Stoc deschis de cărbune vs. Domul închis de stocare a cărbunelui: conformitatea mediului și costul pe tonă
Știri

Stoc deschis de cărbune vs. Domul închis de stocare a cărbunelui: conformitatea mediului și costul pe tonă

2026-11-03
Cuprins Ascunde

Atunci când decid dacă să închidă un depozit de cărbune, proprietarii de proiecte rămân adesea blocați între două extreme: „Urmează o inspecție de mediu, așa că trebuie să o acoperim mai întâi” sau „Investiția este prea mare, așa că ar trebui să așteptăm”.

Ambele abordări trec cu vederea același instrument esențial: o comparație cuprinzătoare a costurilor. Puneți pierderile de cărbune, puterea calorică, umiditatea, costurile de operare pentru controlul prafului și utilizarea terenului într-un singur calcul, apoi transformați-le într-un cost pe tona de cărbune manipulată anual. Răspunsul este de obicei mai clar decât numai intuiția.

 

 

Ce pierde în fiecare an un stoc deschis de cărbune?

Pierderi de cantitate de cărbune

Pierderile de cantitate de cărbune la șantierele de depozitare deschise provin, în general, din trei surse: particule fine transportate de vânt, cărbune pulverizat spălat de ploile abundente și deteriorarea cauzată de oxidare în timpul depozitării prelungite.

Măsurătorile publicate în industrie variază considerabil în funcție de metoda de măsurare. Unele cazuri de modernizare a incintei instalațiilor de preparare a cărbunelui raportează pierderi de cărbune de aproximativ 0,5%, dar această cifră ține cont doar de diferențele de măsurare în timpul încărcării, descărcării și manipulării interne. Când sunt luate în considerare, de asemenea, intemperii, oxidarea și deteriorarea puterii calorice, rata totală a pierderilor este de obicei estimată la 2%-5%.

Pentru calculele preliminare, se recomandă o ipoteză medie de 1%–3% , ajustată în funcție de tipul de cărbune și de clima locală. Valorile mai mari pot fi potrivite pentru cărbunele cu volatilitate ridicată stocat în regiuni uscate și vântuoase.

 

Pierderi de putere calorică

Când cărbunele este expus la aer, pirita reacționează cu oxigenul și umiditatea, crescând temperatura stocului și provocând scăparea materiei volatile. Acest proces este ireversibil.

Depozitarea închisă a cărbunelui poate reduce pierderile de putere calorică cu aproximativ 300-500 kcal/kg. Pentru cărbunele termic cu o putere calorică de 5.500 kcal/kg, aceasta este echivalentă cu aproximativ 5%–9% din puterea sa calorică.

Aceste pierderi nu apar pe înregistrările podului-cântar. Cu toate acestea, atunci când prețul cărbunelui este în funcție de puterea calorică, ele se traduc direct în venituri pierdute.

 

Umiditatea și manipularea materialelor

Apa de ploaie care intră într-un depozit deschis de cărbune poate crește conținutul de umiditate cu 2-3 puncte procentuale. Acest lucru poate declanșa un lanț de probleme operaționale: debit redus al concasorului, alunecarea benzii transportoare, bulgări de cărbune înghețat în timpul iernii și eficiență scăzută a cazanului. Pentru cărbunele exportat, excesul de umiditate poate duce, de asemenea, la deduceri de preț sau penalități contractuale.

 

 

Conformitatea mediului: ce trebuie să ia în considerare operatorii de depozitare a cărbunelui

Patru niveluri de control al prafului

De la costuri mai mici la cele mai mari, opțiunile comune de control al prafului includ:

  • Pulverizarea cu apă și agenți de formare a crustei
  • Ecrane anti-vânt și antipraf
  • Șoproane parțial închise
  • Clădiri de depozitare sau cupole complet închise

Primele două opțiuni implică cheltuieli operaționale recurente. Eficacitatea lor depinde de viteza vântului și de intensitatea operațională. Ultimele două necesită investiții de capital și devin active fixe.

Tendința de reglementare este către o mai mare închidere a instalațiilor de stocare a cărbunelui noi și modernizate pe multe piețe. Porturile de coastă și centralele electrice din apropierea zonelor urbane se numără printre locațiile care se confruntă cu presiuni deosebit de puternice de mediu. Cerințele aplicabile variază în funcție de jurisdicție și proiect.

