Estocs oberts de carbó versus cúpula tancada d'emmagatzematge de carbó: compliment ambiental i cost per tona
Notícies

Estocs oberts de carbó versus cúpula tancada d'emmagatzematge de carbó: compliment ambiental i cost per tona

03-11-2026
Taula de continguts Amaga

A l'hora de decidir si tancar un pati d'emmagatzematge de carbó, els propietaris del projecte sovint es queden encallats entre dos extrems: "S'acosta una inspecció ambiental, així que primer l'hem de cobrir" o "La inversió és massa alta, així que hauríem d'esperar".

Tots dos enfocaments passen per alt la mateixa eina essencial: una comparació integral de costos. Poseu les pèrdues de carbó, el poder calorífic, la humitat, els costos operatius de control de pols i l'ús del sòl en un sol càlcul, i després convertiu-los en un cost per tona de carbó manipulada anualment. La resposta sol ser més clara que la intuïció sola.

 

 

Què perd cada any una reserva de carbó oberta?

Pèrdues de quantitat de carbó

Les pèrdues de quantitat de carbó als parcs d'emmagatzematge oberts provenen generalment de tres fonts: partícules fines endudes pel vent, carbó polveritzat arrossegat per la pluja intensa i deteriorament causat per l'oxidació durant l'emmagatzematge prolongat.

Les mesures de la indústria publicades varien considerablement segons el mètode de mesura. Alguns casos de modernització de tancaments de plantes de preparació de carbó informen de pèrdues de carbó d'aproximadament el 0,5%, però aquesta xifra només té en compte les diferències de mesura durant la càrrega, la descàrrega i la manipulació interna. Quan també es té en compte la meteorització, l'oxidació i el deteriorament del poder calorífic, la taxa de pèrdua global s'estima normalment entre el 2% i el 5%.

Per als càlculs preliminars, es recomana una hipòtesi de rang mitjà de l'1% al 3% , ajustada segons el tipus de carbó i el clima local. Els valors més alts poden ser apropiats per al carbó altament volàtil emmagatzemat en regions seques i ventoses.

 

Pèrdues de poder calorífic

Quan el carbó s'exposa a l'aire, la pirita reacciona amb l'oxigen i la humitat, augmentant la temperatura de l'emmagatzematge i provocant que la matèria volàtil s'escapi. Aquest procés és irreversible.

L'emmagatzematge de carbó tancat pot reduir les pèrdues de poder calorífic en aproximadament 300-500 kcal/kg. Per al carbó tèrmic amb un poder calorífic de 5.500 kcal/kg, això equival a aproximadament el 5%-9% del seu poder calorífic.

Aquestes pèrdues no apareixen als registres de bàscula. No obstant això, quan el preu del carbó és segons el poder calorífic, es tradueix directament en ingressos perduts.

 

Manipulació de materials i humitat

L'aigua de pluja que entra en una reserva de carbó oberta pot augmentar el contingut d'humitat entre 2 i 3 punts percentuals. Això pot desencadenar una cadena de problemes operatius: reducció del rendiment de la trituradora, lliscament de la cinta transportadora, grumolls de carbó congelat a l'hivern i menor eficiència de la caldera. Per al carbó exportat, l'excés d'humitat també pot comportar deduccions de preus o penalitzacions contractuals.

 

 

Compliment mediambiental: què han de tenir en compte els operadors d'emmagatzematge de carbó

Quatre nivells de control de pols

Des d'un cost més baix a un cost més elevat, les opcions habituals de control de pols inclouen:

  • Agents de polvorització d'aigua i formadors d'escorça
  • Cortavents i pantalles antipols
  • Cases parcialment tancades
  • Edificis o cúpules d'emmagatzematge totalment tancats

Les dues primeres opcions impliquen despeses operatives recurrents. La seva eficàcia depèn de la velocitat del vent i la intensitat operativa. Els dos últims requereixen inversió de capital i esdevenen actius fixos.

La tendència reguladora és cap a un major tancament d'instal·lacions d'emmagatzematge de carbó noves i millorades en molts mercats. Els ports costaners i les centrals elèctriques properes a les zones urbanes es troben entre els llocs que s'enfronten a pressions ambientals especialment fortes. Els requisits aplicables varien segons la jurisdicció i el projecte.

