

Gepubliceerde gegevens van projecten voor gesloten havenopslagloodsen duiden op de volgende potentiële verbeteringen: Vluchtige stofemissies verminderd met 80%-95%, PM10 (inhaleerbaar fijnstof met een deeltjesdiameter van ≤10 μm) concentraties verminderd met meer dan 90%, hoogte van stofverspreiding verminderd met 75% -80%.

Deze cijfers helpen de algemene milieudoelstellingen te vertalen naar meetbare acceptatiecriteria. Voor projecten die een milieueffectrapportage ondergaan of een saneringsdeadline hebben, kunnen geverifieerde projectgegevens een nuttige referentie bieden.

 

De andere kant van de kosten van milieunaleving

De kosten voor stofbeheersing op open kolenwerven – inclusief watersproeien, elektriciteit, vervanging van stofschermen en schoonmaken – zijn terugkerende bedrijfskosten die geen vaste activa vormen. Tijdens perioden van ernstige luchtverontreiniging kan van exploitanten ook worden verlangd dat zij de productie verminderen.

Productieverliezen als gevolg van stilleggingen zijn moeilijk vooraf te kwantificeren, maar behoren tot de kosten die het gemakkelijkst worden onderschat bij de evaluatie van een behuizingsproject.

 

 

Berekening van de kosten voor kolenopslag per ton

Berekeningsaannames

Parameter Veronderstelling Beschrijving
Jaarlijkse kolenoverslag 300.000 ton Een middelgrote mijn of elektriciteitscentrale
Referentiesteenkoolprijs $ 130/t Middenpunt van de genoemde prijsklasse voor 2026 van $ 125-150/ton voor Newcastle 6.000 kcal steenkool
Totaal verliespercentage 1% / 2% / 3% Drie scenario's voor de hoeveelheid steenkool, de calorische waarde en vochtgerelateerde verliezen
Bouwkosten behuizing $63–92/m² Gebaseerd op een kleurgecoate behuizing van plaatstaal van RMB 450–650/m², omgerekend tegen RMB 7,1 per US dollar
Behuizingsgebied 30.000 m² Dit komt overeen met een opgegeven opslagcapaciteit van 60.000 ton

De referentiesteenkoolprijs is gebaseerd op de prognoses voor 2026 die zijn genoemd in de prijs- en kostenbespreking van die van het IEA Steenkool 2025 rapporteer. Hogere steenkoolprijzen verkorten over het algemeen de terugverdientijd van een afschermingsproject.

 

Jaarlijkse verliezen bij drie verschillende verliespercentages

Totaal verliespercentage Jaarlijks kolenverlies Jaarlijkse verlieswaarde Beschrijving
1% 3.000 ton $ 390.000 Een goed beheerde open kolenopslagplaats
2% 6.000 ton $ 780.000 Aanname uit het middensegment
3% 9.000 ton $ 1.170.000 Hoogvluchtige steenkool in droge, winderige gebieden

Investerings- en terugverdientijd

Voor een behuizing van 30.000 m² varieert de geschatte investering van $1,89 miljoen tot $2,76 miljoen.

Totaal verliespercentage Jaarlijkse besparingen Terugverdientijd bij lagere investering Terugverdientijd bij hogere investeringen
1% $ 390.000 4,8 jaar 7,1 jaar
2% $ 780.000 2,4 jaar 3,5 jaar
3% $ 1.170.000 1,6 jaar 2,4 jaar

De terugverdientijd is zeer gevoelig voor het werkelijke verliespercentage. De eerste stap zou daarom het meten van verliezen onder reële bedrijfsomstandigheden moeten zijn, in plaats van zich alleen op de bouwkosten te concentreren.

De bovenstaande berekeningen houden geen rekening met besparingen op de bedrijfskosten voor stofbestrijding, de waarde van land dat vrijkomt door omheining en vermeden risico's voor productieverstoring. Het meenemen van deze factoren kan de terugverdientijd verkorten.

