هنگام تصمیم گیری برای محصور کردن حیاط ذخیره زغال سنگ، صاحبان پروژه اغلب بین دو حالت گیر می کنند: "یک بازرسی محیطی در راه است، بنابراین ابتدا باید آن را پوشش دهیم" یا "سرمایه گذاری خیلی زیاد است، بنابراین باید منتظر بمانیم."
هر دو رویکرد یک ابزار ضروری را نادیده می گیرند: مقایسه هزینه جامع. تلفات زغالسنگ، ارزش حرارتی، رطوبت، هزینههای عملیاتی کنترل گرد و غبار و کاربری زمین را در یک محاسبه قرار دهید، سپس آنها را به هزینه هر تن زغالسنگ مورد استفاده سالانه تبدیل کنید. پاسخ معمولا واضح تر از شهود به تنهایی است.
تلفات مقدار زغال سنگ در محوطه های ذخیره سازی باز عموماً از سه منبع ناشی می شود: ذرات ریز که توسط باد منتقل می شوند، زغال سنگ پودر شده که توسط باران شدید شسته می شود و زوال ناشی از اکسیداسیون در طول ذخیره سازی طولانی مدت.
اندازه گیری های صنعت منتشر شده بسته به روش اندازه گیری به طور قابل توجهی متفاوت است. برخی از موارد مقاوم سازی محفظه کارخانه آماده سازی زغال سنگ تلفات زغال سنگ را تقریباً 0.5٪ گزارش می کنند، اما این رقم فقط تفاوت های اندازه گیری را در حین بارگیری، تخلیه و جابجایی داخلی نشان می دهد. هنگامی که هوازدگی، اکسیداسیون و زوال ارزش حرارتی نیز در نظر گرفته شود، نرخ تلفات کلی معمولاً بین 2 تا 5 درصد برآورد میشود.
برای محاسبات اولیه، یک فرض متوسط از 1٪ تا 3٪ توصیه می شود که بر اساس نوع زغال سنگ و آب و هوای محلی تنظیم شده است. مقادیر بالاتر ممکن است برای زغال سنگ با فرار بالا ذخیره شده در مناطق خشک و بادخیز مناسب باشد.
هنگامی که زغال سنگ در معرض هوا قرار می گیرد، پیریت با اکسیژن و رطوبت واکنش می دهد و دمای انبار را افزایش می دهد و باعث فرار مواد فرار می شود. این روند برگشت ناپذیر است.
ذخیره زغال سنگ محصور می تواند تلفات ارزش حرارتی را تقریباً 300-500 کیلو کالری بر کیلوگرم کاهش دهد. برای زغال سنگ حرارتی با ارزش حرارتی 5500 کیلو کالری بر کیلوگرم، این معادل تقریباً 5 تا 9 درصد ارزش حرارتی آن است.
این تلفات در سوابق باسکول دیده نمی شود. با این حال، زمانی که زغال سنگ بر اساس ارزش حرارتی قیمت گذاری می شود، مستقیماً به درآمد از دست رفته تبدیل می شود.
آب بارانی که وارد انبار زغال سنگ باز می شود می تواند میزان رطوبت را 2 تا 3 درصد افزایش دهد. این می تواند باعث ایجاد زنجیره ای از مشکلات عملیاتی شود: کاهش توان سنگ شکن، لغزش تسمه نقاله، توده های زغال سنگ یخ زده در زمستان و راندمان پایین دیگ بخار. برای زغال سنگ صادراتی، رطوبت بیش از حد ممکن است منجر به کاهش قیمت یا جریمه های قراردادی شود.

گزینه های رایج کنترل گرد و غبار از هزینه کمتر تا بالاتر، عبارتند از:
دو گزینه اول شامل هزینه های عملیاتی مکرر است. اثربخشی آنها به سرعت باد و شدت عملیات بستگی دارد. دو مورد اخیر نیاز به سرمایه گذاری دارند و به دارایی های ثابت تبدیل می شوند.
روند نظارتی به سمت محصور کردن بیشتر تأسیسات ذخیره زغال سنگ جدید و ارتقا یافته در بسیاری از بازارها است. بنادر ساحلی و نیروگاه های نزدیک به مناطق شهری از جمله مکان هایی هستند که با فشارهای شدید محیطی مواجه هستند. الزامات قابل اجرا بسته به حوزه قضایی و پروژه متفاوت است.
دادههای منتشر شده از پروژههای سوله ذخیرهسازی بندر محصور، پیشرفتهای بالقوه زیر را نشان میدهد: انتشارات گرد و غبار فراری ۸۰٪ تا ۹۵٪ کاهش مییابد، PM10 (ذرات معلق قابل استنشاق با قطر ذرات ≤10 میکرومترکاهش غلظت بیش از 90٪، ارتفاع پراکندگی گرد و غبار کاهش 75٪ - 80٪.
