Atvērts ogļu krājums salīdzinājumā ar slēgto ogļu uzglabāšanas kupolu: atbilstība videi un izmaksas par tonnu
Jaunumi

Atvērts ogļu krājums salīdzinājumā ar slēgto ogļu uzglabāšanas kupolu: atbilstība videi un izmaksas par tonnu

2026-11-03

Lemjot, vai norobežot ogļu krātuvi, projektu īpašnieki nereti iestrēgst starp divām galējībām: “Tuvojas vides inspekcija, tāpēc vispirms tā jānosedz” vai “Investīcijas ir pārāk lielas, tāpēc jāgaida”.

Abās pieejās nav ņemts vērā viens un tas pats būtisks rīks: visaptverošs izmaksu salīdzinājums. Vienā aprēķinos iekļaujiet ogļu zudumus, siltumspēju, mitrumu, putekļu kontroles darbības izmaksas un zemes izmantošanu, pēc tam konvertējiet tos izmaksās par katru gadā pārkrauto ogļu tonnu. Atbilde parasti ir skaidrāka nekā tikai intuīcija.

 

 

Ko katru gadu zaudē atklātie ogļu krājumi?

Ogļu daudzuma zudumi

Akmeņogļu daudzuma zudumi atklātās uzglabāšanas pagalmos parasti rodas no trim avotiem: vēja aiznestām smalkām daļiņām, spēcīga lietus rezultātā izskalotām oglēm un oksidēšanās izraisītas bojāšanās ilgstošas uzglabāšanas laikā.

Publicētie nozares mērījumi ievērojami atšķiras atkarībā no mērīšanas metodes. Dažos ogļu sagatavošanas iekārtu korpusu modernizācijas gadījumos tiek ziņots par aptuveni 0,5 % ogļu zudumiem, taču šis skaitlis atspoguļo tikai mērījumu atšķirības iekraušanas, izkraušanas un iekšējās apstrādes laikā. Ja tiek ņemta vērā arī atmosfēras iedarbība, oksidēšanās un siltumspējas pasliktināšanās, kopējais zudumu līmenis parasti tiek lēsts 2–5%.

Lai veiktu provizoriskus aprēķinus, ieteicams izmantot vidēja diapazona pieņēmumu — 1%–3%, kas pielāgots ogļu veidam un vietējam klimatam. Augstākas vērtības var būt piemērotas oglēm ar augstu gaistošu saturu, kas tiek uzglabātas sausos, vējainos reģionos.

 

Siltuma vērtības zudumi

Kad ogles tiek pakļautas gaisam, pirīts reaģē ar skābekli un mitrumu, paaugstinot krājumu temperatūru un izraisot gaistošo vielu izplūšanu. Šis process ir neatgriezenisks.

Slēgta ogļu uzglabāšana var samazināt siltumspējas zudumus par aptuveni 300–500 kcal/kg. Termooglēm ar siltumspēju 5500 kcal/kg tas atbilst aptuveni 5–9 % no siltumspējas.

Šie zaudējumi neparādās svaru ierakstos. Tomēr, ja ogļu cena tiek noteikta saskaņā ar siltumspēju, tie tieši izpaužas kā zaudēti ieņēmumi.

 

Mitruma un materiālu apstrāde

Lietus ūdens, kas nonāk atklātā ogļu krātuvē, var palielināt mitruma saturu par 2–3 procentpunktiem. Tas var izraisīt virkni darbības problēmu: samazināta drupinātāja caurlaidspēja, konveijera lentes slīdēšana, sasaluši ogļu gabali ziemā un zemāka katla efektivitāte. Eksportētajām oglēm mitruma pārpalikums var izraisīt arī cenu atskaitījumus vai līgumsodus.

 

 

Vides atbilstība: kas jāņem vērā ogļu uzglabāšanas operatoriem

Četri putekļu kontroles līmeņi

No zemākām līdz augstākām izmaksām izplatītākās putekļu kontroles iespējas ietver:

  • Ūdens izsmidzināšanas un garozas veidojošie līdzekļi
  • Vēja un putekļu slāpēšanas ekrāni
  • Daļēji slēgtas nojumes
  • Pilnībā slēgtas noliktavas ēkas vai kupoli

Pirmās divas iespējas ir saistītas ar periodiskiem darbības izdevumiem. To efektivitāte ir atkarīga no vēja ātruma un darbības intensitātes. Pēdējie divi prasa kapitālieguldījumu un kļūst par pamatlīdzekļiem.

Regulējošā tendence daudzos tirgos ir vērsta uz jaunu un modernizētu ogļu uzglabāšanas iekārtu lielāku norobežošanu. Piekrastes ostas un spēkstacijas pilsētu tuvumā ir viena no vietām, kas saskaras ar īpaši spēcīgu vides spiedienu. Piemērojamās prasības atšķiras atkarībā no jurisdikcijas un projekta.