 

Rendiment mesurat de l'emmagatzematge de carbó totalment tancat

Les dades publicades dels projectes de coberts d'emmagatzematge de ports tancats indiquen les millores potencials següents: Emissions fugitives de pols reduïdes entre un 80% i un 95%, PM10 (partícules inhalables amb un diàmetre de partícules ≤10 μm) concentracions reduïdes en més d'un 90%, alçada de dispersió de pols reduïda entre un 75% i un 80%.

Aquestes xifres ajuden a traduir els objectius ambientals generals en criteris d'acceptació mesurables. Per als projectes que es sotmeten a una avaluació d'impacte ambiental o que s'enfronten a un termini de reparació, les dades del projecte verificades poden proporcionar una referència útil.

 

L'altra cara dels costos de compliment ambiental

Les despeses de control de pols a les instal·lacions de carbó obertes, com ara la polvorització d'aigua, l'electricitat, la substitució i la neteja de la pantalla de pols, són costos operatius recurrents que no creen un actiu fix. Durant els períodes de contaminació atmosfèrica severa, també es pot demanar als operadors que redueixin la producció.

Les pèrdues de producció causades per les aturades són difícils de quantificar per endavant, però es troben entre els costos més fàcilment subestimats a l'hora d'avaluar un projecte de tancament.

 

 

Càlcul del cost d'emmagatzematge de carbó per tona

Supòsits de càlcul

Paràmetre Assumpció Descripció
Rendiment anual de carbó 300.000 t Una mina de mida mitjana o un pati de carbó d'una central elèctrica
Preu de referència del carbó 130 $/t Punt mitjà de l'interval de preus de 2026 de 125 a 150 $/t per al carbó de 6.000 kcal de Newcastle
Taxa de pèrdua global 1% / 2% / 3% Tres escenaris que cobreixen la quantitat de carbó, el poder calorífic i les pèrdues relacionades amb la humitat
Cost de construcció del tancament 63–92 $/m² Basat en un cost de tancament de xapa d'acer recobert de color de 450 a 650 RMB/m², convertit a 7,1 RMB per dòlar dels EUA
Zona tancada 30.000 m² Correspon a una capacitat d'emmagatzematge declarada de 60.000 tones

El preu de referència del carbó es basa en l'interval de previsió de 2026 citat a la discussió de preus i costos de els IEA Carbó 2025 informe. Els preus més alts del carbó generalment escurcen el període d'amortització d'un projecte de tancament.

 

Pèrdues anuals a tres índexs de pèrdua diferents

Taxa de pèrdua global Pèrdua anual de carbó Valor de la pèrdua anual Descripció
1% 3.000 t 390.000 dòlars Un pati d'emmagatzematge de carbó obert ben gestionat
2% 6.000 t 780.000 dòlars Hipòtesi de rang mitjà
3% 9.000 t 1.170.000 dòlars Carbó altament volàtil en regions seques i ventoses

Període d'inversió i devolució

Per a un recinte de 30.000 m², la inversió estimada oscil·la entre 1,89 i 2,76 milions de dòlars.

Taxa de pèrdua global Estalvi anual Reemborsament amb una inversió més baixa Reemborsament a una inversió superior
1% 390.000 dòlars 4,8 anys 7,1 anys
2% 780.000 dòlars 2,4 anys 3,5 anys
3% 1.170.000 dòlars 1,6 anys 2,4 anys

El període de recuperació és molt sensible a la taxa de pèrdua real. Per tant, el primer pas hauria de ser mesurar les pèrdues en condicions reals d'operació en lloc de centrar-se només en els costos de construcció.

Els càlculs anteriors exclouen l'estalvi en despeses operatives de control de pols, el valor de la terra alliberada pel tancament i els riscos d'interrupció de la producció evitats. La inclusió d'aquests factors pot escurçar el període d'amortització.