این ارقام به تبدیل اهداف کلی زیست محیطی به معیارهای پذیرش قابل اندازه گیری کمک می کند. برای پروژههایی که تحت ارزیابی اثرات زیستمحیطی قرار میگیرند یا با مهلت اصلاح مواجه هستند، دادههای پروژه تأیید شده میتواند مرجع مفیدی باشد.
هزینههای کنترل گرد و غبار در محوطههای باز زغالسنگ - از جمله پاشش آب، برق، تعویض صفحه گرد و غبار و تمیز کردن - هزینههای عملیاتی مکرر هستند که دارایی ثابتی ایجاد نمیکنند. در طول دوره های آلودگی شدید هوا، اپراتورها نیز ممکن است ملزم به کاهش تولید شوند.
تلفات تولید ناشی از تعطیلی به سختی می توان از قبل کمیت کرد، اما این هزینه ها از جمله هزینه هایی هستند که به راحتی هنگام ارزیابی یک پروژه محفظه دست کم گرفته می شوند.
| پارامتر | فرض | توضیحات |
| ظرفیت سالانه زغال سنگ | 300000 تن | حیاط زغال سنگ معدن یا نیروگاه متوسط |
| مرجع قیمت زغال سنگ | 130 دلار در هر تن | نقطه میانی محدوده قیمت اعلام شده در سال 2026 بین 125 تا 150 دلار در تن برای زغال سنگ نیوکاسل 6000 کیلوکالری |
| نرخ کلی ضرر | 1٪ / 2٪ / 3٪ | سه سناریو شامل مقدار زغال سنگ، ارزش حرارتی و تلفات مربوط به رطوبت است |
| هزینه ساخت محوطه | 63-92 دلار در متر مربع | بر اساس هزینه محفظه ورق فولادی با پوشش رنگی 450-650 RMB/m²، تبدیل به RMB 7.1 در هر دلار آمریکا |
| محوطه محوطه | 30000 متر مربع | مربوط به ظرفیت ذخیره سازی اعلام شده 60000 تن است |
قیمت مرجع زغال سنگ بر اساس محدوده پیشبینی سال 2026 است که در بحث قیمتگذاری و هزینه ذکر شده است. آژانس بین المللی انرژی زغال سنگ 2025 گزارش دهید. قیمتهای بالاتر زغالسنگ معمولاً دوره بازپرداخت یک پروژه محوطه را کوتاه میکند.
| نرخ کلی ضرر | از دست دادن سالانه زغال سنگ | ارزش زیان سالانه | توضیحات |
| 1% | 3000 تن | 390000 دلار | حیاط ذخیره زغال سنگ باز با مدیریت خوب |
| 2% | 6000 تن | 780000 دلار | فرض میان رده |
| 3% | 9000 تن | 1,170,000 دلار | زغال سنگ با فرار بالا در مناطق خشک و بادخیز |
برای یک محوطه 30000 متر مربعی، سرمایه گذاری تخمینی از 1.89 میلیون دلار تا 2.76 میلیون دلار متغیر است.
| نرخ کلی ضرر | پس انداز سالانه | بازپرداخت در سرمایه گذاری کمتر | بازپرداخت در سرمایه گذاری بالاتر |
| 1% | 390000 دلار | 4.8 سال | 7.1 سال |
| 2% | 780000 دلار | 2.4 سال | 3.5 سال |
| 3% | 1,170,000 دلار | 1.6 سال | 2.4 سال |
دوره بازپرداخت به نرخ زیان واقعی بسیار حساس است. بنابراین اولین قدم باید اندازه گیری تلفات در شرایط عملیاتی واقعی به جای تمرکز بر هزینه ساخت به تنهایی باشد.
محاسبات بالا صرفه جویی در هزینه های عملیاتی کنترل گرد و غبار، ارزش زمین آزاد شده توسط محصور، و جلوگیری از خطرات اختلال در تولید را حذف می کند. گنجاندن این عوامل ممکن است دوره بازپرداخت را کوتاه کند.