 

Performanța măsurată a depozitului de cărbune complet închis

Datele publicate din proiectele de depozitare a porturilor închise indică următoarele îmbunătățiri potențiale: Emisiile fugitive de praf reduse cu 80%–95%, PM10 (particule inhalabile cu un diametru de particule ≤10 μm) concentrații reduse cu mai mult de 90%, înălțimea de dispersie a prafului redusă cu 75%–80%.

Aceste cifre ajută la transpunerea obiectivelor generale de mediu în criterii de acceptare măsurabile. Pentru proiectele care fac obiectul unei evaluări a impactului asupra mediului sau care se confruntă cu un termen limită de remediere, datele verificate ale proiectului pot oferi o referință utilă.

 

Cealaltă parte a costurilor de conformitate cu mediul

Cheltuielile cu controlul prafului la șantierele deschise de cărbune – inclusiv pulverizarea cu apă, electricitatea, înlocuirea ecranelor de praf și curățarea – sunt costuri de operare recurente care nu creează un activ fix. În perioadele de poluare severă a aerului, operatorilor li se poate cere să reducă producția.

Pierderile de producție cauzate de opriri sunt greu de cuantificat în prealabil, dar se numără printre costurile cel mai ușor subestimate atunci când se evaluează un proiect de incintă.

 

 

Calcularea costului de stocare a cărbunelui pe tonă

Ipoteze de calcul

Parametru Asumarea Descriere
Debitul anual de cărbune 300.000 t O mină de dimensiuni medii sau o centrală electrică pentru cărbuni
Prețul cărbunelui de referință 130 USD/t Punctul de mijloc al intervalului de prețuri declarat pentru 2026 de 125–150 USD/t pentru cărbunele Newcastle de 6.000 kcal
Rata totală a pierderilor 1% / 2% / 3% Trei scenarii care acoperă cantitatea de cărbune, puterea calorică și pierderile legate de umiditate
Costul construcției incintei 63–92 USD/m² Bazat pe un cost de incintă din tablă de oțel acoperită cu culoare de 450–650 RMB/m², convertit la 7,1 RMB per dolar american
Zona de incintă 30.000 m² Corespunzând unei capacități de stocare declarate de 60.000 de tone

Prețul de referință al cărbunelui se bazează pe intervalul de prognoză pentru 2026 citat în discuția privind prețurile și costurile din ale IEA Cărbune 2025 raport. Prețurile mai mari ale cărbunelui scurtează, în general, perioada de amortizare a unui proiect de incintă.

 

Pierderi anuale la trei rate diferite de pierdere

Rata globală de pierdere Pierdere anuală de cărbune Valoarea pierderii anuale Descriere
1% 3.000 t 390.000 USD O curte deschisă de depozitare a cărbunelui bine gestionată
2% 6.000 t 780.000 USD Ipoteze medii
3% 9.000 t 1.170.000 USD Cărbune foarte volatil în regiunile uscate, cu vânt

Perioada de investiție și rambursare

Pentru o incintă de 30.000 m², investiția estimată variază între 1,89 milioane USD și 2,76 milioane USD.

Rata globală de pierdere Economii anuale Rambursare la investiții mai mici Rambursare la investiții mai mari
1% 390.000 USD 4,8 ani 7,1 ani
2% 780.000 USD 2,4 ani 3,5 ani
3% 1.170.000 USD 1,6 ani 2,4 ani

Perioada de rambursare este foarte sensibilă la rata reală a pierderilor. Prin urmare, primul pas ar trebui să fie măsurarea pierderilor în condiții reale de funcționare, mai degrabă decât să se concentreze doar pe costul construcției.

Calculele de mai sus exclud economiile în cheltuielile de operare pentru controlul prafului, valoarea terenului eliberat de împrejmuire și riscurile evitate de întrerupere a producției. Includerea acestor factori poate scurta perioada de rambursare.

