Açık Kömür Stoku ve Kapalı Kömür Depolama Kubbesi: Çevresel Uyumluluk ve Ton Başına Maliyet
Haberler

Açık Kömür Stoku ve Kapalı Kömür Depolama Kubbesi: Çevresel Uyumluluk ve Ton Başına Maliyet

2026-11-03

Proje sahipleri, bir kömür depolama sahasının kapatılmasına karar verirken genellikle iki uç nokta arasında sıkışıp kalıyor: "Çevre denetimi yaklaşıyor, bu yüzden önce bunu halletmemiz gerekiyor" veya "Yatırım çok yüksek, bu yüzden beklemeliyiz."

Her iki yaklaşım da aynı temel aracı gözden kaçırıyor: kapsamlı bir maliyet karşılaştırması. Kömür kayıplarını, kalorifik değeri, nemi, toz kontrolü işletme maliyetlerini ve arazi kullanımını tek bir hesaplamaya koyun ve ardından bunları yıllık olarak işlenen kömür tonu başına maliyete dönüştürün. Cevap genellikle yalnızca sezgiden daha açıktır.

 

 

Açık Kömür Stoku Her Yıl Ne Kaybeder?

Kömür Miktarı Kayıpları

Açık depolama alanlarındaki kömür miktarı kayıpları genellikle üç kaynaktan kaynaklanmaktadır: rüzgarla taşınan ince parçacıklar, şiddetli yağmurla sürüklenen toz haline getirilmiş kömür ve uzun süreli depolama sırasında oksidasyonun neden olduğu bozulma.

Yayınlanan sektör ölçümleri, ölçüm yöntemine bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterir. Bazı kömür hazırlama tesisi muhafazası güçlendirme vakaları, kömür kayıplarının yaklaşık %0,5 olduğunu bildirmektedir, ancak bu rakam yalnızca yükleme, boşaltma ve dahili taşıma sırasındaki ölçüm farklılıklarını hesaba katmaktadır. Hava koşulları, oksidasyon ve kalorifik değerdeki bozulma da dikkate alındığında genel kayıp oranının genellikle %2-%5 olduğu tahmin edilmektedir.

Ön hesaplamalar için, kömür türüne ve yerel iklime göre ayarlanan %1-%3'lük orta aralık varsayımı önerilir. Kuru ve rüzgarlı bölgelerde depolanan yüksek uçuculuğa sahip kömür için daha yüksek değerler uygun olabilir.

 

Kalorifik Değer Kayıpları

Kömür havaya maruz kaldığında pirit oksijen ve nemle reaksiyona girerek stok sıcaklığını artırır ve uçucu maddenin kaçmasına neden olur. Bu süreç geri döndürülemez.

Kapalı kömür depolama, kalorifik değer kayıplarını yaklaşık 300–500 kcal/kg kadar azaltabilir. Kalori değeri 5.500 kcal/kg olan termal kömür için bu, kalori değerinin yaklaşık %5-9'una denk gelmektedir.

Bu kayıplar kantar kayıtlarında görünmez. Ancak kömürün kalorifik değerine göre fiyatlandırılması doğrudan gelir kaybına yol açıyor.

 

Nem ve Malzeme Taşıma

Açık kömür yığınına giren yağmur suyu, nem içeriğini yüzde 2-3 puan artırabilir. Bu, bir dizi operasyonel sorunu tetikleyebilir: kırıcı veriminin azalması, konveyör bandının kayması, kışın donmuş kömür topakları ve düşük kazan verimliliği. İhraç edilen kömür için aşırı nem, fiyat kesintilerine veya sözleşme cezalarına da yol açabilir.

 

 

Çevresel Uyumluluk: Kömür Depolama Operatörlerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Dört Seviyeli Toz Kontrolü

Düşükten yükseğe doğru yaygın toz kontrol seçenekleri şunları içerir:

  • Su püskürtme ve kabuk oluşturucu maddeler
  • Rüzgâr kesici ve toz önleyici perdeler
  • Kısmen kapalı barakalar
  • Tamamen kapalı depolama binaları veya kubbeleri

İlk iki seçenek yinelenen işletme giderlerini içerir. Etkinlikleri rüzgar hızına ve çalışma yoğunluğuna bağlıdır. Son ikisi sermaye yatırımı gerektirir ve sabit kıymet haline gelir.

Düzenleme eğilimi, birçok pazarda yeni ve iyileştirilmiş kömür depolama tesislerinin daha fazla kapatılması yönündedir. Kentsel alanlara yakın kıyı limanları ve enerji santralleri özellikle güçlü çevresel baskılarla karşı karşıya kalan yerler arasındadır. Geçerli gereksinimler yargı yetkisine ve projeye göre değişir.

