Open Coal Stockpile versus Enclosed Coal Storage Dome: Conformità Ambientale è Cost per Tonna
News

Open Coal Stockpile versus Enclosed Coal Storage Dome: Conformità Ambientale è Cost per Tonna

2026-11-03
Table of Contents Nascondi

Quandu decide di chjude un cantiere di almacenamentu di carbone, i prupietarii di i prughjetti sò spessu appiccicati trà dui estremi: "Una ispezione ambientale hè ghjunta, cusì avemu bisognu di copre prima", o "L'investimentu hè troppu altu, cusì duvemu aspittà".

I dui approcci trascuranu u stessu strumentu essenziale: un paragone cumpletu di i costi. Mettite i perditi di carbone, u valore caloricu, l'umidità, i costi di operazione di cuntrollu di polvera è l'usu di a terra in un calculu, poi cunvertisce in un costu per tonna di carbone trattatu annu. A risposta hè di solitu più chjara chè l'intuizione sola.

 

 

Chì perde ogni annu una riserva di carbone aperta?

Perdite di quantità di carbone

A perdita di quantità di carbone in i cantieri di almacenamentu aperti venenu generalmente da trè fonti: particelle fini purtate da u ventu, carbone pulverizatu lavatu da piogge forti, è deterioramentu causatu da l'ossidazione durante u almacenamentu prolongatu.

E misure di l'industria publicate varianu considerablemente secondu u metudu di misurazione. Certi casi di retrofit di l'armatura di a pianta di preparazione di carbone riportanu perdite di carbone di circa 0,5%, ma sta figura cuntene solu e differenze di misurazione durante a carica, u scaricamentu è a manipulazione interna. Quandu l'intemperie, l'ossidazione è a deteriorazione di u valore caloricu sò ancu cunsiderate, a rata di perdita generale hè tipicamente stimata à 2%-5%.

Per i calculi preliminari, hè cunsigliatu un'ipotesi media di 1%-3% , aghjustatu secondu u tipu di carbone è u clima lucale. Valori più elevati ponu esse adattati per u carbone altamente volatile almacenatu in regioni secche è venti.

 

Perdite di valore caloricu

Quandu u carbone hè espostu à l'aria, a pirite reagisce cù l'ossigenu è l'umidità, aumentendu a temperatura di l'accumulazione è pruvucannu a materia volatile per scappà. Stu prucessu hè irreversibile.

U almacenamentu di carbone chjusu pò riduce a perdita di valore caloricu da circa 300-500 kcal/kg. Per u carbone termale cù un valore caloricu di 5 500 kcal / kg, questu hè equivalente à circa 5%-9% di u so valore caloricu.

Queste pèrdite ùn si prisentanu micca nantu à i registri di pesi. In ogni casu, quandu u carbone hè prezzu secondu u valore caloricu, si traduce direttamente in ingressu persu.

 

Trattamentu di l'umidità è u materiale

L'acqua di pioggia chì entra in una riserva aperta di carbone pò aumentà u cuntenutu di umidità da 2-3 punti percentuali. Questu pò innescà una catena di prublemi operativi: riduzzione di u trituratore, scorrimentu di u cinturione trasportatore, grumi di carbone congelati in l'invernu è efficienza di caldaia più bassa. Per u carbone esportatu, l'umidità eccessiva pò ancu risultatu in deduzioni di prezzu o penalità cuntrattuale.

 

 

Conformità ambientale: ciò chì l'operatori di almacenamentu di carbone anu da cunsiderà

Quattru Livelli di Dust Control

Da u costu più bassu à più altu, l'opzioni cumuni di cuntrollu di polvera include:

  • Spray d'acqua è agenti di furmazione di crosta
  • Paravento è schermi di suppressione di polvera
  • Capanni parzialmente chjusi
  • Edifici o cupole di almacenamentu cumplettamente chjusi

I primi dui opzioni implicanu spese operative recurrenti. A so efficacità dipende da a velocità di u ventu è l'intensità operativa. L'ultimi dui necessitanu investimentu di capitale è diventanu assi fissi.

A tendenza regulatoria hè versu un chjusu più grande di strutture di almacenamentu di carbone novi è aghjurnatu in parechji mercati. I porti custieri è e centrali elettriche vicinu à e zone urbane sò trà i lochi affruntendu pressioni ambientali particularmente forti. I requisiti applicabili varianu da ghjuridizione è prughjettu.