 

Pilnībā slēgtas ogļu krātuves izmērītā veiktspēja

Publicētie dati no slēgtām ostas novietņu projektiem liecina par šādiem iespējamiem uzlabojumiem: Dienvidējošo putekļu emisijas samazinātas par 80–95%, PM10 (ieelpojamas daļiņas ar daļiņu diametru ≤10 μm) koncentrācija samazināta par vairāk nekā 90%, putekļu izkliedes augstums samazināts par 75%–80%.

Šie skaitļi palīdz pārvērst vispārējos vides mērķus izmērāmos pieņemšanas kritērijos. Projektiem, kuriem tiek veikts ietekmes uz vidi novērtējums vai kuriem ir pienācis sanācijas termiņš, pārbaudīti projekta dati var būt noderīga atsauce.

 

Vides atbilstības izmaksu otra puse

Putekļu kontroles izdevumi atklātās ogļu būvētavās, tostarp ūdens izsmidzināšana, elektrība, putekļu sieta nomaiņa un tīrīšana, ir periodiskas darbības izmaksas, kas nerada pamatlīdzekļus. Smaga gaisa piesārņojuma periodos operatoriem var būt arī jāsamazina ražošana.

Apstādināšanas radītos ražošanas zaudējumus ir grūti iepriekš noteikt, taču tie ir vieni no izmaksām, ko visvieglāk novērtēt par zemu, novērtējot norobežojuma projektu.

 

 

Ogļu uzglabāšanas izmaksu aprēķināšana par tonnu

Aprēķinu pieņēmumi

Parametrs Pieņēmums Apraksts
Gada ogļu caurlaide 300 000 t Vidēja izmēra raktuves vai spēkstacijas ogļu dārzs
Ogļu atsauces cena 130 USD/t Norādītā 2026. gada cenu diapazona viduspunkts 125–150 USD/t Ņūkāslas 6000 kcal oglēm
Kopējais zaudējumu līmenis 1% / 2% / 3% Trīs scenāriji, kas aptver ogļu daudzumu, siltumspēju un ar mitrumu saistītos zudumus
Korpusa būvniecības izmaksas 63–92 USD/m² Pamatojoties uz krāsainu tērauda loksnes korpusa izmaksām 450–650 RMB/m², pārrēķinot par RMB 7,1 par ASV dolāru
Iežogojuma zona 30 000 m² Atbilst norādītajai uzglabāšanas jaudai 60 000 tonnu

Ogļu atsauces cena ir balstīta uz 2026. gada prognožu diapazonu, kas minēts diskusijās par cenām un izmaksām IEA Ogles 2025 atskaite. Augstākas ogļu cenas parasti saīsina norobežojuma projekta atmaksāšanās periodu.

 

Ikgadējie zaudējumi ar trīs dažādām zaudējumu likmēm

Kopējais zaudējumu līmenis Ikgadējie ogļu zaudējumi Ikgadējā zaudējumu vērtība Apraksts
1% 3000 t 390 000 USD Labi pārvaldīts atklāts ogļu uzglabāšanas pagalms
2% 6000 t 780 000 USD Vidēja diapazona pieņēmums
3% 9000 t 1 170 000 USD Ļoti gaistošas ogles sausos, vējainos reģionos

Investīciju un atmaksāšanās periods

30 000 m² lielai iežogojumam paredzētās investīcijas svārstās no 1,89 miljoniem līdz 2,76 miljoniem USD.

Kopējais zaudējumu līmenis Ikgadējie ietaupījumi Atmaksāšanās pie mazākām investīcijām Atmaksāšanās pie lielākiem ieguldījumiem
1% 390 000 USD 4,8 gadi 7,1 gadi
2% 780 000 USD 2,4 gadi 3,5 gadi
3% 1 170 000 USD 1,6 gadi 2,4 gadi

Atmaksāšanās periods ir ļoti jutīgs pret faktisko zaudējumu līmeni. Tāpēc pirmais solis būtu novērtēt zaudējumus reālos darbības apstākļos, nevis koncentrēties tikai uz būvniecības izmaksām.

Iepriekš minētie aprēķini neietver ietaupījumus putekļu kontroles darbības izdevumos, iežogojuma rezultātā atbrīvotās zemes vērtību un novērš ražošanas traucējumu riskus. Šo faktoru iekļaušana var saīsināt atmaksāšanās periodu.