 

Tamamen Kapalı Kömür Depolamanın Ölçülen Performansı

Kapalı liman depolama alanı projelerinden yayınlanan veriler aşağıdaki potansiyel iyileştirmeleri göstermektedir: Kaçak toz emisyonları %80-%95 oranında azaltıldı, PM10 (partikül çapı ≤10 μm olan solunabilir partikül madde) konsantrasyonlar %90'dan fazla azaltıldı, Toz dağılım yüksekliği %75-%80 azaltıldı.

Bu rakamlar genel çevresel hedeflerin ölçülebilir kabul kriterlerine dönüştürülmesine yardımcı olur. Çevresel etki değerlendirmesinden geçen veya iyileştirme son tarihiyle karşı karşıya olan projeler için doğrulanmış proje verileri yararlı bir referans sağlayabilir.

 

Çevresel Uyum Maliyetlerinin Diğer Tarafı

Açık kömür depolarındaki toz kontrol giderleri (su püskürtme, elektrik, toz perdesinin değiştirilmesi ve temizlenmesi dahil) sabit bir varlık oluşturmayan yinelenen işletme maliyetleridir. Şiddetli hava kirliliği dönemlerinde operatörlerin üretimi azaltmaları da gerekebilir.

Kapanmalardan kaynaklanan üretim kayıplarının önceden ölçülmesi zordur, ancak bunlar bir muhafaza projesini değerlendirirken en kolay şekilde hafife alınan maliyetler arasındadır.

 

 

Ton Başına Kömür Depolama Maliyetinin Hesaplanması

Hesaplama Varsayımları

Parametre Varsayım Açıklama
Yıllık kömür üretimi 300.000 ton Orta büyüklükte bir maden veya enerji santrali kömür deposu
Referans kömür fiyatı 130$/ton Newcastle 6.000 kcal kömür için belirtilen 2026 fiyat aralığının orta noktası: 125-150 $/ton
Genel kayıp oranı %1 / %2 / %3 Kömür miktarı, kalorifik değer ve neme bağlı kayıpları kapsayan üç senaryo
Muhafaza inşaat maliyeti 63–92$/m² ABD doları başına 7,1 RMB'ye dönüştürülen 450-650 RMB/m² renkli kaplamalı çelik sac muhafaza maliyetine dayanmaktadır
Muhafaza alanı 30.000 m² Belirtilen 60.000 tonluk depolama kapasitesine karşılık gelir

Referans kömür fiyatı, fiyatlandırma ve maliyet tartışmasında belirtilen 2026 tahmin aralığına dayanmaktadır. IEA'nın Kömür 2025 rapor. Daha yüksek kömür fiyatları genellikle bir muhafaza projesinin geri ödeme süresini kısaltır.

 

Üç Farklı Kayıp Oranında Yıllık Kayıplar

Genel Kayıp Oranı Yıllık Kömür Kaybı Yıllık Kayıp Değeri Açıklama
%1 3.000 ton 390.000$ İyi yönetilen bir açık kömür depolama alanı
%2 6.000 ton 780.000$ Orta aralık varsayımı
%3 9.000 ton 1.170.000$ Kuru ve rüzgarlı bölgelerde yüksek uçuculuğa sahip kömür

Yatırım ve Geri Ödeme Süresi

30.000 m²'lik bir muhafaza için tahmini yatırım 1,89 milyon $ ile 2,76 milyon $ arasında değişmektedir.

Genel Kayıp Oranı Yıllık Tasarruf Daha Düşük Yatırımda Geri Ödeme Daha Yüksek Yatırımda Geri Ödeme
%1 390.000$ 4,8 yıl 7,1 yıl
%2 780.000$ 2,4 yıl 3,5 yıl
%3 1.170.000$ 1,6 yıl 2,4 yıl

Geri ödeme süresi gerçek kayıp oranına oldukça duyarlıdır. Bu nedenle ilk adım, yalnızca inşaat maliyetine odaklanmak yerine gerçek çalışma koşulları altında kayıpları ölçmek olmalıdır.

Yukarıdaki hesaplamalara toz kontrolü işletme giderlerindeki tasarruflar, çitlemeyle açığa çıkan arazi değeri ve kaçınılan üretim kesintisi riskleri dahil değildir. Bu faktörlerin dahil edilmesi geri ödeme süresini kısaltabilir.