 

Prestazione misurata di u almacenamentu di carbone cumplettamente chjusu

I dati publicati da i prughjetti di capannone di stoccaggio portu chjusu indicanu i seguenti potenziali miglioramenti: Emissioni di polveri fugitive ridutte da 80%-95%, PM10 (particulate inhalable cun un diametru di particella di ≤10 μm) concentrazioni ridotte di più di 90%, altezza di dispersione di polvera ridotta da 75%-80%.

Queste figure aiutanu à traduce l'ugettivi ambientali generale in criterii di accettazione misurabili. Per i prughjetti sottumessi à una valutazione di l'impattu ambientale o chì affruntà una scadenza di rimediazione, i dati di u prughjettu verificatu ponu furnisce una riferenza utile.

 

L'altra parte di i costi di cumplimentu ambientale

E spese di cuntrollu di polvera in i cantieri di carbone aperti - cumpresa a spruzzatura d'acqua, l'electricità, a sostituzione di u schermu di polvera è a pulizia - sò costi operativi recurrenti chì ùn creanu micca un attivu fissu. Durante i periodi di inquinamentu di l'aria severa, l'operatori ponu ancu esse dumandati à riduce a produzzione.

I perditi di produzzione causati da chjusi sò difficiuli di quantificà in anticipu, ma sò trà i costi più facilmente sottovalutati quandu evaluà un prughjettu di recinzione.

 

 

Calculà u costu di almacenamentu di carbone per tonnellata

Ipotesi di calculu

Parametru Assunta Descrizzione
Pruduzzione annuale di carbone 300.000 t Una miniera di medie dimensioni o una centrale elettrica di carbone
Prezzu di carbone di riferimentu 130 $/t Puntu mediu di u prezzu di u prezzu di u 2026 di $ 125-150 / t per u carbone di Newcastle 6,000 kcal
Tasso di perdita generale 1% / 2% / 3% Trè scenarii chì coprenu a quantità di carbone, u valore caloricu è e perdite legate à l'umidità
Costu di custruzzione di l'armatura $ 63-92 / m² Basatu nantu à un costu di recinzione in lamiera d'acciaio rivestita di culore di 450–650 RMB/m², cunvertitu à 7,1 RMB per dollaru americanu.
Zona di recinzione 30.000 m² Corrisponde à una capacità di almacenamentu dichjarata di 60 000 tunnellate

U prezzu di carbone di riferimentu hè basatu annantu à l'intervallu di previsione 2026 citatu in a discussione di i prezzi è i costi di l'IEA carbone 2025 rapportu. I prezzi più alti di u carbone generalmente accurtà u periodu di rimborsu di un prughjettu di recintu.

 

Perdite annuali à trè tassi di perdita differenti

Tasso di perdita generale Perdita annuale di carbone Valore di perdita annuale Descrizzione
1% 3.000 t 390 000 $ Un cantiere di almacenamentu di carbone apertu ben gestitu
2% 6.000 t 780 000 $ Assunzione di mid-range
3% 9.000 t 1 170 000 $ Carbone altamente volatile in regioni secche è venti

Periudu d'investimentu è di rimborsu

Per un recintu di 30.000 m², l'investimentu stimatu varia da $ 1,89 milioni à $ 2,76 milioni.

Tasso di perdita generale Risparmi annuali Rimborsu à l'investimentu più bassu Rimborsu à l'investimentu più altu
1% 390 000 $ 4,8 anni 7,1 anni
2% 780 000 $ 2,4 anni 3,5 anni
3% 1 170 000 $ 1,6 anni 2,4 anni

U periodu di pagamentu hè assai sensibile à a rata di perdita attuale. U primu passu duverebbe dunque esse di misurà e perdite in cundizioni operative reali piuttostu chè di fucalizza solu nantu à u costu di custruzzione.

I calculi sopra escludenu u risparmiu in spese di operazione di cuntrollu di polvera, u valore di a terra liberata da l'enclosure, è evità risichi di disrupzione di a produzzione. Includendu questi fattori pò accurtà u periodu di pagamentu.

