Stok Arang Terbuka lwn. Kubah Simpanan Arang Tertutup: Pematuhan Alam Sekitar dan Kos setiap Tan
Berita

Stok Arang Terbuka lwn. Kubah Simpanan Arang Tertutup: Pematuhan Alam Sekitar dan Kos setiap Tan

2026-11-03

Apabila memutuskan sama ada untuk melampirkan kawasan penyimpanan arang batu, pemilik projek sering terperangkap di antara dua perkara yang melampau: "Pemeriksaan alam sekitar akan datang, jadi kami perlu menutupnya terlebih dahulu," atau "Pelaburannya terlalu tinggi, jadi kami harus menunggu."

Kedua-dua pendekatan mengabaikan alat penting yang sama: perbandingan kos yang komprehensif. Masukkan kehilangan arang batu, nilai kalori, lembapan, kos pengendalian habuk dan penggunaan tanah ke dalam satu pengiraan, kemudian tukarkannya kepada kos setiap tan arang batu yang dikendalikan setiap tahun. Jawapannya biasanya lebih jelas daripada intuisi sahaja.

 

 

Apakah Kehilangan Stok Arang Terbuka Setiap Tahun?

Kehilangan Kuantiti Arang Batu

Kehilangan kuantiti arang batu di kawasan simpanan terbuka biasanya datang daripada tiga sumber: zarah halus yang dibawa oleh angin, arang batu yang dihanyutkan oleh hujan lebat, dan kemerosotan yang disebabkan oleh pengoksidaan semasa penyimpanan berpanjangan.

Pengukuran industri yang diterbitkan berbeza-beza bergantung pada kaedah pengukuran. Beberapa kes pengubahsuaian kepungan loji penyediaan arang batu melaporkan kehilangan arang batu kira-kira 0.5%, tetapi angka ini hanya menyumbang kepada perbezaan ukuran semasa pemunggahan, pemunggahan dan pengendalian dalaman. Apabila luluhawa, pengoksidaan dan kemerosotan nilai kalori juga dipertimbangkan, kadar kehilangan keseluruhan biasanya dianggarkan pada 2%–5%.

Untuk pengiraan awal, andaian jarak pertengahan 1%–3% disyorkan, diselaraskan mengikut jenis arang batu dan iklim tempatan. Nilai yang lebih tinggi mungkin sesuai untuk arang batu meruap tinggi yang disimpan di kawasan kering dan berangin.

 

Kerugian Nilai Kalori

Apabila arang batu terdedah kepada udara, pirit bertindak balas dengan oksigen dan lembapan, meningkatkan suhu simpanan dan menyebabkan bahan meruap terlepas. Proses ini tidak dapat dipulihkan.

Penyimpanan arang batu tertutup boleh mengurangkan kehilangan nilai kalori kira-kira 300–500 kcal/kg. Untuk arang batu haba dengan nilai kalori 5,500 kcal/kg, ini bersamaan dengan kira-kira 5%–9% daripada nilai kalorinya.

Kerugian ini tidak muncul pada rekod jambatan timbang. Walau bagaimanapun, apabila arang batu berharga mengikut nilai kalori, ia diterjemahkan terus kepada hasil yang hilang.

 

Lembapan dan Pengendalian Bahan

Air hujan yang memasuki simpanan arang batu terbuka boleh meningkatkan kandungan lembapan sebanyak 2–3 mata peratusan. Ini boleh mencetuskan rantaian masalah operasi: daya pemprosesan penghancur yang berkurangan, gelinciran tali pinggang penghantar, ketulan arang batu beku pada musim sejuk dan kecekapan dandang yang lebih rendah. Untuk arang batu yang dieksport, kelembapan berlebihan juga boleh mengakibatkan potongan harga atau penalti kontrak.

 

 

Pematuhan Alam Sekitar: Perkara yang Perlu Dipertimbangkan oleh Operator Penyimpanan Arang Batu

Empat Tahap Kawalan Habuk

Daripada kos yang lebih rendah kepada yang lebih tinggi, pilihan kawalan habuk biasa termasuk:

  • Penyembur air dan agen pembentuk kerak
  • Penahan angin dan skrin penindasan habuk
  • Bangsal separa tertutup
  • Bangunan atau kubah penyimpanan tertutup sepenuhnya

Dua pilihan pertama melibatkan perbelanjaan operasi berulang. Keberkesanan mereka bergantung pada kelajuan angin dan keamatan operasi. Dua yang terakhir memerlukan pelaburan modal dan menjadi aset tetap.