 

 

Vergelijking van drie oplossingen voor kolenopslag

Artikel Open kolenvoorraad Gedeeltelijk afgesloten schuur Volledig gesloten koepel- of tongewelfconstructie
Bouwkosten Laagste Middelmatig Hoog (ongeveer drie keer de kosten voor open terrein, zoals vermeld)
Verlies van steenkoolhoeveelheid 2%–5% 1%–2% Bijna nul, zoals gezegd
Behoud van calorische waarde Arm Matig Goed
Vochtbeheersing Geen Gedeeltelijk Volledige behuizing; daadwerkelijke controle hangt af van ontwerp en werking
Stofbeheersing Stofschermen en watersproeien 50%–80% reductie 80%–95% reductie
Landoppervlak voor 60.000 ton steenkool Ongeveer. 30.000 m² Ongeveer. 8.000–12.000 m² Ongeveer. 4.500 m²
Apparatuur voor het stapelen en terugwinnen Voor de materiaalbehandeling zijn mogelijk meerdere machines nodig Verminderde apparatuurvereisten Geautomatiseerd stapelen en terugwinnen kan worden toegepast
Milieubeoordeling en acceptatie Uitdagender Over het algemeen beter beheersbaar Over het algemeen is het gemakkelijker om aan de stofbeheersingsdoelstellingen te voldoen, afhankelijk van de toepasselijke vereisten
Geschikte toepassingen Overdracht op korte termijn en operaties met een lage doorvoer Overgangsoplossing Langdurige opslag en milieugevoelige locaties

Voor een open voorraad met 60.000 ton steenkool kan ongeveer 30.000 m² nodig zijn, vergeleken met ongeveer 4.500 m² voor een gesloten opslagfaciliteit – een verhouding van bijna 6,7:1. Voor projecten met een beperkte beschikbare grond kan dit verschil doorslaggevender zijn dan de bouwkosten.

 

 

Een constructiesysteem kiezen voor overspanningen groter dan 100 m

Waar vliegtuigspanten en ruimtelijke roosterschalen verschillen

Span is een van de belangrijkste variabelen bij structurele selectie. Voor overspanningen tot circa 60 m kunnen vlakke spanten en portaalframes beide economische opties zijn. Naarmate de overspanning groter wordt, kunnen vlakke constructies grotere dwarsdoorsneden nodig hebben om buigmomenten te weerstaan, waardoor het staalverbruik sneller stijgt.

Ruimtelijke roosterschalen verdelen de belastingen door leden in twee richtingen en zijn voornamelijk afhankelijk van axiale krachten. Voor overspanningen van ongeveer 100 m of meer kunnen verschillen in staalverbruik per vloeroppervlakte worden geëvalueerd door middel van structurele analyse in plaats van eenvoudigweg als een kwestie van voorkeur te worden behandeld.

 

Toepassingen van drie structurele vormen

Structurele vorm Planvorm Belangrijkste voordelen Geschikte stapel- en terugwinningsmethoden
Ronde koepel Circulair Typisch laag staalverbruik per oppervlakte-eenheid, relatief uniforme lastverdeling en goede windweerstand Stapel- en terugwinningsmachines met centrale kolom
Tongewelf (longitudinale schuur) Lange rechthoekige strook Kan in de lengte worden uitgeschoven en is geschikt voor grote opslagcapaciteiten Portaal-type reclaimers en longitudinale opslagplaatsen
Voorgespannen buisspant Grote rechthoekige overspanning Enkele overspanningen kunnen groter zijn dan 180 m Brugvormige reclaimers en longitudinale opslagplaatsen met ultragrote overspanningen

De juiste volgorde is om eerst het stapel- en terugwinningsproces te bepalen, vervolgens de planvorm te selecteren en ten slotte het structurele systeem te kiezen. Het omkeren van deze volgorde kan resulteren in een structuur die niet past bij het materiaalverwerkingsproces, waardoor de verwachte besparingen worden ondermijnd.

 

Referentieprojectparameters

Projecttype Structureel systeem Belangrijkste parameters Gebouw gebied
Cirkelvormige veehouderij op een mijnsite Bolvormig ruimteframe met geschroefde bolverbindingen Doorsnede: 130 meter; hoogte van de spaceframe-kroon: +64 m; 3 structuren 39.799,5 m²
Afgesloten kolenopslag in een haven Tongewelfruimteframe met geschroefde bolverbindingen Overspanning: 118 m; lengte: 736 m; dakhoogte: 46 m 86.848 m²
Retrofit voor kolenopslag in een elektriciteitscentrale Voorgespannen buisspant Overspanning: 185 m; lengte: 254 m 46.990 m²

Steenkoolgerelateerde corrosie moet afzonderlijk worden beschouwd. Thermisch verzinken wordt aanbevolen voor ruimteframe-elementen en -verbindingen, met een zinklaagdikte van minimaal 85 μm. Bij steenkool- of kustprojecten met een hoog zwavelgehalte kunnen aanvullende corrosiebeschermende coatings en afdichtingsmaatregelen nodig zijn.