 

 

Comparare trè soluzioni di almacenamentu di carbone

Articulu Apertura di a riserva di carbone Capannone parzialmente chjusu Cupola cumplettamente chjusa o struttura di volta di canna
Costu di custruzzione U più bassu Medium Altu (circa trè volte u costu di u giardinu apertu, cum'è dichjaratu)
Perdita di quantità di carbone 2%-5% 1%-2% Quasi zero, cum'è dichjaratu
Ritenzione di u valore caloricu Pauvre Moderate Bonu
U cuntrollu di l'umidità Nimu Parziale recintu pienu; U cuntrollu attuale dipende da u disignu è u funziunamentu
Controlu di polvera Paraventi di polvera è spraying d'acqua Riduzzione 50%-80%. Riduzzione 80%-95%.
Superficie di terra per 60 000 t di carbone Circa. 30.000 m² Circa. 8.000-12.000 m² Circa. 4.500 m²
Stacking and reclaming equipment Puderanu esse bisognu di parechje macchine per a manipulazione di materiale Esigenze ridotte di l'equipaggiu Puderà esse aduttatu l'impilamentu automatizatu è a ricuperazione
Valutazione ambientale è accettazione Più sfida In generale, più gestibile In generale, più faciule per risponde à l'ugettivi di cuntrollu di polvera, sottumessu à i requisiti applicabili
Applicazioni adattate Trasferimentu à cortu termine è operazioni à bassa produzzione Soluzione transitoria Stoccaggio à longu andà è lochi sensibili à l'ambiente

Un magazzinu apertu chì cuntene 60.000 tunnellate di carbone pò esse bisognu di circa 30.000 m², paragunatu à circa 4.500 m² per un magazzinu chjusu - un rapportu di quasi 6,7: 1. Per i prughjetti cù un terrenu dispunibule limitatu, sta diferenza pò esse più decisiva cà u costu di custruzzione.

 

 

Scelta di un Sistema Strutturale per Spans chì Superanu 100 m

Induve i Truss Plane è Spatial Lattice Shells Differiscenu

Span hè una di e variàbili primarie in a selezzione strutturale. Per spans finu à circa 60 m, i truss plane è i portali ponu esse dui opzioni ecunomiche. Quandu u span aumenta, e strutture piane pò esse bisognu di sezioni trasversali più grandi per resiste à i mumenti di curvatura, facendu chì u cunsumu di l'acciaio aumenterà più rapidamente.

I conchiglie di lattice spaziali distribuiscenu carichi attraversu i membri in duie direzzione è si basanu principalmente in e forze assiali. Per spazii di circa 100 m o più, e differenze in u cunsumu d'acciaio per unità di superficie di u pavimentu ponu esse valutate per mezu di l'analisi strutturale invece di trattate solu cum'è una materia di preferenza.

 

Applicazioni di trè Forme Strutturali

Forma strutturale Forma di Pianu Vantaghji chjave Metodi adatti di stacking è di ricuperazione
Cupola circular Circular Tipicamente bassu cunsumu d'acciaio per unità di area, distribuzione di carica relativamente uniforme è bona resistenza à u ventu Macchine per l'impilatura è a ricuperazione di a colonna cintrali
Volta in botte (cappa longitudinale) Longa striscia rectangulare Pò esse allungatu longu à a so lunghezza è hè adattatu per grandi capacità di almacenamento Reclaimers di tipu portale è stockyards longitudinali
Truss tubulare precompresso Grande struttura rectangulare L'ampiezza singuli pò esse più di 180 m Reclaimers di tippu di ponte è stockyards longitudinali ultra-large-span

A sequenza curretta hè di determinà u prucessu di stacking è ricuperazione prima, dopu selezziunate a forma di u pianu, è infine sceglie u sistema strutturale. Inversione di sta sequenza pò esse risultatu in una struttura chì ùn cunvene micca à u prucessu di manipolazione di materiale, minendu u risparmiu previstu.

 

Paràmetri di u Prughjettu di Riferimentu

Tipu di prughjettu Sistema strutturale Parametri chjave Zona di custruzzione
Circular stockyard in un situ mineru Quadru spaziale sfericu cù articulazioni sferiche bullonate Diamitru: 130 m; elevazione di a corona di u quadru spaziu: + 64 m; 3 strutture 39.799,5 m²
Capannone di almacenamentu di carbone chjusu in un portu Quadru spaziale di volta in canna cù articulazioni sferiche bullonate Ampiezza: 118 m; lunghezza : 736 m ; Altitudine di u tettu: 46 m 86.848 m²
Retrofit di l'armadiu di almacenamentu di carbone in una centrale elettrica Truss tubulare precompresso Apertura: 185 m; lunghezza: 254 m 46.990 m²

A corrosione di carbone deve esse cunsideratu separatamente. A galvanizzazione à caldu hè cunsigliatu per i membri di u quadru spaziale è i giunti, cù un spessore di rivestimentu di zincu di almenu 85 μm. Rivestimenti supplementarii di prutezzione di a corrosione è misure di sigillatura ponu esse richiesti per i prughjetti di carbone o di u liturale à altu sulfuru.