| مورد | باز کردن ذخایر زغال سنگ | سوله نیمه بسته | سازه گنبدی یا طاق بشکه ای کاملا محصور |
| هزینه ساخت و ساز | پایین ترین | متوسط | بالا (تقریباً سه برابر هزینه حیاط باز، همانطور که گفته شد) |
| کاهش مقدار زغال سنگ | 2٪ - 5٪ | 1٪ - 2٪ | همانطور که گفته شد نزدیک به صفر |
| حفظ ارزش کالری | بیچاره | متوسط | خوب |
| کنترل رطوبت | هیچ کدام | جزئی | محوطه کامل؛ کنترل واقعی به طراحی و عملیات بستگی دارد |
| کنترل گرد و غبار | گرد و غبار و پاشش آب | کاهش 50 تا 80 درصدی | کاهش 80٪ - 95٪ |
| مساحت زمین برای 60000 تن زغال سنگ | تقریبا 30000 متر مربع | تقریبا 8000 تا 12000 متر مربع | تقریبا 4500 متر مربع |
| انباشته کردن و بازیابی تجهیزات | ممکن است چندین ماشین برای جابجایی مواد مورد نیاز باشد | کاهش نیاز به تجهیزات | انباشتن و بازیابی خودکار ممکن است اتخاذ شود |
| ارزیابی و پذیرش محیطی | چالش برانگیزتر | به طور کلی قابل کنترل تر است | به طور کلی آسان تر برای رسیدن به اهداف کنترل گرد و غبار، مشروط به الزامات قابل اجرا |
| برنامه های کاربردی مناسب | انتقال کوتاه مدت و عملیات کم توان | راه حل انتقالی | ذخیره سازی طولانی مدت و مکان های حساس به محیط زیست |
یک انبار باز که دارای 60000 تن زغال سنگ است ممکن است به حدود 30000 متر مربع نیاز داشته باشد، در مقایسه با حدود 4500 متر مربع برای یک انبار سرپوشیده - نسبتی نزدیک به 6.7:1. برای پروژه هایی با زمین در دسترس محدود، این تفاوت می تواند تعیین کننده تر از هزینه ساخت و ساز باشد.
Span یکی از متغیرهای اولیه در انتخاب ساختاری است. برای دهانه های تقریباً 60 متری، خرپاهای هواپیما و قاب های پورتال هر دو می توانند گزینه های اقتصادی باشند. با افزایش دهانه، سازه های صفحه ممکن است به مقاطع بزرگتری برای مقاومت در برابر گشتاورهای خمشی نیاز داشته باشند که باعث می شود مصرف فولاد با سرعت بیشتری افزایش یابد.
پوسته های شبکه فضایی بارها را از طریق اعضا در دو جهت توزیع می کنند و در درجه اول به نیروهای محوری متکی هستند. برای دهانه های حدود 100 متر یا بیشتر، تفاوت در مصرف فولاد در واحد سطح کف را می توان از طریق تجزیه و تحلیل سازه ارزیابی کرد نه اینکه صرفاً به عنوان یک موضوع ترجیحی در نظر گرفته شود.
| فرم سازه ای | شکل پلان | مزایای کلیدی | روش های انباشته سازی و بازیابی مناسب |
| گنبد مدور | دایره ای | معمولاً مصرف فولاد کم در واحد سطح، توزیع بار نسبتاً یکنواخت و مقاومت خوب در برابر باد | ماشین آلات انباشته و بازیابی ستون مرکزی |
| طاق بشکه (سوله طولی) | نوار مستطیلی بلند | در طول آن قابل گسترش است و برای ظرفیت های ذخیره سازی بزرگ مناسب است | احیاگرهای از نوع پورتال و انبارهای طولی |
| خرپا لوله ای پیش تنیده | ساختار بزرگ با دهانه مستطیل شکل | دهانه های منفرد می تواند بیش از 180 متر باشد | احیاگرهای نوع پل و انبارهای طولی با دهانه فوق العاده بزرگ |
ترتیب صحیح این است که ابتدا فرآیند انباشتگی و بازیابی را مشخص کنید، سپس شکل پلان را انتخاب کنید و در نهایت سیستم سازه را انتخاب کنید. معکوس کردن این توالی می تواند منجر به ساختاری شود که با فرآیند جابجایی مواد سازگار نیست و صرفه جویی مورد انتظار را تضعیف کند.
| نوع پروژه | سیستم سازه ای | پارامترهای کلیدی | منطقه ساختمان |
| حیاط دایره ای در یک سایت معدن | قاب فضایی کروی با اتصالات کروی پیچ و مهره ای | قطر: 130 متر; ارتفاع تاج اسپیس فریم: +64 متر; 3 سازه | 39799.5 متر مربع |
| سوله ذخیره زغال سنگ در یک بندر | قاب فضایی بشکه ای با اتصالات کروی پیچ و مهره ای | دهانه: 118 متر; طول: 736 متر; ارتفاع سقف: 46 متر | 86848 متر مربع |
| مقاوم سازی محفظه ذخیره زغال سنگ در یک نیروگاه | خرپا لوله ای پیش تنیده | دهانه: 185 متر; طول: 254 متر | 46990 متر مربع |
خوردگی مربوط به زغال سنگ باید به طور جداگانه در نظر گرفته شود. گالوانیزه گرم برای اعضای و اتصالات قاب فضایی با ضخامت پوشش روی حداقل 85 میکرومتر توصیه می شود. برای زغال سنگ یا پروژه های ساحلی با سولفور بالا ممکن است به پوشش های محافظت در برابر خوردگی و اقدامات آب بندی اضافی نیاز باشد.