 

 

Bij welke projecten moet rekening worden gehouden met gesloten kolenopslag?

De beslissing komt over het algemeen neer op drie factoren: de jaarlijkse productie, de prijs en het type steenkool, en wettelijke vereisten en de beschikbaarheid van land.

Voor operaties met een lage verwerkingscapaciteit kan de terugverdientijd langer zijn dan tien jaar, waardoor een open voorraad met stofweringschermen een redelijke optie is.

Voor hoge steenkoolprijzen of zeer volatiele steenkoolsoorten kan afsluiting grotere economische voordelen bieden. In ecologisch gevoelige gebieden, havens of locaties met beperkte grond is afscherming niet alleen een economische beslissing; het kan een voorwaarde zijn voor de goedkeuring van projecten of de voortzetting van de exploitatie.

Als ten minste twee van deze drie factoren de voorkeur geven aan afsluiting, is een formele haalbaarheids- en kostenanalyse de moeite waard.

 

 

Veelgestelde vragen

Vraag 1: Hoeveel kost een volledig gesloten kolenopslag?

Voor een staalconstructie met een kleurgecoate staalplaatbekleding bedragen de geschatte hoofdbouwkosten $63–92/m². Dit is exclusief stapel- en terugwinningsapparatuur, funderingsbehandeling en brandbeveiligingssystemen. De werkelijke projectkosten moeten worden berekend op basis van overspanning, dakrandhoogte, bodemgesteldheid en andere projectspecifieke vereisten.

 

Vraag 2: Wat is voordeliger: een kolenopslagkoepel of een in de lengterichting gesloten schuur?

Voor dezelfde opslagcapaciteit gebruikt een ronde koepel doorgaans minder staal per vloeroppervlak en heeft hij minder land nodig. Als het materiaalverwerkingsproces echter een opslagplaats in de lengterichting vereist met een portaalachtige reclaimer en transportbanden over lange afstanden, is een koepel mogelijk niet compatibel met de operationele indeling. Een tongewelfconstructie of spantsysteem kan dan noodzakelijk zijn.

 

Vraag 3: Voldoet een volledig gesloten kolenopslaggebouw automatisch aan de eisen op het gebied van stofbeheersing?

Nee. Volledige omheining is een belangrijke beheersmaatregel, maar ventilatie, mistonderdrukkingssystemen en operationeel beheer zijn nog steeds vereist.

Ook binnen het gebouw moeten gasophopingen en kolenstofexplosies worden voorkomen. Passende ventilatie- en gasbewakingssystemen kunnen noodzakelijk zijn, terwijl laad- en lospunten nog steeds stofbestrijding vereisen. Behuizing elimineert de noodzaak van operationele controles niet.

 

Vraag 4: Kan een bestaande open kolenwerf worden afgesloten zonder de activiteiten stop te zetten?

Gefaseerd bouwen kan dit mogelijk maken. De opslagplaats kan worden opgedeeld in secties, waarbij de ene sectie wordt ingesloten terwijl de andere in bedrijf blijft, ondersteund door tijdelijke materiaalbehandeling en verplaatsingsregelingen.

Deze aanpak vereist dat bouwfasering en tijdelijke kolenopslag vanaf het begin in het ontwerp worden meegenomen.

 

Vraag 5: Hoe lang kan een spaceframe beschermd blijven tegen corrosie?

Kolenopslagfaciliteiten kunnen worden blootgesteld aan matig tot zeer corrosieve omstandigheden. Met een thermisch verzinkte coating van minimaal 85 μm en regelmatige inspecties kan een nominale ontwerplevensduur van 25 jaar worden overwogen, afhankelijk van de werkelijke blootstellingsomstandigheden en projectspecificaties. Controleer de slijtage van de coating elke 2 à 3 jaar als aanbevolen onderhoudsinterval. Als meer dan 70% van de zinklaag is verbruikt, moet hercoating worden overwogen na een professionele beoordeling.

 

 

Contactpersoon: info@xzbesta.com

 

Functieproduct

Stuur vandaag nog uw aanvraag