 

 

Quali prughjetti duverebbe cunsiderà u almacenamentu di carbone chjusu?

A decisione generalmente si riduce à trè fattori: a produzzione annuale, u prezzu è u tipu di carbone, è i requisiti regulatori è a dispunibilità di a terra.

Per l'operazioni à bassa produzzione, u periodu di rimborsu pò estenderà più di deci anni, facendu un stockpile apertu cù schermi di suppressione di polvera una opzione raghjone.

Per i prezzi elevati di carbone o i tipi di carbone altamente volatile, l'enclosure pò offre più benefici ecunomichi. In i zoni sensibili à l'ambiente, i porti o i lochi cù terreni limitati, u recintu ùn hè micca solu una decisione ecunomica - pò esse un prerequisite per l'appruvazioni di u prugettu o l'operazione cuntinuata.

Se almenu dui di questi trè fatturi favurizanu l'incinta, vale a pena di fà una analisi di fattibilità formale è di costu.

 

 

Domande Frequenti

Q1: Quantu costa un edifiziu di almacenamentu di carbone cumplettamente chjusu?

Per una struttura d'acciaio cù un revestimentu di lami d'acciaio di culore, u costu di custruzzione principale stimatu hè $ 63-92 / m². Questu esclude l'equipaggiu di stacking è ricuperazione, trattamentu di fundazione è sistemi di prutezzione di u focu. I costi attuali di u prughjettu devenu esse calculati in basa di a span, l'altitudine di eaves, e cundizioni di a terra è altre esigenze specifiche di u prugettu.

 

Q2: Chì hè più economicu: una cupola di almacenamentu di carbone o un capannone longitudinale chjusu?

Per a listessa capacità d'almacenamiento, una cupola circular generalmente usa menu azzaru per unità di superficie di pavimentu è esige menu terra. In ogni casu, se u prucessu di manipolazione di materiale richiede un stockyard longitudinale cù un reclaimer portale è trasportatori di longa distanza, una cupola pò esse micca cumpatibile cù u layout di u funziunamentu. Una struttura di volta di canna o un sistema di truss pò esse necessariu.

 

Q3: Un edifiziu di almacenamentu di carbone cumplettamente chjusu risponde automaticamente à i requisiti di cuntrollu di polvera?

No. L'enclosure full hè una misura di cuntrollu maiò, ma a ventilazione, i sistemi di suppressione di nebbia è a gestione operativa sò sempre necessarii.

L'accumulazione di gas è l'esplosioni di polvera di carbone deve esse ancu impedita in l'edificiu. Sistemi di surviglianza di u gasu è di ventilazione adattati ponu esse necessarii, mentre chì i punti di carica è scaricamentu necessitanu sempre a suppressione di polvera. Enclosure ùn elimina micca a necessità di cuntrolli operativi.

 

Q4: Pò esse chjusu un cantiere di carbone apertu esistenti senza cessà l'operazioni?

A custruzzione in fasi pò fà questu pussibule. U magazzinu pò esse divisu in sezioni, cù una sezione chjusa mentre l'altra cuntinueghja à operare, sustinutu da manipolazione di materiale tempuranee è arrangiamenti di traslocazione.

Stu approcciu richiede a fase di custruzzione è u almacenamentu temporale di carbone per esse incorporatu in u disignu da u principiu.

 

Q5: Quantu tempu pò un quadru spaziale mantene prutettu contra a corrosione?

I stabilimenti di almacenamentu di carbone ponu esse esposti à cundizioni moderate à altamente corrosive. Cù un revestimentu galvanizatu à caldu di almenu 85 μm è ispezioni regolari, una vita nominale di designu di 25 anni pò esse cunsiderata, sottumessu à e cundizioni di esposizione attuali è e specificazioni di u prugettu. Inspeccione u deterioramentu di u revestimentu ogni 2-3 anni cum'è intervallu di mantenimentu cunsigliatu. Se più di 70% di u revestimentu di zincu hè statu cunsumatu, a ricuperazione deve esse cunsiderata dopu una valutazione prufessiunale.

 

 

Cuntattu: info@xzbesta.com

 

Feature Product

Mandate a vostra dumanda oghje