 

 

Trīs ogļu uzglabāšanas risinājumu salīdzināšana

Vienums Atvērt ogļu krājumus Daļēji slēgta nojume Pilnībā slēgta kupola vai mucas-velvju konstrukcija
Būvniecības izmaksas Zemākais Vidēja Augstas (apmēram trīs reizes lielākas par atklātā pagalma izmaksām, kā norādīts)
Ogļu daudzuma zudums 2%–5% 1%–2% Gandrīz nullei, kā teikts
Kaloritātes saglabāšana Nabaga Mērens Labi
Mitruma kontrole Nav Daļēja Pilns korpuss; faktiskā kontrole ir atkarīga no konstrukcijas un darbības
Putekļu kontrole Putekļu sieti un ūdens izsmidzināšana 50–80% samazinājums Samazinājums par 80–95%.
Zemes platība 60 000 t akmeņogļu Apm. 30 000 m² Apm. 8000–12000 m² Apm. 4500 m²
Iekārtu sakraušana un atjaunošana Materiālu apstrādei var būt nepieciešamas vairākas mašīnas Samazinātas aprīkojuma prasības Var izmantot automatizētu sakraušanu un atgūšanu
Vides novērtējums un pieņemšana Izaicinošāks Kopumā vieglāk pārvaldāms Parasti ir vieglāk sasniegt putekļu kontroles mērķus, ievērojot piemērojamās prasības
Piemērotas lietojumprogrammas Īstermiņa pārsūtīšanas un zemas caurlaidības operācijas Pārejas risinājums Ilgtermiņa uzglabāšana un videi jutīgas vietas

Atvērtai krātuvei, kurā ir 60 000 tonnu ogļu, var būt nepieciešami aptuveni 30 000 m², salīdzinot ar aptuveni 4500 m² slēgtai krātuvei — attiecība ir gandrīz 6,7:1. Projektiem ar ierobežotu pieejamo zemi šī atšķirība var būt noteicošāka nekā būvniecības izmaksas.

 

 

Strukturālās sistēmas izvēle laidumiem, kas pārsniedz 100 m

Kur atšķiras plaknes kopnes un telpiskā režģa apvalki

Spin ir viens no galvenajiem mainīgajiem strukturālajā atlasē. Aptuveni 60 m laidumiem gan plakanas kopnes, gan portāla rāmji var būt ekonomiskas iespējas. Palielinoties laidumam, plakanām konstrukcijām var būt nepieciešami lielāki šķērsgriezumi, lai tie izturētu lieces momentus, izraisot tērauda patēriņa straujāku pieaugumu.

Telpiskās režģa apvalki sadala slodzes caur elementiem divos virzienos un galvenokārt paļaujas uz aksiāliem spēkiem. Aptuveni 100 m vai vairāk laidumiem tērauda patēriņa atšķirības uz grīdas laukuma vienību var novērtēt, izmantojot strukturālo analīzi, nevis uzskatīt, ka tas ir tikai izvēles jautājums.

 

Trīs strukturālo formu pielietojumi

Strukturālā forma Plāna forma Galvenās priekšrocības Piemērotas sakraušanas un atgūšanas metodes
Apļveida kupols Apļveida Parasti zems tērauda patēriņš uz laukuma vienību, relatīvi vienmērīgs slodzes sadalījums un laba vēja pretestība Centrālo kolonnu kraušanas un savākšanas mašīnas
Mucas velve (gareniskā nojume) Gara taisnstūra sloksne Var pagarināt visā garumā un ir piemērots lielām uzglabāšanas ietilpībām Portāla tipa rekuperatori un garenvirziena noliktavas
Iepriekš nospriegota cauruļveida kopne Liela taisnstūra laiduma struktūra Atsevišķi laidumi var pārsniegt 180 m Tilta tipa rekuperatori un īpaši liela laiduma garenvirziena noliktavas

Pareizā secība ir vispirms noteikt sakraušanas un atgūšanas procesu, pēc tam izvēlēties plāna formu un visbeidzot izvēlēties strukturālo sistēmu. Šīs secības maiņa var radīt struktūru, kas neatbilst materiālu apstrādes procesam, mazinot paredzamos ietaupījumus.

 

Atsauces projekta parametri

Projekta veids Strukturālā sistēma Galvenie parametri Apbūves zona
Apļveida novietne kalnrūpniecības vietā Sfērisks telpas rāmis ar skrūvējamiem sfēriskiem savienojumiem Diametrs: 130 m; telpas rāmja vainaga augstums: +64 m; 3 struktūras 39 799,5 m²
Slēgta ogļu uzglabāšanas nojume ostā Mucas-velves telpas rāmis ar skrūvējamiem sfēriskiem savienojumiem Platums: 118 m; garums: 736 m; jumta augstums: 46 m 86 848 m²
Ogļu uzglabāšanas korpusa modernizācija spēkstacijā Iepriekš nospriegota cauruļveida kopne Platums: 185 m; garums: 254 m 46 990 m²

Atsevišķi jāapsver ar oglēm saistīta korozija. Karstā cinkošana ir ieteicama telpu karkasa elementiem un savienojumiem, ar cinka pārklājuma biezumu vismaz 85 μm. Papildu pretkorozijas pārklājumi un blīvēšanas pasākumi var būt nepieciešami ogļu vai piekrastes projektiem ar augstu sēra saturu.