Aliran pengawalseliaan adalah ke arah penutupan yang lebih besar bagi kemudahan penyimpanan arang batu baharu dan dinaik taraf di banyak pasaran. Pelabuhan pantai dan loji janakuasa berhampiran kawasan bandar adalah antara lokasi yang menghadapi tekanan alam sekitar yang sangat kuat. Keperluan yang berkenaan berbeza mengikut bidang kuasa dan projek.

 

Prestasi Terukur Penyimpanan Arang Tertutup Sepenuhnya

Data yang diterbitkan daripada projek gudang penyimpanan pelabuhan tertutup menunjukkan potensi penambahbaikan berikut: Pelepasan habuk buruan dikurangkan sebanyak 80%–95%, PM10 (bahan zarahan boleh sedut dengan diameter zarah ≤10 μm) kepekatan berkurangan lebih daripada 90%, Ketinggian serakan habuk berkurangan sebanyak 75%–80%.

Angka-angka ini membantu menterjemahkan objektif persekitaran umum kepada kriteria penerimaan yang boleh diukur. Untuk projek yang menjalani penilaian kesan alam sekitar atau menghadapi tarikh akhir pemulihan, data projek yang disahkan boleh memberikan rujukan yang berguna.

 

Bahagian Lain Kos Pematuhan Alam Sekitar

Perbelanjaan kawalan habuk di kawasan arang batu terbuka—termasuk penyemburan air, elektrik, penggantian skrin habuk dan pembersihan—adalah kos operasi berulang yang tidak menghasilkan aset tetap. Semasa tempoh pencemaran udara yang teruk, pengendali juga mungkin dikehendaki mengurangkan pengeluaran.

Kerugian pengeluaran yang disebabkan oleh penutupan adalah sukar untuk diukur terlebih dahulu, tetapi ia adalah antara kos yang paling mudah dipandang rendah apabila menilai projek kepungan.

 

 

Mengira Kos Penyimpanan Arang Batu setiap Tan

Andaian Pengiraan

Parameter Andaian Penerangan
Kapasiti arang batu tahunan 300,000 t Lombong bersaiz sederhana atau kawasan arang batu loji janakuasa
Harga arang batu rujukan $130/t Titik tengah julat harga 2026 yang dinyatakan $125–150/t untuk arang batu 6,000 kcal Newcastle
Kadar kerugian keseluruhan 1% / 2% / 3% Tiga senario meliputi kuantiti arang batu, nilai kalori dan kerugian berkaitan kelembapan
Kos pembinaan kandang $63–92/m² Berdasarkan kos penutup kepingan keluli bersalut warna sebanyak RMB 450–650/m², ditukar pada RMB 7.1 setiap dolar AS
Kawasan kandang 30,000 m² Selaras dengan kapasiti penyimpanan yang dinyatakan sebanyak 60,000 tan

Harga arang batu rujukan adalah berdasarkan julat ramalan 2026 yang disebut dalam perbincangan harga dan kos IEA Arang batu 2025 laporan. Harga arang batu yang lebih tinggi biasanya memendekkan tempoh bayaran balik projek kepungan.

 

Kerugian Tahunan pada Tiga Kadar Kerugian Berbeza

Kadar Kerugian Keseluruhan Kehilangan Arang Tahunan Nilai Kerugian Tahunan Penerangan
1% 3,000 t $390,000 Sebuah kawasan simpanan arang batu terbuka yang diurus dengan baik
2% 6,000 t $780,000 Andaian jarak pertengahan
3% 9,000 t $1,170,000 Arang batu yang meruap tinggi di kawasan kering dan berangin

Pelaburan dan Tempoh Bayar Balik

Untuk kandang seluas 30,000 m², anggaran pelaburan adalah antara $1.89 juta hingga $2.76 juta.

Kadar Kerugian Keseluruhan Simpanan Tahunan Bayaran Balik pada Pelaburan Rendah Bayaran Balik pada Pelaburan Lebih Tinggi
1% $390,000 4.8 tahun 7.1 tahun
2% $780,000 2.4 tahun 3.5 tahun
3% $1,170,000 1.6 tahun 2.4 tahun

Tempoh bayaran balik adalah sangat sensitif kepada kadar kerugian sebenar. Oleh itu, langkah pertama adalah untuk mengukur kerugian di bawah keadaan operasi sebenar dan bukannya memberi tumpuan kepada kos pembinaan sahaja.

Pengiraan di atas tidak termasuk penjimatan dalam perbelanjaan pengendalian habuk, nilai tanah yang dilepaskan oleh kepungan dan mengelakkan risiko gangguan pengeluaran. Memasukkan faktor ini boleh memendekkan tempoh bayaran balik.