 

 

Üç Kömür Depolama Çözümünün Karşılaştırılması

Öğe Açık Kömür Stoku Kısmen Kapalı Baraka Tamamen Kapalı Kubbe veya Namlu Tonoz Yapısı
İnşaat maliyeti En düşük Orta Yüksek (belirtildiği gibi açık alan maliyetinin yaklaşık üç katı)
Kömür miktarı kaybı %2–%5 %1–%2 Belirtildiği gibi sıfıra yakın
Kalorifik değer tutma Zayıf Orta iyi
Nem kontrolü Yok Kısmi Tam muhafaza; Gerçek kontrol tasarım ve çalışmaya bağlıdır
Toz kontrolü Toz perdeleri ve su püskürtme %50–%80 azalma %80–%95 azalma
60.000 ton kömür için arazi alanı Yaklaşık. 30.000 m² Yaklaşık. 8.000–12.000 m² Yaklaşık. 4.500 m²
Ekipmanın istiflenmesi ve geri kazanılması Malzeme taşıma için birden fazla makineye ihtiyaç duyulabilir Azaltılmış ekipman gereksinimleri Otomatik istifleme ve geri kazanım benimsenebilir
Çevresel değerlendirme ve kabul Daha zorlu Genellikle daha yönetilebilir Geçerli gerekliliklere bağlı olarak toz kontrol hedeflerini karşılamak genellikle daha kolaydır
Uygun uygulamalar Kısa vadeli aktarım ve düşük verimli işlemler Geçiş çözümü Uzun süreli depolama ve çevreye duyarlı yerler

60.000 ton kömür içeren açık bir stok yaklaşık 30.000 m² gerektirebilirken, kapalı bir depolama tesisi için yaklaşık 4.500 m² (yaklaşık 6,7:1'lik bir oran) gerekli olabilir. Sınırlı kullanılabilir araziye sahip projeler için bu fark, inşaat maliyetinden daha belirleyici olabilir.

 

 

100 m'yi Aşan Açıklıklar İçin Taşıyıcı Sistem Seçimi

Düzlem Kafeslerin ve Uzamsal Kafes Kabukların Farklı Olduğu Yerler

Açıklık, yapısal seçilimin temel değişkenlerinden biridir. Yaklaşık 60 m'ye kadar olan açıklıklar için düzlem makaslar ve portal çerçeveler ekonomik seçenekler olabilir. Açıklık arttıkça, düzlem yapılar bükülme momentlerine direnmek için daha büyük kesitlere ihtiyaç duyabilir ve bu da çelik tüketiminin daha hızlı artmasına neden olur.

Uzaysal kafes kabukları, yükleri elemanlar arasında iki yönde dağıtır ve öncelikle eksenel kuvvetlere dayanır. Yaklaşık 100 m veya daha fazla açıklıklar için, birim zemin alanı başına çelik tüketimindeki farklılıklar, basit bir tercih meselesi olarak ele alınmak yerine yapısal analiz yoluyla değerlendirilebilir.

 

Üç Yapısal Formun Uygulamaları

Yapısal Biçim Plan Şekli Temel Avantajlar Uygun İstifleme ve Geri Kazanım Yöntemleri
Dairesel kubbe Dairesel Tipik olarak birim alan başına düşük çelik tüketimi, nispeten eşit yük dağılımı ve iyi rüzgar direnci Merkezi sütunlu istifleme ve geri alma makineleri
Namlu tonoz (boyuna baraka) Uzun dikdörtgen şerit Uzunluğu boyunca uzatılabilir ve büyük depolama kapasiteleri için uygundur Portal tipi toplayıcılar ve uzunlamasına stok sahaları
Öngerilmeli boru şeklindeki kafes Büyük dikdörtgen açıklıklı yapı Tek açıklıklar 180 m'yi aşabilir Köprü tipi ıslah makineleri ve ultra geniş açıklıklı uzunlamasına stok sahaları

Doğru sıralama, önce istifleme ve geri kazanım sürecini belirlemek, ardından plan şeklini seçmek ve son olarak yapısal sistemi seçmektir. Bu sıranın tersine çevrilmesi, malzeme taşıma prosesine uymayan bir yapıya yol açarak beklenen tasarrufları baltalayabilir.

 

Referans Proje Parametreleri

Proje Türü Yapısal Sistem Anahtar Parametreler İnşaat Alanı
Maden sahasındaki dairesel stok sahası Cıvatalı küresel bağlantılara sahip küresel uzay çerçevesi Çap: 130 m; uzay çerçevesi tepe yüksekliği: +64 m; 3 yapı 39.799,5 m²
Bir limanda kapalı kömür depolama barakası Cıvatalı küresel bağlantılara sahip namlu tonoz uzay çerçevesi Açıklık: 118 m; uzunluk: 736 m; Çatı yüksekliği: 46 m 86.848 m²
Bir enerji santralinde kömür depolama muhafazasının yenilenmesi Öngerilmeli boru şeklindeki kafes Açıklık: 185 m; uzunluk: 254 m 46.990 m²

Kömüre bağlı korozyon ayrı olarak ele alınmalıdır. Uzay çerçeve elemanları ve bağlantıları için en az 85 μm çinko kaplama kalınlığına sahip sıcak daldırmalı galvanizleme önerilir. Yüksek kükürtlü kömür veya kıyı projeleri için ek korozyon koruma kaplamaları ve sızdırmazlık önlemleri gerekli olabilir.