 

 

Comparant tres solucions d'emmagatzematge de carbó

Item Dipòsit obert de carbó Caseta parcialment tancada Estructura de cúpula o volta de canó totalment tancada
Cost de construcció El més baix Mitjana Alt (aproximadament tres vegades el cost del jardí obert, com s'indica)
Pèrdua de quantitat de carbó 2%–5% 1%–2% Prop de zero, com s'ha dit
Retenció del poder calorífic Pobre Moderat Bé
Control de la humitat Cap Parcial Tancament complet; El control real depèn del disseny i el funcionament
Control de pols Pantalles de pols i polvorització d'aigua Reducció del 50% al 80%. Reducció del 80% al 95%.
Superfície de terreny per a 60.000 t de carbó Aprox. 30.000 m² Aprox. 8.000–12.000 m² Aprox. 4.500 m²
Apilament i recuperació d'equips Es poden necessitar diverses màquines per a la manipulació de materials Requisits d'equips reduïts Es pot adoptar l'apilament i la recuperació automatitzats
Avaluació i acceptació ambiental Més desafiant Generalment més manejable En general, és més fàcil assolir els objectius de control de pols, subjecte als requisits aplicables
Aplicacions adequades Transferència a curt termini i operacions de baix rendiment Solució transitòria Emmagatzematge a llarg termini i llocs sensibles al medi ambient

Una reserva oberta amb 60.000 tones de carbó pot requerir aproximadament 30.000 m², en comparació amb uns 4.500 m² per a una instal·lació d'emmagatzematge tancada, una proporció de gairebé 6,7:1. Per a projectes amb un terreny limitat, aquesta diferència pot ser més decisiva que el cost de construcció.

 

 

Selecció d'un sistema estructural per a vans superiors als 100 m

On es diferencien les encavallades planes i les carcasses de gelosia espacial

L'amplitud és una de les variables principals en la selecció estructural. Per a llums de fins a aproximadament 60 m, les encavallades planes i els marcs de portal poden ser opcions econòmiques. A mesura que augmenta l'envergadura, les estructures planes poden requerir seccions transversals més grans per resistir els moments de flexió, fent que el consum d'acer augmenti més ràpidament.

Les petxines de gelosia espacial distribueixen les càrregues a través dels membres en dues direccions i es basen principalment en les forces axials. Per a llums d'uns 100 m o més, les diferències en el consum d'acer per unitat de superfície del sòl es poden avaluar mitjançant l'anàlisi estructural en lloc de tractar-les simplement com a qüestió de preferència.

 

Aplicacions de tres formes estructurals

Forma estructural Forma del pla Avantatges clau Mètodes d'apilament i recuperació adequats
Cúpula circular Circular Típicament baix consum d'acer per unitat d'àrea, distribució de càrrega relativament uniforme i bona resistència al vent Màquines d'apilament i recuperació de columna central
Volta de canó (coberta longitudinal) Faixa rectangular llarga Es pot estendre al llarg de la seva longitud i és adequat per a grans capacitats d'emmagatzematge Recuperadores tipus portal i parcs longitudinals
Encavalla tubular pretensada Gran estructura rectangular Les llums individuals poden superar els 180 m Recuperadores tipus pont i parcs longitudinals de gran abast

La seqüència correcta és determinar primer el procés d'apilament i recuperació, després seleccionar la forma del pla i, finalment, triar el sistema estructural. Invertir aquesta seqüència pot donar lloc a una estructura que no s'adapti al procés de manipulació de materials, perjudicant els estalvis esperats.

 

Paràmetres de referència del projecte

Tipus de projecte Sistema Estructural Paràmetres clau Zona d'edificació
Corral circular en un jaciment miner Marc espacial esfèric amb juntes esfèriques cargolades Diàmetre: 130 m; cota de la corona del marc espacial: +64 m; 3 estructures 39.799,5 m²
Coberta tancada d'emmagatzematge de carbó en un port Marc espacial de volta de canó amb juntes esfèriques cargolades Envergadura: 118 m; llargada: 736 m; cota coberta: 46 m 86.848 m²
Renovació del recinte d'emmagatzematge de carbó en una central elèctrica Encavalla tubular pretensada Envergadura: 185 m; longitud: 254 m 46.990 m²

La corrosió relacionada amb el carbó s'ha de considerar per separat. Es recomana galvanitzar per immersió en calent per a elements de marc espacial i juntes, amb un gruix de recobriment de zinc d'almenys 85 μm. Es poden requerir recobriments addicionals de protecció contra la corrosió i mesures de segellat per a projectes costaners o de carbó d'alt sofre.