 

 

Membandingkan Tiga Penyelesaian Penyimpanan Arang Batu

item Buka Stok Arang Batu Bangsal Tertutup Separa Struktur Kubah atau Barrel-Vault Tertutup Sepenuhnya
Kos pembinaan Terendah Sederhana Tinggi (kira-kira tiga kali ganda kos halaman terbuka, seperti yang dinyatakan)
Kehilangan kuantiti arang batu 2%–5% 1%–2% Hampir sifar, seperti yang dinyatakan
Pengekalan nilai kalori miskin Sederhana bagus
Kawalan kelembapan tiada separa Kepungan penuh; kawalan sebenar bergantung pada reka bentuk dan operasi
Kawalan habuk Skrin habuk dan semburan air 50%–80% pengurangan 80%–95% pengurangan
Keluasan tanah untuk 60,000 t arang batu lebih kurang 30,000 m² lebih kurang 8,000–12,000 m² lebih kurang 4,500 m²
Menyusun dan menuntut semula peralatan Beberapa mesin mungkin diperlukan untuk pengendalian bahan Mengurangkan keperluan peralatan Penimbunan dan penebusan automatik boleh diterima pakai
Penilaian dan penerimaan alam sekitar Lebih mencabar Secara umumnya lebih terurus Secara umumnya lebih mudah untuk memenuhi objektif kawalan habuk, tertakluk kepada keperluan yang berkenaan
Aplikasi yang sesuai Pemindahan jangka pendek dan operasi pemprosesan rendah Penyelesaian peralihan Penyimpanan jangka panjang dan lokasi sensitif alam sekitar

Stok simpanan terbuka yang memuatkan 60,000 tan arang batu mungkin memerlukan kira-kira 30,000 m², berbanding dengan sekitar 4,500 m² untuk kemudahan penyimpanan tertutup—nisbah hampir 6.7:1. Bagi projek dengan tanah yang terhad, perbezaan ini boleh menjadi lebih penting daripada kos pembinaan.

 

 

Memilih Sistem Struktur untuk Rentang Melebihi 100 m

Tempat Kekuda Satah dan Kerang Kekisi Ruang Berbeza

Span adalah salah satu pembolehubah utama dalam pemilihan struktur. Untuk jarak sehingga lebih kurang 60 m, kekuda satah dan bingkai portal boleh menjadi pilihan yang menjimatkan. Apabila rentang meningkat, struktur satah mungkin memerlukan keratan rentas yang lebih besar untuk menahan momen lentur, menyebabkan penggunaan keluli meningkat dengan lebih cepat.

Cengkerang kekisi ruang mengagihkan beban melalui anggota dalam dua arah dan bergantung terutamanya pada daya paksi. Untuk rentang sekitar 100 m atau lebih, perbezaan dalam penggunaan keluli setiap unit keluasan lantai boleh dinilai melalui analisis struktur dan bukannya dianggap hanya sebagai perkara keutamaan.

 

Aplikasi Tiga Bentuk Struktur

Bentuk Struktur Bentuk Pelan Kelebihan Utama Kaedah Susun dan Tuntut Semula yang Sesuai
Kubah bulat Pekeliling Biasanya penggunaan keluli yang rendah bagi seunit luas, pengagihan beban yang agak seragam dan rintangan angin yang baik Mesin menyusun dan menuntut semula lajur tengah
Bilik kebal tong (bangku membujur) Jalur segi empat tepat panjang Boleh dipanjangkan sepanjang panjangnya dan sesuai untuk kapasiti penyimpanan yang besar Penuntut semula jenis portal dan limbungan membujur
Kekuda tiub prategasan Struktur span segi empat tepat yang besar Rentang tunggal boleh melebihi 180 m Penambak jenis jambatan dan limbungan membujur rentang ultra-besar

Urutan yang betul adalah untuk menentukan proses menyusun dan menuntut semula terlebih dahulu, kemudian pilih bentuk pelan, dan akhirnya pilih sistem struktur. Membalikkan urutan ini boleh mengakibatkan struktur yang tidak sesuai dengan proses pengendalian bahan, menjejaskan penjimatan yang dijangkakan.

 

Parameter Projek Rujukan

Jenis Projek Sistem Struktur Parameter Utama Kawasan Bangunan
Limbungan pekeliling di tapak perlombongan Rangka ruang sfera dengan sambungan sfera berbolted Diameter: 130 m; ketinggian mahkota bingkai angkasa: +64 m; 3 struktur 39,799.5 m²
Bangsal penyimpanan arang batu tertutup di pelabuhan Rangka ruang barrel-vault dengan sambungan sfera yang dibolt Span: 118 m; panjang: 736 m; ketinggian bumbung: 46 m 86,848 m²
Pengubahsuaian kepungan simpanan arang batu di loji kuasa Kekuda tiub prategasan Span: 185 m; panjang: 254 m 46,990 m²

Kakisan berkaitan arang batu mesti dipertimbangkan secara berasingan. Galvanizing hot-dip disyorkan untuk anggota rangka ruang dan sambungan, dengan ketebalan salutan zink sekurang-kurangnya 85 μm. Salutan perlindungan kakisan tambahan dan langkah pengedap mungkin diperlukan untuk arang batu sulfur tinggi atau projek pantai.