این تصمیم عموماً به سه عامل بستگی دارد: عملکرد سالانه، قیمت و نوع زغالسنگ، و الزامات قانونی و در دسترس بودن زمین.
برای عملیات کم توان، دوره بازپرداخت ممکن است بیش از ده سال طول بکشد، و یک انبار باز با صفحه های ضد گرد و غبار را به یک گزینه معقول تبدیل می کند.
برای قیمتهای بالا زغالسنگ یا انواع زغالسنگ با فرار بالا، محفظه ممکن است مزایای اقتصادی بیشتری ارائه دهد. در مناطق حساس از نظر زیستمحیطی، بنادر یا مکانهایی با زمین محدود، محصور کردن فقط یک تصمیم اقتصادی نیست - ممکن است پیش نیازی برای تایید پروژه یا ادامه عملیات باشد.
اگر حداقل دو مورد از این سه عامل به نفع محصور شدن باشد، امکان سنجی رسمی و تحلیل هزینه ارزش انجام آن را دارد.
برای یک سازه فولادی با روکش ورق فولادی با روکش رنگی، هزینه ساخت و ساز اصلی تخمینی 63 تا 92 دلار در متر مربع است. این شامل انباشته کردن و بازیابی تجهیزات، تصفیه فونداسیون و سیستم های حفاظت در برابر آتش نمی شود. هزینه های واقعی پروژه باید بر اساس دهانه، ارتفاع لبه، شرایط زمین و سایر الزامات خاص پروژه محاسبه شود.
برای همان ظرفیت ذخیره سازی، یک گنبد دایره ای معمولاً فولاد کمتری در واحد سطح کف مصرف می کند و به زمین کمتری نیاز دارد. با این حال، اگر فرآیند جابجایی مواد به یک انبار طولی با یک بازگیر از نوع پورتال و نوار نقالههای مسافت طولانی نیاز داشته باشد، ممکن است یک گنبد با طرح عملیاتی سازگار نباشد. در این صورت ممکن است یک ساختار خزانه بشکه ای یا سیستم خرپا لازم باشد.
خیر. محفظه کامل یک اقدام کنترلی اصلی است، اما سیستم های تهویه، فرونشاندن غبار و مدیریت عملیاتی همچنان مورد نیاز است.
همچنین باید از تجمع گاز و انفجار گرد و غبار زغال سنگ در داخل ساختمان جلوگیری شود. ممکن است سیستم های تهویه و نظارت بر گاز مناسب لازم باشد، در حالی که نقاط بارگیری و تخلیه همچنان نیاز به مهار گرد و غبار دارند. محفظه نیاز به کنترل های عملیاتی را برطرف نمی کند.
ساخت و ساز مرحله ای ممکن است این امکان را فراهم کند. حیاط انبار را می توان به بخش هایی تقسیم کرد که یک بخش محصور شده در حالی که قسمت دیگر به کار خود ادامه می دهد و با ترتیبات جابجایی و جابجایی موقت مواد پشتیبانی می شود.
این رویکرد مستلزم فازبندی ساخت و ساز و ذخیره موقت زغال سنگ است که از ابتدا در طراحی گنجانده شود.
تاسیسات ذخیره زغال سنگ ممکن است در معرض شرایط متوسط تا بسیار خورنده قرار گیرند. با پوشش گالوانیزه گرم حداقل 85 میکرومتر و بازرسی های منظم، با توجه به شرایط واقعی قرار گرفتن در معرض و مشخصات پروژه، ممکن است عمر طراحی اسمی 25 سال در نظر گرفته شود. خراب شدن پوشش را هر 2 تا 3 سال به عنوان فاصله زمانی توصیه شده برای نگهداری بررسی کنید. اگر بیش از 70 درصد از پوشش روی مصرف شده باشد، پس از ارزیابی حرفه ای باید پوشش مجدد را در نظر گرفت.
تماس: info@xzbesta.com
مزایای سقف BIPV: جایگزین سنتی...
مزایای سقف BIPV: جایگزین سنتی...