 

 

Hangi Projeler Kapalı Kömür Depolamayı Düşünmeli?

Karar genellikle üç faktöre göre verilir: yıllık üretim, kömür fiyatı ve türü, düzenleyici gereklilikler ve arazi kullanılabilirliği.

Düşük verimli operasyonlar için geri ödeme süresi on yılı aşabilir, bu da toz bastırma perdeli açık stoku makul bir seçenek haline getirir.

Yüksek kömür fiyatları veya yüksek uçuculuğa sahip kömür türleri için çitleme daha büyük ekonomik faydalar sağlayabilir. Çevre açısından hassas alanlarda, limanlarda veya sınırlı araziye sahip yerlerde çitleme yalnızca ekonomik bir karar değildir; proje onayı veya sürekli işletim için bir ön koşul da olabilir.

Bu üç faktörden en az ikisi çitlemeyi destekliyorsa, resmi bir fizibilite ve maliyet analizi yapılmaya değerdir.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

S1: Tamamen kapalı bir kömür depolama binasının maliyeti ne kadardır?

Renkli kaplamalı çelik sac kaplamalı bir çelik yapı için tahmini ana inşaat maliyeti 63–92 $/m²'dir. Buna istifleme ve geri kazanım ekipmanı, temel arıtma ve yangından korunma sistemleri dahil değildir. Gerçek proje maliyetleri açıklık, saçak yüksekliği, zemin koşulları ve projeye özgü diğer gereksinimlere göre hesaplanmalıdır.

 

Soru 2: Hangisi daha ekonomik: kömür depolama kubbesi mi yoksa uzunlamasına kapalı bir baraka mı?

Aynı depolama kapasitesi için dairesel bir kubbe tipik olarak birim taban alanı başına daha az çelik kullanır ve daha az arazi gerektirir. Bununla birlikte, malzeme taşıma prosesi, portal tipi geri kazanım cihazı ve uzun mesafeli konveyörler içeren uzunlamasına bir stok sahası gerektiriyorsa kubbe, çalışma düzeniyle uyumlu olmayabilir. Bu durumda bir beşik tonoz yapısı veya kafes sistemi gerekli olabilir.

 

S3: Tamamen kapalı bir kömür depolama binası toz kontrolü gereksinimlerini otomatik olarak karşılıyor mu?

Hayır. Tam kapatma önemli bir kontrol önlemidir ancak havalandırma, buğu giderme sistemleri ve operasyonel yönetim hala gereklidir.

Bina içerisinde gaz birikmesi ve kömür tozu patlamalarının da önlenmesi gerekmektedir. Uygun havalandırma ve gaz izleme sistemleri gerekli olabilir, ancak yükleme ve boşaltma noktaları hala toz bastırmayı gerektirir. Muhafaza, operasyonel kontrol ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

 

S4: Mevcut bir açık kömür deposu, operasyonlar durdurulmadan kapatılabilir mi?

Aşamalı inşaat bunu mümkün kılabilir. Stok sahası, geçici malzeme taşıma ve yer değiştirme düzenlemeleriyle desteklenen, bir bölümü kapalıyken diğeri çalışmaya devam edecek şekilde bölümlere ayrılabilir.

Bu yaklaşım, inşaat aşamalarının ve geçici kömür depolamanın en başından itibaren tasarıma dahil edilmesini gerektirir.

 

Soru 5: Bir uzay kafesi korozyona karşı ne kadar süre korunabilir?

Kömür depolama tesisleri orta ila yüksek derecede aşındırıcı koşullara maruz kalabilir. En az 85 μm sıcak daldırma galvanizli kaplama ve düzenli denetimlerle, gerçek maruz kalma koşullarına ve proje özelliklerine bağlı olarak 25 yıllık nominal tasarım ömrü düşünülebilir. Önerilen bakım aralığı olarak her 2-3 yılda bir kaplama bozulmasını inceleyin. Çinko kaplamanın %70'inden fazlası tükenmişse, profesyonel bir değerlendirme sonrasında yeniden kaplama yapılması düşünülmelidir.

 

 

İletişim: info@xzbesta.com

 

Özellik Ürünü

Sorgunuzu Bugün Gönderin