 

 

Projek Mana Yang Perlu Dipertimbangkan Penyimpanan Arang Tertutup?

Keputusan biasanya datang kepada tiga faktor: proses tahunan, harga dan jenis arang batu serta keperluan kawal selia dan ketersediaan tanah.

Untuk operasi pemprosesan rendah, tempoh bayaran balik mungkin melangkaui sepuluh tahun, menjadikan simpanan terbuka dengan skrin penindasan habuk sebagai pilihan yang munasabah.

Untuk harga arang batu yang tinggi atau jenis arang batu yang meruap tinggi, kepungan mungkin menawarkan manfaat ekonomi yang lebih besar. Di kawasan sensitif alam sekitar, pelabuhan atau lokasi dengan tanah terhad, kepungan bukan sekadar keputusan ekonomi—ia mungkin merupakan prasyarat untuk kelulusan projek atau operasi berterusan.

Jika sekurang-kurangnya dua daripada tiga faktor ini memihak kepada kepungan, analisis kebolehlaksanaan dan kos formal patut dilakukan.

 

 

Soalan Lazim

S1: Berapakah kos bangunan simpanan arang batu tertutup sepenuhnya?

Untuk struktur keluli dengan pelapisan kepingan keluli bersalut warna, anggaran kos pembinaan utama ialah $63–92/m². Ini tidak termasuk peralatan menyusun dan menuntut semula, rawatan asas dan sistem perlindungan kebakaran. Kos projek sebenar mesti dikira berdasarkan rentang, ketinggian cucur atap, keadaan tanah dan keperluan khusus projek lain.

 

S2: Manakah yang lebih menjimatkan: kubah penyimpanan arang batu atau bangsal tertutup membujur?

Untuk kapasiti penyimpanan yang sama, kubah bulat biasanya menggunakan kurang keluli setiap unit keluasan lantai dan memerlukan lebih sedikit tanah. Walau bagaimanapun, jika proses pengendalian bahan memerlukan limbungan membujur dengan penuntut semula jenis portal dan penghantar jarak jauh, kubah mungkin tidak serasi dengan susun atur operasi. Struktur bilik kebal tong atau sistem kekuda mungkin diperlukan.

 

S3: Adakah bangunan penyimpanan arang batu yang tertutup sepenuhnya memenuhi keperluan kawalan habuk secara automatik?

Tidak. Kepungan penuh adalah langkah kawalan utama, tetapi pengudaraan, sistem penindasan kabus dan pengurusan operasi masih diperlukan.

Pengumpulan gas dan letupan habuk arang batu juga mesti dihalang di dalam bangunan. Sistem pengudaraan dan pemantauan gas yang sesuai mungkin diperlukan, manakala tempat pemunggahan dan pemunggahan masih memerlukan penindasan habuk. Penutupan tidak menghilangkan keperluan untuk kawalan operasi.

 

S4: Bolehkah kawasan arang batu terbuka sedia ada ditutup tanpa menghentikan operasi?

Pembinaan berperingkat mungkin memungkinkan ini. Limbungan boleh dibahagikan kepada beberapa bahagian, dengan satu bahagian tertutup manakala satu lagi terus beroperasi, disokong oleh pengendalian bahan sementara dan pengaturan penempatan semula.

Pendekatan ini memerlukan fasa pembinaan dan penyimpanan arang batu sementara untuk dimasukkan ke dalam reka bentuk dari awal.

 

S5: Berapa lama bingkai angkasa boleh kekal dilindungi daripada kakisan?

Kemudahan penyimpanan arang batu mungkin terdedah kepada keadaan yang sederhana hingga sangat menghakis. Dengan salutan bergalvani hot-dip sekurang-kurangnya 85 μm dan pemeriksaan biasa, jangka hayat reka bentuk nominal selama 25 tahun boleh dipertimbangkan, tertakluk kepada syarat pendedahan dan spesifikasi projek sebenar. Periksa kemerosotan salutan setiap 2-3 tahun sebagai selang penyelenggaraan yang disyorkan. Jika lebih daripada 70% daripada salutan zink telah digunakan, salutan semula harus dipertimbangkan berikutan penilaian profesional.

 

 

Hubungi: info@xzbesta.com

 

Produk Ciri

Hantar Pertanyaan Anda Hari Ini