 

 

Quins projectes haurien de considerar l'emmagatzematge de carbó tancat?

La decisió generalment es redueix a tres factors: la producció anual, el preu i el tipus del carbó, i els requisits reglamentaris i la disponibilitat del sòl.

Per a les operacions de baix rendiment, el període d'amortització pot allargar-se més enllà de deu anys, fent d'una reserva oberta amb pantalles de supressió de pols una opció raonable.

Per a preus alts del carbó o tipus de carbó altament volàtil, el tancament pot oferir majors beneficis econòmics. A les zones, els ports o les ubicacions ambientalment sensibles amb un terreny limitat, el tancament no és només una decisió econòmica, sinó que pot ser un requisit previ per a l'aprovació del projecte o la continuïtat de l'operació.

Si almenys dos d'aquests tres factors afavoreixen el tancament, val la pena fer una anàlisi formal de viabilitat i costos.

 

 

Preguntes freqüents

P1: Quant costa un edifici d'emmagatzematge de carbó totalment tancat?

Per a una estructura d'acer amb revestiment de xapa d'acer recoberta de colors, el cost de construcció principal estimat és de 63-92 $/m². Això exclou els equips d'apilament i recuperació, el tractament de fonaments i els sistemes de protecció contra incendis. Els costos reals del projecte s'han de calcular en funció de l'envergadura, l'alçada del ràfec, les condicions del sòl i altres requisits específics del projecte.

 

P2: Què és més econòmic: una cúpula d'emmagatzematge de carbó o un cobert longitudinal tancat?

Per a la mateixa capacitat d'emmagatzematge, una cúpula circular normalment utilitza menys acer per unitat de superfície i requereix menys terra. Tanmateix, si el procés de manipulació de materials requereix un corral longitudinal amb un recuperador tipus portal i transportadors de llarga distància, una cúpula pot no ser compatible amb la disposició operativa. Aleshores pot ser necessària una estructura de volta de canó o un sistema d'encavallada.

 

P3: Un edifici d'emmagatzematge de carbó totalment tancat compleix automàticament els requisits de control de pols?

No. El tancament complet és una mesura de control important, però encara es requereix ventilació, sistemes de supressió de boira i gestió operativa.

També s'ha d'evitar l'acumulació de gas i les explosions de pols de carbó a l'interior de l'edifici. Pot ser que siguin necessaris sistemes de ventilació i control de gas adequats, mentre que els punts de càrrega i descàrrega encara requereixen la supressió de pols. El tancament no elimina la necessitat de controls operatius.

 

P4: Es pot tancar un parc de carbó obert existent sense aturar les operacions?

La construcció en fases pot fer-ho possible. El parc de bestiar es pot dividir en seccions, amb una secció tancada mentre una altra continua funcionant, amb el suport d'acords temporals de manipulació de material i reubicació.

Aquest enfocament requereix que les fases de construcció i l'emmagatzematge temporal de carbó s'incorporin al disseny des del principi.

 

P5: Quant de temps pot romandre un marc espacial protegit contra la corrosió?

Les instal·lacions d'emmagatzematge de carbó poden estar exposades a condicions moderadament a altament corrosives. Amb un recobriment galvanitzat en calent d'almenys 85 μm i inspeccions periòdiques, es pot considerar una vida útil nominal de disseny de 25 anys, subjecte a les condicions d'exposició reals i les especificacions del projecte. Inspeccioneu el deteriorament del recobriment cada 2-3 anys com a interval de manteniment recomanat. Si s'ha consumit més del 70% del recobriment de zinc, s'ha de considerar el repintament després d'una avaluació professional.

 

 

Contacte: info@xzbesta.com

 

Producte característic

Envieu la vostra consulta avui mateix