 

 

Comparând trei soluții de stocare a cărbunelui

Articol Deschideți stocul de cărbune Magazin parțial închis Dom complet închis sau structură cu boltă în butoi
Costul construcției Cel mai scăzut Mediu Ridicat (aproximativ de trei ori mai mare decât costul de curte, după cum s-a menționat)
Pierdere de cantitate de cărbune 2%–5% 1%–2% Aproape de zero, după cum s-a spus
Păstrarea puterii calorice Sărac Moderat Bun
Controlul umidității Niciuna Parțial Carcasă completă; controlul efectiv depinde de proiectare și funcționare
Controlul prafului Ecrane de praf și pulverizare cu apă 50%-80% reducere 80%–95% reducere
Suprafață de teren pentru 60.000 t cărbune Aprox. 30.000 m² Aprox. 8.000–12.000 m² Aprox. 4.500 m²
Echipamente de stivuire și recuperare Pentru manipularea materialelor pot fi necesare mai multe mașini Cerințe reduse de echipamente Pot fi adoptate stivuirea și recuperarea automată
Evaluarea și acceptarea mediului Mai provocatoare În general, mai ușor de gestionat În general, obiectivele de control al prafului sunt mai ușor de îndeplinit, sub rezerva cerințelor aplicabile
Aplicații adecvate Transfer pe termen scurt și operațiuni cu debit redus Soluție tranzitorie Depozitare pe termen lung și locații sensibile pentru mediu

Un depozit deschis care conține 60.000 de tone de cărbune poate necesita aproximativ 30.000 m², în comparație cu aproximativ 4.500 m² pentru o unitate de depozitare închisă - un raport de aproape 6,7:1. Pentru proiectele cu teren disponibil limitat, această diferență poate fi mai decisivă decât costul construcției.

 

 

Alegerea unui sistem structural pentru deschideri care depășesc 100 m

Unde diferă fermele plane și învelișurile cu zăbrele spațiale

Spanul este una dintre variabilele primare în selecția structurală. Pentru deschideri de până la aproximativ 60 m, fermele plane și cadrele portal pot fi ambele opțiuni economice. Pe măsură ce deschiderea crește, structurile plane pot necesita secțiuni transversale mai mari pentru a rezista momentelor de încovoiere, ceea ce face ca consumul de oțel să crească mai rapid.

Învelișurile cu zăbrele spațiale distribuie sarcinile prin elemente în două direcții și se bazează în primul rând pe forțele axiale. Pentru deschideri de aproximativ 100 m sau mai mult, diferențele în consumul de oțel pe unitatea de suprafață a podelei pot fi evaluate prin analiză structurală, mai degrabă decât tratate pur și simplu ca o chestiune de preferință.

 

Aplicații ale trei forme structurale

Forma structurală Forma planului Avantaje cheie Metode adecvate de stivuire și recuperare
Dom circular Circulară De obicei, consum redus de oțel pe unitate de suprafață, distribuție relativ uniformă a sarcinii și rezistență bună la vânt Mașini de stivuire și recuperare pe coloană centrală
boltă în butoi (șopră longitudinală) Fâșie dreptunghiulară lungă Poate fi extins pe lungime și este potrivit pentru capacități mari de depozitare Recuperări de tip portal și depozite longitudinale
Sarpă tubulară precomprimată Structură mare dreptunghiulară Travele simple pot depăși 180 m Recuperări de tip pod și spații de stocare longitudinale cu deschidere foarte mare

Secvența corectă este să determinați mai întâi procesul de stivuire și recuperare, apoi selectați forma planului și, în final, alegeți sistemul structural. Inversarea acestei secvențe poate duce la o structură care nu se potrivește procesului de manipulare a materialelor, subminând economiile așteptate.

 

Parametrii proiectului de referință

Tip de proiect Sistem structural Parametri cheie Zona de clădire
Curtea circulară de animale la un sit minier Cadru spațial sferic cu îmbinări sferice cu șuruburi Diametru: 130 m; cota coroanei cadrului spațial: +64 m; 3 structuri 39.799,5 m²
Magazin închis de depozitare a cărbunelui într-un port Cadru spațial cu boltă în butoi cu îmbinări sferice cu șuruburi deschidere: 118 m; lungime: 736 m; înălțimea acoperișului: 46 m 86.848 mp
Modernizare incintă de stocare a cărbunelui la o centrală electrică Sarpă tubulară precomprimată deschidere: 185 m; lungime: 254 m 46.990 m²

Coroziunea cauzată de cărbune trebuie luată în considerare separat. Galvanizarea la cald este recomandată pentru elementele și îmbinările cadrului spațial, cu o grosime a stratului de zinc de cel puțin 85 μm. Pot fi necesare acoperiri suplimentare de protecție împotriva coroziunii și măsuri de etanșare pentru cărbunele cu conținut ridicat de sulf sau proiectele de coastă.