 

 

Kuros projektos būtu jāapsver slēgta ogļu krātuve?

Lēmumu parasti nosaka trīs faktori: gada caurlaidspēja, ogļu cena un veids, kā arī normatīvās prasības un zemes pieejamība.

Darbībām ar zemu caurlaidspēju atmaksāšanās periods var ilgt vairāk nekā desmit gadus, padarot atvērtu krājumu ar putekļu slāpēšanas ekrāniem par saprātīgu iespēju.

Augstām ogļu cenām vai ļoti gaistošām ogļu veidiem iežogojums var sniegt lielākus ekonomiskos ieguvumus. Videi jutīgās zonās, ostās vai vietās ar ierobežotu zemi norobežošana nav tikai ekonomisks lēmums — tas var būt priekšnoteikums projekta apstiprināšanai vai darbības turpināšanai.

Ja vismaz divi no šiem trim faktoriem dod priekšroku korpusam, ir vērts veikt formālu iespējamības un izmaksu analīzi.

 

 

Bieži uzdotie jautājumi

Q1: Cik maksā pilnībā slēgta ogļu uzglabāšanas ēka?

Tērauda konstrukcijai ar krāsainu tērauda lokšņu apšuvumu paredzamās galvenās būvniecības izmaksas ir USD 63–92/m². Tas neietver kraušanas un savākšanas iekārtas, pamatu apstrādi un ugunsdrošības sistēmas. Faktiskās projekta izmaksas jāaprēķina, pamatojoties uz laidumu, dzegas augstumu, grunts apstākļiem un citām projekta prasībām.

 

Q2: Kas ir ekonomiskāks: ogļu uzglabāšanas kupols vai gareniski slēgta nojume?

Ar tādu pašu uzglabāšanas jaudu apļveida kupols parasti izmanto mazāk tērauda uz grīdas laukuma vienību un prasa mazāk zemes. Tomēr, ja materiālu apstrādes procesā ir nepieciešama gareniskā noliktava ar portāla tipa rekuperatoru un tālsatiksmes konveijeriem, kupols var nebūt saderīgs ar darbības izkārtojumu. Tad var būt nepieciešama stobra velvju konstrukcija vai kopņu sistēma.

 

3. jautājums: vai pilnībā slēgta ogļu uzglabāšanas ēka automātiski atbilst putekļu kontroles prasībām?

Nē. Pilns korpuss ir galvenais kontroles pasākums, taču joprojām ir nepieciešama ventilācija, miglas slāpēšanas sistēmas un darbības vadība.

Ēkas iekšienē arī jānovērš gāzes uzkrāšanās un ogļu putekļu sprādzieni. Var būt nepieciešamas atbilstošas ​​ventilācijas un gāzes uzraudzības sistēmas, savukārt iekraušanas un izkraušanas vietās joprojām ir nepieciešama putekļu slāpēšana. Korpuss nenovērš nepieciešamību pēc darbības vadības ierīcēm.

 

4. jautājums. Vai esošu atklātu ogļu būvētavu var norobežot, neapturot darbību?

Pakāpeniska būvniecība to var padarīt iespējamu. Noliktavu var sadalīt sekcijās, no kurām viena ir slēgta, bet otra turpina darboties, un to atbalsta pagaidu materiālu apstrādes un pārvietošanas pasākumi.

Šī pieeja paredz, ka jau no paša sākuma projektā jāiekļauj būvniecības pakāpeniski un pagaidu ogļu uzglabāšana.

 

Q5: Cik ilgi telpas rāmis var būt aizsargāts pret koroziju?

Ogļu uzglabāšanas iekārtas var būt pakļautas vidēji vai ļoti kodīgiem apstākļiem. Ar karsti cinkotu pārklājumu vismaz 85 μm un regulārām pārbaudēm var apsvērt 25 gadu nominālo projektēto kalpošanas laiku, ņemot vērā faktiskos iedarbības apstākļus un projekta specifikācijas. Pārbaudiet pārklājuma nolietošanos ik pēc 2–3 gadiem kā ieteicamo apkopes intervālu. Ja ir patērēti vairāk nekā 70% no cinka pārklājuma, pēc profesionāla novērtējuma jāapsver atkārtota pārklājuma iespēja.

 

 

Kontaktpersona: info@xzbesta.com

 

Funkciju produkts

Nosūtiet savu pieprasījumu šodien