 

 

Ce proiecte ar trebui să ia în considerare depozitul închis de cărbune?

Decizia se reduce, în general, la trei factori: debitul anual, prețul și tipul cărbunelui și cerințele de reglementare și disponibilitatea terenului.

Pentru operațiunile cu debit redus, perioada de rambursare se poate extinde peste zece ani, făcând un depozit deschis cu ecrane de suprimare a prafului o opțiune rezonabilă.

Pentru prețuri ridicate ale cărbunelui sau tipuri de cărbune cu volatilitate ridicată, incinta poate oferi beneficii economice mai mari. În zonele sensibile din punct de vedere ecologic, porturile sau locațiile cu teren limitat, îngrădirea nu este doar o decizie economică – poate fi o condiție prealabilă pentru aprobarea proiectului sau continuarea funcționării.

Dacă cel puțin doi dintre acești trei factori favorizează închiderea, merită întreprinsă o analiză formală a fezabilității și a costurilor.

 

 

Întrebări frecvente

Î1: Cât costă o clădire de depozitare a cărbunelui complet închisă?

Pentru o structură de oțel cu placare din tablă de oțel acoperită cu culoare, costul principal estimat al construcției este de 63–92 USD/m². Aceasta exclude echipamentele de stivuire și recuperare, tratarea fundației și sistemele de protecție împotriva incendiilor. Costurile reale ale proiectului trebuie calculate pe baza deschiderii, înălțimii streașinii, condițiilor solului și a altor cerințe specifice proiectului.

 

Î2: Care este mai economic: o cupolă de depozitare a cărbunelui sau un șopron închis longitudinal?

Pentru aceeași capacitate de depozitare, o cupolă circulară utilizează de obicei mai puțin oțel pe unitate de suprafață a podelei și necesită mai puțin teren. Cu toate acestea, dacă procesul de manipulare a materialelor necesită un depozit longitudinal cu un recuperator de tip portal și transportoare pe distanțe lungi, este posibil ca o cupolă să nu fie compatibilă cu structura de funcționare. Atunci poate fi necesară o structură cu boltă în butoi sau un sistem de fermă.

 

Î3: O clădire de depozitare a cărbunelui complet închisă îndeplinește automat cerințele de control al prafului?

Nu. Închiderea completă este o măsură majoră de control, dar ventilația, sistemele de suprimare a aburii și managementul operațional sunt încă necesare.

Acumularea de gaze și exploziile de praf de cărbune trebuie, de asemenea, prevenite în interiorul clădirii. Pot fi necesare sisteme adecvate de ventilație și monitorizare a gazelor, în timp ce punctele de încărcare și descărcare necesită încă eliminarea prafului. Carcasa nu elimină necesitatea controalelor operaționale.

 

Î4: Poate fi închis un șantier de cărbune deschis existent fără oprirea operațiunilor?

Construcția în etape poate face acest lucru posibil. Curtea de stocare poate fi împărțită în secțiuni, cu o secțiune închisă în timp ce alta continuă să funcționeze, susținută de aranjamente temporare de manipulare a materialelor și relocare.

Această abordare necesită ca etapa de construcție și depozitarea temporară a cărbunelui să fie încorporate în proiectare încă de la început.

 

Î5: Cât timp poate rămâne un cadru spațial protejat împotriva coroziunii?

Instalațiile de depozitare a cărbunelui pot fi expuse la condiții moderate până la foarte corozive. Cu o acoperire galvanizată la cald de cel puțin 85 μm și inspecții regulate, poate fi luată în considerare o durată nominală de viață de 25 de ani, în funcție de condițiile reale de expunere și de specificațiile proiectului. Inspectați deteriorarea stratului la fiecare 2-3 ani ca interval de întreținere recomandat. Dacă s-a consumat mai mult de 70% din stratul de zinc, acoperirea trebuie luată în considerare în urma unei evaluări profesionale.

 

 

Contact: info@xzbesta.com

 

Produs caracteristic

Trimiteți întrebarea dvs. astăzi